Sobota, 03 Grudnia 2022 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. - www.historiachojnic.pl, je, M.Janik

Renowacja czy odbudowa?

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Tak wyglądał pomnik w 1973 roku - www.historiachojnic.pl

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do sprawy pomnika Mikołaja Kopernika, którego chwilowo nie ma w parku 1000-lecia. Stał tam od 1973 roku.

Jak wynika z informacji uzyskanych w Wydziale Komunalnym UM, prowadzącym ewidencję pomników pamięci narodowej oraz na www.historiachojnic.pl, inicjatorami jego wybudowania w Roku Kopernikowskim 1973 byli Julian Rydzkowski oraz chojnicki oddział Stowarzyszenia PAX. Został wzniesiony czynem społecznym według projektu Alfreda Ćwioka, długoletniego dyrektora szkoły zawodowej przy ul. Sukienników. Popiersie Mikołaja Kopernika wykonał Antoni Łangowski, mieszkaniec Czerska. Znaczny wkład w wybudowanie pomnika wnieśli uczniowie ZSZ.

Reklama | Czytaj dalej »

Gdy powstał, jak widać na zdjęciu z 1973 roku, posiadał zupełnie inne otoczenie niż w styczniu 2012. Nie zasłaniały go gałęzie drzewa rosnącego obok. Astronom miał jeszcze astrolabium, które później zniknęło. Pomnik wykonano z betonu, który, jak przekazał nam Józef Urbaniak, nie był już w najlepszej kondycji. W bazie jego firmy przy ul. Angowickiej można obecnie obejrzeć tylko popiersie Kopernika, gdyż pozostałe elementy pomnika zostały utylizowane. Będzie ono wzorem dla rzeźbiarza, który ma wykonać jego kopię z brązu. Niewykluczone, że będzie nim chojniczanin Jarosław Urbański, ale rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają.

Projekt nowego pomnika przewiduje jego odtworzenie w częściowo zmienionym kształcie. Obydwa filary będą prawie jednakowej wysokości i stworzą bramę w jednej z alei parku o nazwie ścieżka astronomiczna. Przed nią powstanie plac o nawierzchni klinkierowej z murkiem z kamienia łupanego oraz ławkami. Całość otoczy żywopłot. Z brązu będzie też sfera amilarna, astrolabium i litery napisu. W koncepcji projektanta z czerwca 2010, specyfikacji przetargowej i dokumentacji technicznej jest używane sformułowanie „renowacja pomnika Mikołaja Kopernika” lub „pomnik Mikołaja Kopernika przeznaczony do renowacji”. W kontekście pierwszej czynności wykonawcy do realizacji, jaką było „rozebranie istniejącego pomnika – 1 kpl.”, jak opisano w przedmiarze na stronie nr 3, to określenie „renowacja” jest nie na miejscu.

W prawie budowlanym nie ma definicji renowacji, są za to inne. Na przykład „budowa” to „wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego". Jest też „remont” – „należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym".

Uważamy, że do tej pory niejednoznacznie byliśmy informowani o zamierzeniach urzędu miejskiego względem pomnika wielkiego astronoma. Najlepiej świadczy o tym odpowiedź wiceburmistrza Jana Zielińskiego na pytanie zadane w czasie programu Bez Montażu z 30.01. o losy pomnika Kopernika. Według zastępcy burmistrza, zostanie zmieniony jedynie jego cokół, a sam pomnik po jego odświeżeniu w pracowni artystycznej wróci w idealnym stanie i tym samym kształcie. Temat dyskusji nie był zaskoczeniem dla jego uczestników.

Wiceburmistrz Jan Zieliński o pomniku M.Kopernika

Rozmawialiśmy także z miejskim konserwatorem zabytków oraz dyrektorem Wydziału Budowlano-Inwestycyjnego Jackiem Domozychem. Marlena Pawlak nie opiniowała zmian przewidzianych w pomniku Kopernika i jego otoczeniu, gdyż nie jest do nich uprawniona. Nie były one z nią konsultowane w fazie ich projektowania. Natomiast dyrektor Domozych zapewnił nas, że wszystkie prace w parku prowadzone są zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię Zdzisława Kufla i zezwoleniem na budowę wydanym przez starostwo powiatowe 31 maja 2011 roku.

Czy dochowano wszystkich uzgodnień formalno-prawnych w tej sprawie, to być może ustali wkrótce Prokuratura Rejonowa, o ile przyjmie wniosek Mariusza Janika do realizacji.

Projekt techniczny nowego pomnika Mikołaja Kopernika

"Pomnik Kopernika zniszczony?" - tekst z 27.01.2012

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

352 komentarzy

~byłem w parku przy Koperniku
Może to jeszcze nie ta fala tsunami ale jest i trudno się jej oprzeć albo nie widzieć. Skutek jest wyczuwalny. Finster coraz częściej czuje oddech na plecach ludzi inaczej myślących. Zniszczenie pomnika Kopernika aby zarobić lub inaczej przytulic unijne pieniądze pokazuje nikczemność rządzących dla których człowiek to nic nie znaczy a co dopiero jakiś tam zapyziały pomnik jakiegoś tam Kopernika.
19 Lutego 2012, godzina 21:00
Oceniono 9 razy 5
~Bernt
To dopiero początek. Jak ten facet Janik wytrwa i będzie konsekwentny co mu życzę to domek ratuszowych kart zawali się i cała ta fikcyjna działalność ratusza dostanie solidnego kopa tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Panie Janik pochwalam sprawę z tym pomnikiem Kopernika. Nie czuj się pan sam są jeszcze inni którzy podobnie jak pan myślą.
19 Lutego 2012, godzina 18:53
Oceniono 18 razy 4
~Matka z dzieckiem
Nie wolno dla jakiś własnych korzyści niszczyć to co już osiągnięto i to w tak bezczelny sposób jak to czyni Finster ze swoja ekipą. Ten park to jest dla nas a nie my dla parku. Ma się wrażenie, że tu naszym kosztem inni się bogacą a nam wciskana jest ciemnota. Pomnik stał i był dobry. A ten nowy to kosztuje nas a potem słyszymy że musimy likwidować przedszkola bo nie ma kasy. Czegoś tu nie rozumiem.
19 Lutego 2012, godzina 18:37
Oceniono 15 razy 5
~...
Potrzebujemy i konsekwentnych i z charyzmą. Takich jak Janik. Ludzi których system nie jest wstanie zastraszyć. Bez takich będziemy "musieli" a tak na przykładzie pana Janika pokazana jest alternatywa i to na miarę dla nas właściwych skal wartości.
19 Lutego 2012, godzina 18:33
Oceniono 14 razy 8
~cichy
A jednak się Janikowi powiodło. Stawiam na niego to konsekwentny gość
19 Lutego 2012, godzina 17:52
Oceniono 24 razy 2
~Glosuję na Kopernika
Głosuję na Kopernika
19 Lutego 2012, godzina 16:23
Oceniono 10 razy 10
~Andrzej 34
Gratuluje zapału i wytrwałości panie Mariuszu. Wcześniej czy później prawda zwycięży. A wtedy niech pan tylko patrzy ileż to osób będzie z panem chciało nie tylko mieć kontakt ale się z panem utożsamiać. Pozdrawiam
19 Lutego 2012, godzina 14:23
Oceniono 25 razy 5
~Oto jest pytanie
Dlaczego nie było tych którzy powinni być?????...............czy burmistrz im groźny czy leniwi czy zapomnieli kto to Kopernik?????????
19 Lutego 2012, godzina 14:21
Oceniono 14 razy 8
Tak jak napisał mój przedmówca, uroczystości się odbyły. Były to uroczystości stricte wynikając z postawy obywatelskiej. Udało mi się w szczątkach utylizowanego pomnika odnaleźć fragment z zachowaną trójką. To ma swoją wartość nie tylko jako zachowany fragment barbarzyńsko zniszczonego przez władzę miasta Chojnice pomnika Mikołaja Kopernika, ale ma jeszcze wartość jako świadek, iż substancja tego pomnika była wyjątkowo zdrowa i wymagała jedynie oczyszczenia i kubła dobrej farby. Zostały powieszone dwie prowizoryczne tablice upamiętniające wygląd pomnika, stosowny wieniec z barwami narodowymi Polski oraz zapalono wiele zniczy. Wykonano również wiele fotografii z tej uroczystości. Nasuwa się mała refleksja ..smutne to miasto, które swoim działaniem zamienia powierzchnie tego miasta na cmentarze. A z ludzi którzy włożyli duży wkład w to miasto czyni pośmiewiskiem według myślenia heblujcie, heblujcie moi mili mieszkańcy miasta Chojnice a przyjdzie burmistrz Finster i siekierą po was poprawi.
19 Lutego 2012, godzina 13:53
Oceniono 36 razy -6
~Uroczystosci odbyły się
zapłonęły znicze,złożono kwiaty.Nie było delegacji miasta i jakiejkolwiek ze szkół.Spod topniejącego śniegu wydobyto sprofanowane fragmenty po Koperniku, wśród nich eksponaty nabierające wartości historycznej i kulturowej.
19 Lutego 2012, godzina 13:36
Oceniono 12 razy 12
~kolo
postaram się zdążyć a jeżeli nie to i tak w ciągu dnia bedę i zapale znicz Pozdro.
19 Lutego 2012, godzina 10:55
Oceniono 13 razy 13
~LONDON
Czas położyć kres manipulacjom władzy. Czas położyć kres dziwnym statystykom, co to np mówią że średnia polskiej płacy to 3.500 zł. W stosunku do jakich sum jest liczona? To ja co tu robię ..gdyby było to prawda? Obłuda i zakłamanie władzy. Władza deprawuje i pan panie Finster osiągnął apogeum tej deprawacji. Czubek pańskiego nosa to nie świat. Niszczenie pomników w imię dziwnych interesów to nic jak przestępstwo na dorobku wielu Polaków. Nie wystarczy kłaniać się bohaterom władzy radzieckiej aby być ze wszystkiego rozliczony. To jest zwykła arogancja połączona ze zwykłym trywialnym chamstwem panie Finster.
19 Lutego 2012, godzina 10:06
Oceniono 17 razy 13
~Dziś również urodziny
wielkiego Polaka mądrego i przyzwoitego Władysława Bartoszewskiego.
19 Lutego 2012, godzina 09:47
Oceniono 15 razy 15
~Dziś 19 lutego o 12.00 w parku 1000 lecia
dla Kopernika w jego urodziny
19 Lutego 2012, godzina 08:14
Oceniono 15 razy 15
~Człowiek z miasta
Czyli co? Kopernik wpięty w kalpę marynarki to symbol nowego jutra! Ja na tak! Chcę nowego jutra! Nowego jutra z ludźmi kompetentnymi. Koniec z nepotyzmem! Koniec ze złym zarządzaniem!
19 Lutego 2012, godzina 07:52
Oceniono 16 razy 14

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 455.00 DKKDKK 61.10 62.30
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 467.00 482.00 NOKNOK 44.10 45.80
GBPGBP 537.00 550.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 452.00 DKKDKK 61.20 62.20
EUREUR 465.00 471.00 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 471.00 478.00 NOKNOK 44.60 45.50
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 42.40 43.40
Aktualizacja: 2022-12-03 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij