Chojniczanin wyrzeźbi Świętowita dla Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Trzymetrowa rzeźba autorstwa Jarosława Urbańskiego stanie w Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Choć chojnicki wkład w powstanie pierwszej takiej placówki w Europie jest znaczny, to jednak powstanie 70 km od Chojnic, w Owidzu pod Starogardem Gdańskim.
Wszystko zaczęło się od tego, że w szkołach uczy się o mitologii greckiej i rzymskiej, a już o słowiańskiej cicho sza. Pomysłodawcą propagowania wiedzy o Słowianach w muzeum poświęconemu mitologii naszych przodków jest Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia "Wspólna Ziemia". Otwarcie Muzeum Mitologii Słowiańskiej nastąpi w Noc Kupały, czyli 24 czerwca. Chojniczaninowi swoim pomysłem udało się zarazić wiele osób, także przez portal PolakPotrafi, na którym zamiast założonych minimum 20 tys. zł, znalazła się kwota ponad 30 tys. zł. Starczy więc na rzeźbę Świętowita. - Jej wykonanie zleciliśmy rzeźbiarzowi Jarosławowi Urbańskiemu. Powstanie w oparciu o zachowany opis pióra Saxo Gramatyka. Kronikarz ten był świadkiem zdobycia Arkony przez Duńczyków w 1168 roku i zniszczenia posągu - informuje Radek Sawicki, który dziękuje wszystkim za hojne wsparcie, dzięki któremu rzutem na taśmę wskoczyła jeszcze dodatkowa atrakcja.
Reklama | Czytaj dalej »
Na początek, czyli pod koniec czerwca zwiedzający będą mogli zobaczyć, w jaki sposób Słowianie wyobrażali sobie Ziemię, Kosmos, początki świata. Inna z ekspozycji będzie związana z postacią Marzanny, świętami wiosennymi i zmianami w przyrodzie. Wszystko ma być zrobione przy zastosowaniu technologii do tej pory niespotykanej w polskich muzeach. Tyle rąbka tajemnicy uchylają pomysłodawcy, którzy wybrali już artystkę specjalizującą się w tej dziedzinie. Poza tym będzie można się dowiedzieć, o co chodzi z dodatkowym talerzem przy wigilijnym stole i tego, że pisanki właśnie przygotowywane przez Polaków wywodzą się ze słowiańszczyzny.
Muzeum ma być nieszablonowe, a że jego tematyka daje sporo możliwości, to część wystawy znajdzie miejsce w budynku, a część w plenerze. Znajdziemy tutaj bogów słowiańskich, demonologię, ale i obrzędy, rytuały, które odtwarzają etnografowie. - Kolejny temat do zrealizowania to mitologia słowiańska w sztuce: w muzyce, w plastyce. Chcemy pokazywać, jak te wątki odnajdywały się na przykład w malarstwie okresu międzywojennego, ale też w popkulturze, w komiksach. Bo bardzo wyraźne są wątki słowiańskie w różnych popkulturowych produkcjach - zapowiada kierownik projektu. Perun, Baba Jaga czy Boruta to postaci, które powracają na fali zainteresowania słowiańszczyzną choćby w produkcjach, które można obejrzeć w internecie.
Świętowit, którego wyrzeźbi autor chojnickiego tura, stanie w namiastce świątyni arkońskiej. Bo Słowianie z początku najprawdopodobniej swój kult realizowali w świętych gajach, a dopiero potem sakralne budowle podpatrzyli u chrześcijan.
Bieżące informacje nt. MMS można śledzić na FB
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!