Rewizyjna oceniła działalność Galerii Trzebiatowskiego
Janusz Jutrzenka Trzebiatowski na promocji tomiku wierszy Janusza Gierszewskiego w grudniu 2012 w baszcie przy ul. Sukienników.
W środę (20.03) Komisja Rewizyjna podsumowała efekty kontroli realizacji zadań przez Galerię – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego oraz środków finansowych wydatkowanych na ten cel w 2012 roku.
Zgodnie z informacją podaną przez burmistrza Arseniusza Finstera (w piątek 15.03) posiedzenie w tej sprawie miało rozpocząć się o godzinie 10. W dostępnym na stronie internetowej urzędu zestawieniu zaplanowanych spotkań radnych w tym dniu, takiej zapowiedzi nie było. Umieszczono natomiast wzmiankę o wspólnym posiedzeniu trzech komisji – komunalnej, ochrony środowiska i rewizyjnej, które zaplanowano na godzinę 9.00. Po jej zakończeniu członkowie komisji rewizyjnej nie pozwolili niżej podpisanemu na obserwowanie pracy komisji rewizyjnej, gdyż nie miało to być formalne posiedzenie, a kontynuacja kontroli galerii. Dopiero po ponadgodzinnych obradach została urządzona konferencja prasowa. Udało nam się jednak ustalić o czym rozmawiano za zamkniętymi drzwiami sali obrad i jakie podjęto wnioski.
Reklama | Czytaj dalej »
Wyjątkowo kontrola została przeprowadzona siłami całego składu komisji, a nie w wykonaniu wyłonionego zespołu kontrolnego. Radni oprócz sprawozdania z ubiegłorocznej działalności otrzymali także plan pracy na 2013 rok. Wśród kilkunastu punktów warto nagłośnić takie, jak „Akcja z młodzieżą harcerską i kolonijną – Zapraszamy do Baszty”, koncert skrzypaczki Kai Danczowskiej w auli LO, recytacja wierszy przez Jerzego Trelę (prawdopodobnie także w auli LO), wystawa w Szanghaju dzieł Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego pt. "Ziemia polska, ziemia kaszubska” czy wydanie tomiku wierszy gospodarza baszty przy ul. Sukienników za kwotę 1200 zł w ponad 500 egzemplarzach. W planie jest także wydanie w trzech językach ulotki – przewodnika oraz urządzenie kilku wystaw. Na jednej z nich mają znaleźć się obrazy ze zbiorów zaprzyjaźnionego z Chojnicami miasta.
Jak się wyraził prowadzący obrady Antoni Szlanga, działań popularyzatorsko - warsztatowych samej galerii jest żenująco mało. Radni wpadli na pomysł, aby kustosz Julia Chabowska – Reca promowała ją podczas lekcji wychowawczych lub na zajęciach z wiedzy o kulturze przede wszystkim w szkołach ponadgimnazjalnych. Niektórzy jednak obawiali się, czy wówczas nie zajdzie konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby, która pełniłaby zastępstwo w galerii. Kolejne pomysły ma zaproponować pani kustosz oraz Rada Programowa Galerii. Prawie jednogłośnie zaakceptowano stanowisko, że organizowane przez galerię imprezy nie powinny być biletowane lub za zaproszeniami. Ma wystarczyć informacja w mediach i plakaty. Radni postulują, aby na najwyższej kondygnacji baszty funkcjonowały czasowe wystawy twórców z naszego regionu. Prawdopodobnie pierwszą z nich będzie dorobek niedawno zmarłego Andrzeja Stanke. Miała być otwarta jeszcze w czerwcu 2012 roku.
Komisji nie udało się ustalić jednoznacznie, jaka była frekwencja zwiedzających w 2012 roku. Jeden z wniosków pokontrolnych zaleca założenie ewidencji podobnej do tej, co funkcjonuje w miejskiej czytelni. Do rozliczenia ubiegłorocznych wydatków na działalność galerii, które wyniosły łącznie 102 tysiące złotych (w tym tzw. koszty stałe 80 tys. zł), nie było zastrzeżeń. Komisja proponuje, by galerię objąć scentralizowanym systemem zakupów materiałów biurowych, który prowadzi urząd miejski. Zauważono także, że program imprez organizowanych przez Galerię nie jest ujęty w kalendarzu wydanym przez chojnicki UM.
Na podsumowaniu kontroli był także obecny burmistrz Arseniusz Finster. Zauważył, że nie ma w centrum miasta dobrej informacji wizualnej adresowanej do turysty, który nie korzysta z Internetu, a chciałby poznać drogę dojścia do Galerii, bazyliki czy muzeum regionalnego. Być może wkrótce pojawią się nowe tablice informacyjne.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (20)
- Komentarze Facebook (...)
20 komentarzy
Pytam się was PAJACE pospadajcie z tych stołków głowami o beton i ocknijcie się.
Tu nie ma pracy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Turyści będą zwiedzać, tylko nie zapomnijcie ich poinformować na tych portalach aby zabrali kanapki.
A Gibskie piramidy zastąpią kościoły i ratusz.
Także będzie dwa w jednym i EGIPT I WENECJA
Bo wszyscy stąd uciekną w poszukiwaniu pracy i nie będzie komu gotować.
O to nasze władze się nie martwią, 21,4 % bezrobocia.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!