Poniedziałek, 26 Lutego 2024 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

In vitro nie wystartuje w styczniu

Szefem zespołu jest wiceburmistrz Edward Pietrzyk, a prace koordynuje burmistrz Arseniusz Finster.

Szefem zespołu jest wiceburmistrz Edward Pietrzyk, a prace koordynuje burmistrz Arseniusz Finster.

W ogóle nie wiadomo, od kiedy miasto będzie finansowo pomagać parom z problemem niepłodności. Prace nad programem wsparcia prokreacji chojniczan przeciągają się w czasie. Wiadomo jedynie tyle, że założonego terminu nie da się dotrzymać. Dodatkowo jest ryzyko, że wojewoda uchyli podjętą przez radę miejską uchwałę.

 


Pomysł finansowej pomocy dla par starających się o potomostwo burmistrz Arseniusz Finster ogłosił 8 marca. Zespół, który miał opracować program obejmujący zarówno in vitro, jak i inne metody - naprotechnologia, został powołany 22 czerwca. Projekt dotyczący in vitro na bazie dokumentu z Częstochowy sporządził urzędnik Grzegorz Czarnowski z 9-osobowego zespołu. Jego członkowie na początku lipca otrzymali treść i mieli wnieść do niej uwagi. W międzyczasie odbyło się spotkanie z ekspertką od naprotechnologii dr n. med. Aleksandrą Kicińską. Ostatnie spotkanie zespołu odbyło się 6 września. Metodę in vitro objaśniał wówczas doktor Marek Szymański. Minęły ponad dwa miesiące. Burmistrz, który koordynuje prace zespołu, sam niedawno przyznał, że prace nieco spowolniły i w zalewie innych ważnych spraw trafiły do zamrażarki. Ale zespołowi przewodniczy jego zastępca Edward Pietrzyk, którego pytamy co dalej. W tym tygodniu ma odbyć się następne spotkanie z drem Szymańskim. - Doktor jest bardzo zawalony pracą, dlatego ta konsultacja troszeczkę się przeciąga. On dzwoni, przeprasza... Być może w czwartek lub piątek uda się zwołać posiedzenie zespołu.

Reklama | Czytaj dalej »

Łącznie nad zagadnieniem pracuje 13 osób. Wśród nich są radni i urzędnicy, a także czterech ekspertów. Na początku pracy to właśnie wiceburmistrz Pietrzyk przedstawił jej harmonogram. Założenie było takie, by program był gotowy na koniec wakacji. Następnie miał trafić do opiniowania przez zewnętrzne niezależne gremium, nawet na dwa miesiące, i zostać przyjęty uchwałą w październiku lub listopadzie. To jest już niewykonalne. Podobnie jak wyłonienie do końca roku przychodni, które zajmowałyby się parami z Chojnic. W styczniu te miały już zacząć badania przed zapłodnieniem metodą pozaustrojową lub inne oparte o naprotechnologię, a rekomendowane przez kościół katolicki. - Jeżeli zespół zatwierdzi już jakiś dokument, to wtedy skierujemy go do zaopiniowania do specjalnej komisji. Proces opiniowania trwa nawet do dwóch miesięcy - opisuje Edward Pietrzyk. - Potem wojewoda ma swoje zadanie, czy nam uchyli czy nie...

Szef zespołu już raz podał konkretne terminy. Teraz tego błędu popełniać nie chce. - Nie chcę rzucać terminu. Jeżeli się poda termin, to potem jest obligujące. Będzie pewne opoźnienie.

- Nie chcę rzucać terminu...


W projekcie dla in vitro zapisano kwotę 200 tys. zł, która na początek miała być rozdysponowana między 26 par z Chojnic. Borykające się z problemem niepłodności pary, które chciały skorzystać z pomocy samorządu w kosztownym skadinąd leczeniu, muszą uzbroić się w cierpliwość. Na pomoc państwa nie mają co liczyć, kiedy ministerstwo zdrowia w najnowszym spocie nakłania by brać przykład z... królików. Zdrowy tryb życia i "dużo ruchu" nie jest gwarancją na posiadanie potomostwa. Takie uogólnienie dla par starających się o potomstwo, czasem wręcz latami, jest po prostu krzywdzące i uwłaczające. Politykę też wypada odłożyć na bok i zamiast zaprzątać sobie głowę publikacjami "Gazety Polskiej" wyrokującymi, że burmistrz Chojnic wycofał się z in vitro, bo PiS wycofał się z dwukadencyjności, po prosto dokończyć, to co się zaczęło.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

6 komentarzy

~porada
SWDZ Chojnice.
Ul. Mickiewicza 12A/4
89-600 Chojnice


Burmistrz Miasta Chojnice
Arseniusz Finster
Ul. Stary Rynek 1
89-600 Chojnice

Światowy Dzień Serca 24 września
Aby serce było młode- wystarczy zmienić z nauką styl życia. Wolność szczepienia Serca mamy. Całym sercem jestem z tymi , którzy nie mają szans na przeszczep serca też on kosztuje..

1.Stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnieniem kultury i opieki nad zabytkami przyznaje Burmistrz Miasta Chojnice.
2. Stypendium sportowe reprezentantom Miejskiego Klubu Sportowego,, Chojniczanka’’
przekazał Burmistrz Miasta Chojnice.
3.Stypendium sportowe reprezentantom Red Devils futsal Club przekazał Burmistrz Miasta Chojnice.

A gdzie mamy lekcje zdrowego odżywiania aby powstały diety dotyczące prawidłowych posiłków które mają wielkie znaczenie???
Co jeść a czego nie jeść żeby unikać chorób układu krążenia. Jedzmy na zdrowie 48% Polaków umiera na choroby serca i układu krążenia jest to najbardziej powszechna przyczyna śmierci.
Zamiast masła-margaryna, Zamiast smażonych- gotowane lub pieczone, Zamiast ciastek-owoce, Zamiast bułek pieczywo pełnoziarniste, Zamiast wieprzowiny, wołowiny-ryby, Zamiast śmietany- jogurty, Zamiast tłustego mleka-chude mleko, Zamiast ćwiartki wódki- kieliszek czerwonego wina.
Spacerując pół godziny każdego dnia można zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i zawałów nawyk powinien towarzyszyć człowiekowi od dziecka.

A nie konieczne zajęcia sportowe dla dzieci proponowane przez radnego Pana Marka Szank
Na co dzień wuefiste w Sp nr 1 Wtorek 17 listopada 2015 r.

Moim zdaniem ważne dla społeczeństwa, młodzieży zdrowe odżywianie też ma znaczenie ze względu na światowy dzień serca. W szkołach powinny odbywać się edukacyjne w tej sprawie zajęcia. Osir oraz Park Wodny powinien tym bardziej zwrócić uwagę.

Dwa razy siedem
Siedem przykazań zdrowego serca:

1. Nie pal tytoniu.
Rzuć palenie ,o ile to możliwe unikaj zadymianych pomieszczeń- bierne palenie też szkodzi.

2.Zwróć większą uwagę na to co jesz.
Więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczów zwierzęcych, słodyczy i soli

3.Kontrolujciężar ciała.

Stosując dietę i zwiększając aktywność fizyczną, staraj się nie dopuścić do otyłości lub znacznej nadwagi. Sprzyja ona cukrzycy i nadciśnieniu.

4.Ruszaj się.
Postaw Serce na Nogi-bądź aktywny fizycznie, wystarczy spacer
,chodzenie po schodach ćwiczyć trzeba co najmniej 30 minut dziennie 4 razy w tygodniu.

5.Mierz ciśnienie krwi
Co trzecia osoba dorosła w Polsce ma nadciśnienie tętnicze tj ciśnienie równe lub większe od 140/90mmHg.Postaraj się schudnąć, ogranicz spożycie soli kuchennej i większej ilości alkoholu .W wypadku gdy będą potrzebne leki bierz je regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.

6.Badaj swoje zdrowie
Sprawdzaj poziom cukru i cholesterolu we krwi przynajmniej raz na trzy lata. Jeżeli w rodzinie ktoś chorował bądź choruje na serce poinformuj lekarza.

7.Dbaj o psychikę
Naucz się panować nad stresem. Poświęcaj więcej czasu na odpoczynek i relaks

Siedem liczb które warto pamiętać:

200-prawidłowy poziom cholesterolu we krwi-powinien być niższy od wartości 200 mg/dl(lub5,2mmol/l)

140/90-ciśnienie krwi nie powinno przekraczać tej wartości

110-prawidłowy poziom cukru we krwi nie powinien przekraczać wartości 110mg/dl

102/88-obwód brzucha mierzony na wysokości pępka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet

30-tyle minut powinny zająć ćwiczenia fizyczne. Można zacząć od pływania szybkiego spaceru, marszobiegu ze schodów. Można zmniejszyć o18 proc. W przypadku chorób układu krążenia i 11proc. Co, do zawałów

3-przynajmniej raz na trzy lata należy skontrolować poziom cukru i cholesterolu we krwi.

0-tyle można wypalić papierosów.Nawet okazjonalne palenie jest szkodliwe jednak paczka papierosów dziennie oznacza 4 krotne wyższe ryzyko zawału.


Z poważaniem SWDZ
16 Listopada 2017, godzina 15:21
Oceniono 4 razy 2
~ już dziś organista
jak w makiecie -święta, chodzi z opłatkiem. Kiedyś to było w adwencie, oj czasy, czy wiedziałęś, że tak będzie...
14 Listopada 2017, godzina 20:10
Oceniono 7 razy 1
~rambo
Czarnowski szef edukacji przygotował projekt in vitro. Taki format człowieka kieruje szkołami. Pewnie gdyby Jan Paweł przyjechał do Chojnic, to by zabiegał o audiencję
14 Listopada 2017, godzina 16:01
Oceniono 9 razy 1
~W roku wyborczym pieniądze zamiast na in vitro pójdą na kupienie poparcia kleru!

Gdy dochodzi do wyboru pomiędzy dobrem a złem, oszustwami i uczciwością, kłamstwem i prawdą to kler katolicki zawsze wybiera pieniądze by zaspokoić swoją chciwość i by żyć na koszt naiwnych i ogłupionych ludzi!


13 Listopada 2017, godzina 16:01
Oceniono 21 razy 3
~W roku wyborczym Arek nie beddzie ryzykowac konfliktu z klerem!

Arek będzie szukać poparcia kleru katolickiego i katolickich dewotów by utrzymać się na stołku a wiec na pewno nie zaryzykuje z katolickimi ekstremistami religijnymi żadnego konfliktu!

Arek w przyszytym roku pewnie znowu przyzna plebanowi Jackowi (i być może i innym szamanom i szarlatanom ) pieniądze z miejskiej kasy pod jakimś ważnym pozorem restauracji kościelnej kieszeni!


13 Listopada 2017, godzina 15:51
Oceniono 20 razy 2
~Ten zespól
ekspercki przypomina Antoniego -smoleński. Niby pracują, a efektów nie widać. Pomijam, że jak z katastrofą nie będzie jasności w temacie, tak in vitro burmistrza pozwoli wydać 200.tys.pln na konkretne potrzeby mieszkańców.
13 Listopada 2017, godzina 15:01
Oceniono 15 razy -3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.50
EUREUR 429.00 435.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 456.00 NOKNOK 32.50 34.70
GBPGBP 499.00 508.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-02-26 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.22 401.06 DKKDKK 52.60 55.40
EUREUR 429.89 434.57 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.57 454.90 NOKNOK 32.60 34.60
GBPGBP 501.27 507.57 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-02-26 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-26

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.31 zł 6.89 zł 6.64 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij