Poniedziałek, 15 Lipca 2024 | Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. Krzysztof Różycki

Rewizyjna oceniła działalność Galerii Trzebiatowskiego

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na promocji tomiku wierszy Janusza Gierszewskiego w grudniu 2012 w baszcie przy ul. Sukienników.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na promocji tomiku wierszy Janusza Gierszewskiego w grudniu 2012 w baszcie przy ul. Sukienników.

W środę (20.03) Komisja Rewizyjna podsumowała efekty kontroli realizacji zadań przez Galerię – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego oraz środków finansowych wydatkowanych na ten cel w 2012 roku.

Zgodnie z informacją podaną przez burmistrza Arseniusza Finstera (w piątek 15.03) posiedzenie w tej sprawie miało rozpocząć się o godzinie 10. W dostępnym na stronie internetowej urzędu zestawieniu zaplanowanych spotkań radnych w tym dniu, takiej zapowiedzi nie było. Umieszczono natomiast wzmiankę o wspólnym posiedzeniu trzech komisji – komunalnej, ochrony środowiska i rewizyjnej, które zaplanowano na godzinę 9.00. Po jej zakończeniu członkowie komisji rewizyjnej nie pozwolili niżej podpisanemu na obserwowanie pracy komisji rewizyjnej, gdyż nie miało to być formalne posiedzenie, a kontynuacja kontroli galerii. Dopiero po ponadgodzinnych obradach została urządzona konferencja prasowa. Udało nam się jednak ustalić o czym rozmawiano za zamkniętymi drzwiami sali obrad i jakie podjęto wnioski.

Reklama | Czytaj dalej »

Wyjątkowo kontrola została przeprowadzona siłami całego składu komisji, a nie w wykonaniu wyłonionego zespołu kontrolnego. Radni oprócz sprawozdania z ubiegłorocznej działalności otrzymali także plan pracy na 2013 rok. Wśród kilkunastu punktów warto nagłośnić takie, jak „Akcja z młodzieżą harcerską i kolonijną – Zapraszamy do Baszty”, koncert skrzypaczki Kai Danczowskiej w auli LO, recytacja wierszy przez Jerzego Trelę (prawdopodobnie także w auli LO), wystawa w Szanghaju dzieł Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego pt. "Ziemia polska, ziemia kaszubska” czy wydanie tomiku wierszy gospodarza baszty przy ul. Sukienników za kwotę 1200 zł w ponad 500 egzemplarzach. W planie jest także wydanie w trzech językach ulotki – przewodnika oraz urządzenie kilku wystaw. Na jednej z nich mają znaleźć się obrazy ze zbiorów zaprzyjaźnionego z Chojnicami miasta.

Jak się wyraził prowadzący obrady Antoni Szlanga, działań popularyzatorsko - warsztatowych samej galerii jest żenująco mało. Radni wpadli na pomysł, aby kustosz Julia Chabowska – Reca promowała ją podczas lekcji wychowawczych lub na zajęciach z wiedzy o kulturze przede wszystkim w szkołach ponadgimnazjalnych. Niektórzy jednak obawiali się, czy wówczas nie zajdzie konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby, która pełniłaby zastępstwo w galerii. Kolejne pomysły ma zaproponować pani kustosz oraz Rada Programowa Galerii. Prawie jednogłośnie zaakceptowano stanowisko, że organizowane przez galerię imprezy nie powinny być biletowane lub za zaproszeniami. Ma wystarczyć informacja w mediach i plakaty. Radni postulują, aby na najwyższej kondygnacji baszty funkcjonowały czasowe wystawy twórców z naszego regionu. Prawdopodobnie pierwszą z nich będzie dorobek niedawno zmarłego Andrzeja Stanke. Miała być otwarta jeszcze w czerwcu 2012 roku.

Komisji nie udało się ustalić jednoznacznie, jaka była frekwencja zwiedzających w 2012 roku. Jeden z wniosków pokontrolnych zaleca założenie ewidencji podobnej do tej, co funkcjonuje w miejskiej czytelni.  Do rozliczenia ubiegłorocznych wydatków na działalność galerii, które wyniosły łącznie 102 tysiące złotych (w tym tzw. koszty stałe 80 tys. zł), nie było zastrzeżeń. Komisja proponuje, by galerię objąć scentralizowanym systemem zakupów materiałów biurowych, który prowadzi urząd miejski. Zauważono także, że program imprez organizowanych przez Galerię nie jest ujęty w kalendarzu wydanym przez chojnicki UM.

Na podsumowaniu kontroli był także obecny burmistrz Arseniusz Finster. Zauważył, że nie ma w centrum miasta dobrej informacji wizualnej adresowanej do turysty, który nie korzysta z Internetu, a chciałby poznać drogę dojścia do Galerii, bazyliki czy muzeum regionalnego. Być może wkrótce pojawią się nowe tablice informacyjne.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~Basilur
Dlaczego w tej baszcie nie można obejrzeć obrazow innych chojnickich twórców. Takich tworcow jest u nas mnóstwo. Sama jestem w posiadaniu przepięknego obrazu olejnego na płótnie namalowanego przez p. Kazimierza Lemańczyka, pieknych akwarel autorstwa p. Jana Łosińskiego czy Jacka Furmanka, a także cudownych grafik Jana Sabiniarza. Z chęcią obejrzałabym wystawę twórczości tych panów
24 Marca 2013, godzina 14:33
Oceniono 5 razy 5
A kto to jest Pan Jutrzenka zadufany w sobie Pan którego nikt w Polsce nie zna.
24 Marca 2013, godzina 14:20
Oceniono 4 razy 4
~Zbigniew
Komisja Rewizyjna RM Chojnic nie spełnia swojego ustawowego zadania, o czym niech świadczy przykład przewodniczącego tej komisji.
Zgodnie z § 84 Statutu Miasta Chojnic, komisja rewizyjna kontroluje gminne jednostki organizacyjne i jednostki pomocnicze gminy. Z kolei § 4 Statutu określa, że w mieście jednostkami pomocniczymi są samorządy osiedli. Przewodniczący komisji rewizyjnej, p. Gabryś:
- jako radny; bierze udział w przydzielaniu środków z budżetu miasta samorządom osiedlowym (44800 zł na 2013 rok)
- jako przewodniczący osiedla: wydaje pieniądze, m. in. na własną promocję (wycieczki, festyny…)
- jako przewodniczący komisji rewizyjnej: kontroluje (?) realizację budżetu.
Wszystko, to stanowi powrót do praktyk z czasów zamierzchłego PRL-u i jest zaprzeczeniem idei samorządu terytorialnego wprowadzonego Ustawą z 1990 roku.
22 Marca 2013, godzina 17:08
Oceniono 9 razy 9
~nobody
No właśnie. To gdzież są te tłumy zwolenników burmistrza szturmujące galerię? Gdzież one? Czyim on w końcu jest burmistrzem? Każdy, szanujący się jego wyborca, powinien chociaż raz w roku galerię odwiedzić, chociażby dla wyrażenia poparcia dla jego działań. I gdzie to poparcie jest?
22 Marca 2013, godzina 14:53
Oceniono 10 razy 10
~nbbn
Burmistrz zrób sobie sam jakąś tabliczkę, a nie niszcz elewacji. Główną antyreklamą dla galerii i dla dzieł Trzebiatowskiego jest poparcie ze strony Finstera.
22 Marca 2013, godzina 14:18
Oceniono 11 razy 11
Czy jest jakakolwiek "droga administracyjna" do tego aby w formie jakiegoś referendum bądź protestu, głosowania - czegokolwiek doprowadzić do tego aby muzeum zostało zamknięte? Jest to straszna strata pieniędzy i miejsca i jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, Chojniczanin, osoba płacąca podatki istnienie tak zwanego "muzeum" oburza mnie i zaburza opinię o tym, że osoby podejmujące w naszym imieniu decyzje mają na celu choć troszkę dobro ogółu. "Muzeum" nie oferuje NIC wartościowego łącznie z osobą samego Pana Trzebiatowskiego, który "ma na koncie" rozwody i znany jest z kobieciarstwa i tego że niekoniecznie na jednym koniaczku się kończy. Poza tym nie am pojęcia co maluje na prośbę zinterpretowania jednej z serii obrazów nie zaszczycił słuchaczy konkretną odpowiedzią. I zgadzam się z przedmówcami na temat zamykania nierentownych połączeń kolejowych - powinno się je zamykać. Pociąg przynajmniej wozi ludzi jest pożyteczny Pan Trzebiatowski to pasożyt na ciele budżetu a co za tym idzie na ciele mieszkańców Chojnic i nie spełnia żadnej pożytecznej roli od co. Jeśli ktokolwiek wpadnie na to jak można zamknąć ten przybytek wątpliwej sztuki a pewnej nudy i zgorszenia niech pisze a na pewno znajdzie posłuch i poparcie wśrud mieszkańców Chojnic.
22 Marca 2013, godzina 12:40
Oceniono 16 razy 10
~koko
22 Marca 2013, godzina 09:46
Oceniono 6 razy 6
~fragi
No faktycznie burmistrz ma rację, potrzebne są tabliczki jak trafić do bazyliki.
22 Marca 2013, godzina 07:10
Oceniono 10 razy 10
~podatnik
czy liczna grupa członków komisji rewizyjnej zrezygnowała z zapłaty za swoje czynności? czy pieniądze wydane na ich ciężką pracę zostały wypłacone z pieniędzy podatników? oszczędza się na dzieciach w szkołach publicznych, a w ratuszu finansowy luz..a co z lekcjami religii i ich miejscem? proboszcz powinien płacić katechetom za indoktrynację dzieci i młodzieży i niech robi to za zgodą chętnych rodziców pod swoim plebanijno-kościelnym potężnym, potrójnie dofinansowanym dachem!!!
22 Marca 2013, godzina 05:27
Oceniono 15 razy 15
~do Joli
W zaokrągleniu 0%.
21 Marca 2013, godzina 20:32
Oceniono 11 razy 5
~koneser konserw
Radni oprócz sprawozdania z ubiegłorocznej działalności otrzymali także plan pracy na 2013 rok.

Nie za wcześnie? Wszak mamy "dopiero" końcówkę marca.
Wśród kilkunastu punktów warto nagłośnić takie, jak (...) wystawa w Szanghaju dzieł Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego pt. "Ziemia polska, ziemia kaszubska”

A czy wystawa w Szanghaju nie miała być prywatną inicjatywa "mistrza"? Miasto z tą wystawą nie miało mieć nic wspólnego poza wydrukowaniem ulotek o Chojnicach, które miały zostać rozprowadzone u zwiedzających Chińczyków. Dlaczego taki punkt znalazł się w harmonogramie pracy galerii? Czy to nie sugeruje, że miasto jako sponsor galerii, jednak dorzuca grosz do wycieczek Trzebiatowskiego i jego świty do Chin?
Radni już w ubiegłym roku domagali się informacji o ilości zwiedzających basztę. Do tej pory jednak olewano ich ciepłym mocz.em i zapewne olewać się będzie nadal.
Pomysł z urządzeniem na ostatnim piętrze galerii lokalnych artystów, aczkolwiek dobry, nie zostanie zrealizowany. Nikt przecież nie lubi jak mu się obcy ludzie po domu kręcą.
Nowy etat pomocnika pani kustosz pewnie niedługo się pojawi, bo od nadmiaru obowiązków żyłka w du.pie może jej pęknąć.
21 Marca 2013, godzina 20:29
Oceniono 15 razy 9
~jola
ciekawe ile procent mieszkańców jest za utrzymywaniem tej galerii
21 Marca 2013, godzina 20:07
Oceniono 12 razy 12
~FAN - Jak najbardziej za zwiedzanie galerii JW Jutrzenki
chetni powinni ponosić opłaty na poziomie co najmniej 20 zł. Dlaczego? Jego sztuka została wyceniona na bardzo wysoką kwotę. Jak ktoś chce obcować ze sztuką na tak "wysokim" poziomie powinien odpowiednio za to zapłacić bo wejscie bezpłatne to obraza dla "miszcza"! Drugim nie mniej istotnym argumentem jest to, że nie będzie można sztucznie zawyżać statystyk, albo bedzie to bardzo kosztowne. Zakładając,że w roku 2012 ( nie prowadzi sie statystyki odwiedzin) zawitało do galerii łacznie 100-200 osób ( z czego 80% zaliczamy na konto pracowników UM) to wychodzi nam cena biletu 102000,00/200=510 zł/szt. Jest to na pewno najdroższa galeria sztuki na świecie. Bywałem w Luwrze, w Centrum Pompidou, w Berlinie, w Prado i wielu innych - bilety były znacznie tańsze
21 Marca 2013, godzina 19:42
Oceniono 18 razy 16
~nieśmiały parafianin
Więcej optymizmu, wkrótce może być w Chojnicach znacznie lepiej.

By rozwinąć przemysł turystyczny, wszystko czego Chojnicom trzeba to kilkanaście flaszek wódki dla wielebnego proboszcza Wiesia Madziąga i wysłanie go na wycieczkę gdzieś w Polskę (na przykład na pielgrzymkę). Przy jego pijackim i złodziejskim talencie i kłótliwości, na pewno rozsławi Chojnice i przysporzy miastu dobrobytu i chwały, tak jak do tej pory. Krajowe gazety rozsławią jego ekscesy i przy okazji wspomną, że pochodzi z Chojnic. To niewątpliwie doda rozgłosu i sławy Chojnicom. Sugerował bym chojniczanom, by rozpocząć budowę nowych hoteli i restauracji dla wielkiej rzeszy turystów, których można oczekiwać po wysiłkach promocyjnych wielebnego proboszcza Wiesława. Dodatkowo napływ turystów niewątpliwie sprawi odrodzenie się kolei w Chojnicach. Przy zwiększonym ruchu turystycznym dworzec i kolej mogą dostać nowe fundusze na remont i unowocześnienie.

Z drugiej strony wielebny proboszcz Wiesiu Madziąg jako biznesmen prowadzi badania i rozwija nowatorskie metody świecenia samochodów. Ostatnio osiągnął znaczny postęp i rozwinął swój kunszt błogosławienia i świecenia samochodów. Według najnowszej metody, proboszcz świeci samochody tylko po północy, przy pełni księżyca, spluwając przy tym 6 razy przez lewe ramie, następnie smaruje tylna tablice rejestracyjna gównem nietoperza, a następnie skrapia samochód wodą święconą. Tak pobłogosławionego i poświęconego samochodu nie imają się chojniccy policjanci ani nie ima się polskie prawo, i bez obawy można jeździć tak poświęconym samochodem po pijanemu. Sam proboszcz Wiesław wypróbował skuteczność nowatorskiego systemu święcenia w czasie ostatniego sezonu kolęd, gdy wódka lała się strumieniem. Faktycznie, nowatorska metoda świecenia samochodu okazała się bardzo skuteczne, bo żaden chojnicki policjant nie odważył się zatrzymać samochodu dzielnego nowatora i wynalazcy z parafii MB fatimskiej ani jeden raz. Rozwój tego nowatorskiego biznesu proboszcza Wiesława może stworzyć nowe miejsca pracy dla chojniczan.
21 Marca 2013, godzina 18:02
Oceniono 55 razy 39
~brawo
Dla p. Szlangi za obiektywizm!
21 Marca 2013, godzina 17:18
Oceniono 18 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 420.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-15 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 396.00 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.64 509.65 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-15 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij