Czwartek, 21 Listopada 2024 | Imieniny: Janusza, Marii, Reginy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pomówienie o mobbing w szkole. Sprostowanie

Według oskarżonych dyrektor Gimnazjum nr 1 miała stosować mobbing.

Według oskarżonych dyrektor Gimnazjum nr 1 miała stosować mobbing.

Wczoraj (29.08) przed chojnickim Sądem Rejonowym stanęły nauczycielki z Gimnazjum nr 1 Marzenna Osowicka i Alicja Kreft. Z oskarżeniem wystąpiła dyrektor szkoły Małgorzata Henszke. Zarzuca im pomówienie o mobbing (art. 212 par. 1 k.k.).

W toku procesu, w którym spotka się kadra nauczycielska z Gimnazjum nr 1, oskarżone będą musiały udowodnić, że zostały ofiarami mobbingu. Procesowi niestety nie będą mogły przyglądać się media, ponieważ wyłączono jawność na wniosek strony skarżącej. Adwokat oskarżonych Konrad Kulpa powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu prawo do publicznego procesu. Sędzia Roman Sporysz nie podzielił jednak tego argumentu. Wczoraj zaplanowano przesłuchanie oskarżonych, oskarżycielki i świadków.

Reklama | Czytaj dalej »

W marcu 2011 roku wicedyrektor Alicja Kreft złożyła skargę do urzędu miejskiego, w której prosiła urzędników o pomoc w związku z faktem, że czuła się mobbingowana w miejscu pracy. Skarga ta stała się głównym dowodem w procesie. Jak poinformowała nas autorka pisma, do dnia dzisiejszego nie otrzymała na to pismo odpowiedzi, natomiast użyto go jako głównego dowodu w procesie przeciwko oskarżonej. Pozostałe dowody stanowią donosy trzech koleżanek z grona pedagogicznego.

Artykuł 212 par. 1 k. k. brzmi: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.

Warto dodać, że jeśli nauczycielki zostaną skazane, to w myśl prawa nie będą mogły pełnić funkcji publicznych oraz zostaną pozbawione prawa wykonywania zawodu.

Aktualizacja z dn. 12.09.12 - sprostowanie artykułu na podstawie pisma nadesłanego przez sędziego Romana Sporysza

„Nie jest prawdą, że sędzia Roman Sporysz nie podzielił argumentu adwokata oskarżonych Konrada Kulpy, który powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, gwarantującą każdemu prawo do publicznego procesu, gdyż jako sędzia prowadzący przedmiotową sprawę nie miał jakiejkolwiek możliwości „rozstrzygania” w tym zakresie. Obowiązujący bowiem przepis art. 359 pkt 2 kpk jednoznacznie decyduje, że niejawna jest rozprawa, która dotyczy sprawy o pomówienie lub znieważenie. W związku z tym, jako sędzia prowadzący taką sprawę, jedynie poinformował strony o tym, co stanowi w tym zakresie prawo i jak sądzi sędzia Roman Sporysz, profesjonalni pełnomocnicy stron nie mieli co do tego jakiejkolwiek wątpliwości. Wprawdzie dalsza część tego przepisu stanowi, że na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie, ale w tej sprawie pokrzywdzony nie złożył takiego wniosku”.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

4326 komentarzy

~przesłanie dla Dżoany
Jak myśli socjopata?

Dlaczego psychopaci zachowują się tak a nie inaczej? Kazimierz Pospiszyl w książce „Psychopatia” wskazuje na trzy typowe dla nich cechy osobowości. Są to deficyt lęku, uczenia się i relacji interpersonalnych. Co to oznacza?

Deficyt lęku to inaczej ograniczona zdolność do odczuwania strachu, a często emocji w ogóle. Psychopacie potrzeba o wiele więcej, żeby poczuł, że w coś dzieje się w jego życiu. Nie wystarcza mu nudna praca w biurze i wieczór z rodziną, ponieważ odczuwa nieustającą nudę. Nic dziwnego, że często miewa wybuchy złości i napady złego nastroju. Przy okazji nie odczuwa empatii – nie jest w stanie wyobrazić sobie, co czuje druga osoba, nawet kiedy wyrządza jej krzywdę, fizyczną bądź psychiczną. Nic dziwnego, że niektórzy psychopaci często podejmują próby kradzieży czy rozwojów.

Inną częstą przypadłością psychopatów jest niezdolność do uczenia się na błędach. Cechuje to szczególnie psychopatów, którzy mają konflikty z prawem. Jeżeli przeciętny człowiek zrobi coś, za co zostanie dotkliwie ukarany, będzie unikał takiego postępowania w przyszłości. Psychopata zrobi to drugi, trzeci i dziesiąty raz, pomimo konsekwencji.

Według Pospiszyla prawie każdy psychopata ma problemy w kontaktach z ludźmi. Może co prawda sprawiać wrażenie czarującego, wrażliwego rozmówcy, jednak tak naprawdę zupełnie nie przejmuje się losem drugiego człowieka. Wielu socjopatów to manipulatorzy, którzy postrzegają inne osoby tylko w kontekście własnych celów. Jeżeli „przyjaciel” nie będzie już psychopacie potrzebny, natychmiast przestanie się nim interesować.

Poza tym Pospiszyl zwraca uwagę na ubogie życie psychiczne psychopaty. Taka osoba nie rozmyśla zbyt wiele, nie zastanawia się nad sensem życia, nie szuka wartości. Interesuje ją tylko to, jak jest postrzegana.
21 Października 2013, godzina 00:11
Oceniono 31 razy 5
~zaciekawiona
Podobno we wtorek kolejna rozprawa? Czy to prawda pani Marzenno?
20 Października 2013, godzina 23:21
Oceniono 25 razy 3
~Ernst
Niektórzy urzędnicy nie wiedzą co to jest wrażliwość społeczna i mamy tego przykłady
19 Października 2013, godzina 18:26
Oceniono 46 razy 24
~ratuszowa klamka:)
najohydniejszym ohydztwem w ratuszu jest wajlonisss...zaraz po nim (a może przed nim) zdemoralizowany finsterafiusss..
19 Października 2013, godzina 18:05
Oceniono 48 razy 26
~nonir
U nas są inne standardy. Dominuje bylejakość lub kolesiostwo. Zresztą w jednostkach nadrzędnych też trąci mobbingiem, więc ryba psuje się od głowy. A przykład idzie z góry. Przykre jest to, że są cierpiący a pomocy brak.
19 Października 2013, godzina 16:40
Oceniono 49 razy 25
~B.
Ale wszyscy znamy na nie odpowiedź. ( Wiem, że zdania nie rozpoczyna się od ale, ale....)
19 Października 2013, godzina 16:30
Oceniono 44 razy 20
~Marzenna Osowicka
Lektura dzisiejszej Rzeczpospolitej dostarczyła mi kolejnych przemyśleń w związku z procesem pomówienia o mobbing wytoczonym nam przez pracodawczynię. Proces ślimaczy się przed chojnicką temidą od ponad dwóch lat, końca nie widać. Autorka Dorota Strzelec – psycholog pracy, dyrektor firmy doradczej StaffPoland sp. z o.o pisze:
„Jednym z ważniejszych zadań menedżerów (dyrektorów) jest kształtowanie właściwej atmosfery wśród pracowników. Przykład idzie z góry. Dlatego – chcąc, żeby relacje w zespole były poprawne – szef sam powinien prezentować odpowiednie zachowania, zarówno wobec swoich podwładnych jak i przełożonych czy kolegów na równorzędnych stanowiskach. Jego obowiązkiem jest też monitorowanie sytuacji w zespole i interwencja w przypadku poważniejszych napięć. Bez względu na zajmowane stanowisko, każdy członek załogi musi przestrzegać zasad równego traktowania i przeciwstawiania się przejawom dyskryminacji, molestowania i mobbingu. Jeśli takie zachowania zauważy, powinien o nich informować zwierzchników osób, których dotyczą zastrzeżenia. Co ważne, pracownik zgłaszający nigdy nie powinien obawiać się jakichkolwiek działań odwetowych w stosunku do siebie…”
Zatem rodzą się fundamentalne pytania: 1. Czy skarga Alicji Kreft do zwierzchników (urzędników ratusza) nie okazuje się być właściwą formą reakcji w zaistniałej sytuacji? 2. Czy zlekceważenie tejże skargi nauczycielki przez urzędników, brak jakiejkolwiek reakcji z ich strony jest zgodnym z prawem zachowaniem się urzędnika? 3. Czy oskarżenie dotyczące pomówienia o mobbing w świetle tegoż artykułu nie jawi się jako „działanie odwetowe” wobec pracownika?
Zdaję sobie sprawę z faktu, że moje pytania są retoryczne…
19 Października 2013, godzina 01:04
Oceniono 36 razy 14
~Marzenna Osowicka
Nieśmiały, nie wiem, czy cieszyć się z faktu, że stajesz w naszej obronie, czy też wkurzać się z tego prozaicznego powodu, że Twoje wpisy wywołują negatywne reakcje niektórych forumowiczów, a także grona pedagogicznego mojej szkoły. Przeczytałam Twoje przemyślenia pod artykułami związanymi z Dniem Edukacji Narodowej. Zdaję sobie sprawę, że przyznanie Ci słuszności postawiłoby mnie w trudnej sytuacji oskarżonej o pomówienie o mobbing włącznie z argumentami, których strona skarżąca nie omieszka wykorzystać. Zatem racji Ci nie przyznam. Ale Ty wiesz, Nieśmiały…
19 Października 2013, godzina 00:50
Oceniono 38 razy 14
~nieśmiały parafianin
A mi wydaje się, że jakoś od wiosny sprawy zaczynają przybierać coraz lepszy obrót dla pani Alicji i pani Marzenny.

W końcu, po długim okresie nieudolnego administrowania procesu przez sędziego Romka Sporysza, może szanowny sędzia włoży więcej wysiłku by sprawniej nadzorować przebieg tej fałszywej sprawy o pomówienie. I pomimo, że we wcześniejszych sprawach Finia przeciwko Janikowi, sędzia Sporysz wykluczał się z prowadzenia ich sprawy jako osobisty znajomy burmistrza, to w aktualnej sprawie fałszywego oskarżenia o pomówienie, przy tak dużym społecznym zainteresowaniu tą sprawą, sędzia będzie, mam nadzieje, bardziej uważny by uczciwie wydać wyrok, i efektywnie doprowadzić po ponad 2 lata od startu, ten frywolny proces do finału. A finał i wyrok sędziego może być tylko jeden ..... że fałszywe oskarżenia Gosi są bezpodstawne.

Życzę obu odważnym paniom poniewieranym fałszywymi oskarżeniami o pomówienie wiele zdrowia i pogody ducha.

Życzę także dużo zdrowia Gosi Henszke, by miała siłę pracować i zarobić na odszkodowania, które mam nadzieje, panie Alicja i Marzenna zażądają od socjopatycznej Gosi Henszke jako zadośćuczynienie za doznany mobbing i za fałszywe oskarżenie o pomówienie.
15 Października 2013, godzina 19:57
Oceniono 105 razy 81
~B.
E, tam nie taki na puszczy. Jest głośno, jest konstruktywnie. Będzie dobrze- uszy do góry. Sąd nierychliwy, ale sprawiedliwy.
14 Października 2013, godzina 14:41
Oceniono 39 razy 17
~Marzenna Osowicka
Do internauty o ksywce "hm" - piszesz:
A nie od dzisiaj wiemy, że ratusz jest wrogo nastawiony do pań mówiących o mobbingu, którego w ich ocenie oczywiście nie ma (faktycznie, kto w ogóle wymyślił ten termin? Zapewne jakaś szalona istota ).

Myślę, że Chojnice staną się niedługo synonimem miasta, gdzie wołanie obywatelskie o równe traktowanie stowarzyszeń i mieszkańców oraz dążenia pracowników do zachowania godności w miejscu pracy, to głos wołających na puszczy...
14 Października 2013, godzina 00:13
Oceniono 36 razy 8
~hm
Ciekawe, że ten troll ROTH uaktywnił się dzisiaj tylko przy tym temacie i o Panu Mariuszu Brunce. A nie od dzisiaj wiemy, że ratusz jest wrogo nastawiony do pań mówiących o mobbingu, którego w ich ocenie oczywiście nie ma (faktycznie, kto w ogóle wymyślił ten termin? Zapewne jakaś szalona istota ). A także jest wrogo nastawiony do Pana Mariusza Brunki. Jakiż to dziwny zbieg okoliczności. Oj, ten nasz "bezstronny" ROTH
13 Października 2013, godzina 20:30
Oceniono 42 razy 10
~to zdanie mówi wiele
"Mobbing dzieje się przy milczącej zgodzie, obojętności lub aprobacie otoczenia, społeczności w pracy."
13 Października 2013, godzina 19:30
Oceniono 48 razy 14
~do przemyślenia dla nieczułych
"Twoja obojętność wobec cierpienia ludzkiego przywiedzie je pod Twój próg" Edgar Cayce
13 Października 2013, godzina 19:29
Oceniono 43 razy 13
~do powyżej
Bo coraz więcej mówi się o mobbingu i to dzięki dwóm paniom, które oskarżono za to, że poprosiły o pomoc. Ludzie mają dosyć poniżania, wyzwisk, upokorzeń i presji psychicznej. I to nie ma nic wspólnego z tym, co napisał jakiś oszołom, że nie chce się pracować. Mobber, jako mimo wszystko słaba jednostka mająca niskie poczucie własnej wartości wybiera na ofiary nie tylko ludzi o potulnym charakterze, ale też osoby kompetentne z wysokimi kwalifikacjami. Po prostu się ich boją. Wiedzą, że ich wiedza jest znikoma, więc aby nie dopuścić do tego, że osoba lepiej przygotowana do pełnienia danej funkcji mogłaby ich przegonić - zaczynają ją atakować wykorzystując swoje przełożenie nad pracownikiem. Niższy poziom mobbera to taki, który niszczy innych wyłącznie dla własnej satysfakcji - ale to są już typowe przypadki dla psychiatrów. Obserwuję zmianę w ludziach nawet w moim zakładzie pracy (nie należę do grupy zawodowej nauczycieli). Jak człowiek jest zbyt długo uciskany to albo szuka pomocy w psychotropach, albo się buntuje i walczy. Zdecydowanie zalecana jest druga forma. Jak chociaż jeden mobber odczuje w sądzie sprawiedliwość, pozostali wystraszą się konsekwencji. To nie są błahe sprawy, tego nie można bagatelizować. To dotyka dwóch największych wartości jakie mamy - zdrowia i życia. Oprócz utraty zdrowia zdarzają się tragedie, gdzie człowiek tak bardzo umęczony i udręczony widzi tylko jedno wyjście...Nie bądźmy obojętni na żadne ludzkie dramaty! Przecież to może dotknąć każdego z nas.
13 Października 2013, godzina 19:24
Oceniono 45 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.110 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.320 4.400 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.306 0.337
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.135 4.194 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.333 4.375 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.640 4.690 NOKNOK 0.307 0.336
GBPGBP 5.191 5.241 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-21

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij