Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Budżet na 2012 rok przyjęty

W sali obrad Rady Miasta stoi choinka.

W sali obrad Rady Miasta stoi choinka.

Na dzisiejszej sesji rady miejskiej prawie jednomyślnie przyjęto uchwałę o budżecie miasta Chojnice na 2012 rok. Jedyny głos sprzeciwu oddał Krzysztof Haliżak z Kongresu Nowej Prawicy.

Debatę budżetową rozpoczął przewodniczący resortowej Komisji Marian Rogenbuk. Na wstępie zastrzegł, że jego wystąpienie będzie najkrótsze z dwunastu dotychczasowych na temat projektów budżetu. Sporo czasu poświęcił w nim na analizę sytuacji naszego kraju. Zauważył, że od 20 lat Polska nie inwestuje w energetykę i grożą nam wyłączenia zasilania. Jego zdaniem, jeśli krajową gospodarkę dotknie stagnacja, to może w budżecie Chojnic zabraknąć około 3 mln zł. Uważał jednak, że jego projekt został dobrze przygotowany i zawnioskował o jego przyjęcie. Nie przekonał radnego Krzysztofa Haliżaka, który zadeklarował głosowanie przeciwko. – Jesteśmy dziś zadłużeni nie po szyję, ale już po pachy. Założenia wzrostu subwencji oraz prognozy wykonania planu sprzedaży mienia komunalnego są zbyt optymistyczne. Ponadto nie mam za grosz zaufania do rządu Donalda Tuska.

Reklama | Czytaj dalej »

Głos zabrali jeszcze przedstawiciele poszczególnych klubów radnych. Każdy z nich, włącznie z klubem Prawa i Sprawiedliwości, ogłosił, że będzie głosował za przyjęciem uchwały budżetowej. Przy okazji Bartosz Bluma zapytał burmistrza Arseniusza Finstera, że skoro najbliższe budżety miasta mają być układane przez księgowego, to czy bieżąca kadencja jest jego ostatnią. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że najprawdopodobniej za 3 lata aktualny włodarz miasta ponownie podda się wyborczej weryfikacji. Natomiast wątpliwe jest, aby oddał skarbnikowi prace nad układaniem projektu kolejnego budżetu. Uważa, że zaciągane kredyty nie były przeznaczane na konsumpcję, a na potrzebne dla miasta inwestycje. Aktualny poziom zadłużenia miasta nie uważa za zbyt wysoki. Burmistrz liczy na to, że uda się uruchomić od 2013 roku budowę Chojnickiego Centrum Kultury, ale sprawę sfinalizowania przejęcia dworca PKP zdecydował się odłożyć w czasie.

Ostatecznie za przyjęciem projektu budżetu na przyszły rok głosowało 18 radnych, jeden głos był na "nie”. Po przyjęciu wszystkich uchwał burmistrz Arseniusz Finster, skarbnik Krystyna Perszewska oraz radni otrzymali od przewodniczącego rady Mirosława Janowskiego w prezencie specjalne sakiewki, które zakupił w spółdzielni socjalnej z Ciechocina.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~sroka
Jakoś z twoich wypowiedzi wynika coś zupełnie odwrotnego. Stosujesz metody burmistrza. Zaprzeczasz rzeczom oczywistym
22 Grudnia 2011, godzina 19:50
~filip
Tak
22 Grudnia 2011, godzina 12:21
~sroka
A tobie moja "inność poglądów" pasuje?
22 Grudnia 2011, godzina 11:37
~filip
Ja ani nie krzyczę , ani (jak sroki) skrzeczę... "Niech słowo zawsze słowo znaczy,a sprawiedliwość sprawiedliwość" Napisałeś -promenada a znaczy port jachtowy. To nie chodzi o niereformowalność.Chodzi o inność poglądów.To wam nie pasuje.
22 Grudnia 2011, godzina 10:23
~ja
do wyżej - sroka daj sobie spokój gość jest niereformowalny.
22 Grudnia 2011, godzina 07:29
~sroka
Filipie, jak ci odpisuję to podpisuję się konkretnie, więc nie krzycz na niewinnych ludzi. Owszem mi wolno się pomylić w takiej kwestii, bo ja nie pełnię tak "zaszczytnej" funkcji, nie przecinałem wstążek i nie chlałem na imprezie po. Dla mnie jeden pies promenada, czy port jachtowy. Ani jedno ani drugie nie znajduje się póki co w Chojnicach. Miasto inwestowało na terenie gminy w ramach uatrakcyjnienia turystycznego okolicy. Dlaczego nie inwestuje, żeby uatrakcyjnić te tereny gospodarczo? Tusk Tuskiem, ale ja się nie upieram, że w Chojnicach inwestować mają podmioty zagraniczne. Co więcej nawet jestem za wspieraniem krajowej gospodarki. Sęk w tym, że nasz samorząd robi naprawdę niewiele. Kolegom długi umaża, największym zakładom w upadłości likwidacyjnej długu umożyć nie może. A możliwości są takie: doprowadzić infrastrukturę o odpowiednich kryteriach do dużych działek inwestycyjnych, zamiar sprzedaży dużych działek ogłaszać z większym skutkiem niż dotychczas, gdzie o fakcie sprzedaży dowiadujemy się zazwyczaj po, zająć się promocją miasta i regionu (we współpracy z innymi samorządami) nie tylko pod względem walorów turystycznych (chociaż i taka promocja jest wątpliwa w wykonaniu Biura Promocji Regionu), ale jako miasto z możliwościami. Mamy potencjał, mamy ludzi do pracy, mamy tereny inwestycyjne. Jak miasto zrobi chociaż tyle, przestanę się czepiać.
21 Grudnia 2011, godzina 17:19
Oceniono 1 raz 1
~filip
To po kiego grzyba piszesz,że budowało promenadę-skoro nie budowało? Gdyby to powiedział albo napisał Burmistrz,to zostałby nazwany kłamcą itp. Tobie oczywiście wolno się "pomylić" innym nie. Podaj chociaż dwie możliwości,jakie ma samorząd do tego aby ściągnąć kapitał inwestycyjny.
21 Grudnia 2011, godzina 14:17
~do wyzej
Drogi Filipie! Moze i miasto nie budowalo promenady ale na pewno budowalo przystan jachtowa
http://www.miasto.chojnice.pl/print.php?lg=&a=151&print=1&id=439 a na Tuska wszystkiego zwalac nie wypada bo samorzad ma naprawde duze mozliwosci a ze nie potrafi ich wykorzystac coz to juz inna para kaloszy.
21 Grudnia 2011, godzina 11:42
Oceniono 1 raz 1
~filip
Oj Sroko,Sroko. Przeczytaj parę artykułów i publikacji na temat zadań i kompetencji Rządu,Samorzadów itp. To może nie Tusk ale polityka rządzących naszym krajem od wielu lat powoduje,że atrakcyjność inwestycyjna naszego kraju jest taka a nie inna. Samorząd w tych kwestiach może niewiele.A jak już coś zrobi to i tak be.(patrz Euronit).Chłopie miasto nigdy nie budowało promenady w Charzykowach! Jesteś ignorantem.
21 Grudnia 2011, godzina 10:56
~sroka
Chcesz powiedzieć, że Tusk jest winien temu, że w Chojnicach nie powstają nowe zakłady pracy? Widać wasz guru już tak was oślepił? Samorząd chojnicki na wszystko ma pieniądze: na mosty zwodzone w Swornychgaciach, na dofinansowanie budowy dróg w gminie wiejskiej (przykład droga do Czartołomia), na budowe promenady w Charzykykowym. Ewidentnie stawia się na turystykę i kropka. Jak pojawiają się wymagania odnośnie innych dziedzin, to można usłyszeć, że burmistrz nie jest od ratowania sytuacji gospodarczej. Zgoda nie jest bezpośrednio, ale jego decyzje wpływają na atrakcyjność gospodarczą. Miasto też ma terenów od groma. Wystarczy spojrzeć ile działek i o jakiej łącznej powierzchni miasto sprzedaje w okolicy drogi do Topoli. Spokojnie wystarczyłoby na wybudowanie dużego zakładu, więc argument, że miasto nie ma gruntów upada. Dodatkowo niedawno sprzedano dużą działkę przy rondzie na Lichnowskiej - tereny ściśle przemysłowe. I jak na tym tle wypada argument, że miasto nie ma terenów pod tego typu inwestycje? Problem polega na tym, że tu w Chojnicach wspiera się wybranych, którzy mają odpowiednie nazwisko lub odpowiednio gruby portfel. Nikt nikomu nie zwróci uwagi, że pracownicy zakładów, które jeszcze w tym mieście zostały w większości pracują za najniższą możliwą stawkę, ba sam Urząd Miejski tak ludzi zatrudnia, więc o czym tu mówimy.
Filipie widać te twoje klapki na oczach siedzą ciasno i nie musisz się martwić, że kiedyś jednak ci spadną. Żyj dalej w uwielbieniu dla naszych zaradnych inaczej władz.
21 Grudnia 2011, godzina 10:50
Oceniono 1 raz 1
~do "ja"
pretensje masz slyszne tylko zmien ich adresata, to rządzący tym krajem czyli PO doprowadzili do obecnego stanu gospodarke. czytak i mysl:
W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2010”, który ocenia łatwość prowadzenia biznesu w danym kraju, Polska ulokowała się na 72. pozycji wśród 183 państw uwzględnionych w zestawieniu. W porównaniu z zeszłym rokiem awansowaliśmy o cztery pozycje. Wyższą lokatę zapewniły nam ułatwienia w zakładaniu firm oraz większa dostępność kredytu. Nadal jednak wyprzedzają nas takie kraje jak: Rwanda, Mongolia czy Białoruś. Miejscem najbardziej przyjaznym przedsiębiorcom okazał się Singapur. Zaraz za nim – Nowa Zelandia, Hong Kong i Stany Zjednoczone. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się cztery kraje europejskie – Wielka Brytania (5. pozycja), Dania (6. miejsce), Irlandia (7. lokata) oraz Norwegia (10. miejsce).

21 Grudnia 2011, godzina 10:32
~ja
Kolego! Strefa ekonomiczna to bylo wspolne dzialanie gminy jak i miasta a ze Topole leza na terenie gminy wiec najlepiej wszystko zwalic teraz na gmine.Druga sprawa jakie miasto sasiednie chcesz porownac do Chojnic zeby ocena byla rzetelna?Trzecia sprawa wojt i burmistrz niby koledzy a nie moga sie dogadac co do inwestycji ktore przyniosa korzysci dla dwoch organizmow czyli gminy i miasta?A na koniec nie wiem po co poruszasz zjawiska makroekonommiczne bo nawet kiedy w Polsce nie bylo kryzysu to w Chojnicach zawsze on byl gdyz zawsze byl problem z praca i wiekszosc mlodych ludzi jezdzila na saksy do UK czy Niemiec bo zawsze firmy padaly a nowe nie powstawaly.Dlaczego w takim Zarnowcu w woj.pomorskim powstala wielka strefa ekonomiczna no nie chyba dlatego ze byla tam kiedys elektrownia atomowa tylko dlatego ze rozsadni rzadzacy podejmuja stosowne decyzje a nie kloca sie miedzy soba.Wesolych Swiat.
21 Grudnia 2011, godzina 10:20
Oceniono 1 raz 1
~filip
Oglądałeś kiedyś Królową Śniegu (czytałeś?). Tam Kajowi do oka wpadł do oka kawał lustra. Widział wszystko złe. Pewnie wg Ciebie makro zjawiska ekonomiczne nie mają wpływu na to co dzieje sie w naszym mieście? Jeżeli proponuję spojrzenie na miasta obok nas-to po to,aby porównać i dokonać rzetelnej oceny. Gdyby miasto i gmina wiejska była jednym organizmem,to miasto tych terenów inwestycyjnych miało "od groma". Topole to gmina wiejska -tam zarządza Wójt. Co do Gabi i tych pozostałych "wynurzeń" - idź do prokuratury i złóż doniesienie a nie wypisuj pie..ł. Sroko - wydaje mi się,że zaślepia Cię nienawiść.
21 Grudnia 2011, godzina 09:23
~sroka
do filipa: odpowiem ci w tym samym języku: żal mi ciebie. Kiedyś klapki z oczu ci spadną i okaże się, że siedzisz po szyję w gnojówce, no chyba, że już w niej siedzisz w pełnej świadomości i ci to odpowiada. Adwent nic mi nie dał, dlaczego miałby? Jaśniejsze spojrzenie pozwala mi widzieć to, na co zwolennicy burmistrza (jak ty) zamykają oczy. I tak, w Chojnicach jest do d..py, nie wszystko, ale jest. A co do sąsiednich miast: burmistrz wciąż każe spoglądać na sąsiednie miasta, ty też czyżbyśmy mieli kolejnego zaklinacza rzeczywistości (te słowa pana wałdocha akurat bardzo tu pasują). W innych miasta jest źle to dlaczego u nas miałoby być lepiej? A dlaczego nie? Burmistrz twierdzi, że jest, ty że nie. Idź skonsultuj się ze swoim guru, bo coś wam się tezy rozjeżdżają. I na koniec: nie jestem ja, ale facet mądrze pisze. Wbrew temu, co niektórzy usiłują ludziom wmówić, burmistrz Finster nie ma w Chojnicach 100% poparcia, a osób, którym jego rządy się nie podobają jest więcej niż te, o których w mediach jest głośno.
Do ~do Sroki: przypomnę jedną rzecz: na jednym ze spotkań w Mostostalu burmistrz zadeklarował, że będzie dążył do tego, żeby strefę ekonomiczną z Topoli rozszerzyć o tereny Zrembu i Mostostalu. Chciałbym wiedzieć, co w tym temacie zrobił oprócz tego, że wygłosił taką deklarację. To już by był jakiś początek. Euronit w Topoli, to rzeczywiście porażka. Pamiętam jak w trakcie budowy fabryki ruszyła propaganda, że to będzie duży zakład pracy, że wielu chojniczan znajdzie tam pracę, a jak przyszło co do czego to raptem 30 osób. Inny zakład nie może tam już powstać, bo grunty zostały sprzedane i miejsca brak. Tak więc rozszerzenie strefy ekonomicznej uważam za absolutne minimum. Samorząd powinien dbać o to, żeby tereny były atrakcyjne dla inwestorów. Tymczasem one są atrakcyjne dla kolegów władzy. Jednych się lubi i im ułatwia się co tylko można (łącznie z umożeniem podatków - patrz firma Gabi chociażby w 2008r., która teraz chce budować galerię handlową za kilkadziesiąt mln zł), a innym rzuca się kłody pod nogi (Sobol i jego galeria). To tylko drobne przykłady.
20 Grudnia 2011, godzina 21:20
Oceniono 1 raz 1
~my
euronit to podlega pod urzad gminy wiejskiej
20 Grudnia 2011, godzina 18:37

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij