Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Połajanki od dyrektorki i dla dyrektorki

Małgorzata Henszke uznała, że nie musi udzielać informacji na pytanie złożone przez radną i jednocześnie podwładną. Nauczycielkę z "ósemki" Marzennę Osowicką, która pytała o przyznane w ciągu ostatniej dekady nagrody dla pracowników tej szkoły, po 12 dniach pouczyła. Sama zaś zebrała baty od klubowego kolegi radnej PChS za udzieloną odpowiedź i absencję na sesji rady miejskiej, kiedy to uchwalano statut dla SP nr 8. - Nadanie statutu, poza uchwałą o utworzeniu placówki, jest najważniejszym aktem, jaki rada miejska kieruje do placówki szkolnej - podkreślał Mariusz Brunka.- Mamy uchwalać statut. Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę, żeby pani dyrektor się pojawiła? Czy ktoś ją zapraszał? Czy wyraziła w ogóle taką chęć? Ja rozumiem, że dyrektorem się zostaje, ale  wypadałoby, żeby kierownik jednostki, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych spraw dla tej jednostki, się do nas pofatygował. Tak jest w powiecie czy gminie Chojnice - mówił Mariusz Brunka zauważając, że dyrektorka OPR w związku z głosowaniem Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii na kolejny rok znalazła czas, żeby wdepnąć na posiedzenie rady w przeciwieństwie do zarządzającej "ósemką".

Wątpliwości Brunki nie podzielił przewodniczący komisji oświaty. - Statut został zaaprobowany i przedstawiony na ręce pan dyrektora Czarnowskiego, a wiec czemu miałaby służyć obecność pani dyrektor? - pytał Bogdan Kuffel, informując jednocześnie, że pomorski kurator oświaty zaopiniował dokument pozytywnie. Po decyzji ministra sprawiedliwości do miejskiego okręgu weszła także szkoła funkcjonująca w Schronisku dla nieletnich. - Czy to znaczy, że dyrektor placówki powinien być też obecny? - drążył radny. Przy okazji Kuffel przekazał prośbę z "dwójki" i "siódemki", aby w placówkach powstały izby pamięci patronów z wygaszanych gimnazjów.


Ten statut został zaopiniowany i przedstawiony
- Obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna, gdyby na etapie opiniowania tego statutu na komisji edukacji nastąpiły jakieś wnioski czy zastrzeżenia członków komisji - stwierdził z kolei burmistrz. - Nie ma takiej reguły, żeby dyrektor był obecny, kiedy omawiamy statut, do którego nie ma żadnych uwag - dodał Arseniusz Finster.

Myślę, że obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna...
- To nie komisja edukacji uchwala statut, tylko rada miasta - zauważył Brunka. I dlatego jego zdaniem dyrektorka powinna uczestniczyć w sesji. 


Na szczęście nie komisja oświatowa nadaje statut a rada miasta...
Kuffel nie rozumiał upartości kolegi. W razie pytań do uchwały proponował ogłoszenie przerwy i wezwanie pani dyrektor. Te ze strony radnego PChS się nie pojawiły. - Podkreślam raz któryś. Statut uchwala rada miasta, a nie komisja. I z tego względu dyrektor placówki powinien być obecny w trakcie obrad, gdyby pytania się pojawiły. Ja ich nie mam. Statut placówki został przyjęty przy głosie wstrzymującym Brunki.

Nazwisko Małgorzaty Henszke wybrzmiało jeszcze raz na sesji. Tym razem w kontekście zapytania, które do dyrektorki wystosowała Marzenna Osowicka. Przed laty panie spotykały się w sądzie w sprawie o mobbing. Radna pytała w imieniu pracowników szkoły o to dlaczego na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela nie odczytano wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz uzasadnień wyróżnień. "Zwracam się także z prośbą o przedstawienie wykazu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora oraz Burmistrza w ostatnich dziesięciu latach" - pytała w piśmie datowanym na 18 października.

Odpowiedź przyszła po 12 dniach. Na forum odczytał ją Mariusz Brunka: "Informuję, iż jako radna Rady Miejskiej w Chojnicach nie jest pani uprawniona domagać się informacji, wyjaśnień oraz udostępnienia danych w trybie innym  niż w drodze zapytań i interpelacji składanych na posiedzeniach organów kolegialnych bądź w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej".  

Lider PChS sam często pyta urzędników, ale w ten sposób jeszcze żaden mu nie odpowiedział. Nie krył więc krytyki dla autorki pisma przypisując jej niewielką inteligencję. Swoim kolegom z rady radził zaś, żeby się  zastanowili, jak zareagowaliby na tak arogancką odpowiedź.
- Zasadnicza jest różnica pomiędzy radnym a dyrektorem jakiejkolwiek miejskiej placówki. Tam wystarczy, że pan burmistrz kogoś polubi, to może zostać dyrektorem. Może przesadzam, ale każdy z nas został wybrany przez wyborców i żaden dyrektor jednostki organizacyjnej nie może w sposób bezczelny nas pouczać. Może udzielić tej informacji albo wystąpić do burmistrza i pytać czy może odpowiedzieć. Natomiast pouczanie jakiegokolwiek radnego jest niedopuszczalne. Stąd moja prośba, aby wyjaśnić i pouczyć panią dyrektor albo ustalić przejrzyste zasady, że dyrektorzy nie muszą odpowiadać nam na pytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Ja często pytam różnych urzędników. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmawiał udzielenia informacji


Brunka jako prawnik podkreślał, że zachowanie transparentności w funkcjonowaniu samorządu należy do podstawowych obowiązków wszystkich instytucji publicznych, administracji oświatowej nie pomijając.

Pismo M. Osowickiej

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

71 komentarzy

~chochlik
Pani Marzeno a może zażądałaby Pani listy osób, którym w tej szkole przydzielono różnego typu zapomogi za kadencji tej najuczciwszej pod słońcem Pani Dyrektor? Co poniektórym dopiero otworzyłyby się oczęta...
15 Grudnia 2017, godzina 22:21
Oceniono 40 razy -6
~jotdwatrzy
No to ja dopiero teraz jestem w domu! Dopiero zakumałem, jakie przewały są w tej szkole gdzie dyrektorka małżonkowi przydziela nagrody finansowe i zapomogi losowe.
15 Grudnia 2017, godzina 21:39
Oceniono 41 razy -3
~a jednak możliwe...
Jakby przyjrzeć się przepływom finansowym, które mają miejsce w tej szkole, okazałoby się, że ciągle te same osoby otrzymują nagrody dyrektorskie. Ale nie tylko! Także losowe zapomogi i inne tego typu wsparcia finansowe. Raz żona, raz małżonek, a kasa publiczna z puli oświatowej leci...
15 Grudnia 2017, godzina 20:59
Oceniono 29 razy 9
~nazwiska nagradzanych plus ich koneksje rodzinne
przykładowa DOKŁADNA lista osób nagradzanych przez dyrektora:
Karolina Karolińska, nauczycielka od 3 lat, nagroda dyrektora w roku 2015,2016,2017 - zorganizowane 2 konkursy szkolne, 1 miejski wyróżniony, nic więcej, kandydatka do nagrody burmistrza, córka radnego
Iwona Iwońska, nagroda od 10 lat co drugi rok: 1 konkurs zorganizowany, udział w 20, nagród zero, 2 nagrody burmistrza, żona radnego/dyrektora czegoś tam

KONEKSJE RODZINNE podać dranie jedne i wtedy będzie wszystko jasne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
15 Grudnia 2017, godzina 18:41
Oceniono 35 razy 13
~do - a to pierwsza szkoła z cichymi nagrodami????
W innych chojnickich szkołach przed imprezą z okazji tzw. dnia nauczyciela wywieszane są listy nagrodzonych. Przynajmniej nagrodzeni wiedzą, że powinni pójść na imprezę i odebrać wyróżnienie. Dodatkowo - zwyczajowo przygotowują się, aby "uhonorować" odebranie nagrody. Pracownicy szkół wiedzą, o co chodzi.
15 Grudnia 2017, godzina 18:26
Oceniono 31 razy 15
~ocenzurowany prewencyjnie komentarz


~Gosia ponownie przyznała nagrodę swojemu małżonkowi i zataja ten fakt!

Od 20 lat - tak długo jak burmistrzem nadzorującym SP nr 8 (poprzednio ZS nr 8 i Gimnazjum nr 1) jest Arek tak długo ta szkoła jest rajem dla złodziejów na dyrektorskich stołkach. Gosia Henszke była zawsze jedną z największych złodziejek w tej szkole. Wraz ze swoim małżonkiem Wiesiem (który dzięki korupcyjnemu układowi z burmistrzem jest w tej szkole monitoringowy) kradli i dalej kradną co tylko się im uda - sprzęt audiowizualny, komputerowy, drobniejsze wyposażenie, i pieniądze - bezpośrednio jako gotówkę i pośrednio jak zwrot kosztów fikcyjnych zakupów na rzecz szkoły, które w rzeczywistości są ich prywatnymi zakupami robionymi za szkolne pieniądze!
Z błogosławieństwem skorumpowanego burmistrza ten złodziejski system działa od około 20 lat.

W ostatnim czasie Gosia ponownie zaczęła przyznawać swojemu słupowi-mężowi nagrody pieniężne z każdego możliwego powodu - oczywiscie robi to w tajemnicy przed personelem szkoły i nauczycielami. "Nagroda" jest oczywiscie jedynie wymówką do defraudacji pieniędzy przez Gosie - bo nie chodzi o wyróżnienie nagroda za wybitne osiągnięcia (których Wiesiek nie posiada) a jedynie o pieniądze - proces nagrodzenia jest wehikułem, który umożliwia kradzież pieniędzy ze szkolnego konta na konto jej słupa-małżonka Wiesia. Oczywiście ta złodziejska machinacja dzieje się z aprobatą burmistrza, który od lat umożliwiał Gosi złodziejstwo społecznego majątku o każdym czasie i w każdej formie. Za złodziejskie i mobberske osiągnięcia dyrektorki SP nr 8 także i burmistrz Arek przyznał w tajemnicy i ukradkiem nagrodę burmistrza dla Gosi Henszke za jej korupcyjne zasługi!

Tak długo jak Arek będzie burmistrzem Gosia i jej małżonek Wiesiek dalej będą mogli kraść i defraudować społeczny majątek Chojnic bez żadnych ograniczeń!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni znajomy burmistrza

14 Grudnia 2017, godzina 23:59
15 Grudnia 2017, godzina 18:16
Oceniono 36 razy 18
~ocenzurowany prewencyjnie komentarz


~oficjalne nagrody za nieoficjalne zasługi

Gosia Henszke wie dobrze co burmistrz Arek robił gdy był pełnomocnikiem politechniki koszalińskiej w Chojnicach, która działała w budynku obecnej SP nr 8. Gosia także pomagała Arkowi tuszować wiele sprawek wiec Arek będzie ją ochraniać tak długo jak długo będzie na stołku!

Tak wiec Gosia czuje się kompletnie bezkarna i świadomie łamie przepisy i ukradkiem przyznaje nagrody sobie i swoim poplecznikom, którzy są wobec niej lojalni! To jest powodem, że lista nagrodzonych i kwoty nagrody są tajne. W SP nr 8 nieoficjalnie istnieje nawet nagroda donosicielska za donosy na znienawidzonych przez dyrektorkę współpracowników - oczywiscie oficjalnie nagroda będzie za coś innego niż donosicielstwo!

14 Grudnia 2017, godzina 17:25
14 Grudnia 2017, godzina 20:23
15 Grudnia 2017, godzina 18:06
Oceniono 30 razy 18
~do poniżej, czyli jak widać patologię tworzą niektórzy dyrektorzy
trzeba zrobić porządek, czas na zmiany, szczególnie dyrektorów, którzy mają przegrane procesy ze swoimi podwładnymi i do tego wyróżniają się chamstwem i pychą
15 Grudnia 2017, godzina 17:57
Oceniono 16 razy 12
~a to pierwsza szkoła z cichymi nagrodami????
nie tylko tam nauczyciele dowiadują się o nagrodach na podstawie...dodatkowych przelewów w banku i jak sobie wzajemnie powiedzą, kto dostał nagrodę, to wiedzą, inaczej nikt o nikim nie wie, nawet sami nagradzani są zaskoczeni

LISTA NAGRÓD DYREKTORSKICH ZE WSZYSTKICH MIEJSKICH I WIEJSKICH SZKÓŁ Z OSTATNICH 10 LAT - ale byłby cyrk i pełno purpurowych pysków, że od 10 lat co roku ci sami dostają ciągle te nagrody cichaczem lub i nie, na bezczelnego, na chama, jakby inni głupi byli - oświata!!!!!
15 Grudnia 2017, godzina 17:52
Oceniono 17 razy 11
~miało być ... sprawą tajną
15 Grudnia 2017, godzina 17:38
Oceniono 14 razy 10
~Brawo radna Osowicka, skoro pracownicy się zwrócili i Pani również zauważyła nieprawidlowości
to musi Pani dociekać, interesować się i reprezentować wyborców i pracowników. Czy się to dyrekcji podoba, czy nie. Dyrekcja sama powinna informować,a nie prowokować do takich sytuacji, że zwykłe nagrody stają się w jednej placówce stają się sprawą dajną.
15 Grudnia 2017, godzina 17:37
Oceniono 24 razy 12
~10.50 jesteś stuknięty
radny reprezentuje wyborców i kiedy wyborcy, a tym samym np. pracownicy danej placówki zwracają się do radnych o pomoc, to radny jest po to, aby ich reprezentować, zadawać pytania, występować w ich imieniu na sesjach, komisjach, dociekać i radzić wyborcom.

Skoro takich podstawowych rzeczy nie rozumiesz, to znaczy, że kompletnie nie wiesz o czym piszesz. Radny nie jest po to, aby siedział cicho jak niemowa na sesjach i komisjach. Radny również nie jest po to, aby zadawał tylko pytania, które jak twierdzisz
mają wpłynąć na prace Rady Miejskiej
. Twoje rozumowanie jest ograniczone.
15 Grudnia 2017, godzina 17:32
Oceniono 17 razy 13
~Informacje o przyznanych nagrodach powinny być jawne
Utajnianie informacji o tym którzy nauczyciele otrzymali nagrodę dyrektora prowokuje domniemania o nieprawidłowościach czy niesprawiedliwości przy podejmowaniu decyzji o nagrodach, gdyż nie mając niczego do ukrycia – nie ma potrzeby ukrywania. Ponadto dyrektor powinien pamiętać, że fundusze, z któ-rych przydzielane są nagrody dyrektora nie są jego prywatną własnością, lecz środkami publicznymi. Ważną kwestią jest także to, że nagroda to nie tylko kwota pieniężna, lecz dowód uznania, wyróżnienia pracownika i z tego powodu należy informować pracowników szkoły o osobach nagrodzonych.

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017 r., poz. 1189 ze zm.) – art. 49.

https://www.portaloswiatowy.pl/nagrody-i-kary-dla-nauczycieli/wyczytywanie-nauczycieli-ktorzy-dostali-nagrode-dyrektora-czy-konieczne-14701.html
15 Grudnia 2017, godzina 15:44
Oceniono 21 razy 9
~do jotdwatrzy
Zwróć uwagę na bezsensowność sytuacji. Gdyby dyrektorka odpowiedziała na pismo pani Osowickiej, nie byłoby tej całej idiotycznej sytuacji, nie byłoby artykułu. Ta dyrektorka chyba lubi, aby o jej szkole zawsze było głośno.
15 Grudnia 2017, godzina 15:31
Oceniono 23 razy 11
~jotdwatrzy
A to przepraszam panią radną za moje wcześniejsze insynuacje. Jeżeli tak jest napisane w kpa i w orzeczeniach sądów, to ja się wycofuję z mojego przekonania.
15 Grudnia 2017, godzina 13:23
Oceniono 22 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 393.00 DKKDKK 59.60 61.10
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 412.00 427.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 485.00 497.00 SEKSEK 42.30 43.80
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 59.90 60.60
EUREUR 448.00 452.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 423.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 487.00 493.00 SEKSEK 42.70 43.40
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij