Wtorek, 28 Maja 2024 | Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. Paweł Jasiak - Przedszkole Miejskie Człuchów

„Problem znajduje się w budżecie Człuchowa”

Siedziba człuchowskiego przedszkola im. Jacka i Agatki. Fot. Paweł Jasiak - nk.pl

Siedziba człuchowskiego przedszkola im. Jacka i Agatki. Fot. Paweł Jasiak - nk.pl

Tytułowa diagnoza jest autorstwa burmistrza Arseniusza Finstera, który tak m.in. uzasadniał konieczność nowelizacji uchwały o sposobie naliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli.

Na poniedziałkowej (25.02) sesji Rady Miejskiej Chojnic po raz kolejny radni zajmowali się uchwałą z algorytmem, według którego obliczana jest dotacja dla niepublicznych placówek przedszkolnych. Od jesieni ubiegłego roku, kiedy to przestało istnieć w Chojnicach ostatnie samorządowe przedszkole, którego poziom wydatków bieżących był wcześniej podstawą wspomnianego algorytmu, wybór władz miasta padł na samorządowe przedszkole w Człuchowie. Pierwsza wersja uchwały, w której zapisano konkretną kwotę dotacji oraz współczynnik procentowy, została uchylona przez gdańską Regionalną Izbę Obrachunkową. Powodem było niezgodne z prawem zamieszczenie w uchwale wysokości dotacji podanej w złotówkach. Można tylko w procentach od wydatków bieżących w przedszkolu położonym w sąsiedniej gminie. W uchwale przyjętej przez radnych pod koniec grudnia 2012 wpisano wskaźnik 96,7 % dla niepublicznych przedszkoli. Liczono dotację od kwoty 390 zł, gdyż taka w 2013 miała być wysokość wydatków w człuchowskim przedszkolu. Jest to o ok. 100 zł mniej, niż było wykonanie tej pozycji budżetowej w 2012 roku. Po audycie wykonanym przez chojnickich urzędników w Człuchowie za zgodą tamtejszych władz, burmistrz Arseniusz Finster nabrał wątpliwości, czy kwota 390 zł jest realna. To zaważyło na decyzji o kolejnej nowelizacji uchwały o dotacjach przedszkolnych. Wprowadza ona minimalne progi, które wymaga ustawa o systemie oświaty, czyli 75 % dla niepublicznych i 100 % dla publicznych przedszkoli.

Reklama | Czytaj dalej »

Przed sesją burmistrz spotkał się z właścicielkami niepublicznych przedszkoli, by wyjaśnić powody zmiany uchwały, której projekt został poddany procesowi konsultacji. Po spotkaniu dyrektorki przedszkoli uzgodniły wspólne stanowisko, które przekazały radnym. Stwierdziły w nim m.in., że „(…)przedszkola niepubliczne   w   Człuchowie   otrzymują  w  obecnym   roku   dotację   na  poziomie zeszłorocznym, tj. w wysokości 331 zł obliczanej jako 75 % od kwoty 442 zł (a nie jak nam podano  od  kwoty 392,62 zł - przy czym ta kwestia również wymagałaby wyjaśnienia - co po drodze zostało jeszcze odliczone przez Gminę Miejską Chojnice od podstawy naliczenia dotacji dla naszych przedszkoli). Na spotkaniu z Panem Burmistrzem w sprawie przedmiotowej propozycji obliczania dotacji na rzecz naszych przedszkoli usłyszałyśmy jedynie, że wysokość dotacji będzie ewentualnie korygowana, ale nie wiadomo na jakiej podstawie, o jaką wysokość ani w jakim terminie (być może kwartalnie). (…)Obniżenie dotacji do kwoty 294 zł (obecnie 379,66 zł) będzie skutkować utratą przez nasze przedszkola płynności finansowej. W związku z tym musimy obniżkę dotacji pokryć zwiększonym czesnym pozyskiwanym od rodziców. Oznaczać to w praktyce będzie podwyżkę czesnego o ok. 80 zł począwszy od pierwszego miesiąca, w którym przedszkola otrzymają obniżoną dotację. Już w ubiegłym roku sygnalizowałyśmy bowiem   Panu   Burmistrzowi,   że   obecna   kwota   dotacji   jest   minimum,   przy otrzymywaniu którego nie jesteśmy zmuszone podwyższać opłaty stałej wnoszonej przez rodziców. Nasz system finansowania nie jest z gumy - nie można co roku próbować o ile można jeszcze w przedszkolach niepublicznych obniżyć dotację, podczas gdy usługi zewnętrzne, płace oraz inne koszty systematycznie wzrastają.”

Całość dyskusji o projekcie uchwały ws. dotacji dla przedszkoli. Wzięli w niej udział A.Finster, R.Mielecki oraz K.Haliżak.

Do powyższego pisma na sesji z 25.02 odniósł się burmistrz Arseniusz Finster. – Problem znajduje się w budżecie miasta Człuchów. Na 2013 rok została przyjęta kwota 390 zł, gdy w 2012 roku wykonanie było w wysokości 490 zł. Nie wycofujemy się z kwoty dotacji w wysokości 380 zł na dziecko miesięcznie. Ale na ten czas, by zabezpieczyć interesy miasta, proponujemy obniżkę udziału do 75 %. Powodem jest to, że jeśli zapłacimy mniej, a w Człuchowie wykona się za więcej, to dopłacimy pieniądze. Ale jeśli wydamy więcej, niż wynikałoby z finansowania w Człuchowie, to nam pieniędzy przedszkola nie muszą zwracać. To jest absurd – zauważył burmistrz. Zadeklarował, że po chwilowym spadku dotacji z 380 zł na ok. 300 zł, miasto wkrótce to wyrówna. – Liczę, że po I kwartale zjawi się w Człuchowie rzeczywisty poziom finansowania przedszkola. Wtedy wyrównamy zaległość. Gwarantuję, że na koniec 2013 roku średnia wysokość dotacji będzie w wysokości 380 złotych – zapewnił Arseniusz Finster.

Rafał Mielecki podczas dyskusji przypomniał, że podczas grudniowej sesji burmistrz twierdził, że właścicielki przedszkoli nie podniosą opłaty stałej, jeśli pozostanie dotacja na poziomie 380 złotych. – Właśnie o możliwości podwyżki wspominają w swym stanowisku – zauważył radny z PiS. – Gdyby to, co rada dziś przyjmie, obowiązywałoby przez kilka miesięcy, to zrozumiałbym podwyżkę opłaty stałej przez właścicielki przedszkoli. Ale przekazałem właścicielkom na spotkaniu, że będziemy rozliczać i wyrównywać dotacje najpóźniej co kwartał, może co miesiąc, by nie musiały podnosić tej opłaty. Jeżeli jednak tak zrobiłyby, to ja się wycofuję zupełnie z deklaracji finansowania na poziomie 380 złotych – ostrzegł dyrektorki przedszkoli burmistrz Arseniusz Finster.

Przeciw projektowi uchwały głosowało dwóch radnych (Rafał Mielecki oraz Marek Szmagliński, Bartosz Bluma był nieobecny). Pozostali radni poparli uchwałę.

Stanowisko właścicielek niepublicznych przedszkoli z 21.02.2013.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~;-(
Finio odejdź.
01 Marca 2013, godzina 18:11
Oceniono 7 razy 5
~Tytuł powinien brzmieć
"Problem znajduje się w głowie Finstera" albo: w głowie Finstera i jego nadwornego Czerepacha Roberta
27 Lutego 2013, godzina 09:02
Oceniono 33 razy -7
~Alfred
Nie dość, że burmistrz stara się za wszelką cenę obniżyć dotację dla przedszkoli, to jeszcze szantażuje dyrektorki. Bo jak inaczej tłumaczyć takie słowa:
Gdyby to, co rada dziś przyjmie, obowiązywałoby przez kilka miesięcy, to zrozumiałbym podwyżkę opłaty stałej przez właścicielki przedszkoli. Ale przekazałem właścicielkom na spotkaniu, że będziemy rozliczać i wyrównywać dotacje najpóźniej co kwartał, może co miesiąc, by nie musiały podnosić tej opłaty. Jeżeli jednak tak zrobiłyby, to ja się wycofuję zupełnie z deklaracji finansowania na poziomie 380 złotych

Przecież uchwała, którą rada przyjęła nie posiada terminu ważności. Nie napisano w niej, że za miesiąc dotacja będzie już inaczej naliczana. Kwartał to są 3 miesiące, czyli kilka miesięcy. Dla kilku miesięcy podobno burmistrz rozumiałby podwyżkę opłaty stałej. Tak czy nie? A może sam już nie wie? Plącze się w swoich tłumaczeniach okropnie. Doskonale zdaje sobie sprawę, że w związku z coraz większymi wydatkami (wzrost cen mediów, odpadów, wynagrodzeń i kosztów pracodawcy) koszt prowadzenia przedszkola jest coraz wyższy. Dotacje zaś systematycznie spadają. Burmistrz po cichu liczy na to, że dyrektorki podniosą opłatę stałą, bo będzie mógł spełnić swoją groźbę. Wtedy dotacje będą przypominały co łaska. Rodzicom przedszkolaków proponuję podzielić się wrażeniami z prorodzinnej polityki naszego burmistrza z jak największym gronem znajomych. Nasz włodarz podcina gałąź na której siedzi.
26 Lutego 2013, godzina 21:04
Oceniono 33 razy -9
~Do Sawickiego
Ty orędowniku i obrońco uciśnionych. Jeżeli jest Ci drogo w tym przedszkolu to możesz zrezygnować.
26 Lutego 2013, godzina 20:06
Oceniono 56 razy 0
~Niech zacznie od siebie te pseudocięcia a nie od rodzicow dzieci
Ile zarabia burmistrz. Ile zarabiaja wiceburmistrzowie? Nie zaczna od siebie! Trzeba im patrzec na rece, bo zaraz nas z torbami puszcza - ciagle podwyzki, nowe oplaty etc. Strefy platnego parkowania, dofinansowania basenu, jakis prywaciarskich "galerii sztuki" - ma to kasa jest. A dla zwyklych Kowalskich co to dzieci posylaja do przedszkoli juz nie ma. Ciekawe co bedzie dalej. Moze jakis podatek od rynien i deszcowki zaserwuja wzorem Tuska.
26 Lutego 2013, godzina 20:00
Oceniono 34 razy -2
~rodzic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Lutego 2013, godzina 19:57
Oceniono 26 razy -10
~podatnik
Jeżeli kwota, którą miasto ma płacić jest odpowiednia to jest to wskaźnik powyżej 90%, ale jeżeli ona powinna wzrosnąć to ten wskaźnik od razu trzeba zmniejszyć do 75%. Dziwne.
26 Lutego 2013, godzina 17:58
Oceniono 24 razy 4
~gość
Właściciele przedszkoli narzekają a w najgorszej sytuacji są pracownicy. Wynagrodzenia nie wzrosły ani złotówki od początku istnienia placówek niepublicznych,czyli przez 6 lat.Jeszcze trochę i wszyscy pracownicy będą zarabiać najniższą krajową. Placówki są niedogrzane. W salach zajęć rano jest około 15 stopni ponieważ właściciele oszczędzają,
26 Lutego 2013, godzina 17:55
Oceniono 42 razy 30
~podatnik
Burmistrz z dworem musi odejść.
26 Lutego 2013, godzina 16:44
Oceniono 47 razy -7
~rodzic
Dziwne ze radni tak łatwo podejmuja decyzje które uderzają bezposrednio w mieszkanców. Chyba zapomnieli po co i przez kogo zostali wybrani. Nie wiadomo do czego prowadzi taka polityka i czym kieruja sie decydenci w podejmowaniu takich decyzji.
26 Lutego 2013, godzina 16:35
Oceniono 39 razy -9
~Marzenna Osowicka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Lutego 2013, godzina 16:28
Oceniono 55 razy -11
~Radek Sawicki
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Lutego 2013, godzina 16:23
Oceniono 54 razy -10
~gość
zaczyna się .. kolejna ratuszowa wojenka
26 Lutego 2013, godzina 16:12
Oceniono 36 razy -8
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 7.03.2013 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
26 Lutego 2013, godzina 15:51
Oceniono 8 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 423.00 433.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.70 396.43 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.45 429.78 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.41 504.05 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij