Pomówienie o mobbing w szkole. Sprostowanie
Wczoraj (29.08) przed chojnickim Sądem Rejonowym stanęły nauczycielki z Gimnazjum nr 1 Marzenna Osowicka i Alicja Kreft. Z oskarżeniem wystąpiła dyrektor szkoły Małgorzata Henszke. Zarzuca im pomówienie o mobbing (art. 212 par. 1 k.k.).
W toku procesu, w którym spotka się kadra nauczycielska z Gimnazjum nr 1, oskarżone będą musiały udowodnić, że zostały ofiarami mobbingu. Procesowi niestety nie będą mogły przyglądać się media, ponieważ wyłączono jawność na wniosek strony skarżącej. Adwokat oskarżonych Konrad Kulpa powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu prawo do publicznego procesu. Sędzia Roman Sporysz nie podzielił jednak tego argumentu. Wczoraj zaplanowano przesłuchanie oskarżonych, oskarżycielki i świadków.
Reklama | Czytaj dalej »
W marcu 2011 roku wicedyrektor Alicja Kreft złożyła skargę do urzędu miejskiego, w której prosiła urzędników o pomoc w związku z faktem, że czuła się mobbingowana w miejscu pracy. Skarga ta stała się głównym dowodem w procesie. Jak poinformowała nas autorka pisma, do dnia dzisiejszego nie otrzymała na to pismo odpowiedzi, natomiast użyto go jako głównego dowodu w procesie przeciwko oskarżonej. Pozostałe dowody stanowią donosy trzech koleżanek z grona pedagogicznego.
Artykuł 212 par. 1 k. k. brzmi: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku”.
Warto dodać, że jeśli nauczycielki zostaną skazane, to w myśl prawa nie będą mogły pełnić funkcji publicznych oraz zostaną pozbawione prawa wykonywania zawodu.
Aktualizacja z dn. 12.09.12 - sprostowanie artykułu na podstawie pisma nadesłanego przez sędziego Romana Sporysza
„Nie jest prawdą, że sędzia Roman Sporysz nie podzielił argumentu adwokata oskarżonych Konrada Kulpy, który powołał się na Europejską Kartę Praw Człowieka, gwarantującą każdemu prawo do publicznego procesu, gdyż jako sędzia prowadzący przedmiotową sprawę nie miał jakiejkolwiek możliwości „rozstrzygania” w tym zakresie. Obowiązujący bowiem przepis art. 359 pkt 2 kpk jednoznacznie decyduje, że niejawna jest rozprawa, która dotyczy sprawy o pomówienie lub znieważenie. W związku z tym, jako sędzia prowadzący taką sprawę, jedynie poinformował strony o tym, co stanowi w tym zakresie prawo i jak sądzi sędzia Roman Sporysz, profesjonalni pełnomocnicy stron nie mieli co do tego jakiejkolwiek wątpliwości. Wprawdzie dalsza część tego przepisu stanowi, że na wniosek pokrzywdzonego rozprawa odbywa się jednak jawnie, ale w tej sprawie pokrzywdzony nie złożył takiego wniosku”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4326)
- Komentarze Facebook (...)
4326 komentarzy
PS Szkoda, że Pan Ziarno nie dokumentował przez lata wyjść Pana H. w czasie pracy i pozostawiania monitoringu bez nadzoru. Wtedy bezpieczeństwo uczniów dla Pana Ziarno nie było ważne? „Święty obowiązek” przebywania w pracy od pierwszej do ostatniej minuty w pracy nie dotyczy tylko wybrańców?
KROK 0
Pod żadnym pozorem nie informuj prasy!
Zapamiętaj
Pracownik ma nie tylko obowiązki, ale również prawa, a przede wszystkim prawo do poszanowania godności (pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika),
KROK 1
Zaproś pracownika na rozmowę i wysłuchaj, co ma do powiedzenia w związku z zaistnieniem zdarzenia, za które chcesz go ukarać.
Zapamiętaj
Pracownik ma nie tylko obowiązki, ale również prawa, a przede wszystkim prawo do poszanowania godności (pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika)
KROK 2
Przeanalizuj sytuację, biorąc pod uwagę wyjaśnienia pracownika. Jeżeli chcesz nadal ukarać pracownika karą dyscyplinarną, sformułuj wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, postaw zarzuty lub obwinienia o czyn, w tym wymień konkretny zarzut lub czyn, okoliczności zdarzenia, wskaż termin i czas zdarzenia lub czynu.
KROK 3
Złóż formalny wniosek do Kuratora Oświaty lub Wojewody.
KROK 4
Wniosek załącz do teki akt osobowych obwinionego nauczyciela.
I na tym do cholery nędzy kończy się twoja rola!
POD ŻADNYM POZOREM NIE POWIADAMIAJ PRASY!
Zobacz jakie kroki należy podjąć, by móc zgodnie z prawem nałożyć na pracownika karę porządkową. Sprawdź swoje kompetencje i uprawnienia pracownika!
KROK 0
Pod żadnym pozorem nie zawiadamiaj mediów o swojej decyzji!
KROK 1
Zaproś pracownika na rozmowę i wysłuchaj, co ma do powiedzenia w związku z zaistnieniem zdarzenia, za które chcesz go ukarać.
Zapamiętaj
Kara nie może być nałożona po upływie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę informacji o naruszeniu obowiązku pracowniczego, a także po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia.
Zastosuj
Jeżeli wysłuchanie pracownika nie jest możliwe z powodu jego nieobecności w pracy, bieg dwutygodniowego terminu na ukaranie nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia powrotu pracownika do pracy.
KROK 2
Przeanalizuj sytuację, biorąc pod uwagę wyjaśnienia pracownika. Jeżeli chcesz nadal ukarać pracownika karą porządkową, weź pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy.
KROK 3
Jeżeli podejmiesz decyzję o ukaraniu pracownika, musisz zawiadomić go o tym na piśmie. W piśmie wskazujesz w szczególności:
• rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
• datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia,
• informację o prawie do wniesienia sprzeciwu i terminu na jego wniesienie.
KROK 4
Odpis zawiadomienia o zastosowaniu kary porządkowej złóż do części B akt osobowych pracownika.
KROK 5
Pracownik ma prawo w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść do pracodawcy sprzeciw.
KROK 6
Decydujesz o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.
Zapamiętaj
Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
KROK 7
Jeżeli odrzucisz sprzeciw, pracownik może wystąpić w ciągu 14 dni od zawiadomienia go o odrzuceniu sprzeciwu do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary porządkowej.
Zapamiętaj
W razie uwzględnienia sprzeciwu wobec zastosowanej kary pieniężnej lub uchylenia tej kary przez sąd pracy pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty tej kary.
Zastosuj
W razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę lub uchylenia kary przez sąd odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych, a karę uważa się za niebyłą.
KROK 8
Po roku nienagannej pracy lub wcześniej z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek reprezentującej pracownika organizacji związkowej karę uznaje się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika.
Podstawa prawna:
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) - art. 75.
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) - art. 108, art. 109, art. 110, art. 111, art. 112, art. 113.
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. Nr 62, poz. 289 ze zm.) - § 2 ust. 1 pkt 10.
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. Nr 62, poz. 286) - § 6 ust. 2 pkt 2 lit. g.
Jak to Marzenna Osowicka sprowokowała chojnickie władze, aby ukazać do czego służy monitoring w Gimnazjum nr 1 w Chojnicach. Nagroda Pulitzera dla Czasu Chojnic.
Worek się rozerwał, cała wieś wesoła.
Rekonstrukcja wydarzeń? Kto występuje w roli Marzenny i wychodzi przez okno?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!