Wtorek, 28 Maja 2024 | Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Kolejna kontrola w sprawie basenu

Rozmowa burmistrza z uczestnikami pikiety pod basenem toczyła się na korytarzu urzędu.

Rozmowa burmistrza z uczestnikami pikiety pod basenem toczyła się na korytarzu urzędu.

Radni znowu skontrolują burmistrza. To trzecia kontrola w zakresie basenu. Decyzję w tej sprawie zgodnie podjęli wszyscy rajcy na poniedziałkowej sesji. Wniosek złożyła opozycja po skażeniu mikrobiologicznym na pływalni i ukrywaniu tego przed klientami. Wcześniej domagała się głowy prezesa. Mariusza Palucha 9 grudnia oceniać będzie rada nadzorcza.

 

Na posiedzeniu rady miasta mimo deklaracji ze strony burmistrza Arseniusza Finstera, nie pojawił się ani Mariusz Paluch, ani powiatowy inspektor sanitarny Iwona Zalewska. Ten pierwszy był tego dnia w urzędzie, ale nie zaszczycił radnych swoją obecnością. Na poniedziałkowej sesji Mariusz Brunka, radny Projektu Chojnicka Samorządność, zawnioskował, by komisja rewizyjna  RM przeprowadziła kontrolę działań burmistrza w zakresie sprawowanego przez niego nadzoru właścicielskiego nad miejską spółką Centrum Park w przedmiocie możliwego naruszenia zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego.  - To nie jest kontrola prezesa Palucha - wyjaśniał radny, który już dużo wcześniej domagał się odwołania szefa basenu, ale tym razem bardzo tonował swoją wypowiedź. Zaczął mieć nawet wyrzuty sumienia i jak tłumaczył, teraz nie chce, żeby jego wypowiedź została odebrana personalnie...

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie ukrywajmy, od sierpnia do października wszyscy mieliśmy i mamy problem. Wciąż ponosimy jego skutki. Nawet, jeśli dziś przyniesione zostałoby badanie, z którego by wynikało, że wszystko jest super w porządku, to przecież nikt odpowiedzialny nie położy głowy, że 5 grudnia będzie wszystko ok - mówi Brunka. Dlatego jego zdaniem potrzebna jest współpraca w celu wprowadzenia procedur wynikąjących ze stosownego rozporządzenia ministra zdrowia.

- Nie ukrywajmy. Od sierpnia do października mieliśmy problem...

Jak zauważył, wyniki badań wody basenowej raz do spółki trafiały szybko, innym razem ze zwłoką, więc trudno było w ogóle podejmować decyzje na bieżąco. Radny opozycji przypomniał także, że likwidacja pionu technicznego w spółce była sprzedawana jako sukces, a teraz można to zinterpretować odwrotnie.

Wszyscy radni byli zgodni, że już po raz trzeci trzeba przeprowadzić kontrolę dotyczącą basenu. Potrwać ma ona do końca stycznia. Co do braku jednoznacznej informacji o ponadnormatywnym skażeniu mikrobiologicznym na chojnickiej pływalni wypowiedział się burmistrz. - Przyczyną ropy mogła być awaria, ale informacja powinna być pełna. Zabrakło pełnej informacji, co nie powinno się powtórzyć.

- W tej chwili badania wody będą przekazywane w formie informacji na stronie internetowej i również w formie pisemnej w Parku Wodnym - zapowiedział Arseniusz Finster.

- W tej chwili badania wody będą przekazywane...


Na stronie PW owszem pojawiła się nowość pt. "jakość wód basenowych". Próżno jednak szukać sprawozdań z badań wody, które wykonuje na zlecenie miejskiej spółki certyfikowane laboratorium w Tucholi (aktualnie raz na tydzień, wcześniej dwa razy w miesiącu). Są za to dzienne raporty z badań, które według rozporządzenia ministra zdrowia z 9.11.15 r., trzeba wykonywać codziennie przed otwarciem basennu i nie rzadziej niż co 4 godziny w trakcie jego użytkowania. Nie są to badania mikrobiologiczne, a dotyczą jedynie takich parametrów jak: pH, potencjał redox i stężenie chloru wolnego. Według najnowszych badań ze strony CP, ten ostatni parametr jest powyżej wartości dopuszczalnej.

Burmistrz, który jest jednocześnie jednoosobowym zgromadzeniem spółki Centrum Park zapowiedział, że w spółce trzeba zacząć od procedur. - Procedury są ważne, bo jeżeli one są, to nie będzimy interpretować zarządzeń i ustaw. W procedurze jest zapisane, że ma być tak i tak. I to ma być zrobione. Jeżeli tego nie ma, to wówczas dochodzi do różnych, nieraz błędnych interpretacji.

- Procedury są ważne...


Dla Arseniusz Finstera, głowa prezesa Palucha nie jest teraz najważniejsza, tylko bezpieczeństwo kąpiących się. - Dziś je zapewniamy - deklarował. Natomiast 9 grudnia rada nadzorcza ma ocenić działania prezesa Mariusza Palucha. Także zgromadzenie wspólników wstrzymuje się z ewentualnymi decyzjami. - Nie będę pod presją kilku czy kilkunastu osób podejmował decyzji o restrykcjach wobec prezesa Parku Wodnego. Na pewno będą jakieś uwagi, być może restrykcje i decyzje w stosunku do pana prezesa będą.

- Nie głowa prezesa jest najważniejsza...


W poniedziałek na obradach w ratuszu byli także uczestnicy piątkowej pikiety ze strony Projektu Chojnicka Samorząność. Dlatego na słowa wypowiedziane przez burmistrza, iż jej uczestnicy szli z hasłem bojkotu basenu, zareagował Jacek Studziński. - Nieprawda - powiedział, po czym przewodniczący Mirosław Janowski zwrócił mu uwagę, by nie zabierał głosu. Były radny poprosił o niego wcześniej, ale nie otrzymał takiej możliwości. - Skoro odbiera się prawo głosu obywatelom, to  zostałem zmuszony wyrazić go w taki sposób - tłumaczył potem swoje "nieme" wystąpienie. Jacek Studziński zdjął koszulę, pod którą miał t-shirt z napisem "Burmistrz kłamie". - To są te osoby, które nie pozwolą na dialog - tak występ na gorąco skomentował burmistrz Finster. Tymczasem rozmowa uczestników pikiety z włodarzem odbywała się potem na korytarzu pod drzwiami sali obrad. Radni nie mieli okazji jej wysłuchać. Gorętsza dyskuja toczyła się w kuluarach, niż na sesji.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 9.11.15 r. ws. pływalni

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

39 komentarzy

~czytelnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 13:28
Oceniono 25 razy -15
~Tralaliński
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 06:49
Oceniono 30 razy -14
~podatnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Grudnia 2016, godzina 23:15
Oceniono 31 razy -13
~kontrole to przeciąganie w czasie bezprawia

Dopóki Arek jest burmistrze tak długo Mariusz będzie prezesem parku wodnego!

Wszelkie kontrole i programy naprawcze do mydlenie oczu i zasłona dymna by tuszować wszystkie nieuczciwości burmistrza i kontrolowanego przez niego marionetkowego prezesa parku wodnego!

Każdy w Chojnicach wie, że Mariusz wykonuje jedynie instrukcje otrzymane od Arka!
01 Grudnia 2016, godzina 17:45
Oceniono 38 razy -8
~do 'do ponizęj"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Grudnia 2016, godzina 17:03
Oceniono 35 razy -13
~do Bolek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Grudnia 2016, godzina 11:16
Oceniono 35 razy -17
~Bolek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Grudnia 2016, godzina 11:07
Oceniono 39 razy -13
~DO PONIŻEJ !!!
Już wkrótce będziesz bardziej zaniepokojony gdy otrzymasz wezwanie na przesłuchanie po którym zostaną ci przedstawione zarzuty publicznego pomawiania i oczerniania burmistrza, na co są poniższe dowody w postaci twoich wpisów! Jeden z drugim poniesie konsekwencje i raz na zawsze odechce się wam szkalowania.
01 Grudnia 2016, godzina 09:37
Oceniono 55 razy -1
~zaniepokojony mieszkaniec
Finster KŁAMIE, żeby ochronić Palucha. Wyniki badań są zatrważające. Bakteria ropy błękitnrj jest na chojnickim basenie, a poziom środków dezynfekcyjnych, które mają ją wytłuc, został przekroczony wielokrotnie. Aktualnie chojniczanie kąpią się w roztworze bakterii i chloru, który też jesr szkodliwy dla zdrowia. To jest świadome i perfidne działanie burmistrza na szkodę mieszkańców.
01 Grudnia 2016, godzina 08:27
Oceniono 48 razy -6
~zaniepokojony mieszkaniec
Ja się zastanawiam, czy nie powinno być zgłoszenie do prokuratury o świadomym narażaniu zdrowia i życia użytkowników basenu przez prezesa parku wodnego oraz chroniącego go burmistrza, który stara się tuszować wszystkie kłamstwa, zaniedbania i nieudolność zarządzającego parkiem wodnym. Bo to, co się dzieje w Chojnicach, to już przekroczyło wszelkie standardy zarządzania i informowania opinii publicznej. Jest zakłamywanie rzeczywistych faktów i wprowadzanie w błąd osób korzystających z pływalni. Dyrektorzy szkół dostali wytyczne z ratusza, by uspokajać rodziców, że sytuacja jest opanowana, a nie ma żadnych wyników badań, które by potwierdzały, że można bez obaw o zdrowie korzystać z basenu. Dotychczasowe wyniki badań pokazują przekroczenia wszystkich dopuszczalnych norm. Czy to jest świadoma dezinformacja ze strony burmistrza Chojnic?
01 Grudnia 2016, godzina 07:47
Oceniono 47 razy -7
~Gość
Finio Paluszek ciągnie Ciebie na dno..... dno basenu
01 Grudnia 2016, godzina 06:47
Oceniono 47 razy -7
~obserwator
Tytuł artykułu jest o "Elegancji", stąd moje pytanie:

Czy klienci jak przychądzą do Ratusza do gabinetu "Pana dyrektora Walkonika" nadal śmierdzą "Panu dyrektorowi", czy może przed wejściem biorą prysznic w innym pomieszczeniu ratusza? Bo "Pan dyrektor" ma taki wrażliwy nosek krzywy i długi od kłamstw jak Pinokio a jednocześnie taki wypachniony gejowskimi permumami chodzi.
30 Listopada 2016, godzina 22:21
Oceniono 53 razy -3
~ups
jak takie cóś obłudne zakłamane z synem bandytą może być szafarzem i przed ołtarzem pajacować? fuj!!!
30 Listopada 2016, godzina 22:20
Oceniono 51 razy -3
~ups
mając syna bandytę walkonik wstydzi sie na mieście pokazać, więc zapuscił sobie klown brodę i wąsy.
30 Listopada 2016, godzina 22:20
Oceniono 47 razy -5
~ups
A ten skompromitowany Walkonik - ratuszowa bajarka cos standardowo kłamał mocno bo na jednym ze zdjęć nos mu s e wydłuzył i wykrzywił. Jakie moralne prawo ma Walkonik aby oceniac krzykliwych demonstrujących skoro jego syn jest znanym złodziejem i bandytą? Podobnie jak syn Zbigniewa platfusa od sportu
30 Listopada 2016, godzina 22:19
Oceniono 46 razy -6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 423.00 433.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.70 396.43 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.45 429.78 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.41 504.05 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij