Co dalej z chojnickim sądem? Aktualizacja
Od kilku tygodni głośno jest o kolejnej reorganizacji polskiego sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza przekształcić w oddziały zamiejscowe 115 sądów rejonowych, w których pracuje mniej niż 14 sędziów.
Zmiany mają zajść także w województwie pomorskim. Według nieoficjalnych informacji Sąd Rejonowy w Bytowie ma zostać wydziałem zamiejscowym… chojnickiego Sądu Rejonowego! Takie przynajmniej informacje, jak podał Kurier Bytowski na swej stronie internetowej 29.12, krążyły wśród radnych Bytowa – (…) Może się jednak okazać, że w nowych oddziałach zamiejscowych powstaną tylko wydziały karny i cywilny. Niewykluczone więc, że aby załatwić sprawę w wydziale rodzinnym lub ksiąg wieczystych, trzeba będzie jechać z Bytowa do Słupska. Mimo że nikt nie wspomina o tym, że sąd w Bytowie miałby zostać zlikwidowany w rzeczywistości, Rada Miejska jednogłośnie uchwaliła stanowisko w tej sprawie.(…) W stanowisku czytamy, że "Rada Miejska wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie reorganizacji sądów powszechnych, których skutkiem może być likwidacja Sądu Rejonowego w Bytowie". Przyjęto je jednogłośnie na sesji bytowskiej RM w dniu 29.12.2011.
Reklama | Czytaj dalej »
Jak pamiętamy, przed rokiem po kilkumiesięcznych przepychankach, w których wzięli udział lokalni samorządowcy i parlamentarzyści, Wydział Pracy został przeniesiony do człuchowskiego Sądu Rejonowego. Obawiając się podobnego rozwoju wydarzeń, burmistrz Arseniusz Finster kilka dni temu wysłał do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina list dotyczący dalszego funkcjonowania w naszym mieście Sądu Rejonowego.
Burmistrz Chojnic dziękuje w nim za uwzględnienie w dotychczasowych wersjach reformy poszerzenia zakresu terytorialnego chojnickiego sądu o obszar obsługiwany przez sąd w Bytowie. Wspomina, że w naszym mieście są dwie wyższe uczelnie kształcące także w zakresie administracji i nauk pokrewnych prawu. Zauważa, że Chojnice, to także jedno z najstarszych ciągle funkcjonujących liceów w Polsce. Równie wiekowa jest tradycja sądownicza w Chojnicach. Jest jednak i ślad wątpliwości – Zaniepokojenie władz miasta, a przede wszystkim mieszkańców, budzą, może niesłuszne, pogłoski o rzekomym przyłączeniu naszego sądu do Sądu Rejonowego w Człuchowie. Taka potencjalna możliwość jest nie do przyjęcia dla społeczności powiatu chojnickiego. Wśród argumentów za, autor pisma wymienia wielkość miejsc postojowych – Ilość miejsc parkingowych jest bardzo duża, bo pozwalająca na swobodne parkowanie co najmniej pół tysiąca samochodów i to w odległości od sądu nie przekraczającej 300 m. Dla odmiany przy Sądzie Rejonowym w Człuchowie nie ma prawie żadnych miejsc parkingowych. Podnoszony jest też problem połączeń komunikacyjnych z Człuchowem – Praktycznie nie istnieją żadne połączenia kolejowe na wschód od Człuchowa z powiatów chojnickiego i bytowskiego. W dobie pauperyzacji społeczeństwa ma to duże znaczenie, gdyż praktycznie ogranicza to prawo do sądu. Większość naszych mieszkańców to ludzie ubodzy, dla których dojazd samochodem nie zawsze jest możliwy.
- Nie mamy żadnych oficjalnych sygnałów, co do podporządkowania naszego sądu człuchowskiemu, ale wolimy dmuchać na zimne. Więcej będziemy wiedzieć o planach Ministerstwa Sprawiedliwości po spotkaniu z Jarosławem Gowinem. Ma dojść do niego w pierwszej połowie stycznia. Wezmą w nim udział przedstawiciele władz samorządowych z naszego województwa – przekazał nam Arseniusz Finster.
Aktualizacja z 5.01.2012. Pismo adresowane do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina, które zamieściliśmy, otrzymaliśmy z UM w wersji roboczej. Dziś przekazano nam wersję ostateczną, która została wysłana do Warszawy. Jedyną różnicą w obydwu wersjach jest poprawienie tzw. literówki, czyli zamiast "400 - wiekowa", jest "400 - letnia".
Wersja ostateczna pisma UM do Ministra Sprawiedliwości
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (68)
- Komentarze Facebook (...)
68 komentarzy
W zasadzie jest jedna zgoda - UM w Chojnicach, jak ktoś chce może im wysłać maila ze stanowiskiem Burmistrza Chojnic.
www.zpp.pl
Ale kiedy problem ten dotyczy publicznego obrazu bądź co bądź publicznego urzędu musi zostać napiętnowany w każdy możliwy sposób.
Poziom kazdej aktywności urzędu być na najwyższym poziomie intelektualnym.Nieczas tam na naukę ani doświadczenia.Samorząd to misja ,a nie komercja.
Trafna jest Pańska uwaga o poziome intelektualnym chojnickiego ratusza.
Problem ten już zauważył w latach 90-tych p. burmistrz Edmund Pytel ,którego pierwszą decyzją byłA decyzja o zakupie słowników ortograficznych dla wszystkich pracowników chojnickiego urzędu tak kontrowersyjna wg ówczesnych radnych .
Minęło 15 lat ,a edukacja poszła w las.
Słowem taki poziom kadry jaki poziom szefa.
" NIE KALECZYĆ POLSKA MOWA BO TO GRZECHA NARODOWA"[
Trafna jest Pańska uwaga o poziome intelektualnym chojnickiego ratusza.
Problem ten już zauważył w latach 90-tych p. burmistrz Edmund Pytel ,którego pierwszą decyzją byłA decyzja o zakupie słowników ortograficznych dla wszystkich pracowników chojnickiego urzędu tak kontrowersyjna wg ówczesnych radnych .
Minęło 15 lat ,a edukacja poszła w las.
Słowem taki poziom kadry jaki poziom szefa.
" NIE KALECZYĆ POLSKA MOWA BO TO GRZECHA NARODOWA"[
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!