Środa, 17 Kwietnia 2024 | Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

O podatkach i pieskach na sesji RM

Marian Rogenbuk referuje działaność Komisji Budżetowej w okresie międzysesyjnym

Marian Rogenbuk referuje działaność Komisji Budżetowej w okresie międzysesyjnym

Głównym tematem dzisiejszej sesji Rady Miejskiej miało być przyjęcie nowych stawek podatków, które będą obowiązywać w 2012 roku. Najwięcej jednak czasu poświęcono sprawie ściągania opłat za psy i finansowania z nich samorządów osiedlowych.

Nim rozpoczęły się obrady, radni otrzymali spory plik druków z autopoprawkami do projektów uchwał oraz porządku obrad. Nowa uchwała dotyczyła nowelizacji tej z września 2011 o zamiarze likwidacji przedszkola samorządowego nr 9. Usunięto z niej punkt dotyczący harmonogramu działań związanych z przekształceniem tej placówki. Ma to zapobiec sytuacji, gdy z przyczyn obiektywnych nie będzie możliwości dotrzymania terminów zapisanych w tymże harmonogramie. Ponadto uzupełniono o adres – Bałtycka 1 – uchwałę i regulamin nowego boiska ze sztuczną trawą; uszczegółowiono zapisy uchwał gruntowych; a także dodano dwanaście pozycji do wcześniejszych jedenastu, w uchwale nowelizującej budżet na 2011 rok. Dwie z nich były przyczyną pojawienia się na sesji prezesów komunalnych spółek. Radni mieli udzielić dopłaty bezzwrotnej dla MZK w kwocie 100 tys. zł na pokrycie straty bilansowej celem poprawy płynności finansowej. Jak wyjaśnił na sesji burmistrz Arseniusz Finster, wójt Zbigniew Szczepański zgodził się nie domagać od miasta rekompensaty finansowej za wybudowanie na chojnickim gruncie ścieżki rowerowej do Klawkowa. Rzecz dotyczy odcinka biegnącego przez las do granicy miasta z gminą. Dzięki temu budżet miasta ma środki dla MZK. Również Centrum Park dostało dodatkowe środki w wysokości 137,5 tys. zł. Mają posłużyć pokryciu kosztów nauki pływania przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Reklama | Czytaj dalej »

Wszystkie uchwały zostały na sesji przyjęte zdecydowaną większością głosów. Najczęściej zabierał głos Krzysztof Haliżak. Najpierw złożył oświadczenie, że jest przeciwko jakimkolwiek podwyżkom podatków i opłat. Konsekwentnie później je realizował, głosując samotnie przeciw. Raz tylko, przy uchwale dotyczącej nowych stawek podatku od nieruchomości, wsparli go radni z PiS, gdyż wstrzymali się od głosu.

Temat opłat za psy pojawiał się kilka razy w trakcie sesji. Pierwszym dyskutantem był burmistrz Arseniusz Finster, który zapowiedział, że przed kolejną sesją rady zaplanowaną na 19.12., chciałby przygotować projekt systemu finansowania samorządów osiedlowych, który byłby niezależny od ilości piesków i pozyskanych opłat od ich właścicieli. Nawiązał także Marian Rogenbuk, gdy referował działalność Komisji Budżetowej. Przyznał, że nie ma kompromisowego pomysłu, który zadowoliłby wszystkich. Burmistrz sprzeciwił się, ustosunkowując się do wniosku Komisji Społecznej, aby zaangażować Straż Miejską do ustalania ilości psów w Chojnicach. Uważa, że najlepszym sposobem byłoby obowiązkowe czipowanie psów. – Sądzę, że w Chojnicach jest ich więcej, niż 1594. Za tyle psów w 2010 roku zebraliśmy opłaty. Podejrzewam, że faktyczna ilość waha się pomiędzy 2500 a 3000.

Przewinął się także na sesji wątek przedszkolny. Związany był z wnioskiem, aby burmistrz Arseniusz Finster ponownie spotkał się z pracownikami samorządowego przedszkola. W odpowiedzi włodarz miasta stwierdził, że dojdzie do niego, gdy przekształcenie będzie nieuchronne. Warunkiem jest też zaprzestanie prób jego blokowania poprzez wysyłanie listów do takich osób, jak Anna Komorowska czy Bartosz Arłukowicz. Wyraził też żal, że UM nie otrzymał do wiadomości korespondencji Rady Rodziców PS-9 do tych osób od nadawcy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~ver
co to w ogóle jest podatek od psa?? czy ten zwierzak przynosi mi jakieś dochody? chodzi do pracy?
to jeszcze ja dopłacam na jego utrzymanie, szczepienia, środki czystości.....
to może jeszcze podatek od dziecka, jeśli już tak to wygląda.
23 Lutego 2012, godzina 20:10
~równość?
a podatki od srających kotów to nie łaska płacić?
23 Lutego 2012, godzina 19:56
Fajnie jest, podatki trzeba podnieść, bo przecież muszą kolesie mieć zlecenia na uszczęśliwianie społeczeństwa na siłę.

spójrzcie może na ten filmik, który udowadnia, że lepiej było być kiedyś niewolnikiem ;P

http://www.youtube.com/watch?v=NWzdgHYPiIw&feature=player_embedded
23 Lutego 2012, godzina 16:39
~Gruchy i many na wierzbie
Wpakował pan Burmistrz 6 baniek w planty aby was uszczesliwic i czego wy jeszcze chceta.Pieniądze z gruszkami na wierzbie przecież nie rosną.
23 Lutego 2012, godzina 15:16
~kopiko
miałem onegdaj pieska, duży był, mieszaniec, podobny do owczarka niemieckiego. spacerów nie lubił za bardzo, za to sporego ogrodu pilnował z zapałem. przyszedł czas, że podatek od psa płacić przestałem dochodząc do podobnych wniosków, jak niektórzy przedmówcy - skoro za wszystko i tak płacę sam, a piesek na miejskim terenie nie brudzi (bo nie wychodzi za ogród poza wizytami u weterynarza) to... za co?

no i ktoś uprzejmy prawdopodobnie doniósł, albo sama oświecona biurokracja z ratusza poczęła sprawdzać i przyszedł taki rozgarnięty niczym kupa liści jegomość zawyrokować, że nie tylko podatek zapłacić muszę, ale jeszcze odsetki bo... bo inaczej weźmie pieska. cóż. piesek duży był, przywiązany do rodziny, obcych nie lubił bardzo, to zaproponowałem panu "proszę bardzo, bierze pan, jeśli zdoła". zmył się i wiecej nie pokazał.

no i teraz ciekawe, czy gdyby nawet wzięli takiego pieska i do schroniska zapakowali (bo chyba tylko tam mogą). to co wyszłoby taniej? utrzymanie pieska, czy podarowanie sobie podatku?

do tego słyszałem czas jakiś temu, jakoby podatek od konkretnie psów był niezgodny z ustawami wyższymi, ponieważ nakłada na obywateli nierówne jarzmo zobowiązań publicznych. podobno przeciętny papuga by sobie przed sądem z burmistrzowimi terminatorami (o, przeprasza... urzędnikami) ich psim podatkiem poradził.

dlaczego płacą tylko właściciele psów, a już np. koniarze nie? dlaczego ma być stosowana na właścicielach psów odpowiedzialność zbiorowa, podczas gdy nie ma metody na ustalenie, czy ten konkretny zwierz korzysta z publicznej przestrzeni, czy nie? albo podatek od wszystkich pupilów (w tym chomików ;P) albo od żadnego.

żeby było jasne, nie jestem uprzedzony. obecnie mam dwa koty.
23 Lutego 2012, godzina 14:39
Oceniono 2 razy 2
~gość
Panie Burmistrzu lepiej niech Pan się zajmie pożytecznymi sprawami, a nie jak ściągnąć dodatkową kasę z biednych ludzi opodatkowując psy. Bo tym samym robi Pan krzywdę dzieciom, które nigdy nie będą mieć swojego ukochanego psiaczka. Niech PAN ROZWIĄŻE PROBLEM BEZROBOCIA,. BO ZAKŁADY WAŻNIEJSZE WSZYSTKIE POLIKWIDOWANE. JAK WYŻYWIĆ RODZINĘ TO PANA W OGÓLE NIE INTERESUJE. NAJWAŻNIEJSZE, ŻE PAŃSKA RODZINA ŻYJE W LUKSUSACH.
23 Lutego 2012, godzina 13:16
Oceniono 2 razy 2
~kasia
a i jeszcze jedno:
proszę spojrzeć ile godzina na basenie kosztuje a ile normalni ludzie zarabiają na godzinę. potraficie wyciągnąć jakieś wnioski z tego , że trzeba dopłacać do basenu?z tego co pamiętam to basen podniósł ceny od otworzenia do teraz o ponad 50 % (może i więcej), więc nie dziwię się, że na taki rarytas jak zabranie rodziny na basen w weekend (bo wtedy ludzie mają wolne ale i bilety są droższe) stać tylko nielicznych
16 Listopada 2011, godzina 10:14
Oceniono 1 raz 1
~kasia
wolnoć Tomku w swoim domku, ktoś ma kota a ktoś ma psa. a czemu tylko Ci od psów muszą płacić?i za co tak w ogóle? za szczepienie, za jedzenie i za worki na odchody mojego psa sama płacę, więc nie rozumiem po co mam płacić ten podatek?! żeby miasto piękniało? (tak jak mi pani w UM powiedziała). za mało macie pieniędzy na odnawianie miasta to musicie coś wymyślić, żeby jeszcze tych biedaków oskubać co ledwo wiążą koniec z końcem. czasem mi się wydaje, że w tym mieście jak i kraju by się tacy Święci z Bostonu przydali, to może by był porządek.
16 Listopada 2011, godzina 09:59
Oceniono 1 raz 1
~spacerowicz - obserwator
Ci co jeżdżą na koniach po Lasku Miejskim niech sprzątają gówna po tych koniach !!! Nie można tam spokojnie przejść - każda leśna droga zasrana - ich nie obowiązuje sprzątanie po swoich pupilach ?! Bo co ? - bo to elyta ?! Co na to Straż Miejska ?Jak się boją zwracać uwagę lub karać to niech sami sprzątają !!!
15 Listopada 2011, godzina 14:58
Oceniono 1 raz 1
~ja
do fragi - czytaj uwaznie bo ludzie moze i durni sa ale ty na pewno analfabeta !
W Czluchowie wieksze bezrobocie? Dobre! Miasto Czluchow jest o polowe mniejsze od Chojnic a z Chojnic ludzie jezdza do pracy do Czluchowa tylko gwizda!
15 Listopada 2011, godzina 14:41
~obywatelska
W takim sasiednim Człuchowie podatki sa wieksze-a rynek pracy wyglada jeszcze gorzej niz u nas w Chojnicach. Podziekujmy rzadzacym naszym krajem ze jest takie bezrobocie, ze paliwa sa drogie a na samorzady spychaja coraz wiecej zadań. Poczekajmy do piatku, płemieł wygłosi swoje przemówienie obiecanek, ale tez "realnych zagrożeń jak: podniesienie vat,akcyzy, zmniejszenie PKB, ceny paliw za 6zł.
15 Listopada 2011, godzina 13:05
~jik
Zgadzam się z fragi. Pociąg do trójmiasta wlecze sie trzy godziny i jeszcze na trasie są częste awarie.
15 Listopada 2011, godzina 12:37
~jik
Zgadzam się z fragi. Pociąg do trójmiasta wlecze sie trzy godziny i jeszcze na trasie są częste awarie.
15 Listopada 2011, godzina 12:37
~fragi
O tak, żądamy przybliżenia Trójmiasta. Panie Burmistrzu niech pan coś z tym zrobi ! Ludzie to jednak durni są.
15 Listopada 2011, godzina 12:05
~someone
O !!! I MZK znowu dostanie kase, no i Park Wodny też, więc standardowo, jak co roku nic się nie zmieniło,no chyba,że podatki jak mówi p. burmistrz tylko 5% pójdą w górę Ale co to jest dla naszego, jakże bogatego miasteczka te 5% w końcu mniej jak Kościerzyna, tylko należy pamietąć, że ta Kościerzyna jest w zdecydowanie lepszej sytuacji jak Chojnice,a mieszkańcy tego miasteczka mają przynajmniej pracę,z racji bliskości Trójmiasta,czego nie można powiedzieć o Chojnicach.Brak przemysłu,firm,które dadzą zatrudnienie mieszkańcom przyczni się prędzej,czy później do tragicznego końca,no bo za co ludzie będą kupować w tych wszystkich marketach i galeriach,które mają powstać na terenie naszego miasta ???!!!
Panie Haliżak gratuluję Panu, że jest Pan jedynym rozsądnym marynarzem na tym okręcie, który lada chwila niestety zatonie
15 Listopada 2011, godzina 08:44

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 414.00 DKKDKK 51.20 54.30
EUREUR 432.00 440.00 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 444.00 453.00 NOKNOK 32.20 34.30
GBPGBP 505.00 513.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 408.32 412.84 DKKDKK 51.30 54.20
EUREUR 434.10 438.82 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 445.80 452.82 NOKNOK 32.30 34.20
GBPGBP 506.73 512.29 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij