Tańcząc rządzą swoim ciałem
Chojnice były 26 miastem, w którym odbył się happening w ramach kampanii społecznej "Nazywam się miliard" przeciwko przemocy wobec kobiet. Akcja odbyła się w 200 krajach 14 lutego. Chojnice postanowiły zwrócić uwagę na problem przemocy w Dzień Kobiet w samo południe. - Dziś zamiast kwiatów rozdajemy naklejki z hasłem akcji - mówiła Ludomiła Paczkowska ze stowarzyszenia Sabat Człuchowskich Szefowych. Równolegle happening odbył się także na człuchowskim rynku.
Symbolem akcji jest piosenka "Przerwijmy łańcuch" (z ang. "Break the chain"), którą zaśpiewała Sylwia Mazur z Ośrodka Kultury w Rytlu. W realizację happeningu włączył się Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej oraz młodzież z chojnickich szkół. - Tańcząc kobiety rządzą swoim ciałem - powiedziała Dorota Król. - Jest wiele przemocy wobec kobiet i dzieci. Wspomagam kobiety, od 2 lat jestem pełnomocnikiem burmistrza ds. równości kobiet - mówiła Ludomiła Paczkowska. - Największą naszą radością jest wsparcie ze strony władz miasta - dodała. Na chojnickim rynku byli obecni zarówno starosta Stanisław Skaja, jak i burmistrz Arseniusz Finster. - Przemoc należy odrzucić w całości - stwierdził. Przemoc może być fizyczna, ale też psychiczna. Panie mogły głośno wypowiedzieć hasło akcji "Nazywam się miliard". Wśród nich znalazła się również nauczycielka Marzenna Osowicka, która na rynku pojawiła się z transparentem "Mobbing to też przemoc". Sprawa dotyczy jej osobiście, bowiem wraz z byłą wicedyrektor Gimnazjum nr 1 jest oskarżona o pomównienie o mobbing. - Przyszłam tu dziś, ale nie sądzę, żeby przyniosło to jakiś skutek - stwierdziła.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (106)
- Komentarze Facebook (...)
106 komentarzy
Odpowiednia nowelizacja kodeksu karnego została już opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać 5 czerwca. Dopuszcza ona karę więzienia za uporczywe nękanie. Dzięki temu ofiary stalkerów mają mieć możliwość skuteczniejszej obrony.
Stalking – termin pochodzący z języka angielskiego, który oznacza „podchody" lub „skradanie się". Pod koniec lat 80. XX wieku stalking zyskał dodatkowe negatywne znaczenie na skutek nowego zjawiska społecznego, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami filmowymi Hollywood. Obecnie stalking jest definiowany jako "złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu".
Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.
Obowiązujący od czerwca br. dodany art. 190 a kk stanowi:
§. 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§. 2.Tej samej karze podlega ten kto, podszywając się pod inna osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§. 3.Jeżeli następstwem czynu określonego w par. 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§. 4.Ściganie przestępstwa określonego w par. 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
http://www.miastochojnice.pl/protokoly/1021.doc
Dramatem naszego pokolenia (ale naszych dzieci i wnucząt także) jest fakt, że wiele z tych wartości legło w gruzach w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Bo wzorem już nie jest godne, szlachetne postępowanie, uczciwość, honor, prawdomówność, szczerość, bezinteresowność, solidarność, życzliwość, szacunek dla innych.
Negatywnym, niestety nagminnie stosowanym, Imperatywem Kategorycznym przez wielu reprezentujących elity rządzące stały się antytezy tychże wartości, a zatem: brak przyzwoitości, moralności i etyki, brak elementarnej uczciwości, fałsz i totalne zakłamanie, rozpychanie się łokciami i dążenie do celu po trupach, zawiść, układowość, traktowanie ludzi jako narzędzi do realizacji własnych celów, a powierzonych do zarządzania instytucji jako prywatnych folwarków. Jest to wynik deprawacji władzą: tworzących się zależności, nepotycznych układów, wszechogarniającego mobbingu, przeświadczenia o własnej nieomylności, wyższości nad podległymi pracownikami. Jednostka niewiele jest w stanie zdziałać. Potrzebna jest szeroko rozumiana autentyczna aktywność w imię solidarności z drugim człowiekiem. I wtedy zmiany nadejdą… Dlatego, Alicjo, cieszy mnie Twoja dzisiejsza wypowiedź:
Wierzę, że zamiast tracić energię na odczuwanie jakiegokolwiek zawstydzenie, podejmiesz kolejne działania w imię obrony Twojej godności. Wiesz, że jest ich wiele. Zwłaszcza tych stricte prawnych. Pozdrawiam Ciebie Alu oraz wszystkich aktywnych forumowiczów.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!