Pomówienie o mobbing w szkole. Sprostowanie
Wczoraj (29.08) przed chojnickim Sądem Rejonowym stanęły nauczycielki z Gimnazjum nr 1 Marzenna Osowicka i Alicja Kreft. Z oskarżeniem wystąpiła dyrektor szkoły Małgorzata Henszke. Zarzuca im pomówienie o mobbing (art. 212 par. 1 k.k.).
W toku procesu, w którym spotka się kadra nauczycielska z Gimnazjum nr 1, oskarżone będą musiały udowodnić, że zostały ofiarami mobbingu. Procesowi niestety nie będą mogły przyglądać się media, ponieważ wyłączono jawność na wniosek strony skarżącej. Adwokat oskarżonych Konrad Kulpa powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu prawo do publicznego procesu. Sędzia Roman Sporysz nie podzielił jednak tego argumentu. Wczoraj zaplanowano przesłuchanie oskarżonych, oskarżycielki i świadków.
Reklama | Czytaj dalej »
W marcu 2011 roku wicedyrektor Alicja Kreft złożyła skargę do urzędu miejskiego, w której prosiła urzędników o pomoc w związku z faktem, że czuła się mobbingowana w miejscu pracy. Skarga ta stała się głównym dowodem w procesie. Jak poinformowała nas autorka pisma, do dnia dzisiejszego nie otrzymała na to pismo odpowiedzi, natomiast użyto go jako głównego dowodu w procesie przeciwko oskarżonej. Pozostałe dowody stanowią donosy trzech koleżanek z grona pedagogicznego.
Artykuł 212 par. 1 k. k. brzmi: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.
Warto dodać, że jeśli nauczycielki zostaną skazane, to w myśl prawa nie będą mogły pełnić funkcji publicznych oraz zostaną pozbawione prawa wykonywania zawodu.
Aktualizacja z dn. 12.09.12 - sprostowanie artykułu na podstawie pisma nadesłanego przez sędziego Romana Sporysza
„Nie jest prawdą, że sędzia Roman Sporysz nie podzielił argumentu adwokata oskarżonych Konrada Kulpy, który powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, gwarantującą każdemu prawo do publicznego procesu, gdyż jako sędzia prowadzący przedmiotową sprawę nie miał jakiejkolwiek możliwości „rozstrzygania” w tym zakresie. Obowiązujący bowiem przepis art. 359 pkt 2 kpk jednoznacznie decyduje, że niejawna jest rozprawa, która dotyczy sprawy o pomówienie lub znieważenie. W związku z tym, jako sędzia prowadzący taką sprawę, jedynie poinformował strony o tym, co stanowi w tym zakresie prawo i jak sądzi sędzia Roman Sporysz, profesjonalni pełnomocnicy stron nie mieli co do tego jakiejkolwiek wątpliwości. Wprawdzie dalsza część tego przepisu stanowi, że na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie, ale w tej sprawie pokrzywdzony nie złożył takiego wniosku”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4326)
- Komentarze Facebook (...)
4326 komentarzy
أحب أعلامكم بأن السيدة أليتسيا و زوجها السيد فويتيك كريفت كعائلة مقربة جداً لعائلتى وأنهم أفضل أصدقائنا وبأنهم يمتازو بأفضل الأخلاق وحسن الكرم وأرجوا من الله بأن يحفظهم من الحسد والحاسدين. وأتعهد بأننى سوف أقوم بالقدر المستطاع بحيث أن لا يحدث أي مكروه للسبدة أليتسيا كما حدث لها فى شهر فبراير الماضى 2011 . كما أتعهد بأننى سوف أقوم بصرف جميع أموالى على قضيتها حتى لو أضطررت للأفلاس. كما أننى سوف أطلب من السيدة أليتسيا بأن تتقدم بطلب موجه إلى المحكمة الأوروبية لحقوق الأنسان بأن ترى فى مثل هذه القضية وأننى سوف أتكفل بجميع المصاريف المترتبة عليها.
Przypis redakcji Chojnice24,
tłumaczenie według Google Translate - z arabskiego na polski:
Chciałbym poinformować, że Pani Olicaa i jej mąż pan Foatic Kreeft jako rodzina bardzo blisko mojej rodziny i są najlepszymi przyjaciółmi i Amtazo najlepsze moralności i dobrej winnicy i mam nadzieję, do Boga, który utrzymuje je z zazdrości i zazdrośni. Ślubuję, że zrobię, o ile to możliwe, że nie dzieje się nic złego SPDH Olicaa również się z nią stało w lutym 2011. Jak Ślubuję, że zrobię wydać wszystkie pieniądze na jej przypadku nawet gdybym złożył wniosek o upadłość. Ja również nie pytamy panią Olicaa że dotyczyłaby skłonić Europejski Trybunał Praw Człowieka, aby zobaczyć w takim przypadku i zobowiązuję się do wszystkich po
ośrodek profilaktyki rodzinnej w chojnicach powstał wiele lat temu dla pewnej grupy kolaborującej z burmistrzem w celu dorobienia do etatów.. jego zadania to :
1.udzielaniu porad i konsultacji z zakresu problematyki uzależnień oraz współuzależnień,
2.prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie,
3.prowadzeniu interwencji kryzysowej,
więcej :http://bip.miastochojnice.pl/?pid=314
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!