Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Radosław Sawicki, fot. je

Kultura w Chojnicach dogorywa

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radosław Sawicki uważa, że proporcje podziału pieniędzy z budżetu na kulturę i sport są zachwiane. Pokrzywdzona jest według niego kultura.

„To miała być kadencja inwestowania w muzy. Tymczasem burmistrz Arseniusz Finster, pomimo szumnych przedwyborczych obietnic składanych przed dwoma laty, sztukę i kulturę w mieście wciąż traktuje po macoszemu. Dla burmistrza i Rady Miejskiej priorytetem nadal jest sport i kultura fizyczna. W zawodników i trenerów chojnickich klubów sportowych z miejskiego budżetu inwestowane są setki tysięcy złotych. Warto przyjrzeć się bliżej kilku metodom transferowania publicznych pieniędzy do sektora sportowego, aby uzmysłowić sobie skalę tego wsparcia. Warto też przyjrzeć się finansowaniu kultury, by zrozumieć jakim Kopciuszkiem jest ta dziedzina życia w naszym mieście.

Reklama | Czytaj dalej »

Tegoroczny (2013) konkurs ofert dla organizacji pozarządowych przewiduje przeznaczenie z miejskiego budżetu 400.000 zł dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz 61.000 zł dotacji na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W roku minionym i przed dwoma laty na sport przeznaczono 450.000 zł, zaś na kulturę 120.000 zł. Zatem pula na finansowanie sportu zmalała o 11%, zaś na kulturę i sztukę skurczyła się o niemal 50%. Liczby te najlepiej pokazują w jaki sposób burmistrz realizuje swoje wyborcze deklaracje.

Pójdźmy dalej. Burmistrz od czasu do czasu przyznaje nagrody (pieniężne) za osiągnięcia w dziedzinach sportu oraz kultury. W roku 2012 miały miejsce dwie edycje takich rozdań. W pierwszej (maj) sportowcy otrzymali łącznie 19.500 zł (27 osób - zawodnicy i trenerzy), zaś ludzie kultury 6.500 zł (6 osób). W drugim rozdaniu (grudzień) sportowcy otrzymali łącznie 23.200 zł (32 osoby), zaś ludzie kultury 4.200 zł (6 osób i 1 organizacja pozarządowa). Widać dysproporcję? Widać.

Kolejnym pasem transmisyjnym pieniędzy z miejskiej kasy do zawodników chojnickich klubów sportowych są stypendia, rozdawane hojną ręką przez burmistrza Finstera. Na ich przyznawanie zezwala ustawa o samorządzie gminnym z 1990 roku oraz odpowiednia uchwała chojnickiej Rady Miejskiej z 2010 roku. Wystarczy jedno zarządzenie burmistrza, by strumień ponad 300.000 zł popłynął do chojnickich piłkarzy i bokserów. Rada Miejska nie musi aprobować takiej decyzji. Przyznanie stypendiów opiniuje jedynie Kapituła Stypendialna, złożona z kilku radnych miejskich (obecnie: Edward Gabryś, Leszek Pepliński, Bartosz Bluma oraz Andrzej Mielke) oraz Zbigniewa Buławy, kierownika Referatu Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W roku 2012 burmistrz wydał kilka zarządzeń w sprawie przyznania stypendiów dla sportowców. Zarządzeniem nr 4/2012 z dnia 9 stycznia burmistrz przyznał stypendia dwunastu piłkarzom MKS "Chojniczanka" oraz dziewięciu piłkarzom ChTS "Futsal-5". Dziewięciu zawodników pierwszego z wymienionych klubów od stycznia do czerwca 2012 roku otrzymywało co miesiąc 3000 zł, trzech zaś po 2500 zł miesięcznie. Siedmiu piłkarzy "Futsalu-5" otrzymywało po 2000 zł miesięcznie, dwóch zaś po 3000 zł miesięcznie - wszyscy od stycznia do maja 2012 roku. Kwoty brutto z podatkiem. Jedno zarządzenie burmistrza i w chojnicki sport wtłoczono 307.000 zł z budżetu Chojnic.

Lecz nie było to jedyne zarządzenie w sprawie przyznania sportowcom stypendiów w roku 2012. Kolejne burmistrz Arseniusz Finster wydał 15 marca (zarządzenie nr 20/2012). Ustalił w nim stypendia dla ośmiu piłkarzy "Chojniczanki" na kwoty od 1000 zł do 3000 zł miesięcznie w okresie marzec - czerwiec 2012. Łącznie 61.000 zł. Kolejne zarządzenie - z dnia 26 lipca 2012 (zarządzenie nr 61/2012) - znowu przyznaje kasę dla piłkarzy "Chojniczanki". Zgodnie z nim w okresie od sierpnia do grudnia 2012 roku zawodnicy MKS "Chojniczanka" otrzymali łącznie 150.000 zł. I dalej: zarządzeniem nr 67/2012 z dnia 28 sierpnia 2012 roku burmistrz przekazał dwunastu piłkarzom Red Devils Futsal Club stypendia na łączną wartość 100.000 zł. Jedenastu z nich przez trzy miesiące (sierpień - październik) otrzymywało po 3000 zł, jeden po 333,33 zł. Kilka dni później kolejne zarządzenie - nr 69/2012 z dnia 6 września - burmistrz ponownie wspiera piłkarzy "Chojniczanki". Tym razem czworo zawodników na łączną kwotę 37.800 zł (wrzesień - grudzień). I już ostatnie rozdanie w roku 2012: zarządzenie nr 87/2012 z 21 listopada. Dziesięciu zawodników Red Devils Futsal Club otrzymało jednorazowo po 3000 zł. Łącznie 30.000 zł. Po podliczeniu wszystkich stypendiów wychodzi kwota 685.800 zł. Tyle publicznych pieniędzy w roku 2012 burmistrz Arseniusz Finster swoimi jednoosobowymi decyzjami zainwestował w chojnickich sportowców. Nie ma analogicznych stypendiów dla ludzi kultury i sztuki.

W roku 2013 burmistrz Finster już także zdążył wydać jedno zarządzenie, którym przyznał stypendia sportowcom na łączną kwotę 335.990 zł. Piłkarze MKS "Chojniczanka" otrzymają w okresie od stycznia do maja łącznie 200.000 zł, piłkarze Red Devils Futsal Club w okresie od stycznia do marca - łącznie 99.990 zł, zaś bokserki z KS "Boxing Team" od stycznia do czerwca dostaną łącznie 36.000 zł. Kto nie wierzy, niech kliknie na stronę Urzędu Miasta.

W swoich wyliczeniach nie badałem i nie porównywałem nakładów inwestycyjnych miasta Chojnice na sport i na kulturę. To osobny temat. Jednak bez wnikania w finanse, także i tu widać co stanowi priorytet dla burmistrza Finstera. Stadion "Chojniczanki" jest wyremontowany, powstały w ostatnich latach nowe "Orliki" i inne obiekty sportowe. I bardzo dobrze! Natomiast nadal w Chojnicach nie ma nowego domu kultury, nie ma też pieniędzy na jego budowę. Póki co, jest tylko nowy dyrektor. Czy taki stan rzeczy można wytłumaczyć brakiem możliwych do pozyskania środków z zewnątrz (w formie dotacji)? Uważam, że nie. To skandal, że od kilku(nastu) lat akceptowany jest przez władze miasta fakt, że kasa biletowa Chojnickiego Domu Kultury coraz mocniej oddala się od reszty budynku ChDK (z powodu pękania murów).

Blisko trzy lata temu burmistrz przeforsował decyzję o wyremontowaniu za pieniądze podatników Baszty Więziennej i o oddaniu jej krakowskiemu artyście Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu. Można rzec, że był to nakład na kulturę. Dzięki temu mamy dziś w Chojnicach utrzymywany za komunalne pieniądze półprywatny obiekt muzealny, który na ogół świeci pustkami, który niewiele wnosi w życie kulturalne miasta, natomiast generuje duże koszty. Z obiecywanych warsztatów dla młodzieży niewiele wyszło, zaś obiecywani goście dużego formatu pojawiają się w Chojnicach rzadko. Tak kończy się burmistrza Finstera ręczne i jednoosobowe sterowanie czymś, na czym się nie zna - w tym przypadku kulturą.

A tak niewiele potrzeba, by wspomóc kulturę i sztukę w Chojnicach. Tak realnie i małym nakładem środków. Wystarczy się rozejrzeć. Od niemal roku działa w naszym mieście Samorządne Centrum Młodzieżowe. Odbywają się w nim próby kilku zespołów muzycznych oraz grupy teatralnej. Miejsce to działa dzięki aktywności grupki młodych ludzi oraz przychylności zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, która formalnie prowadzi ten obiekt. Jak pokazały ostatnie miesiące i rosnące zainteresowanie młodzieży tym miejscem, jest to inicjatywa potrzebna. Tymczasem SCM mieści się w zagrzybionym starym pomieszczeniu, które cały czas trzeba osuszać. Gdyby kultura i edukacja artystyczna coś znaczyła dla burmistrza, to zauważyłby tę inicjatywę i pomógł jej się rozwijać. Wystarczyłoby przyznać młodym ludziom wspólne zbiorowe stypendium - np. 3000 zł miesięcznie (dokładnie tyle, ile otrzymuje jeden piłkarz "Chojniczanki").

Mógłby też burmistrz zafundować stypendia starszym chojnickim muzykom, którzy świetnie promują miasto w kraju i zagranicą. Od dawna, bez żadnego wsparcia. Warto wspomnieć choćby takie chojnickie grupy jak Thrasher Death, Layo czy Mass Insanity. Ale burmistrz zapatrzony jest tylko w sportowców. Po co było więc obiecywać lepsze czasy dla kultury? Kultura w Chojnicach dogorywa..."

Radosław Sawicki

"Czekają na niższy czynsz" - tekst z 11/2012 nt. Samorządnego Centrum Młodzieżowego

"Radni spotkali się z zarządem Chojniczanki" - tekst z 09/2012 nt. pracy kapituły przyznającej stypendia sportowe

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

101 komentarzy

~Boxing Team
Andrzej Mielke nie pobiera żadnych gaży za swoją działalność na rzecz klubu,który jest od kilku lat klubem odnoszącym największe sukcesy w Pomorskim Okręgowym związku Bokserskim.Wywalczone tylko w zeszłym( 2012)roku trzy tytuły mistrzowskie w Polsce,a dwa medale srebrny oraz ten którego jeszcze nigdy nie udało się zdobyć zawodnikom wcześniej trenującym czyli złoty medal Starego Kontynentu to wielka zasługa m.in. Andrzeja Mielke.Proszę nie wieszać psów na człowieku który pomaga dzieciom oraz młodzierzy w realizacji ich marzeń.W innych miastach medalistki Mistrzostw Polski w boksie ptrzymują od 2tyś do 6tyś.W naszym klubie pieniądze te przeznaczone zostaną w całości na realizację celów sportowych.
04 Stycznia 2013, godzina 14:05
Oceniono 74 razy 22
~kibic boksu
No ile poszło tej wiekiej kasy dla pięściarzy(bokser to pies)? dla grupki najbardziej utytułowanych i rokujących zawodniczek przygotowywujących się do Igrzysk Olimpikskich?
04 Stycznia 2013, godzina 13:53
Oceniono 44 razy 32
~do Szczepana
Jakbyś dobrze poszukał w necie to byś znalazł ilu członków mają niektóre z wymienionych stowarzyszeń... Ale co to ma do rzeczy w temacie kultura??? Napisz lepiej co sądzisz o tym, że tyle kasy poszło na wypłaty dla kopaczy piłki i bokserów!
04 Stycznia 2013, godzina 13:46
Oceniono 30 razy 26
~kibol
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 13:46
Oceniono 54 razy -20
~do wyżej
Nie do końca. Zależy czy jest prezesem opłacanym, czy społecznym. Jak to jest panie Andrzeju? Tak czy siak kasę daje na klub, z którym jest związany...
04 Stycznia 2013, godzina 13:44
Oceniono 40 razy 26
~Szczepan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 13:43
Oceniono 57 razy -27
~Hasta la vista, baby Mielke
Przydupasy Finstera i innych cwaniaczków zasiadających na stołkach żerujących na podatnikach.Zauważyłem że najbardziej cwaniaczków boli że się wydało że Mielke nie siedzi tylko na jednym stołku i nie z jednej gaży żyje.Możecie sobie minusować wchodząc i wychodząc z portalu i tak tylko rzetelne wpisy będą wrzucone do wydania papierowego!!!Ten syf w Ratuszu obalimy prędzej czy później a potem powołamy komisję bezstronną z prokuratorami z innego miasta i wtedy się okaże czy to co się dzieje w Ratuszu jest bezprawne czy też nie jest!!!A teraz alleluja i do przodu na pohybel totalitarnym rządom urzędników Chojnickiego Ratusza!!!
http://www.gruchalateam.pl/index.php?page=sztab A tu znów ten sam link dla ludzi którzy nie widzą tego co powinien każdy obywatel widzieć
==>PREZES - Andrzej Mielke
==>KOMISJA REWIZYJNA ---PRZEWODNICZACY - Piotr Pawlicki
Do poinformowania Andrzej Mielke jest w Kapitule Stypendialnej, przewodniczącym Komisji Kultury i Sportu, radnym miejskim i prezesem KS "Boxing Team".
Czyli prostymi słowami przyznaje sobie sam piniążki
04 Stycznia 2013, godzina 13:40
Oceniono 88 razy -2
~do pinformowanego
Czy nie istnieje ChDK z budżetem ok. 1 mln PLN, w którym są otwarte pracownie i inicjatywy dla dzieci i młodzieży? Czy w budżecie miasta nie ma pieniędzy na imprezy kulturalne, np. Noc Poetów, Noce Operetkowe i inne? Otóż są!

Czy nie istnieje w Chojnicach Miejski Klub Sportowy Chojniczanka oraz Miejski Klub Sportowy Kolejarz? Kto utrzymuje te obiekty i za czyje pieniądze? Za czyje pieniądze utrzymuje się orliki powstałe na terenie miasta? Kto tymi obiektami zarządza i z jakich środków pochodzą pieniądze na pensje? Panie poinformowany skoro pismo Pana Sawickiego jest ułomne to jak nazwać to Pańskie? Pomija Pan istotne wydatki na sport, których nie ujął Pan Sawicki. Pan Sawicki nie wspomniał o wsparciu miasta dla żeglarzy z ChKŻ, choć nie są to duże środki, ale zawsze są.
Proszę żeby Pan Sawicki podał, jakie miasta płacą muzykom amatorom za grę w zespołach.

Proszę podać jakie miasta płacą sportowcom amatorom za kopanie piłki? Bo te stypendia przyznawane przez ratusz, to regularna pensja, wyższa niż większość mieszkańców dostaje za pracę 40h w tygodniu, a często nawet i dłuższą.
Dodać trzeba, że miasto finansuje Big Band przy Gimnazjum nr 1

A czym zasłynął ten zespół, że miasto go finansuje? W czym jest lepszy od innych? Na stronie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy zamieszczono m.in. taką informację:
Big Band Chojnice – leader Wojciech Pietrzak (...) Do tej pory zespół nie brał udziału w żadnych festiwalach, ale dawał wiele koncertów dla społeczności lokalnej oraz poza Chojnicami za co m.in. został uhonorowany statuetką „Przyjaciel Hospicjum” przez Fundację Pallium oraz tytułem „Dokonanie Roku 2009” w dziedzinie Kultura i Nauka. Nasz zespół jest zespołem amatorskim, w którym grają uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, studenci oraz osoby pracujące.

Jakich kosztów ze strony miasta wymaga zespół:
Pierwotnym celem orkiestry była gra na potrzeby szkoły. Występowali oni m.in. z okazji pożegnania trzecioklasistów, Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych, Dnia Niepodległości. Wkrótce także zaczęli grać dla mieszkańców miasta, gminy a nawet powiatu.
Powyższy cytat skopiowałem z profilu BIg Bandu na myspace.
Bardzo budująca postawa burmistrzu pt. wspieramy tylko swoich pupilków, reszta niech sobie radzi sama.
04 Stycznia 2013, godzina 13:32
Oceniono 38 razy 36
~do Bernatki
Pani Bernatko, pani pisze, burmistrz dyktuje ;-) Na jedno wychodzi ;-)
Ja piszę ze starostwa...
;-)
04 Stycznia 2013, godzina 13:18
Oceniono 37 razy 31
~poinformowany
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 13:15
Oceniono 58 razy -36
~KULTURA MILCZY
Wywołano ważny temat, jak sądzę. Jednak nie widzę, by do dyskusji włączyli się ludzie kultury z Chojnic, których przecież ten temat najmocniej dotyczy. Ma tu rację pani Osowicka, która zauważa tę niemoc, brak odwagi. A może wiary w sprawczość obywatelskich działań? Pan burmistrz bez krytycznych głosów sam nie zmieni swej polityki. Kiedyś było w Chojnicach Stowarzyszenie Twórców czy coś podobnego. Działali tam pan Lemańczyk i inni lokalni artyści. Dlaczego milczycie?
04 Stycznia 2013, godzina 13:10
Oceniono 32 razy 28
~do poinformowanego / burmistrza
Samo pisarstwo p. Sawickiego jest ułomne, ponieważ nie zechciał zauważyć, że burmistrz deklarował i może tę deklarację spełnić, iż zwiększy w pierwszym półroczu środki na kulturę, ale to pomińmy. 


Sam jesteś ułomny! Tusk też deklarował drugą Irlandię! Deklaracje polityków są nic nie warte, burmistrza / Twoje tak samo!
04 Stycznia 2013, godzina 12:53
Oceniono 41 razy 35
~masz dialog
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 12:52
Oceniono 54 razy -28
~ups!
Rozdwojenie jaźni jak nic
04 Stycznia 2013, godzina 12:32
Oceniono 31 razy 31
~a gdzie dialog???
Burmistrz po cichutku jednoosobową decyzją wydaje 680.000 zł (rok 2012) na stypendia dla swoich pupilków sportowców. A gdzie, ku..a, dialog??? Mielkie siedzi w gremium, które przyznaje kasę teamowi, któremu on prezesuje. A gdzie, k..wa, dialog??? Drugiego stycznia burmistrz wydaje ponad 300.000 zł na stypendia na rok 2013. I gdzie ten dialog???
04 Stycznia 2013, godzina 12:25
Oceniono 48 razy 28

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 16:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij