Czwartek, 21 Listopada 2024 | Imieniny: Janusza, Marii, Reginy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. arch.

Pomówienie o mobbing w szkole. Sprostowanie

Według oskarżonych dyrektor Gimnazjum nr 1 miała stosować mobbing.

Według oskarżonych dyrektor Gimnazjum nr 1 miała stosować mobbing.

Wczoraj (29.08) przed chojnickim Sądem Rejonowym stanęły nauczycielki z Gimnazjum nr 1 Marzenna Osowicka i Alicja Kreft. Z oskarżeniem wystąpiła dyrektor szkoły Małgorzata Henszke. Zarzuca im pomówienie o mobbing (art. 212 par. 1 k.k.).

W toku procesu, w którym spotka się kadra nauczycielska z Gimnazjum nr 1, oskarżone będą musiały udowodnić, że zostały ofiarami mobbingu. Procesowi niestety nie będą mogły przyglądać się media, ponieważ wyłączono jawność na wniosek strony skarżącej. Adwokat oskarżonych Konrad Kulpa powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu prawo do publicznego procesu. Sędzia Roman Sporysz nie podzielił jednak tego argumentu. Wczoraj zaplanowano przesłuchanie oskarżonych, oskarżycielki i świadków.

Reklama | Czytaj dalej »

W marcu 2011 roku wicedyrektor Alicja Kreft złożyła skargę do urzędu miejskiego, w której prosiła urzędników o pomoc w związku z faktem, że czuła się mobbingowana w miejscu pracy. Skarga ta stała się głównym dowodem w procesie. Jak poinformowała nas autorka pisma, do dnia dzisiejszego nie otrzymała na to pismo odpowiedzi, natomiast użyto go jako głównego dowodu w procesie przeciwko oskarżonej. Pozostałe dowody stanowią donosy trzech koleżanek z grona pedagogicznego.

Artykuł 212 par. 1 k. k. brzmi: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.

Warto dodać, że jeśli nauczycielki zostaną skazane, to w myśl prawa nie będą mogły pełnić funkcji publicznych oraz zostaną pozbawione prawa wykonywania zawodu.

Aktualizacja z dn. 12.09.12 - sprostowanie artykułu na podstawie pisma nadesłanego przez sędziego Romana Sporysza

„Nie jest prawdą, że sędzia Roman Sporysz nie podzielił argumentu adwokata oskarżonych Konrada Kulpy, który powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, gwarantującą każdemu prawo do publicznego procesu, gdyż jako sędzia prowadzący przedmiotową sprawę nie miał jakiejkolwiek możliwości „rozstrzygania” w tym zakresie. Obowiązujący bowiem przepis art. 359 pkt 2 kpk jednoznacznie decyduje, że niejawna jest rozprawa, która dotyczy sprawy o pomówienie lub znieważenie. W związku z tym, jako sędzia prowadzący taką sprawę, jedynie poinformował strony o tym, co stanowi w tym zakresie prawo i jak sądzi sędzia Roman Sporysz, profesjonalni pełnomocnicy stron nie mieli co do tego jakiejkolwiek wątpliwości. Wprawdzie dalsza część tego przepisu stanowi, że na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie, ale w tej sprawie pokrzywdzony nie złożył takiego wniosku”.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

4326 komentarzy

~do powyżej
Prędzej czy później osoby, które niszczą i próbują zamykać innym usta oraz piszą donosy na koleżanki z pracy, a także kłamią i nastawiają innych przeciwko pokrzywdzonym zapłacą za wyrządzone krzywdy.
10 Października 2013, godzina 20:57
Oceniono 38 razy 28
~kopnięcie w ...
No a tu mamy przypadek, że osoba mobbingowana poprosiła organ prowadzący jednostkę o pomoc i ma sprawę karną. To są normalnie jaja i chyba tylko u nas jest możliwa taka rozgrywka. Coraz więcej mamy przykładów kopania maluczkich w ... Podziękujmy już tej władzy. Dajmy szansę tym dla których cierpienie ludzkie nie jest obojętne.
10 Października 2013, godzina 17:55
Oceniono 36 razy 24
~!!!!!!!
Jeśli to dyrektor szkoły dopuszcza się mobbingu wobec swoich podwładnych niezbędne jest poinformowanie organów nadrzędnych, instytucji prowadzących szkołę/placówke. Pomocne w tym może okazać się wsparcie innych ludzi, którzy poświadczą co się dzieje, będą skłonni podpisać się pod pismem wysyłanym do organu prowadzącego. W grupie zdecydowanie łatwiej jest walczyć z mobbingiem niż w pojedynkę.
10 Października 2013, godzina 09:35
Oceniono 39 razy 23
~Do pana Burmistrza, pana Wajlonisa i pana Ziarno
Nauczyciele powinni wiedzieć, jak reagować na mobbing w szkole
Ważnym aspektem przeciwdziałania mobbingowi w szkole jest indywidualne radzenie sobie z nim. Może się okazać, że mimo wewnątrzszkolnej procedury antymobbingowej (WPA) ktoś i tak próbuje stosować mobbing w szkole. Stając się ofiarą mobbingu w szkole, ważne jest, aby reagować na zachowania, które są upokarzające. Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za wprowadzenie procedury anymobbingowej w szkole. Obrona przed mobbingiem w szkole
Blokowanie mobbera
Blokowanie mobbera jest podstawowym zachowaniem mającym szansę zablokować działania mobbingowe. Należy działać już w przypadku pierwszego negatywnego zachowania. Ważne jest również, by reagować na wszystkie niechciane zachowania. Każdorazowy brak reakcji jest informacją dla mobbera, że może tak dalej postępować.
Informowanie o doświadczaniu mobbingu
Kolejnym ważnym elementem radzenia sobie z działaniami z obszaru mobbingu jest mówienie innym osobom o tym czego się doświadcza, aby temat mobbingu nie był tabu i wypływał na powierzchnię. Wówczas jest szansa, że będzie nad nim kontrola. Poza tym im więcej osób wie o mobbingu, który ma miejsce w zakładzie pracy, tym szanse na jego ukrócenie rosną. Działanie mobberów jest tym mocniejsze, jeśli odbywają się w ukryciu.
Im więcej osób wie o tym procederze, tym kontrola mobberów słabnie, a cel, jaki spełnia lobbing, przestaje być realizowany. Pomocnym w radzeniu sobie z mobbingiem jest rozmawianie o nim z osobą, która jest autorytetem w szkole, pozyskanie jej wsparcia i chęci pomocy. Wtedy sytuacja może być bardziej wiarygodna, a ofiara jest traktowana poważniej.
Dokumentowanie zachowań mobbingowych w szkole
Jeżeli zdarzenia mobbingowe się powtarzają, wówczas warto robić notatki z tych sytuacji, które zawierać będą:
o okoliczności,
o datę,
o miejsce,
o obecnych świadków,
o dokładny opis wypowiedzianych słów czy zachowań mobbera.
Ponieważ zazwyczaj są to sytuacje nieprzyjemne, ich faktyczny kształt może się zatrzeć w pamięci. Gdy dochodzi do decyzji o ujawnieniu pracodawcy i skorzystaniu z procedur antymobbingowych czy nawet zwróceniu się do sądu pracy, to okazuje się, że nie pamięć zawodzi, przez to ofiara jest mniej wiarygodna. Ogromną pomocą w radzeniu sobie z mobbingiem są osoby trzecie – świadkowie tych zdarzeń lub osoby, które poinformowaliśmy o tym czego doświadczamy.
Ponieważ bardzo często ofiarami mobbingu są osoby mało asertywne, które mają kłopot z wypowiedzeniem swojego zdania, dbaniem o swoje prawa, a raczej z łatwością myślą o sobie w sposób negatywny – wówczas inni ludzie mogą pomóc w reagowaniu na niepożądane zdarzenia i zwracać uwagę osobom, które dopuszczają się mobbingu.
Rozmowa z ofiarą
Nie wszyscy nauczyciele mają odwagę, aby reagować w razie mobbingu. Warto jednak przynajmniej porozmawiać z ofiarą. Może się wówczas okazać, że ta sytuacja nie była pierwsza, a ofiara potrzebuje pomocy, lecz boi się o nią poprosić. Ofiary mobbingu bardzo potrzebują wsparcia i poczucia, że nie są same, że mają wokół siebie ludzi, którym mogą ufać, którzy im pomogą, wstawią się za nimi. Poczucie wsparcia może być zachętą, by samemu się bronić.
Podjęcie którekolwiek z tych działań jest kwestią indywidualnej decyzji. Zdarza się, że strach o pracę lub obawa przed konsekwencjami każą się wycofać z podjęcia reakcji. Jednak to właśnie sprzeciw wobec nękania i zastraszania jest podstawowym sposobem radzenia sobie z mobbingiem.
Informowanie organu prowadzącego
Jeśli to dyrektor szkoły dopuszcza się mobbingu wobec swoich podwładnych niezbędne jest poinformowanie organów nadrzędnych, instytucji prowadzących szkołę/placówke. Pomocne w tym może okazać się wsparcie innych ludzi, którzy poświadczą co się dzieje, będą skłonni podpisać się pod pismem wysyłanym do organu prowadzącego. W grupie zdecydowanie łatwiej jest walczyć z mobbingiem niż w pojedynkę.
Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 1974 r. − Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Anna Kucharska, psycholog Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie

Artykuł z 01.10.2013. Opublikowany w kategorii Stosunek pracy

Źrodło: http://www.experto24.pl/oswiata/stosunek-pracy/nauczyciele-powinni-wiedziec-jak-reagowac-na-mobbing-w-szkole.html

10 Października 2013, godzina 09:34
Oceniono 40 razy 24
~B.
Marzenko! Fajnie jest być Marzenką i móc codziennie patrzeć sobie w lustrze w twarz. Już wygrałyście. Jeśli ktoś jest pewny swoich racji- chce jak najszybciej zakończyć sprawę i NIE ZALEŻY MU NA ODRACZANIU. Twoja bajka musi doczekać się dobrego zakończenia. Trzymam za to kciuki.
09 Października 2013, godzina 22:41
Oceniono 44 razy 26
~Do ~do Oj
http://www.uzdrowiskobusko.pl/page.php?action=formy&id_1=60

Najprawdopodobniej tylko jedna rozprawa się nie odbędzie. Wczasy państwa H. kończą się w sobotę obiadkiem, czyli na 30 października będą już w domciu pełni sił, aby stawić czoła oskarżonym.

http://www.uzdrowiskobusko.pl/page.php?action=warunki&id_1=1

Całkiem niezłe warunki w tym Busko-Zdroju.
09 Października 2013, godzina 16:10
Oceniono 38 razy 22
~znawca tematu
Nie znacie zasady że apetyt rośnie w miarę jedzenia? A pazerność ludzka nie zna granic?
09 Października 2013, godzina 16:00
Oceniono 12 razy 6
~Gg
Z tym dofinansowaniem na wczasy to żartowałem, przecież wiadomo, że w szkole nie ma możliwości dofinansowania wczasów.
09 Października 2013, godzina 15:36
Oceniono 16 razy 10
~do powyżej
Skoro ma takie oszczędności to chyba nikt o zdrowych zmysłach by się nie poniżał i nie prosił o dofinansowanie.
09 Października 2013, godzina 15:04
Oceniono 17 razy 7
~Gg
Ja to bym na miejscu Ferdka wystąpił do szkolnej komisji socjalnej o jakieś dofinansowanie tych wywczasów. Miasto ma, miasto da!!!
09 Października 2013, godzina 13:43
Oceniono 19 razy 11
~zasmucony
Pani Marzenno, czytam i widzę, że czarny humor przez Panią przemawia...
09 Października 2013, godzina 11:09
Oceniono 16 razy 10
~;)
Ferdek jeszcze opowiada, że do tego sanatorium jedzie w ramach urlopu, bo na zwolnieniu lekarskim za dużo by stracił. To ci sknerus! Płaci 4 tysiące za pobyt, ale chce zaoszczędzić na zwolnieniu lekarskim. Ciężkie życie musi mieć z nim ta małżonka. No ale dzięki temu mają takie oszczędności i mogą żyć jak pączki w maśle. A ty robolu tyraj za najniższą krajową i ciesz się, że nie umierasz z głodu.
09 Października 2013, godzina 00:03
Oceniono 30 razy 22
~Bajki z mchu i paproci - autor Marzenna Osowicka
Jeśli decydent, który nie jest mobberem, ma problem z pracownikami, którzy go oskarżają o mobbing, to ma możliwość spektakularnego działania. Najpierw powinien oskarżyć pracowników o pomówienie. Następnie, jeśli nie przestraszą się procesu sądowego, powinien kłamiąc iść w zaparte i powoływać na świadków kolejnych pracowników, ponieważ przestraszeni - i tak zeznają to, czego on sobie życzy. Nawet jeśli w toku rozpraw zacznie zdawać sobie sprawę, że niektórzy zrozumieli, iż jego oskarżenie jest wyssane z palca, a sprawy zaczynają iść w niedobrym kierunku, to mamy do czynienia z bardzo ciekawym syndromem. Syndromem ucieczki w chorobę. Najpierw są zwolnienia lekarskie. Potem ma miejsce pobyt w szpitalu. Następnie urlop dla poratowania zdrowia. Z kolei pobyt w sanatorium. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie jest jeszcze odraczanie rozpraw i próby doprowadzenia procesu do przedawnienia. Potem jeszcze można zwrócić się o zwrot kosztów leczenia do macierzystej jednostki. Jak się ma zaprzyjaźnionego decydenta, to można niezłą kasę wycisnąć. Fajnie jest być dyrektorem, który nie jest mobberem...
08 Października 2013, godzina 23:48
Oceniono 40 razy 30
~Do zombi
Ale Ferdek głosi po szkole, że to on otrzymał przydział do sanatorium, a za małżonkę musi płacić. Już nic nie rozumiem. Kto z nich jest chory. W każdym razie normalnych pracowników tej szkoły nie stać na takie luksusy.
08 Października 2013, godzina 23:33
Oceniono 28 razy 20
~do Gg
Niestety Ferdek jedzie nie do Izraela, ale do Busko-Zdroju. Tam są ceny chyba jak na Kanarach.
08 Października 2013, godzina 23:16
Oceniono 27 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.110 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.320 4.400 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.306 0.337
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.135 4.194 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.333 4.375 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.640 4.690 NOKNOK 0.307 0.336
GBPGBP 5.191 5.241 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-21

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij