Poniedziałek, 29 Kwietnia 2024 | Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. Krzysztof Różycki

Na sesji o konflikcie w Gimnazjum nr 1

W rocznicę śmierci Jana Pawła II Gimnazjum nr 1 obchodzi swoje święto. Fot. z 1.04.2011

W rocznicę śmierci Jana Pawła II Gimnazjum nr 1 obchodzi swoje święto. Fot. z 1.04.2011

Podczas poniedziałkowej (26.11) sesji Rady Miejskiej miała miejsce debata na temat konfliktu w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. Jej inicjatorem był Krzysztof Haliżak, który chciał dowiedzieć się, w jaki sposób władze miasta zajęły się skargą z marca 2011 dwóch nauczycielek. Uważają one, że były mobbingowane przez dyrektor miejskiej szkoły.

Do złożenia w tej sprawie interpelacji zainspirowały go działania starostwa powiatowego, gdzie powołano komisję do zbadania sytuacji w Domu Pomocy Społecznej. – Tam pojawił się wątek mobbingu, dlatego zająłem się podobnym przypadkiem w gimnazjum przy ul. Młodzieżowej – uzasadnił swoją uwagę tym tematem Haliżak. Następnie przedstawił chronologicznie kolejne etapy toczącego się sporu w gimnazjum, szczególnie akcentując wątek pisma, które nauczycielki złożyły w ratuszu w marcu 2011 roku. – Nie pytam czy mobbing był, czy nie, jak przebiega proces, bo to nie jest przedmiotem mojego zainteresowania. Chcę spytać, jak ratusz prowadził sprawę. Skoro wpłynęła oficjalna skarga, nadano jej bieg, chciałbym wiedzieć, jak zgodnie z KPA toczy się postępowanie w tej kwestii. Kto stwierdził, że nie było mobbingu. Jak zweryfikowano słowa pani dyrektor, skoro nie dokonano konfrontacji ze względu na chorobę jednej ze stron. Czy była w tej szkole stosowana procedura antymobbingowa i od kiedy? – pytał na sesji radny. Ze względu na złożoność sprawy, poprosił o udzielenie odpowiedzi na piśmie.

Pełna treść interpelacji Krzysztofa Haliżaka

Otrzymał ją jednak od razu na sesji. Najpierw Robert Wajlonis przedstawił Krzysztofowi Haliżakowi wykładnię prawną zaistniałej sytuacji. – Chciałem zwrócić uwagę panu radnemu, że to nie jest kwestia pozostająca w gestii rady, ani radnego. Może się pan wypowiadać, jako pełnomocnik jednej ze stron. (…) Mylimy konflikty osobiste z mobbingiem. Uważam, że w naszej sytuacji nie możemy się wypowiadać w jakikolwiek sposób publicznie w obliczu rady i dziennikarzy, co do sprawy, która toczy się przed sądem. Dotyczy ona praw i obowiązków jednej i drugiej strony. Nie jesteśmy tą stroną i nie dajmy się nią stać. Także pan radny nie powinien dać się wciągnąć i stać się jedną ze stron czy rzecznikiem jednej lub drugiej strony – zwrócił się do Haliżaka dyrektor generalny. Dodał, że wszelkie tego typu wystąpienia są dla niego niedopuszczalną próbą nacisku na sąd i na strony konfliktu. Zaręczył, że postępowanie burmistrza Arseniusza Finstera w tej sprawie jest zgodne z prawem.

Pełna treść odpowiedzi złożonych przez Roberta Wajlonisa i Arseniusza Finstera.

Również włodarz miasta zabrał głos na sesji. – W odniesieniu do pisma z marca 2011, po złożeniu wyjaśnień przez panią dyrektor, stwierdzam publicznie, że nie ma tam żadnego mobbingu. Nawet nie ma oskarżenia o mobbing. Są konflikty interpersonalne. O żadnym mobbingu nie może być mowy. Moje pismo, które wysłałem po siedemnastu miesiącach, nie było odpowiedzią na to pierwsze, ale na inne, późniejsze. Nie zamierzałem i nie zamierzam odpowiadać na list sprzed ponad półtora roku bez wyjaśnienia sprawy u źródła, bo osoba zainteresowana, albo była na urlopie zdrowotnym, albo chora. Nie miałem możliwości kontaktu z nią – wyjaśniał burmistrz Arseniusz Finster. Ustosunkował się także do pojawiających się w internecie komentarzy o toczącym się na wniosek dyrektor gimnazjum od sierpnia 2012 postępowaniu w sądzie rejonowym o pomówienie. – Została w nich pani dyrektor obrażona w sposób obelżywy. Nauczyciele nie powinni być autorami takich wpisów w internecie, jakie pojawiły się. Tu jest clou problemu. Dlaczego pod pseudonimem piszemy różne rzeczy, za które ciężko spojrzeć drugiemu prosto w oczy? Sąd rozstrzygnie, czy doszło do obrazy dóbr osobistych – stwierdził. Porównanie z wydarzeniami w DPS – ie uznał za nieuprawnione, skoro komisja starosty nie stwierdziła występowania mobbingu w tej placówce. – Nie ma pojawiającej się kwestii mobbingu. Nie ma mobbingu w naszych szkołach – ocenił Arseniusz Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

"Pomówienie o mobbing w szkole. Sprostowanie" - tekst z sierpnia 2012.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

647 komentarzy

~Ja
AAA? To ten wyrok dla Ciebie Maluszku?? Gnom - i wszystko jasne.
09 Grudnia 2012, godzina 15:10
Oceniono 31 razy 25
~do gnom
Na wyrok kończący postępowanie (prawomocny) będziesz musiał długo poczekać, gdyż zakładam, że każda ze stron skorzysta z możliwości apelacji, a i być może kasacji. Osobiście ciekaw byłbym wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy.
09 Grudnia 2012, godzina 15:08
Oceniono 31 razy 25
~do ~Ja
Nie sądzę żeby wszyscy zrozumieli - szczególnie maniacy minusowania tych wypowiedzi, które są im niewygodne Robią to chyba w amoku bez zastanowienia, gdyż skutek ich "działalności" przynosi efekt odwrotny od oczekiwanego - forumowicze zaczęli czytać minusowane wypowiedzi z uwagą, bo założenie jest takie, że coś jest na rzeczy, skoro tak się ich próbuje zagłuszyć. Poza tym niektórych to nakręca do jeszcze większej aktywności w pisaniu Czyli psia robota idzie na marne Prawdy nie da się zagłuszyć. Trzeba było pomyśleć, zanim poleciało się do sądu. Teraz pozostało jedynie czytanie niewygodnych wypowiedzi i stawianie minusika (na osłodę) przy wypowiedzi, która dotyka czułe struny.
09 Grudnia 2012, godzina 15:06
Oceniono 23 razy 17
~gnom
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Grudnia 2012, godzina 15:01
Oceniono 25 razy -21
~Ja
Do ~też prawnik- Jak ładnie. I mądrze. Może WSZYSCY zrozumieją?
09 Grudnia 2012, godzina 14:25
Oceniono 27 razy 21
~Ja
Hej, uszy do góry!!! Też myślę, że wyrok będzie sprawiedliwy!!! SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI BYĆ I JEST PO NASZEJ STRONIE. ( Gdyby nasi interlokutorzy mieli wątpliwości co do słowa NASZEJ- to wyjaśniam: po stronie oskarżonych o pomówienie, i nas, którzy niesprawiedliwość widzą).
09 Grudnia 2012, godzina 14:19
Oceniono 27 razy 21
~i znów
nie wiem - śmiać się, czy płakać
09 Grudnia 2012, godzina 14:09
Oceniono 17 razy -1
~chochlik
zwłaszcza gdy Mariusz Janik dostarcza dokumenty o wzajemnych powiązaniach burmistrza z sędzią...
09 Grudnia 2012, godzina 13:18
Oceniono 31 razy 25
~trzy grosze
Wiem, jak wygląda sprawiedliwość w Polsce. Niemniej jednak nie sądzę, aby sędzia aż tak bardzo naraził na szwank swoją opinię i wiedzę żeby wydać wyrok na korzyść pokrzywdzonej w sytuacji, gdy nie da się udowodnić winy oskarżonym. Przecież jest instancyjność. Można się ośmieszyć. Ale jeżeli jednak są jakieś delikatnie powiedzmy sugestie dla prowadzącego sprawę, jaki ma zapaść wyrok, to szczerze mu współczuję.
09 Grudnia 2012, godzina 13:07
Oceniono 31 razy 25
~Marzenna Osowicka
To są posty dające nadzieję. Dzięki. Ale wszyscy znamy powiedzenie, że do sądu idzie się po wyrok, nie po sprawiedliwość
09 Grudnia 2012, godzina 12:59
Oceniono 31 razy 25
~nakręceni
A nas to minusowanie nakręca i będziemy pisać jeszcze więcej i być może ciekawiej Więc czeka was pieski dużo pracy, aż rączki będą bolały
09 Grudnia 2012, godzina 12:51
Oceniono 33 razy 23
~też prawnik
W postępowaniu karnym trzeba udowodnić (nie ma zastosowania zasada domniemania winy, tylko jest domniemanie niewinności), iż sprawca działał umyślnie z zamiarem popełnienia przestępstwa. Czyli sprawca chce popełnić dany czyn zabroniony, ma tego świadomość i wolę realizacji. Wobec tego niezbędnym warunkiem do przypisania sprawcy popełnienia przestępstwa jest konieczność udowodnienia mu winy. Przypominam zasadę nullum crimen sine culpa
09 Grudnia 2012, godzina 12:47
Oceniono 33 razy 27
~Marzenna Osowicka
Słuszna uwaga, Ja. Ale to już jest ich wybór. Ich decyzja, ich priorytety. A nawet moralność. My nie mamy wpływu. Możemy jedynie liczyć na opamiętanie się strony przeciwnej. I nie mam na myśli tylko oskarżycielki.
09 Grudnia 2012, godzina 12:35
Oceniono 35 razy 27
~też prawnik
Ale nie ma przesłanek do stawiania takiego zarzutu. Pracownik, jako słabsza strona stosunku pracy ma prawo korzystać ze swoich uprawnień, do których zalicza się również prawo do składania skarg na
pracodawcę, jeżeli są rzeczowe. Tym samym pracownik ma prawo składać skargi na przełożonego i w tym przypadku nie dochodzi do pomówienia, czy naruszania dóbr osobistych (odsyłam do orzecznictwa).
Przestępstwo pomówienia można zrealizować wyłącznie umyślnie z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym. Art. 212 k.k. nie stanowi, że przedmiotowe przestępstwo można popełnić nieumyślnie. Społecznie uzasadnione działania można podejmować nawet w interesie jednostki, a nie tylko w interesie ogółu. W myśl art. 213 § 2 k.k. nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu. Nie sądzę, aby działanie oskarżonych wyczerpało przesłankę umyślności działania z zamiarem bezpośrednim czy ewentualnym. W tym stanie rzeczy wg mojej oceny, ta sprawa (umyślność zamiaru) jest trudna do udowodnienia przez "pokrzywdzoną".

09 Grudnia 2012, godzina 12:33
Oceniono 31 razy 25
~Ja
Czy każdy człowiek, który WNIESIE oskarżenie to pokrzywdzony?? A ten przeciw któremu WNIESIONO to z góry winny? Czy może pozywający i pozwany? ( lub tak jakoś- żeby nie było...) Czuć się pokrzywdzonym, a BYĆ pokrzywdzonym, to dwie różne sprawy. Zresztą... może pani dyrektor czuje się bardzo mocno skrzywdzona. Do tej pory wszyscy kłaniali się w pas, a a tu taka niesubordynacja. Oj, dziewczyny... zamiast nadal znosić, trzymać zaciśnięte zębiska, płakać w poduszkę i.. nic nie mówić, podniosłyście łebki w walce o godność??? .....................
Duża odwaga Do Marzena .. - myślę, że Wasi współpracownicy NAJBARDZIEJ boją się utraty pracy. Tylko nie pomyśleli, że KTOŚ może być następny.
09 Grudnia 2012, godzina 12:28
Oceniono 39 razy 31

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 51.30 55.20
EUREUR 429.00 439.00 RUBRUB 4.19 4.45
CHFCHF 439.00 449.00 NOKNOK 31.10 33.80
GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-04-29 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.05 405.98 DKKDKK 51.40 55.10
EUREUR 430.38 435.28 RUBRUB 4.19 4.45
CHFCHF 440.44 446.79 NOKNOK 31.20 33.70
GBPGBP 502.95 508.29 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-04-29 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?




Ceny paliw2024-04-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.92 zł 7.62 zł 6.99 zł 2.69 zł
Circle K 6.84 zł - 6.91 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.86 zł - 6.93 zł 2.69 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.82 zł 2.69 zł
Orlen 6.86 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.78 zł - 6.86 zł 2.69 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij