Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Na skróty przez młodzieżowy statut

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

Kandydaci do MRM w Zespole Szkół z własnymi plakatami w gablocie.

W listopadzie 2011 roku dorosła Rada Miejska Chojnic przyjęła uchwałę o powołaniu jej młodzieżowego odpowiednika. Teraz właśnie dobiegają końca wybory jej przedstawicieli. Decyzją burmistrza Arseniusza Finstera wezmą w niej udział tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

W uchwale RM z 14.11.2011, której inicjatorem podjęcia byli działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, zapisano, że Młodzieżowa Rada „działa w celu wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży”. Mamy poważne wątpliwości, czy pierwsza lekcja samorządności w wykonaniu władz miasta jest na właściwym poziomie. Statut MRM stwierdza jednoznacznie, że „Rada jest reprezentacją młodzieży – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mających swą siedzibę w Chojnicach.” Ordynacja wyborcza opisana jest w rozdziale piątym statutu. Stwierdza się w nim, że radnym może być gimnazjalista i „ponadgimnazjalista”, który ma nie więcej niż 21 lat. Kandydatem na radnego może zostać każdy z nich, poza uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Wybory muszą odbyć się w trzech pierwszych miesiącach roku szkolnego, czyli od września do listopada. Zarządza je i ustala termin burmistrz miasta Chojnice. Jego zarządzenie podlega ogłoszeniu na tablicy w UM oraz w szkołach 21 dni przed wyborami. Jest także wyliczenie w statucie, ile mandatów przypada danej szkole w zależności od ilości uczniów. Do 200 uczniów – jeden mandat, powyżej 800 – 5 mandatów. Za przeprowadzenie wyborów odpowiada w danej szkole specjalnie powołana, nie później niż 14 dni przed datą wyborów, komisja wyborcza. Nie może być jej członkiem osoba kandydująca do rady. Kandydaci mogą zgłaszać się do tej komisji w ciągu 14 dni po ogłoszeniu przez burmistrza daty wyborów. Lista wyborcza z nazwiskami kandydatów musi być podana do wiadomości najpóźniej 7 dni przed datą wyborów. Kampania wyborcza rozpoczyna się najwcześniej 7 dni przed tym terminem. Kadencja rady trwa 2 lata, licząc od dnia wyborów.

Reklama | Czytaj dalej »

To jest teoria. Praktyka w naszym mieście jest następująca. Na początku kwietnia burmistrz Arseniusz Finster spotkał się z grupą dyrektorów szkół tylko ponadgimnazjalnych, by porozmawiać na temat wyborów. Poprosił ich, aby wyznaczyli nauczycieli, którzy pomogą w ich zorganizowaniu. Zwrócił się do nich z prośbą, aby do końca kwietnia zostały przeprowadzone. Kilka dni później - 11.04 – doszło do kolejnego spotkania w ratuszu, tym razem właśnie z grupą nauczycieli. Taki komunikat pojawił się na stronie UM po jego zakończeniu: "Uzgodniono czas trwania kadencji, sposób przeprowadzenia wyborów, a także to, kto będzie mógł ubiegać się o mandat radnego. Inauguracja Młodzieżowej Rady Miejskiej odbędzie się w Dniu Samorządowca 25 maja br., natomiast jej opiekunem będzie zastępca burmistrza Jan Zieliński". Sprawdziliśmy, jak wyglądają przygotowania do wyborów w Zespole Szkół przy ul. Nowe Miasto. Uczęszcza do niego 876 uczniów, więc przypada 5 mandatów. Trzy z nich są dla liceum, dwa dla technikum. Kandydaci mogli zgłaszać się od 11.04 do 23.04.  Kampanię wyborczą mogli prowadzić jeszcze przed datą zakończenia zbierania zgłoszeń. W szkolnych gablotach można było dziś (25.04) zauważyć podstawowe informacje o wyborach, plakaty kandydatów. Samo głosowanie jest zaplanowane na jutro, czyli czwartek 26.04. Wykorzystane będą akcesoria, które przydatne są w dorosłych wyborach, czyli urna i parawan. Z LO zgłosiło się pięciu chętnych do stanięcia w szranki wyborcze, z technikum czterech. Jak wyjaśnił nam Leszek Pepliński, nauczyciel z ZS prowadzący „temat” wyborów w tej szkole, tylko tegoroczni maturzyści nie mogli zgłaszać swoich kandydatur. Nie widzi nic zdrożnego w tym, że wybory są przeprowadzane w kwietniu, że od momentu zakończenia przyjmowania zgłoszeń do dnia wyborów upływają tylko 3 dni oraz że nie biorą w nich udziału gimnazjaliści. Przyznał się do braku znajomości Statutu MRM, który jako radny zatwierdził na listopadowej sesji RM. Uważał, że skoro burmistrz dał takie wskazówki, co do zasad przeprowadzenia wyborów, to widocznie miał podstawy prawne.

Zadzwoniliśmy jeszcze do dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego Marii Kallas, by poprosić o informacje na temat wyborów: – W naszej szkole już odbyły się. Mieliśmy trzech kandydatów na trzy miejsca mandatowe, ale dwóch z nich zrezygnowało przed dniem głosowania. Napisali w uzasadnieniu, że z powodu szumu medialnego. Nabór chętnych prowadzony był od 12.04 do 17.04, do godziny 13.30. Uznaliśmy, że  kandydatami mogą być tylko uczniowie klas pierwszych, gdyż dzisiejsi drugoklasiści już od września będą w klasie maturalnej, a kadencja MRM trwa dwa lata – wyjaśniła nam dyrektor II LO.

Burmistrz Arseniusz Finster o tym, że młodzieżowymi radnymi mogą być także gimnazjaliści, dowiedział się od nas. – To nie jest dobre rozwiązanie, że uczniowie klas pierwszych gimnazjum i ostatnich klas liceum lub technikum, są w jednej radzie. Na najbliższej sesji rady miasta postawię ten temat pod dyskusję. Natomiast o takim terminie wyborów zdecydowałem, by zdążyć z pierwszą sesją MRM na Dzień Samorządowca. Zarządzenia nie mogłem w tej sprawie wydać, gdyż szkoły ponadgimnazjalne podlegają pod starostwo powiatowe, a nie urząd miasta – stoi na stanowisku Arseniusz Finster.

Niewiedza samorządowców na temat prawa uchwalanego przez Radę Miejską Chojnic jest bardzo zastanawiająca. Nawet jeśli uważają, że wybory do Młodzieżowej Rady Miasta są zabawą, to także i w niej powinny obowiązywać jasne reguły gry, wcześniej ustalone i zaakceptowane. Strach myśleć, co grozi naszemu miastu, jeśli w podobny sposób podchodzą oni do „dorosłego” prawa.

Uchwała RM Chojnic z 14.11.2011 ws. powołania Młodzieżowej Rady Miasta. Załącznikiem do niej jest Statut MRM.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

64 komentarzy

~zastępca
albo naczelnemu że odwołał wybory....
28 Kwietnia 2012, godzina 10:41
Oceniono 9 razy 5
~bpx
pewnie generalnemu oberwało się po uszach za niezgodne z prawem forowanie dziewuchy synalka..
28 Kwietnia 2012, godzina 10:14
Oceniono 12 razy 8
~Trolololo
Roksana na przewodniczącą SU II LO! ...If you know what i mean
27 Kwietnia 2012, godzina 21:42
Oceniono 5 razy 1
~Pytanie
Pajac zrozumiał, czy nie miał wyjścia ?
26 Kwietnia 2012, godzina 20:49
Oceniono 14 razy 4
~anonim
Brawo Panie Burmistrzu! Gratuluję słusznej postawy! W końcu Pan zrozumiał, że nie warto działać na rzecz pewnej, młodej "pseudo działaczki", kosztem głosu społeczeństwa, łamania prawa i dobrego imienia Ratusza. Taka postawa jest wskazana, naprawdę duży szacunek!
26 Kwietnia 2012, godzina 19:13
Oceniono 15 razy 11
moze dla przykladu burmistrz pociagnie do odpowiedzialnosci osoby odpowiedzialne za budowe progow spowalniajacych . przez czyjes zaniedbanie z budzetu miasta wydamy niepotrzebnie kilkaset tysiecy zlotych?
26 Kwietnia 2012, godzina 15:11
Oceniono 15 razy 13
~podatnik
Do Arete. Oj są jaszcze takie obszary.
Natomiast wpis Pana burmistrza przyjmuję do wiadomości. Nie ukrywam, że mnie ucieszył.
26 Kwietnia 2012, godzina 14:49
Oceniono 11 razy 11
Przeprosiny pana burmistrza? To niecodzienna sytuacja. Jednak nie miał innego wyjścia. Nie zmienia to natomiast faktu, że gdyby zabrakło czujności fotoreporterowi chojnice24, to mielibyśmy do czynienia z przykładem lekcji antydemokracji dla młodych ludzi. Złamaniem ustalonych zasad. Brawo portal. Ciekawe w ilu jeszcze sytuacjach nasze władze dopuszczają się tak ewidentnych zaniedbań i wykazują kompletną ignorancję...
26 Kwietnia 2012, godzina 14:35
Oceniono 15 razy 7
~mysfit
Dobra decyzja p. burmistrza, oby więcej takich. No cóż, co nagle, to po diable. Na pocieszenie można jeszcze dodać, że pani Roksana nie będzie mogła kandydować we wrześniu, bo będzie w 2 klasie
26 Kwietnia 2012, godzina 13:21
Oceniono 20 razy 14
tym razem dobrze panie burmistrzu. oby czesciej
26 Kwietnia 2012, godzina 13:16
Oceniono 13 razy 11
~fragi
Brawa dla pana burmistrza. Choć raz przyznał się do błędu. Tak trzymać.
26 Kwietnia 2012, godzina 12:46
Oceniono 13 razy 9
~burmistrz
Szanowni Państwo!
W porozumieniu z dyrektorami szkół średnich poprosiłem o realizację wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta. Popełniłem błąd, ponieważ wybory zorganizowałem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a statut MRM wyraźnie określa, że w skład rady mają też wchodzić uczniowie gimnazjów. Ubolewam, że popełniłem błąd i serdecznie przepraszam nauczycieli i uczniów za zamieszanie, które spowodowałem. Pragnę usprawiedliwić moje działanie dążeniem do jak najszybszej realizacji uchwały Rady Miejskiej Chojnic. Nie dochowałem jednak należytej staranności w interpretacji statutu Młodzieżowej Rady Miasta. Ze wstępnych ustaleń z p. Przewodniczącym Rady Miejskiej mogę zadeklarować, że wybory odbędą się w pierwszych dwóch miesiącach nowego roku szkolnego, a więc IX-X 2012 roku. Obecnie trwające kampanie wyborcze lub wybory poprosiłem przerwać i wznowić w nowym terminie.
Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
26 Kwietnia 2012, godzina 12:33
Oceniono 27 razy 17
~Ooo
Ooo...
26 Kwietnia 2012, godzina 09:30
Oceniono 6 razy 6
~Ja
Powstała tutaj straszna szopka. Nie mieszajmy do tego osobistych spraw kandydatki. Niemniej jestem całkowicie przeciwny temu, co się tutaj wyprawia. Słusznym posunięciem ( i sprawiedliwym) byłoby przeprowadzenie wyborów jeszcze raz. Nie uzupełniających, bez gwarantowania niektórym miejsc. Czy nie tak powinno być?
25 Kwietnia 2012, godzina 23:08
Oceniono 20 razy 20
~do też gościa
W zupełności się zgadzam! Może lubi starszych...?
25 Kwietnia 2012, godzina 22:08
Oceniono 20 razy 16

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.80 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.50 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 09:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij