„Przedwcześnie odtrąbiono zwycięstwo”
Poniedziałkową (25.03) sesję rady miejskiej zdominował temat niedawnej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną władz miasta w sprawie niekorzystnej decyzji WSA w Gdańsku.
Jej obrady rozpoczęły się minutą ciszy dla uczczenia pamięci Stanisława Sobczaka, którego pogrzeb był w minioną sobotę. Najwięcej miejsca burmistrz Arseniusz Finster w swym sprawozdaniu z działań w okresie międzysesyjnym poświęcił ustosunkowaniu się do orzeczenia NSA z ubiegłego tygodnia. Wyjaśnił radnym, że NSA podtrzymał stanowisko gdańskiego sądu administracyjnego, który stwierdził, że burmistrz nie powinien w zarządzeniu zmieniać wysokości dotacji, gdyż jest to domena prawa miejscowego. Od jego stanowienia jest rada miejska. – Przed NSA spór był o to, czy to co zostało zapisane w moim zarządzeniu mogło być zapisane, czy nie. NSA uznał, że nie. Że powinno znaleźć się w uchwale rady. Orzeczenie nie rozstrzyga naszego dużego sporu z właścicielkami niepublicznych przedszkoli o definicję wydatków bieżących określonych w ustawie o systemie oświaty. Ten spór może być rozstrzygnięty, albo w drodze dialogu, albo w postępowaniu cywilno - prawnym w sądzie powszechnym – stwierdził Arseniusz Finster.
A.Finster komentuje na sesji RM wyrok NSA.
Reklama | Czytaj dalej »
Polemizował z burmistrzem Bartosz Bluma, który cytował fragment uzasadnienia wyroku WSA z sierpnia 2011 roku, który inaczej niż władze miasta, włączył do podstawy naliczania dotacji wpływy od rodziców tytułem opłaty stałej i za wyżywienie. Chciał także dowiedzieć się o wielkość ewentualnej dopłaty do dotacji, gdyby zaszła taka konieczność. W sukurs burmistrzowi przyszedł Robert Wajlonis, dyrektor generalny urzędu. – Przedwcześnie odtrąbiono zwycięstwo. Na dziś nie ma mowy o zwrocie środków czy zaniżonej dotacji. Ponadto możliwe, że nam trzeba będzie przekazać część dotacji, gdyż w uchylonym zarządzeniu jest więcej, niż należne 75%. Natomiast jeżeli WSA w Gdańsku wypowiedział się w sprawie definicji wydatków bieżących, to przekroczył swoje kompetencje, jakie nałożyła na niego ustawa – wyjaśnił sekretarz miasta.
R.Wajlonis na sesji RM o wyroku NSA
Także na sesji sporo powiedziano o korespondencji PChS – ratusz w sprawie funkcjonowania przedszkola Skrzaty. Przedstawicielom mediów przekazano kopię odpowiedzi na list stowarzyszenia. Adresat listu z UM otrzymał także kopię nagrania ze specjalnej konferencji prasowej, która była przed tygodniem. Polemikę Arseniusz Finster zakończył następującymi słowami: - Dialog zaproponowany przez PChS odrzucam, bo to nie jest dialog. To są pomówienia.
Wśród tematów sesyjnych najgorętszą dyskusję wywołały sprawy gospodarki odpadami. Najpierw burmistrz Finster przekazał, że tylko kontrahenci firmy SITA powinni do końca marca drogą mailową lub pocztową wypowiedzieć swoje umowy na wywóz śmieci, gdyż Andrzej Pestka z ZOM Klawkowo zrobi to we własnym zakresie. Z kolei Bluma dopytywał się o szczegóły akcji informacyjnej wśród chojniczan z nowymi zasadami funkcjonowania systemu zbiórki śmieci. Ten sam radny w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosił w czasie obrad dwa wnioski dotyczące sposobu naliczania „podatku” śmieciowego. Najdalej idący zakładał wprowadzenie ulgi w wysokości 50% na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie. W drugim wariancie ta obniżka dotyczyłaby tylko rodzin, gdzie jest co najmniej troje dzieci. Wcześniej burmistrz wspominał, że koalicyjni radni skłaniają się ku rozwiązaniu polegającym na wspieraniu rodzin wielodzietnych w regulowaniu zwiększonych wydatków na wywóz śmieci poprzez MOPS. Ostatecznie autorzy wniosku zostali przekonani do kompromisu. Polegał on na tym, że wszystkie propozycje modyfikacji stawek opłat „śmieciowych” zostaną skierowane pod obrady komisji rady. Mają one wypracować projekt nowelizacji uchwały, która znajdzie się na kwietniowej sesji rady miasta.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (35)
- Komentarze Facebook (...)
35 komentarzy
...Gdzie zapłacimy za parkowanie? Już za miesiąc trzeba będzie płacić za postój w okolicy chojnickiego szpitala. Niebawem opłaty mają być wprowadzone też na parkingach przy chojnickim starostwie.Dyrekcja szpitala właśnie przymierza się do zakupu szlabanów i automatów do kasowania za parkowanie. Najpóźniej od początku maja trzeba będzie płacić za postój w okolicy lecznicy. Nad wstawieniem parkometrów przy budynku starostwa zastanawia się zarząd powiatu. Tu też ma być płatne parkowanie. Dlaczego trzeba będzie płacić za postój pod szpitalem? Jakie będą stawki? Co o pomyśle z opłatami sądzą kierowcy? O tym piszemy w bieżącym numerze „Czasu Chojnic”, który jest już w sprzedaży...źródło: http://czas.tygodnik.pl/a/gdzie-zaplacimy-za-parkowanie, 2013.03.26.
...Uchwała numer XXVII/289/12 Rady Miejskiej w Chojnicach z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty Uzasadnienie Gminy są obowiązane do zorganizowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania sys-temu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: odbierania, transportu i zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych obsługi administracyjnej systemu... Konkurencyjny p. Pestka za kwartał gospodarowania odpadami komunalnymi pobierał opłatę 63,50zł na kwartał od pojemnika 120litrowego wywożonego dwa razy w miesiącu i raz na miesiąc odpady segregowane w workach od siedmiu osób, KOSZTY DZIAŁALNOŚCI DZIAŁALNOŚCI GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI OBECNEGO BURMISTRZA I RADNYCH RADY MIASTA CHOJNIC WZROSNĄ O 250% OD 1 LIPCA W CHOJNICACH, BO 7-OSÓB RAZY 10ZŁ ZA SEGREGOWANE ODPADY TO 70ZŁ NA MIESIĄC, A NA KWARTAŁ 210ZŁ W PORÓWNANIU DO OPŁATY KWARTALNEJ U PANA PESTKI 63,50ZŁ TO WZROST 250% OPODATKOWANIA OSOBOWEGO PRZEZ RADNYCH I BURMISTRZA CHOJNIC JAKO ORGANU PODATKOWEGO OD 1 LIPCA, A NIE WYWIĄZYWANIE BĘDZIE MÓGŁ ZGODNIE Z USTAWĄ ZGŁASZAĆ DO KOMENDANTA POLICJI O EGZEKUCJĘ NIEPRAWIDŁOWOŚCI, TO SIĘ NAZYWA ŻYĆ W POLSCE...gdzie inflacja roczna wzrostu cen towarów i usług wzrasta o 4%, a koszt działalności świadczonych usług gospodarki odpadami komunalnymi w Chojnicach o 250%, i ludzie na to przyzwalają, na co pójdzie ta nadwyżka pieniędzy z poboru daniny, czekam na odpowiedź od burmistrza i radnych rady miasta Chojnic...
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!