Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Radosław Sawicki, fot. je

Kultura w Chojnicach dogorywa

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Siedziba centrum młodzieżowego jest przy ul. Angowickiej, fot. z 11/2012 r.

Prezes stowarzyszenia Wspólna Ziemia Radosław Sawicki uważa, że proporcje podziału pieniędzy z budżetu na kulturę i sport są zachwiane. Pokrzywdzona jest według niego kultura.

„To miała być kadencja inwestowania w muzy. Tymczasem burmistrz Arseniusz Finster, pomimo szumnych przedwyborczych obietnic składanych przed dwoma laty, sztukę i kulturę w mieście wciąż traktuje po macoszemu. Dla burmistrza i Rady Miejskiej priorytetem nadal jest sport i kultura fizyczna. W zawodników i trenerów chojnickich klubów sportowych z miejskiego budżetu inwestowane są setki tysięcy złotych. Warto przyjrzeć się bliżej kilku metodom transferowania publicznych pieniędzy do sektora sportowego, aby uzmysłowić sobie skalę tego wsparcia. Warto też przyjrzeć się finansowaniu kultury, by zrozumieć jakim Kopciuszkiem jest ta dziedzina życia w naszym mieście.

Reklama | Czytaj dalej »

Tegoroczny (2013) konkurs ofert dla organizacji pozarządowych przewiduje przeznaczenie z miejskiego budżetu 400.000 zł dotacji na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz 61.000 zł dotacji na zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W roku minionym i przed dwoma laty na sport przeznaczono 450.000 zł, zaś na kulturę 120.000 zł. Zatem pula na finansowanie sportu zmalała o 11%, zaś na kulturę i sztukę skurczyła się o niemal 50%. Liczby te najlepiej pokazują w jaki sposób burmistrz realizuje swoje wyborcze deklaracje.

Pójdźmy dalej. Burmistrz od czasu do czasu przyznaje nagrody (pieniężne) za osiągnięcia w dziedzinach sportu oraz kultury. W roku 2012 miały miejsce dwie edycje takich rozdań. W pierwszej (maj) sportowcy otrzymali łącznie 19.500 zł (27 osób - zawodnicy i trenerzy), zaś ludzie kultury 6.500 zł (6 osób). W drugim rozdaniu (grudzień) sportowcy otrzymali łącznie 23.200 zł (32 osoby), zaś ludzie kultury 4.200 zł (6 osób i 1 organizacja pozarządowa). Widać dysproporcję? Widać.

Kolejnym pasem transmisyjnym pieniędzy z miejskiej kasy do zawodników chojnickich klubów sportowych są stypendia, rozdawane hojną ręką przez burmistrza Finstera. Na ich przyznawanie zezwala ustawa o samorządzie gminnym z 1990 roku oraz odpowiednia uchwała chojnickiej Rady Miejskiej z 2010 roku. Wystarczy jedno zarządzenie burmistrza, by strumień ponad 300.000 zł popłynął do chojnickich piłkarzy i bokserów. Rada Miejska nie musi aprobować takiej decyzji. Przyznanie stypendiów opiniuje jedynie Kapituła Stypendialna, złożona z kilku radnych miejskich (obecnie: Edward Gabryś, Leszek Pepliński, Bartosz Bluma oraz Andrzej Mielke) oraz Zbigniewa Buławy, kierownika Referatu Kultury, Sportu, Rekreacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W roku 2012 burmistrz wydał kilka zarządzeń w sprawie przyznania stypendiów dla sportowców. Zarządzeniem nr 4/2012 z dnia 9 stycznia burmistrz przyznał stypendia dwunastu piłkarzom MKS "Chojniczanka" oraz dziewięciu piłkarzom ChTS "Futsal-5". Dziewięciu zawodników pierwszego z wymienionych klubów od stycznia do czerwca 2012 roku otrzymywało co miesiąc 3000 zł, trzech zaś po 2500 zł miesięcznie. Siedmiu piłkarzy "Futsalu-5" otrzymywało po 2000 zł miesięcznie, dwóch zaś po 3000 zł miesięcznie - wszyscy od stycznia do maja 2012 roku. Kwoty brutto z podatkiem. Jedno zarządzenie burmistrza i w chojnicki sport wtłoczono 307.000 zł z budżetu Chojnic.

Lecz nie było to jedyne zarządzenie w sprawie przyznania sportowcom stypendiów w roku 2012. Kolejne burmistrz Arseniusz Finster wydał 15 marca (zarządzenie nr 20/2012). Ustalił w nim stypendia dla ośmiu piłkarzy "Chojniczanki" na kwoty od 1000 zł do 3000 zł miesięcznie w okresie marzec - czerwiec 2012. Łącznie 61.000 zł. Kolejne zarządzenie - z dnia 26 lipca 2012 (zarządzenie nr 61/2012) - znowu przyznaje kasę dla piłkarzy "Chojniczanki". Zgodnie z nim w okresie od sierpnia do grudnia 2012 roku zawodnicy MKS "Chojniczanka" otrzymali łącznie 150.000 zł. I dalej: zarządzeniem nr 67/2012 z dnia 28 sierpnia 2012 roku burmistrz przekazał dwunastu piłkarzom Red Devils Futsal Club stypendia na łączną wartość 100.000 zł. Jedenastu z nich przez trzy miesiące (sierpień - październik) otrzymywało po 3000 zł, jeden po 333,33 zł. Kilka dni później kolejne zarządzenie - nr 69/2012 z dnia 6 września - burmistrz ponownie wspiera piłkarzy "Chojniczanki". Tym razem czworo zawodników na łączną kwotę 37.800 zł (wrzesień - grudzień). I już ostatnie rozdanie w roku 2012: zarządzenie nr 87/2012 z 21 listopada. Dziesięciu zawodników Red Devils Futsal Club otrzymało jednorazowo po 3000 zł. Łącznie 30.000 zł. Po podliczeniu wszystkich stypendiów wychodzi kwota 685.800 zł. Tyle publicznych pieniędzy w roku 2012 burmistrz Arseniusz Finster swoimi jednoosobowymi decyzjami zainwestował w chojnickich sportowców. Nie ma analogicznych stypendiów dla ludzi kultury i sztuki.

W roku 2013 burmistrz Finster już także zdążył wydać jedno zarządzenie, którym przyznał stypendia sportowcom na łączną kwotę 335.990 zł. Piłkarze MKS "Chojniczanka" otrzymają w okresie od stycznia do maja łącznie 200.000 zł, piłkarze Red Devils Futsal Club w okresie od stycznia do marca - łącznie 99.990 zł, zaś bokserki z KS "Boxing Team" od stycznia do czerwca dostaną łącznie 36.000 zł. Kto nie wierzy, niech kliknie na stronę Urzędu Miasta.

W swoich wyliczeniach nie badałem i nie porównywałem nakładów inwestycyjnych miasta Chojnice na sport i na kulturę. To osobny temat. Jednak bez wnikania w finanse, także i tu widać co stanowi priorytet dla burmistrza Finstera. Stadion "Chojniczanki" jest wyremontowany, powstały w ostatnich latach nowe "Orliki" i inne obiekty sportowe. I bardzo dobrze! Natomiast nadal w Chojnicach nie ma nowego domu kultury, nie ma też pieniędzy na jego budowę. Póki co, jest tylko nowy dyrektor. Czy taki stan rzeczy można wytłumaczyć brakiem możliwych do pozyskania środków z zewnątrz (w formie dotacji)? Uważam, że nie. To skandal, że od kilku(nastu) lat akceptowany jest przez władze miasta fakt, że kasa biletowa Chojnickiego Domu Kultury coraz mocniej oddala się od reszty budynku ChDK (z powodu pękania murów).

Blisko trzy lata temu burmistrz przeforsował decyzję o wyremontowaniu za pieniądze podatników Baszty Więziennej i o oddaniu jej krakowskiemu artyście Januszowi Jutrzence - Trzebiatowskiemu. Można rzec, że był to nakład na kulturę. Dzięki temu mamy dziś w Chojnicach utrzymywany za komunalne pieniądze półprywatny obiekt muzealny, który na ogół świeci pustkami, który niewiele wnosi w życie kulturalne miasta, natomiast generuje duże koszty. Z obiecywanych warsztatów dla młodzieży niewiele wyszło, zaś obiecywani goście dużego formatu pojawiają się w Chojnicach rzadko. Tak kończy się burmistrza Finstera ręczne i jednoosobowe sterowanie czymś, na czym się nie zna - w tym przypadku kulturą.

A tak niewiele potrzeba, by wspomóc kulturę i sztukę w Chojnicach. Tak realnie i małym nakładem środków. Wystarczy się rozejrzeć. Od niemal roku działa w naszym mieście Samorządne Centrum Młodzieżowe. Odbywają się w nim próby kilku zespołów muzycznych oraz grupy teatralnej. Miejsce to działa dzięki aktywności grupki młodych ludzi oraz przychylności zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, która formalnie prowadzi ten obiekt. Jak pokazały ostatnie miesiące i rosnące zainteresowanie młodzieży tym miejscem, jest to inicjatywa potrzebna. Tymczasem SCM mieści się w zagrzybionym starym pomieszczeniu, które cały czas trzeba osuszać. Gdyby kultura i edukacja artystyczna coś znaczyła dla burmistrza, to zauważyłby tę inicjatywę i pomógł jej się rozwijać. Wystarczyłoby przyznać młodym ludziom wspólne zbiorowe stypendium - np. 3000 zł miesięcznie (dokładnie tyle, ile otrzymuje jeden piłkarz "Chojniczanki").

Mógłby też burmistrz zafundować stypendia starszym chojnickim muzykom, którzy świetnie promują miasto w kraju i zagranicą. Od dawna, bez żadnego wsparcia. Warto wspomnieć choćby takie chojnickie grupy jak Thrasher Death, Layo czy Mass Insanity. Ale burmistrz zapatrzony jest tylko w sportowców. Po co było więc obiecywać lepsze czasy dla kultury? Kultura w Chojnicach dogorywa..."

Radosław Sawicki

"Czekają na niższy czynsz" - tekst z 11/2012 nt. Samorządnego Centrum Młodzieżowego

"Radni spotkali się z zarządem Chojniczanki" - tekst z 09/2012 nt. pracy kapituły przyznającej stypendia sportowe

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

101 komentarzy

~NSZ
Z treści materiału wynika, że część piłkarzy ptrzymuje "stypendia" ja bym to raczej nazwał comiesięcznymi wypłatami, to jak pobory! 3000 złotych za kopanie piłki, za uprawianie hobby! Też bym tak chciał! Żyć nie umierać. Z moich podatków stadion i armia piłkarzy z Polski, którym co miesiąc płacę stypendium. Takie postępowanei zabija sport amatosrki, sport młodzieżowy! Lepiej dla 10 innych zawodników (a mamy ich wielu w mieście!) ufundować stypendi po 300 złotych niż dla jednego piłkarza dawać trzy tysiące. Istna paranoja!
Pozdrawiam sportowców
03 Stycznia 2013, godzina 22:22
Oceniono 39 razy 37
~STYPENDIA
A gdzie w tych wszystkich stypendiach taniec ? Chojnice to taka mała stolica tańca. Mamy tu wspaniałych choreografów takich jak Pani Monika Michalewicz, która trenuje mistrzynie polski, młoda dziewczyna Aleksandra Kiedrowicz , która prowadzi warsztaty taneczne w całej Polsce, Jacek Czapiewski, który wiele wniósł do świata tańca w Chojnicach. 2 młode tancerki - Monika i Olga , które zdobywają co rusz jakieś tytuły. Gdzie stypendia dla takich osób ? Są one niezauważane a szkoda bo niedługo wszyscy zdolni pouciekają z Chojnic.
03 Stycznia 2013, godzina 21:42
Oceniono 48 razy 34
~zdegustowany
Szok..takie pieniądze na chojniczankę. A sport szkolny niedofinansowany. Pieniądze zamiast trafiac do szkół podstawowych i gimnazjalnych gdzie nauczyciele mogliby się zając szkoleniem naszych dzieciaków to są wydawane dla PRZYBYSZÓW SEZONOWYCH.... Może w końcu ktoś się za to zabierze.... Panie Haliżak zrób z tym coś.....
03 Stycznia 2013, godzina 21:33
Oceniono 40 razy 36
~do Miglans
Jakie 50 tysięcy??? Teraz jest na kulturę niecałe 70 tysi, a na sport ponad milion - samych tylko stypendiów, nagród i dotacji dla organizacji sportowych!!! Dawaj panie Finster 50 tysięcy na nowe porządne Centrum Młodzieży!!! Z ogrzewaniem i ciepłą wodą
03 Stycznia 2013, godzina 20:57
Oceniono 43 razy 39
~ale dół
Ale w syfie żyjemy. Kto by pomyślał. Po cichutku, w gabinecie kasa przyznawana pupilkom. Płynie szeeeerokim strumieniem do sezonowych zawodników, którzy zaraz potem robią wypad w Polskę... ;-( I ten motyw z Mielkim. Ocenia sam dla siebie. Żenada. Czy na to nie powinny być paragrafy?
03 Stycznia 2013, godzina 20:54
Oceniono 45 razy 39
~x-Teodoziusz-x
http://www.gruchalateam.pl/index.php?page=sztab <=== nawet Pawlicki się znalazł prowadzący auto inaczej.Gdzie Ci radni jeszcze pobierają kaskę?Przyznają sobie grandy gdzie są prezesami czy też należą do jakiegoś sztabu tutaj do sztabu bokserskiego.Mało im jeszcze kasy za to że za przeproszeniem gówno robią!!!
03 Stycznia 2013, godzina 20:39
Oceniono 58 razy 22
~igor
ewidentnie remont by się przydał. cała wilgoć z piachu (patrzcie gdzie jest ten lokal usadowiony) wchłaniają ściany.
03 Stycznia 2013, godzina 20:39
Oceniono 32 razy 30
~powder
w naszym kraju sztuka i kultura w większości ma bilans finansowy ujemny, to nie jest fabryka pieniędzy,filharmonie ,teatry są finansowane z budżetu państwa,same w większości sobie nie radzą,tak samo powinno być u nas....mała dygresja do Młodej ,masz racje ,ale te zespoły gdzie jest dużo słuchaczy,oni już sobie radzą,czy sztuka musi przynosić zyski?nie każdy rodzaj muzyki ma wielu odbiorców,właśnie ci artyści słabiej odbierani, powinni być bardziej dotowani,żeby każdy miał szanse i była różnorodność,bo za chwilę się okaże, że 90 % zespołów tworzy w 3-4 gat.muzycznych a reszta pozostanie całkowicie niezauważona
03 Stycznia 2013, godzina 20:25
Oceniono 44 razy 42
~EPIDEMIA
Widział ktoś szambo w pracowni plastycznej - jest tam coś w rodzaju oczyszczalni ścieków.Biedna pani pewnie wiadrami wynosi ścieki . Dziwię się, że rodzice na przebywanie w takim SYFIE pozwalają, grozi to EPIDEMIą. Co na to sanepid.Epidemia
03 Stycznia 2013, godzina 20:16
Oceniono 35 razy 33
~Miglans
Świetny artykuł , nawet nie widziałem , że takie pieniądze idą w Chojnickich sportowców ... oczywiście to mnie cieszy , że pan Burmistrz Finster nie obojętny jest na nasz rozwój fizyczny lub na stan naszego klubu piłkarskiego itd , ale gdyby zwiększyć o 50 tys. zł budżet na sztuke i kulture to było by naprawdę coś i w kolejnych latach pan Finster był by ciągle poważnym kandydatem na każde stanowisko na terenie Chojnic . Jako uczeń liceum mam styczność z młodzieżowymi organizacjami kulturowymi np : Samorządne Centrum Młodzieżowe , zespół Kocioł czy Chojnicka grupa PaT (profilaktyka a ty) i to w takie organizacje trzeba inwestować i pomagać im , głównie za pomocą pieniążków ;D
03 Stycznia 2013, godzina 20:04
Oceniono 38 razy 36
~Mymy - anty radny z Kotła bandy
Po pierwsze wielkie brawa dla Sowy za artykuł. Chciałbym żeby przeczytał to wielmożny król Chojnic Arsene "Łupim" Finster i coś zaświta mu w czerepie, że gdy będzie postępował tak dalej to jego stołek bardzo szybko może zmienić właściela. Dla mnie jest niezrozumiałym jak jest możliwe, by taka osoba podejmująca co rusz tak wiele nie trafnych inwestycji zasiadała od ponad 14 lat na tym stanowisku. Wymienić to można m.in. poza wymienionymi już "super inwestycjami" sprawę chociażby telewizora w parku pokazującą zdjęcia z parku, z kilku metrów dalej, z czego ubaw miała duża cześć polski. Do mojej głowy przychodzi jednak inne zastanowienie. Czy jeśli P.Finster tak wiele pieniędzy inwestuje w Chojniczankę, pakując pieniądze tym samym w błoto i pozwalając dzięki temu wsparciu zmieniać cały skład co pół sezonu(rewelacja finansowa na skalę europejską, nie znami innego polskiego klubu tak postępującego) to czy nie kryje się za tym jakaś prywatne źródło pośrednich dochodów do jego kieszeni.
Sprawą następną jest ilość młodych talentów na terenie Chojnic i okolic. I nie mam tu na myśli tylu wielu znanych i cenionych muzyków z Mass Insanity, SunKingRoad, Trasher Death(po części), Layo oraz wielu młodych muzyków takich jak np. zespół Beniamina Zakrzewskiego i Arona Górnowicza. Mamy również genialnych aktorów z SCM oraz Studia Rapsodycznego. Ci drudzy osiągają sukcesy na przeglądach teatralnych w całej Polsce, m.in z Versusem, Dziełem Sztuki. Każdy kto miał przyjemność oglądać owe spektakle często docenia niezwykły talent tych młodych aktorów i reżysera Grzegorza Szlangi, ale nie zdaje sobie sprawy że do tego projektu, aktorzy są zmuszeni dokładać bardzo często z własnej kieszeni. Więc gdzie jest tu sprawiedliwość ?

Panie Finster. Waćpan skończ, wstydu oszczędź
03 Stycznia 2013, godzina 19:20
Oceniono 70 razy 66
~do powyżej
pomyliłeś imprezy...zwłaszcza że litrowy kufel piwa na Oktoberfest (pisownia łączna) kosztuje około 40 zł
03 Stycznia 2013, godzina 18:50
Oceniono 37 razy 35
~wwww
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Stycznia 2013, godzina 18:36
Oceniono 46 razy -40
~Młoda
Ta różnica dofinansowań aż kuje w oczy. A przecież w naszym mieście całkiem dużo młodych ludzi jest zainteresowanych rozwijaniem swoich zdolności w kierunkach muzycznych lub aktorskich. Samorządne Centrum Młodzieżowe o którym wspomina ten tekst , daje im ku temu możliwość. Dlaczego w takim razie nasz "kochany" zamiast wydawać kolejne tysiące na piłkarzy nie przekaże chociaż części tej kasy na to co także interesuje młodzież? Warto zwrócić uwagę, także na liczbę osób jaka przychodzi na koncerty chojnickich zespołów. Jest ona wystarczającym dowodem , że warto w nich inwestować
03 Stycznia 2013, godzina 18:27
Oceniono 45 razy 43
~:-)
Dogorywa. A kiedyś kwitła?:-)
03 Stycznia 2013, godzina 17:47
Oceniono 34 razy 34

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-25 15:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij