Więcej w 2012 na przedszkola
Przed kilkoma dniami doszło do kolejnego spotkania burmistrza Arseniusza Finstera z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli. O jego efektach poinformował na cotygodniowej konferencji prasowej.
W czasie godzinnej rozmowy były wyjaśniane problemy dotyczące „katalogu realizacji dotacji celowej z Urzędu Miasta”, jak to określił burmistrz. Uzgodniono, że należy poczekać z jego tworzeniem do rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny wniosku kasacyjnego złożonego przez miasto. Dotyczy on niekorzystnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z sierpnia 2011, w którym stwierdzono nieważność zarządzenia burmistrza Arseniusza Finstera z 10.01.2011 w sprawie algorytmu naliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli. UM czeka także na wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. – Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku uważa, że amortyzacja nie może być wydatkiem bieżącym, a MEN, że tak. Jestem w trudnej sytuacji, bo burmistrz musi słuchać SKO, bo jestem przez nie oceniany, a nie przez MEN. Mam nadzieję, że do końca grudnia uzyskamy te interpretacje – stwierdził Arseniusz Finster.
Reklama | Czytaj dalej »
A.Finster przedstawia relację ze spotkania z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli
Jak zapowiedział burmistrz, w 2012 roku dotacja dla niepublicznych przedszkoli na jedno dziecko miesięcznie ma wzrosnąć z 351 zł na co najmniej 371 zł. Ogółem wydatki budżetowe na przedszkola mają wzrosnąć o 8,6%. Jest to przede wszystkim efekt podwyżki płac w jeszcze publicznym przedszkolu przy ul. Młodzieżowej, która obowiązuje od 1.09.2011. Zgodnie z Kartą Nauczyciela wyniosła ona 7%. Dotacja dla niepublicznych przedszkoli w 2012 będzie wyliczana wg tego samego sposobu, co w bieżącym roku, czyli bez uwzględniania w podstawie wpłat od rodziców tytułem opłaty stałej i za wyżywienie. O to właśnie trwa spór w WSA.
Tenże organ, o czym pisaliśmy w połowie października, zajął się o rok wcześniejszym zarządzeniem burmistrza (styczeń 2010) w sprawie dotacji dla niepublicznych przedszkoli. W orzeczeniu z 12.10.2011 stwierdził, że wydano je z naruszeniem prawa i nie może być wykonane. Jest już dostępne w Internecie uzasadnienie tego wyroku. Jeden z istotniejszych fragmentów - W ocenie Sądu zaskarżone Zarządzenie narusza w sposób rażący obowiązujący porządek prawny, albowiem zostało podjęte bez podstawy prawnej. Uchwała RM (z 28.06.2007 – red.), w oparciu o którą wydano zaskarżone Zarządzenie, ma cechy aktu prawa miejscowego. Ma ona bowiem charakter normatywny, a zawarte w niej normy prawne przyznają określone uprawnienia. (…) W tym miejscu należy zauważyć, że należyte ogłoszenie normy prawa miejscowego warunkuje jej zaistnienie w porządku prawnym. Moment, w którym norma prawna zaczyna wywoływać określone skutki prawne, czyli od kiedy wchodzi w życie - jest zapisany w prawie.
Niewykluczone, że i od tego wyroku WSA Urząd Miejski złoży kasację do NSA. Tak zapowiedział w naszym tekście Dyrektor Generalny Robert Wajlonis.
Cała treść uzasadnienia w bazie wyroków WSA - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6C10964032
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
natomiast glowny"problem" jest w dzialaniu w 2007 , araczej braku dzialania prawnego . Jesli sie uprawomocni wyrok, ze uchwala jest bezprawna to burmistrz z jego "prawnikami" moga sobie te rozporzadzenia wsadzic w ....... szuflady. i to gleboko.
ile lat jeszcze musicie "rzadzic" zeby sie nauczyc prawa? i czyim kosztem? kto zaplaci za wyrownanie, odsetki i kary dla przedszkoli? i z czyich pieniedzy? z waszych prywatnych? moze urzedniczych 13 pensji i nagrod?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!