Niedziela, 14 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Marcin Wałdoch, fot. je

„Opuszczam Radę Strategii”

Marcin Wałdoch głosuje na I posiedzeniu Rady Strategi w marcu 2012

Marcin Wałdoch głosuje na I posiedzeniu Rady Strategi w marcu 2012

Publikujemy oświadczenie Marcina Wałdocha, prezesa Stowarzyszenia Arcana Historii, który postanowił zrezygnować z prac w Radzie Strategii Rozwoju Miasta Chojnice.

„Szanowni Państwo, działając w imieniu własnym, jak i członków Stowarzyszenia Arcana Historii, po konsultacjach w gronie przyjaciół, informuję, że opuszczam Radę Strategii pracującą nad dokumentem Strategia Rozwoju Miasta na lata 2012 - 2020.

Zadecydowało o tym wiele spraw, niektóre z nich przedstawię celem uzasadnienia swojej decyzji. Chciałbym, aby mieszkańcy miasta mieli szansę zapoznać się z naszym punktem widzenia. Burmistrz Finster przedłożył na ostatnim spotkaniu Rady Strategii 15 - punktowy plan. Jest to plan bez wizji, jednocześnie przyjęty autorytarnie przez burmistrza. Nie ma on w sobie nic ze strategii. Nie daje nadziei na rozwiązanie problemów miasta, ani w skali 8 lat, ani 10 czy 20. Bo na dłuższą perspektywę tego, co ma się dziać w mieście, planu nie ma w ogóle.

Reklama | Czytaj dalej »

Od początku istnienia Rady zastanawiały mnie takie sprawy, jak sama umowa z Zespołem prof. Dutkowskiego, który podobno miał prowadzić pracę nad strategią (w obliczy 15 punktów Finstera obyłoby się bez wydatku tych powiedzmy 40 tysięcy); brak materiałów przed spotkaniami zespołów szczegółowych (praca na zasadzie grup fokusowych, to na bazie nauki przeżytek z lat 60 - tych); materiałów, które pozwalałyby na wyciąganie szczegółowych wniosków z zaprezentowanych informacji; opór, co do kwestii wydłużenia okresu, jaki objęłaby strategia; obsadzenie na czele Rady Strategii zasłużonego w okresie PZPR Antoniego Szlangi (nie pamiętam, aby któryś z planów ekonomicznych z okresu PRL skończył się sukcesem, można rzec, co strategia, to porażka). Ogólnie definiując Radę można stwierdzić, że była to i jest dla osób w niej pozostających, instytucja fasadowa służąca legitymizacji władzy burmistrza Arseniusza Finstera - poprzez uczestnictwo w jej pracach osób spoza swego kręgu (wspomnę, że 11 członków Rady wskazało mnie, jako przewodniczącego dla tej instytucji).

Przerażającym jest to, że burmistrz Chojnic nie traktuje poważnie wyzwań, z jakimi zmagają się chojniczanie. Spadające zarobki, brak pracy, rosnąca emigracja, brak perspektyw w takim środowisku dla młodych, zła gospodarka mieszkaniowa, niedobra atmosfera wokół finansowania organizacji pozarządowych (sport), brak aktywnych działań pro - biznesowych, brak tolerancji politycznej. Za to promowanie artystów i utrzymywanie im lokum, ładowanie milionów w nikomu nie przydatne przedsięwzięcia i inwestycje niekreujące pracy i przychodu, ale tylko kolejne koszty dla miasta, ergo jego mieszkańców. Utrzymywanie na zasadzie "starego koleżeństwa" osób i instytucji generujących koszty - myślę o Parku Centrum i Panu Paluchu.

Wziąłem udział w pracach Rady, ponieważ łudziłem się, że jakiekolwiek opinie dążące do wpłynięcia na zmianę charakteru władzy, jej oblicza i przyjęcie nowych założeń i dalekosiężnych celów może się spotkać z przychylnością. A co za tym idzie, z korzyściami dla obywateli. Niestety, celem samym w sobie jest utrzymanie władzy dla... władzy. To jest moje zasadnicze oskarżenie, tak wobec burmistrza, jak i wobec jego "dworu". Jeśli sądzą inaczej, proszę niech udowodnią, niech przedstawią dane przeczące druzgocącemu obrazowi ich władzy (patrz: statystki).

Nie mam zamiaru uczestniczyć w spotkaniach, które kończą się prezentacją burmistrza, który niczym "Filip z konopi" wyskakuje ze swoimi propozycjami, a medialnie uznaje się je za propozycje rady, po czym okazuje się, że będą one realizowane jako ustalenia tejże. Po co w takim razie ta Rada? Po co jej spotkania? Na to już odpowiedziałem w powyższych akapitach.

Bardzo też bolesne było dla mnie rozeznanie, że żadne dokumenty Rady, ani też żaden etap jej prac, nie dotyczył sektora organizacji pozarządowych. Czy taki stosunek do tej części sfery życia społeczno - politycznego zapowiada jakąkolwiek jakość? Proszę spojrzeć, co dzieje się wokół grantów na sport rokrocznie. Jakie są metody przeznaczania tych pieniędzy? Ile mamy w Chojnicach naprawdę niezależnych organizacji i środowisk?

Miasto jest w złej sytuacji, a postawa włodarza i jego radnych nie zapowiada poprawy. Burmistrz rządzi miastem od 1998 roku. Wielu powie, że zmieniło się sporo. Oczywiście, ciężko temu zaprzeczyć. Niestety, w ujęciu syntetycznym zmieniło się niewiele. Miasto nie zmierza w jakimś konkretnym kierunku i przez wzgląd na różne czynniki jest spychane na margines tego, co dzieje się nie tylko w Polsce, ale nawet w naszym województwie.

Nic z działań Rady, nic też z jej bardzo niefachowej, a czasami wręcz trywialnie prymitywnej (mam na myśli Pana Przemysława Wojnarowskiego i słynną już aferę "doktorzenia") pracy Zespołu nie może zapowiadać nowej jakości dla miasta, jasnych planów i priorytetów. Wynika z tego, w mojej opinii, że jesteśmy prowincją, mamy nią pozostać, a kolejne spotkania i dokumenty mają utrwalać niekorzystny dla obywatela status quo, na który się po prostu nie zgadzam. Mówię wprost, "Finster musi odejść". Dopóki to się nie stanie, nic w tym mieście się nie zmieni. Udział w pracach Rady Strategii to był czas stracony, niestety nie tylko dla mnie. To zabawa w demokrację, na która w Chojnicach nie ma miejsca.

Dziękuję pozostałym członkom Rady za współpracę. Obywatelom życzę innej władzy, a tym samym dogłębnego namysłu przy wyborach samorządowych w 2014 roku.

Marcin Wałdoch

Prezes Stowarzyszenia Arcana Historii"

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

35 komentarzy

~Czy poza skrytykowaniem ma Pan Wałdoch jakies propozycje?
Jestem jak najdalszy od gloryfikowania burmistrza, tak jak kazdy popełnia błędy ale czy pismo jest Pana Wałdocha merytoryczne ? cyt..."Burmistrz Finster przedłożył na ostatnim spotkaniu Rady Strategii 15 - punktowy plan. Jest to plan bez wizji, jednocześnie przyjęty autorytarnie przez burmistrza. Nie ma on w sobie nic ze strategii. Nie daje nadziei na rozwiązanie problemów miasta, ani w skali 8 lat, ani 10 czy 20. Bo na dłuższą perspektywę tego, co ma się dziać w mieście, planu nie ma w ogóle." - skrytykował, czy zatem konstruktywnie czy tylko tak sobie?
Kolejny cytat ..." instytucja fasadowa służąca legitymizacji władzy burmistrza Arseniusza Finstera - poprzez uczestnictwo w jej pracach osób spoza swego kręgu (wspomnę, że 11 członków Rady wskazało mnie, jako przewodniczącego dla tej instytucji)." - czyli w demokratycznych wyborach przegrał Pan Wałdoch, czy może źle zrozumiałem?
Problemy Europy i świata odbijają sie również na gospodarce chojnickiej cyt..."Spadające zarobki, brak pracy, rosnąca emigracja, brak perspektyw ..." - czyli Pana zdaniem Chojnice maja byc , że zacytuje ..."zielona wyspą"?
Chyba wystarczy
26 Lutego 2013, godzina 10:30
Oceniono 4 razy 0
~były gimnazjalista
Jeśli Pani profesor utożsamia się z wszystkimi "decyzjami" pana marcina to szczerze gratuluję. Miałem o Pani dobre zdanie, ale po tym powyższym wpisie notowania Pani radykalnie spadły.
26 Lutego 2013, godzina 09:50
Oceniono 2 razy -2
~Marzenna Osowicka
Mądra decyzja, Marcinie. Nie powinniśmy firmować działań, które nie są zgodne z naszymi przekonaniami. Podzielam większość Twoich przemyśleń.
12 Grudnia 2012, godzina 00:57
Oceniono 6 razy 2
~nadzieja
matką głupich
08 Grudnia 2012, godzina 06:20
Oceniono 10 razy 8
~wieszcz
Brawo Marcin! Mam nadzieje że za tobą pójdą inni.
08 Grudnia 2012, godzina 01:18
Oceniono 17 razy 7
~dyl
pewnie wszyscy płaczą z tego powodu ?!
07 Grudnia 2012, godzina 00:49
Oceniono 13 razy 7
~Endy
pies liże rękę którą karmi go pan ...
06 Grudnia 2012, godzina 23:53
Oceniono 18 razy 4
~kot
Już blisko koniec roku. W ratuszu, jak co roku przed świętami rozdają nagrody.
06 Grudnia 2012, godzina 23:03
Oceniono 21 razy -1
~co się pod tym kryje?
wierny jak pies
06 Grudnia 2012, godzina 22:21
Oceniono 21 razy -7
~miałłłłłł
Dobre pieski minusują Tym razem to one dostaną coś od swojego pana w nagrodę za dobra pracę na forum
06 Grudnia 2012, godzina 22:19
Oceniono 32 razy 2
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Grudnia 2012, godzina 22:15
Oceniono 114 razy -64
~ha!
O matko! Jak te trolle szybko minusiki walą I co to wam daje?
06 Grudnia 2012, godzina 22:06
Oceniono 31 razy -3
~Biedny Mariuszek,
nie nadążył plusować swojego postu!
06 Grudnia 2012, godzina 21:59
Oceniono 44 razy 22
~Do Mariusza Janik
Dziwi się Pan, że szczekacze i opluwacze nie odnieśli się merytorycznie do treści pisma Pana Marcina? Mnie to nie dziwi. To jest taki sort ludzi, że tylko opluć i znieważyć potrafią. I minusikami się bawić. Nic więcej. Zresztą aby się odnieść merytorycznie do treści, trzeba posiadać nie tylko umiejętność czytania ze zrozumieniem. Trzeba mieć coś w głowie. A teraz zapraszam do minusowania.
06 Grudnia 2012, godzina 21:58
Oceniono 47 razy -3
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Grudnia 2012, godzina 21:50
Oceniono 121 razy -67

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.60 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.60 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.90 405.13 DKKDKK 50.70 53.40
EUREUR 427.55 432.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.59 444.93 NOKNOK 31.70 33.40
GBPGBP 498.40 504.85 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Mol Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij