Wtorek, 23 Lipca 2024 | Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Radosław Sawicki, fot. je

Kultura w Chojnicach dogorywa

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radosław Sawicki uważa, że proporcje podziału pieniędzy z budżetu na kulturę i sport są zachwiane. Pokrzywdzona jest według niego kultura.

„To miała być kadencja inwestowania w muzy. Tymczasem burmistrz Arseniusz Finster, pomimo szumnych przedwyborczych obietnic składanych przed dwoma laty, sztukę i kulturę w mieście wciąż traktuje po macoszemu. Dla burmistrza i Rady Miejskiej priorytetem nadal jest sport i kultura fizyczna. W zawodników i trenerów chojnickich klubów sportowych z miejskiego budżetu inwestowane są setki tysięcy złotych. Warto przyjrzeć się bliżej kilku metodom transferowania publicznych pieniędzy do sektora sportowego, aby uzmysłowić sobie skalę tego wsparcia. Warto też przyjrzeć się finansowaniu kultury, by zrozumieć jakim Kopciuszkiem jest ta dziedzina życia w naszym mieście.

Reklama | Czytaj dalej »

Tegoroczny (2013) konkurs ofert dla organizacji pozarządowych przewiduje przeznaczenie z miejskiego budżetu 400.000 zł dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz 61.000 zł dotacji na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W roku minionym i przed dwoma laty na sport przeznaczono 450.000 zł, zaś na kulturę 120.000 zł. Zatem pula na finansowanie sportu zmalała o 11%, zaś na kulturę i sztukę skurczyła się o niemal 50%. Liczby te najlepiej pokazują w jaki sposób burmistrz realizuje swoje wyborcze deklaracje.

Pójdźmy dalej. Burmistrz od czasu do czasu przyznaje nagrody (pieniężne) za osiągnięcia w dziedzinach sportu oraz kultury. W roku 2012 miały miejsce dwie edycje takich rozdań. W pierwszej (maj) sportowcy otrzymali łącznie 19.500 zł (27 osób - zawodnicy i trenerzy), zaś ludzie kultury 6.500 zł (6 osób). W drugim rozdaniu (grudzień) sportowcy otrzymali łącznie 23.200 zł (32 osoby), zaś ludzie kultury 4.200 zł (6 osób i 1 organizacja pozarządowa). Widać dysproporcję? Widać.

Kolejnym pasem transmisyjnym pieniędzy z miejskiej kasy do zawodników chojnickich klubów sportowych są stypendia, rozdawane hojną ręką przez burmistrza Finstera. Na ich przyznawanie zezwala ustawa o samorządzie gminnym z 1990 roku oraz odpowiednia uchwała chojnickiej Rady Miejskiej z 2010 roku. Wystarczy jedno zarządzenie burmistrza, by strumień ponad 300.000 zł popłynął do chojnickich piłkarzy i bokserów. Rada Miejska nie musi aprobować takiej decyzji. Przyznanie stypendiów opiniuje jedynie Kapituła Stypendialna, złożona z kilku radnych miejskich (obecnie: Edward Gabryś, Leszek Pepliński, Bartosz Bluma oraz Andrzej Mielke) oraz Zbigniewa Buławy, kierownika Referatu Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W roku 2012 burmistrz wydał kilka zarządzeń w sprawie przyznania stypendiów dla sportowców. Zarządzeniem nr 4/2012 z dnia 9 stycznia burmistrz przyznał stypendia dwunastu piłkarzom MKS "Chojniczanka" oraz dziewięciu piłkarzom ChTS "Futsal-5". Dziewięciu zawodników pierwszego z wymienionych klubów od stycznia do czerwca 2012 roku otrzymywało co miesiąc 3000 zł, trzech zaś po 2500 zł miesięcznie. Siedmiu piłkarzy "Futsalu-5" otrzymywało po 2000 zł miesięcznie, dwóch zaś po 3000 zł miesięcznie - wszyscy od stycznia do maja 2012 roku. Kwoty brutto z podatkiem. Jedno zarządzenie burmistrza i w chojnicki sport wtłoczono 307.000 zł z budżetu Chojnic.

Lecz nie było to jedyne zarządzenie w sprawie przyznania sportowcom stypendiów w roku 2012. Kolejne burmistrz Arseniusz Finster wydał 15 marca (zarządzenie nr 20/2012). Ustalił w nim stypendia dla ośmiu piłkarzy "Chojniczanki" na kwoty od 1000 zł do 3000 zł miesięcznie w okresie marzec - czerwiec 2012. Łącznie 61.000 zł. Kolejne zarządzenie - z dnia 26 lipca 2012 (zarządzenie nr 61/2012) - znowu przyznaje kasę dla piłkarzy "Chojniczanki". Zgodnie z nim w okresie od sierpnia do grudnia 2012 roku zawodnicy MKS "Chojniczanka" otrzymali łącznie 150.000 zł. I dalej: zarządzeniem nr 67/2012 z dnia 28 sierpnia 2012 roku burmistrz przekazał dwunastu piłkarzom Red Devils Futsal Club stypendia na łączną wartość 100.000 zł. Jedenastu z nich przez trzy miesiące (sierpień - październik) otrzymywało po 3000 zł, jeden po 333,33 zł. Kilka dni później kolejne zarządzenie - nr 69/2012 z dnia 6 września - burmistrz ponownie wspiera piłkarzy "Chojniczanki". Tym razem czworo zawodników na łączną kwotę 37.800 zł (wrzesień - grudzień). I już ostatnie rozdanie w roku 2012: zarządzenie nr 87/2012 z 21 listopada. Dziesięciu zawodników Red Devils Futsal Club otrzymało jednorazowo po 3000 zł. Łącznie 30.000 zł. Po podliczeniu wszystkich stypendiów wychodzi kwota 685.800 zł. Tyle publicznych pieniędzy w roku 2012 burmistrz Arseniusz Finster swoimi jednoosobowymi decyzjami zainwestował w chojnickich sportowców. Nie ma analogicznych stypendiów dla ludzi kultury i sztuki.

W roku 2013 burmistrz Finster już także zdążył wydać jedno zarządzenie, którym przyznał stypendia sportowcom na łączną kwotę 335.990 zł. Piłkarze MKS "Chojniczanka" otrzymają w okresie od stycznia do maja łącznie 200.000 zł, piłkarze Red Devils Futsal Club w okresie od stycznia do marca - łącznie 99.990 zł, zaś bokserki z KS "Boxing Team" od stycznia do czerwca dostaną łącznie 36.000 zł. Kto nie wierzy, niech kliknie na stronę Urzędu Miasta.

W swoich wyliczeniach nie badałem i nie porównywałem nakładów inwestycyjnych miasta Chojnice na sport i na kulturę. To osobny temat. Jednak bez wnikania w finanse, także i tu widać co stanowi priorytet dla burmistrza Finstera. Stadion "Chojniczanki" jest wyremontowany, powstały w ostatnich latach nowe "Orliki" i inne obiekty sportowe. I bardzo dobrze! Natomiast nadal w Chojnicach nie ma nowego domu kultury, nie ma też pieniędzy na jego budowę. Póki co, jest tylko nowy dyrektor. Czy taki stan rzeczy można wytłumaczyć brakiem możliwych do pozyskania środków z zewnątrz (w formie dotacji)? Uważam, że nie. To skandal, że od kilku(nastu) lat akceptowany jest przez władze miasta fakt, że kasa biletowa Chojnickiego Domu Kultury coraz mocniej oddala się od reszty budynku ChDK (z powodu pękania murów).

Blisko trzy lata temu burmistrz przeforsował decyzję o wyremontowaniu za pieniądze podatników Baszty Więziennej i o oddaniu jej krakowskiemu artyście Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu. Można rzec, że był to nakład na kulturę. Dzięki temu mamy dziś w Chojnicach utrzymywany za komunalne pieniądze półprywatny obiekt muzealny, który na ogół świeci pustkami, który niewiele wnosi w życie kulturalne miasta, natomiast generuje duże koszty. Z obiecywanych warsztatów dla młodzieży niewiele wyszło, zaś obiecywani goście dużego formatu pojawiają się w Chojnicach rzadko. Tak kończy się burmistrza Finstera ręczne i jednoosobowe sterowanie czymś, na czym się nie zna - w tym przypadku kulturą.

A tak niewiele potrzeba, by wspomóc kulturę i sztukę w Chojnicach. Tak realnie i małym nakładem środków. Wystarczy się rozejrzeć. Od niemal roku działa w naszym mieście Samorządne Centrum Młodzieżowe. Odbywają się w nim próby kilku zespołów muzycznych oraz grupy teatralnej. Miejsce to działa dzięki aktywności grupki młodych ludzi oraz przychylności zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, która formalnie prowadzi ten obiekt. Jak pokazały ostatnie miesiące i rosnące zainteresowanie młodzieży tym miejscem, jest to inicjatywa potrzebna. Tymczasem SCM mieści się w zagrzybionym starym pomieszczeniu, które cały czas trzeba osuszać. Gdyby kultura i edukacja artystyczna coś znaczyła dla burmistrza, to zauważyłby tę inicjatywę i pomógł jej się rozwijać. Wystarczyłoby przyznać młodym ludziom wspólne zbiorowe stypendium - np. 3000 zł miesięcznie (dokładnie tyle, ile otrzymuje jeden piłkarz "Chojniczanki").

Mógłby też burmistrz zafundować stypendia starszym chojnickim muzykom, którzy świetnie promują miasto w kraju i zagranicą. Od dawna, bez żadnego wsparcia. Warto wspomnieć choćby takie chojnickie grupy jak Thrasher Death, Layo czy Mass Insanity. Ale burmistrz zapatrzony jest tylko w sportowców. Po co było więc obiecywać lepsze czasy dla kultury? Kultura w Chojnicach dogorywa..."

Radosław Sawicki

"Czekają na niższy czynsz" - tekst z 11/2012 nt. Samorządnego Centrum Młodzieżowego

"Radni spotkali się z zarządem Chojniczanki" - tekst z 09/2012 nt. pracy kapituły przyznającej stypendia sportowe

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

101 komentarzy

~kabel
albo im się wydaje albo burmistrz pisze jako poinformowany ? jeżeli nie to strasznie uderzające podobieństwo stylizacyjne i metoryczne jak i akcentowanie wykrzyknikami. Sam zarzuca pisanie pod różnymi nickami, a jednocześnie to praktykuje... czyżby rozdwojenie jaźni ?
04 Stycznia 2013, godzina 12:25
Oceniono 43 razy 23
~do poinformowanego
Czyli roczny budżet Domu Kultury wynosi tyle samo ile tylnymi tylko drzwiami (+ sportowe granty) przeznacza się dla kilkudziesięciu sportowców... W ChDK pracuje zdaje się kilkanaście osób na etatach. To spory koszt. Ile więc zostaje na działalność???
04 Stycznia 2013, godzina 12:21
Oceniono 41 razy 27
~rosynant
Burmistrzu (poinformowany) - dlaczego piszesz o sobie w trzeciej osobie???
04 Stycznia 2013, godzina 12:18
Oceniono 47 razy 23
~poinformowany
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 12:13
Oceniono 70 razy -34
~;-(
Ewo, panu Andrzejowi podziękujesz jak da Ci po chrześcijańsku ze swojej kasy, np. przekaże dietę radnego / szefa komisji. Póki co możesz dziękować społeczeństwu, które płaci podatki!!!
04 Stycznia 2013, godzina 11:59
Oceniono 55 razy 23
~do -T.M
O! jakaś ratuszowa kontrofensywa...
Jak to nikomu nie zabrał, a dał tylko?!?!
Przecież zabrał nam wszystkim, milion złotych z pieniędzy podatników poszło na stypendia (de facto niezłe pensje) dla sportowców. Jak wiadomo - z pustego i Salomon nie naleje, więc zabrakło (jak zwykle) na kulturę. Czyli burmistrz zabrał też pieniądze sferze kultury!!!
04 Stycznia 2013, godzina 11:56
Oceniono 55 razy 25
~ewa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 11:55
Oceniono 60 razy -34
~Arek!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 11:14
Oceniono 77 razy -37
~T.M
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Stycznia 2013, godzina 11:13
Oceniono 79 razy -21
~skandal!
Po tych, nadwyraz szczerych słowach, radny Mielke powinien przestać być radnym. Chyba nalezy na niego skargę złożyć? Ale do kogo? Przecież nie do Rady Biernej Miejskiej! Do pana boga? Alleluja i do przodu!
04 Stycznia 2013, godzina 10:03
Oceniono 109 razy 9
~Nadszedł czas zmian w tym mieście
Radny Mielke podczas Komisji Kultury i Sportu w dniu 29 sierpnia 2012 roku:

"...Nie może być tak, że wniosek zostaje składany w tym miesiącu, w połowie, czy po połowie miesiąca, w którym już wypłacamy pieniądze i jakby tu działając wstecz. Przy każdej komisji dozoru finansowego my leżymy, dobrze, że ich nie ma, ale gdyby nastąpiło sprawdzanie, to byśmy musieli ostro się tłumaczyć...".

Należy dopowiedzieć, że jest on przewodniczącym kapituły stypendialnej, również radnym miejskim, przewodniczącym wspomnianej komisji i prezesem KS "Boxing Team".
Rada natomiast jest organem stanowiącym i kontrolnym.
Co robi Komisja Rewizyjna pod dowództwem radnego Gabrysia? Cóż, on też jest w Kapitule Stypendialnej! Skandal.
Czy jest jakaś kontrola w tym mieście? Może warto powiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową?

Powtórzę. Radny Mielke stwierdził, że "Przy każdej komisji dozoru finansowego my leżymy, dobrze, że ich nie ma, ale gdyby nastąpiło sprawdzanie, to byśmy musieli ostro się tłumaczyć...".
To mówi radny, który ma czuwać nad właściwym wydawaniem środków publicznych.

Konkluzja. Jak się chce można realizować wnioski, które pod względem formalnym są wadliwe.
04 Stycznia 2013, godzina 08:51
Oceniono 112 razy 12
~Marzenna Osowicka
Do Zdegustowanego i Osoby o ksywce Apel: nie podoba mi się Wasze stanowisko. Czego wy chcecie od radnego Haliżaka???
Może w końcu ktoś się za to zabierze.... Panie Haliżak zrób z tym coś..... Tylko w Panu nadzieja na wyjaśnienie tej sprawy. Jest Pan jedynym...Tylko na Pana możemy liczyć.

Co jest do diaska??? Chcecie uwieszać się na człowieku, który rzeczywiście robi bardzo wiele dla mieszkańców? Spogląda z krytycznym konstruktywizmem na to, co dzieje się wokół? Podejmuje samotną walkę przeciwko całej reszcie? Żeby jako jedyny przeciwstawiał się systemowi? Żeby narażał się na inwektywy ze strony urzędowego prawnika? Żeby się wyeksploatował w swojej pracy radnego? Aż tacy jesteście bezradni??? Ten przymiotnik jest raczej zarezerwowany dla innego tworu w naszym mieście. Tak naprawdę to istnieje wiele innych możliwości zaprotestowania przeciwko temu stanowi rzeczy, tak celnie opisanemu przez Radka. Można się zrzeszać, stowarzyszać (pod czujnym okiem liczącego członków włodarza), organizować pikiety (nie tylko pod basztą Trzebiatowskiego), protesty (co prawda zakłócane przez burmistrza), pisać pisma prywatne lub urzędowe (byle nie skargi!), spotykać się z radnymi (o ile zechcą łaskawie), wykazywać inicjatywę obywatelską (torpedowaną przez Radę Miejską), organizować konferencje (nie tylko te jedyne słuszne piątkowe) i w zasadzie robić mnóstwo innych kreatywnych rzeczy. A Wy co? „Zrób Pan coś, Panie Haliżak!” I to ma być społeczeństwo obywatelskie? Ludzie świadomi swoich praw? A może tylko obowiązków? Może tylko przyzwyczajeni do prowadzenia za rączkę? Do akceptowania wszystkiego, co im się zaproponuje, narzuci, wdroży nie pozostawiając wyboru? Obudźcie się Szanowni Forumowicze! Wyrażanie niezadowolenia na forach internetowych to już coś. Dla niektórych to wręcz postawa granicząca z bohaterstwem. Ale to za mało, żeby zmienić cokolwiek. Władza nie liczy się z krytycznymi opiniami. Żeby zaszły zmiany, potrzeba dobrej woli, stanowczości i konsekwencji. A przede wszystkim działania – aktywności obywatelskiej. Jednostkowej, zbiorowej. Nie czekania, aż ktoś za nas coś zrobi. Pozdrawiam!
04 Stycznia 2013, godzina 08:25
Oceniono 63 razy 25
~Miszczu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Stycznia 2013, godzina 23:36
Oceniono 41 razy -27
~Apel
Panie radny Haliżak. Tylko w Panu nadzieja na wyjaśnienie tej sprawy. Jest Pan jedynym radnym miejskim, który jest zaangażowany w swoją pracę i podejmuje wszelkie możliwie kroki, aby działać na rzecz społeczności lokalnej. Proszę więc o zainteresowanie się tą nieprawidłowością. Oczywiście starcie z betonem nie będzie łatwe. Ale tylko na Pana możemy liczyć.
03 Stycznia 2013, godzina 23:23
Oceniono 42 razy 34
~hania
a co mozna zrobic z tą wiedzą i informacjami? przeczytac artykuł,pokręcić głową i zapomniec....
no chyba... ,zeby młodzi,ambitni chojniccy artyści stworzyli jakiś fajny lokalny kabaret, z którego repertuaru ludzie nie tylko by sie smieli,ale dowiadwali by sie jak wyglądają rządy w chojnicach.moze i by sam pan burmistrz kupiłby bilet (i w ten sposób "dorzucił" grosz na kulturę),może i by nawet pośmiał sie troche.
03 Stycznia 2013, godzina 23:00
Oceniono 16 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.90 53.90
EUREUR 425.00 433.00 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 438.00 446.00 NOKNOK 30.10 33.00
GBPGBP 503.00 511.00 SEKSEK 33.50 36.50
Aktualizacja: 2024-07-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.56 397.93 DKKDKK 51.00 53.80
EUREUR 426.57 430.77 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 439.00 444.00 NOKNOK 30.20 32.90
GBPGBP 504.98 510.53 SEKSEK 33.60 36.40
Aktualizacja: 2024-07-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij