Urzędnicy w Chojnicach będą pracować krócej?
7-godzinny czas pracy w urzędach? Miasto Chojnice zapowiada na wiosnę pilotaż, Urząd Gminy nie rozważa na razie takiej możliwości a Starostwo Powiatowe pracuje krócej ale z innych powodów.
Na razie system 7-godzinnego dnia pracy funkcjonuje w kilku samorządach na terenie kraju. Urzędnicy pracują tam krócej za te same pieniądze. W ubiegłym roku wprowadziły go: Leszno i Włocławek. 1 marca półroczny pilotaż zacznie się w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach na Dolnym Śląsku.
Reklama | Czytaj dalej »

Z innych powodów pół godziny krócej dziennie pracują urzędnicy Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Pracę zaczynają codziennie o 07:30 a kończą: od poniedziałku do czwartku o 15:00 a w piątki o 14:00. Tygodniowo pracują zatem 36,5 godziny.
Nie chodziło nam o testowanie skróconego czasu pracy – tłumaczy Sebastian Matthes, sekretarz powiatu. – Musieliśmy wprowadzić oszczędności energii elektrycznej by nie płacić kar za nadmierne zużycie prądu. Zatem ograniczyliśmy czas pracy urzędu.
Przypomnijmy, limity zużycia prądu dla instytucji wprowadzono po wybuchu wojny na Ukrainie. Za ich przekroczenie urzędom groziły kary finansowe.
Bez względu na powody skrócenia czasu pracy, Starostwo może pokusić się o ocenę tej zmiany. Zdaniem starosty, Marka Szczepańskiego to, że urzędnicy pracują krócej nie ma negatywnego wpływu na efekty ich pracy. Jak mówi starosta nie było też skarg w tej sprawie ze strony petentów.
Według starosty wprowadzane zmiany w obsłudze mieszkańców m.in. e-doręczenia i możliwość załatwienia wielu spraw za pośrednictwem internetu sprawiają, że krótsze godziny otwarcia urzędu nie odbiją się na jakości obsługii i komforcie petentów.
W Urzędzie Miejskim w Chojnicach przymierzają się do pilotażowego wprowadzenia krótszego o godzinę dnia pracy. Robert Wajlonis, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UM jest zwolennikiem tego systemu, gdyż jego zdaniem, pracownik mając mniej czasu „spręży się” i szybciej wykona swoje zadania.
- Jesteśmy w trakcie dyskusji nad tym rozwiązaniem. Zastanawiamy się nad kilkoma wariantami godzin pracy – mówi Wajlonis. – Być może pilotażowo wprowadzimy zmiany już 1 marca.
Pozostaje jeszcze kwestia dostępności urzędników dla mieszkańców Chojnic. Chodzi o to, by mogli oni załatwić swoje sprawy także popołudniami.
- Biuro podawcze może być czynne dłużej, nawet do 17:00 – podsumowuje dyrektor.
W Urzędzie Gminy w Chojnicach dowiedzieliśmy się, że władze gminy nie rozważają kwestii wprowadzenia krótszego dnia pracy. Przynajmniej na razie.
- Z tego, co się orientuję kwestia ta nie była dyskutowana – powiedział nam Marcin Siudziński, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UG.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook ()
17 komentarzy
Jak tak dalej pójdzie, to okaże się, ze wydajność urzędników bardzo się poprawi, i pracę wykonywaną dawniej w ciągu 8 godzin będą w stanie zrobić w 4 godziny i skróca sobie tydzień pracy do 20 godzin.
Jeżeli by wyeliminować też osoby zatrudnione po znajomości, to okaże się, że urzędnicy z merytorycznymi umiejętnościami w ciągu 4 godzin dziennie są w stanie wykonać prace kilku osób zatrudnionych po znajomości w dawnych systemie 8-godzinnym.
Jako mieszkaniec Chojnic wole gdy urzędnicy ratusza grają w pasjansa na swoich komputerach — jest to mniej lekceważące dla petentów przychodzących załatwić wymagane prawem sprawy.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!