Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę w chojnickim szpitalu

Przeprowadzone działania  wykazały szereg nieprawidłowości. Jeszcze w trakcie trwania kontroli dyrektor szpitala podjął decyzję o podniesieniu najniższego wynagrodzenia do minimalnego, tj. 2600 zł brutto.


O przeprowadzenie kontroli w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach w lutym i kwietniu br. wnioskowała Mirosława Dalecka. - Wnosiłam o kontrolę w zakresie wynagrodzeń za pracę pracowników gospodarczych, działu higieny szpitalnej, kuchni, transportu wewnętrznego, sekretarek i rejestratorek medycznych oraz opiekunów medycznych, wypłaty minimalnego wynagrodzenia za pracę, w tym wypłat minimalnego wynagrodzenia w dwóch transzach, ekwiwalentów za odzież, prawidłowości rozliczeń czasu pracy i wypłaty dodatków za soboty, niedziele i święta oraz wypłat nowych stawek wynagrodzenia pracownikom niezgodnych z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę od stycznia 2020 roku. Ponadto wnosiłam o sprawdzenie czy Regulamin Wynagradzania Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach jest dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów prawa, gdyż na Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Chojnickiego w dniu 14 lutego 2020 roku w obecności przedstawicieli związków zawodowych szpitala na moje pytania dotyczące regulaminu wynagradzania Monika Frymark-Fifielska, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, powiedziała, że Regulamin Wynagradzania wprowadzony w roku 2003 jest archaiczny - mówi radna powiatowa. Kontrolę PIP w czasie rozciągnęła pandemia koronawirusa. Część czynności prowadzonych była zdalnie. Obszerna informacja o efektach pracy inspektorów trafiła właśnie do Mirosławy Daleckiej.

Reklama | Czytaj dalej »


Co ustalili inspektorzy?

Faktycznie, regulamin wynagradzania w chojnickiej lecznicy nie jest dostosowany do aktualnego stanu prawnego ani faktycznego. Zawiera nieaktualne tabele stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz tabele zaszeregowania stanowisk pracy. "Na podstawie takiego aktu prawnego nie jest obecnie możliwe ustalenie indywidualnych warunków o pracę pracowników" - czytamy w dokumencie.

"Wypłaty minimalnego wynagrodzenia za pracę na przykładzie grudnia 2019, stycznia, lutego i marca 2020 r. pracowników, m.in. działu higieny szpitalnej i transportu wewnętrznego, działu techniczno-eksploatacyjnego, sekretarek medycznych, rejestratorek medycznych, pracowników działu żywienia, opiekunów medycznych pokazały, że pracownicy mają ustalone wynagrodzenie zasadnicze poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości od 2250 do 2450 zł brutto. Kwota ta uzupełniana była w większości przypadków dodatkiem w wysokości 150 zł brutto, jako składnikiem wynagrodzenia, który nie wynika z regulaminu wynagradzania, a jedynie z zarządzenia dyrektora szpitala z dn 31.12.2019, który wprowadzony został bez ustalenia ze związkami zawodowymi.  Większa część tych pracowników nie otrzymywała składników, które wliczane były do minimalnego wynagrodzenia za pracę."

W przypadku opiekunów medycznych wypłacany jest 45 proc. dodatek za pracę w niedzielę, święta oraz dni wolne od pracy z rozkładu w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, który jest przyjmowany do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika (wliczany do minimalnego wynagrodzenia).

"Pracodawca permanentnie, co miesiąc dokonywał wyrównania wynagrodzenia za pracę wskazanym wyżej pracownikom, nie podwyższając im wynagrodzenia zasadniczego do wysokości nie niższej niż 2600 zł brutto. Skutkiem tego było naliczanie składników wynagrodzenia np. dodatku za wysługę lat, wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny od wynagrodzenia zasadniczego np. 2250 zł. W trakcie kontroli ustalono także, że większa część pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracownika gospodarczego, transportu wewnętrznego, opiekunów medycznych, nie podpisała w styczniu 2020 r. porozumienia zmieniającego w zakresie warunków wynagradzania tj. w zakresie podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego oraz przyznania dodatku 150 zł brutto ustalonego na okres od stycznia do czerwca 2020 r. Niemniej jednak zakład począwszy od stycznia 2020 r. naliczał i wypłacał wynagrodzenie z uwzględnieniem nowych zasad, tj, podwyższonego wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku 150 zł brutto".

Kontrola wykazała, iż wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wypłacane było kontrolowanym pracownikom w dniu 10 dnia następnego miesiąca kalendarzowego, pomimo iż powinno być wypłacane wraz z wypłatą wynagrodzenia za pracę tj. w dniu pierwszego dnia roboczego za miesiąc poprzedni.

W czasie kontroli dyrektor Maciej Polasik ustalił, że od 1.07.2020 r najniższe wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2600 zł brutto. Reguluje to zarządzenie z dn. 19.06.2020.

Dalsze ustalenia wykazały, że pracownikom personelu medycznego oraz działu technicznego wypłacany jest ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, pomimo że to pracodawca powinien wyposażyć w odzież i obuwie robocze pracowników.

Inspektor pracy dokonał kontroli prawidłowości rozliczenia czasu pracy pracowników szpitala za soboty, niedziele oraz święta na przykładzie różnych grup pracowniczych. Nieprawidłowości w zakresie udzielania dni wolnych od pracy stwierdzono w odniesieniu do pracowników działu techniczno-eksploatacyjnego. Ponadto w niektórych przypadkach inspektor pracy stwierdził nieprawidłowości w zakresie sposobu naliczania i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Inspektor zobowiązał pracodawcę w konkretnych przypadkach do ich wyrównania. Ponadto zobowiązał szpital do dokonania analizy prawidłowości naliczania i wypłacania pracownikom dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych w okresie nieobjętym przedawnieniem (3 lata wstecz).

Wytyczne PIP

Inspektor pracy zobowiązał pracodawcę do dostosowania obowiązującego regulaminu wynagradzania do aktualnego stanu prawnego i faktycznego. Poza tym wystąpił o przestrzeganie, aby zmiany warunków umowy o pracę dokonywane były w formie pisemnej. Zobowiązał także Szpital Specjalistyczny w Chojnicach do przestrzegania, aby wynagrodzenie podstawowe pracownika ustalane było w w wysokości nie niższej niż wynagrodzenie minimalne.

Poza tym lecznica musi dokonać wyrównania pracownikom działu higieny szpitalnej i transportu wewnętrznego, działu techniczno-eksploatacyjnego, sekretarkom medycznym, rejestratorkom medycznym, pracownikom działu żywienia, opiekunom medycznym, których wynagrodzenie zasadnicze kształtowało się poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę, dodatków za wysługę lat i innych dodatków naliczanych od wynagrodzenia zasadniczego za okres od stycznia do czerwca 2020 r. Organ kontrolujący wezwał do przestrzegania wypłacania w terminie wyrównania do wynagrodzenia. Inspektor pracy wydał także decyzję nakazową do wydania uprawnionym pracownikom odzieży i obuwia roboczego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~zofia
Wstyd dla całego miasta ,że od 2003 roku nikt z przekrętami w szpitalu nic nie robił.
Pracownicy którzy alarmowali radnych powiatowych lub inne instytucje byli szykanowani i zmuszani do zwolnienia się. Były zastępca kontynuuje politykę poprzedniego dyrektora . Proszę mu nie wierzyć.
15 Sierpnia 2020, godzina 07:17
Oceniono 6 razy 0
~zaintersowany
Kiedy będą wyrównywane wynagrodzenia w szpitalu?
07 Sierpnia 2020, godzina 21:55
Oceniono 19 razy 5
~Oooo!
tyle nieprawidłowości, a w lutym starosta zapewniał, że płace w szpitalu są prawidłowo wypłacane
06 Sierpnia 2020, godzina 13:09
Oceniono 25 razy 5
~Były cieć z firmy "Kon**l"
Kiedy postraszyłem kadrową tej firmy, że doniosę do PIP za różne nieprawidłowości to wyleciałem z pracy na zbity pysk. Tyle mi z tego przyszło, postawiłem się tylko ja, bo reszta uszy po sobie i będą pracować nawet boso i stojąc na baczność przy bramie.
05 Sierpnia 2020, godzina 13:10
Oceniono 26 razy 26
~Jan
To jak ten ,, dyrektor" zarządza resztą szpitala?
05 Sierpnia 2020, godzina 10:30
Oceniono 31 razy 3
~Brawo Radna Dalecka
Widać, że Pani Radna miała rację, że były źle naliczane wynagrodzenia co potwierdziła inspekcja pracy. Teraz pracownicy czekają na wyrównania od stycznia.
05 Sierpnia 2020, godzina 08:29
Oceniono 37 razy 9
~Alek
Czy ktoś jest za to odpowiedzialny?
05 Sierpnia 2020, godzina 05:17
Oceniono 26 razy 0
~Marko Polo
Tu przytoczę chamski przykład, jak Starosta dba o pracowników w sobotę tj. 1.08 zamknął Starostwo już w piątek. Tu akurat znał przepisy bo zadbał o siebie.
Natomiast w odpowiedzi do Pani Daleckiej na jej interpelacje z dnia 4 lutego 2020 r. Odpowiada 18 lutego 2020 r.
Nie nazwał bym tego odpowiedzią tylko żałosnymi pomyjami i kłamstwem, które wylał pracownikom na ich głowy.
Pracownikom niższego szczebla w szpitalu.
Masz człowieku tupet i honor, tak jak całe to nienażarte PO.
04 Sierpnia 2020, godzina 22:21
Oceniono 29 razy 1
~Gość
Pięknie! Koniec państwa w państwie! Ciekawe ile pracownicy będą musieli czekać na wyrównanie kasy, która im wszystkim się należy. Tak samo kasa za wysługę lat bezprawnie wliczana w podstawę, oszuści i złodzieje, tyle. Pracownicy szpitala, brawo Wy!!!!!
04 Sierpnia 2020, godzina 16:30
Oceniono 36 razy 6
~jaś fasola
Fajnie tylko brak osób ukaranych za to że tych ludzi okradano. Czy brak takich osób co to wymyśliły?
04 Sierpnia 2020, godzina 16:20
Oceniono 34 razy 6
~Marko Polo
Najważniejsze że w księgowości nie uszczuplili sobie wynagrodzenia, skoro jest tam taka księgowość to nie dziwne że szpital ponosi straty.
No i ciekawe czy która kol wiek osób otrzymała mandat w księgowości i dziale socjalnym ?

"Niema problemu z biednymi, głodującymi, problem jest z nienażartymi na wyższych stanowiskach"

I to dotyczy całej elity chojnickiej, najbardziej prezesów chojnickich spółek, dyrektorów itp.
04 Sierpnia 2020, godzina 14:35
Oceniono 54 razy 18

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 49.70 52.10
EUREUR 423.00 429.00 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 432.00 440.00 NOKNOK 29.50 32.40
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 395.41 DKKDKK 49.80 52.00
EUREUR 423.78 427.79 RUBRUB 4.35 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.30
GBPGBP 503.47 508.78 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-07-15 11:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij