Kreft i Osowicka niewinne
Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił Alicję Kreft i Marzennę Osowicką w sprawie pomówienia o mobbing. Tym samym zmienił wyrok Sądu Rejonowego w Chojnicach, który sprawę umorzył ze względu na niską szkodliwość czynu. Proces karny swoim pracownicom wytoczyła cztery lata temu dyrektor Gimnazjum nr 1 Małgorzata Henszke.
- Wyrok, który wczoraj zapadł, uniewinnił obie oskarżone od popełnienia zarzucanych im czynów. Orzeczenie jest prawomocne. Oskarżycielce prywatnej przysługuje od niego jedynie kasacja do Sądu Najwyższego - informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Słupsku Danuta Jastrzębska. Tym samym troje sędziów słupskiej Temidy pozytywnie rozpatrzyło apelacją złożoną przez Osowicką i Kreft. Przypomnijmy, sprawę ze względu na niską szkodliwość czynu w listopadzie 2014 r. po dwudziestu rozprawach umorzył sędzia Roman Sporysz.
Reklama | Czytaj dalej »
- Uniewinnienie nas z zarzutu pomówienia nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że mobbing ze strony dyrekcji miał miejsce. Tę tezę będziemy starały się udowodnić w Sądzie Pracy. Dokonując retrospekcji minionych czterech lat (informację o wytoczeniu mi procesu usłyszałam 7 kwietnia 2011 r.) stwierdzam, że były to lata totalnie stracone w kontekście mojej drogi zawodowej. Zamiast skupić się na pracy, która jest moją pasją, uczestniczyłam w tasiemcowym procesie - komentuje wyrok Marzenna Osowicka. - Alicja poniosła największe konsekwencje - utrata pracy oraz utrata zdrowia. Czy cokolwiek i ktokolwiek jest w stanie jej to zrekompensować? - dodaje nauczycielka. Była wicedyrektor Gimnazjum nr 1 po zakończonym procesie ma mieszane uczucia. - Cieszę się, ale szkoda, że dopiero po czterech latach. Jestem w jakiś sposób rozżalona, że to w Chojnicach nie zapadł taki wyrok. Trzeba było pójść aż do Słupska - mówi Alicja Kreft, jednocześnie dziwiąc się, że wyrok Sądu Rejonowego w Chojnicach satysfakcjonował stronę skarżącą. - Bo po co było to wszystko? Te koszty, te cztery lata stracone? - pyta Kreft.
Skarżąca Małgorzata Henszke wynik apelacji komentuje krótko. - To jest przyzwolenie na pomówienie, zniesławienie, obmawianie, obrażanie ludzi - mówi dyrektor. Decyzję o ewentualnej kasacji w Sądzie Najwyższym zawiesza do momentu zapoznania się z uzasadnieniem wyroku.
Czy zwaśnione nauczycielki gotowe są podać sobie ręce i zacząć nowy etap w relacjach? - Byłam zawsze gotowa do rozmów - zaznacza Osowicka. - Niejednokrotnie próbowałam nawiązać rozmowę. Nie przekreślam człowieka. Podam rękę z zastrzeżeniem, że nie wyrażam zgody na obrażanie, zniesławianie i pomawianie mnie, mojej rodziny i pracowników szkoły - odpowiada Małgorzata Henszke, nawiązując do licznych wpisów, jakie ukazywały się m.in. na naszym portalu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (301)
- Komentarze Facebook (...)
301 komentarzy
Z kim to niby ona łaskawie rozmawia, mimo że umieszcza "śmierdnące" wpisy na portalu. Nie posuwasz się za daleko. Masz na to jakieś dowody?!
Śmierdzące wpisy to umieszcza tu niejaki Śpica. I wpisy te wcale nie dotyczą jej ani jej rodziny!!!!
przypadków jest osobą BARDZO BARDZO blisko związana z swoim szefem (szefową), który(a) nie widzi lub woli nie widziec w co się wpakował (a).
Dobra atmosfera w pracy wpływa na stosunek pracowników do wykonywanych przez nich zadań. Jeżeli sytuacja w miejscu pracy jest przyjazna, pracownicy są przyjaźnie nastawieni do powierzonej pracy. Pozytywny klimat w pracy jest zasługą nie tylko pracowników, ale również osób zarządzających. Ważnym elementem jest współpraca i nie stwarzanie sytuacji konfliktowych, zachowując równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Pracownik, który stresuje się sytuacją w pracy, przenosi negatywne emocje na członków rodziny. Szczególnie istotne jest utrzymywania dobrej atmosfery w stosunku do kobiet, które szczególnie zaangażowane są w życie rodzinne.
Jednakże często zdarzają się sytuacje, kiedy osoby młode, bezdzietne lub takie, które jeszcze nie założyły rodziny są wykorzystywane w większym stopniu przez pracodawców, którzy nakładają na takich pracowników więcej obowiązków, co powoduje powstawanie sporej ilości nadgodzin. Jednakże każdy pracownik ma prawo walczyć o równe prawa w firmie.
reklama
Dobra atmosfera charakteryzuje się szeroko pojętą tolerancją wśród załogi oraz elementami relaksu. Czynniki takie jak poczucie sprawiedliwości, przynależności do wspólnoty w firmie powoduje, że pracownicy mają zapewnioną stabilność na zajmowanym stanowisku. Osoby kreatywne i pełne nowych pomysłów są w stanie stworzyć zgrany zespół i znacznie zaangażować się w sprawy firmy. Jednakże w każdej firmie mogą być osoby aż nadto zaangażowane w prowadzone działania przez co stają się nerwowe i konfliktowe, co wpływa niekorzystnie na atmosferę w pracy.
Zobacz też: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu
W jaki sposób stworzyć dobrą atmosferę?
Budowanie dobrej atmosfery leży zarówno po stronie pracowników jak i pracodawców.
Każdy z menagerów powinien dbać o dobro pracownika i traktować go z należytym szacunkiem mimo niższego stanowiska. Dobra atmosfera w pracy zależy od kilku czynników:
życzliwości ze strony współpracowników oraz przełożonych tak, aby każda z osób zatrudnionych mogła liczyć na szacunek i pomoc ze strony innych,
odpowiedniego przekazu informacji – pracownik powinien mieć równy dostęp do wszelkich informacji związanych z działalnością firmy, przyjętych założeń i strategii oraz informacji, na jakim etapie prowadzone są prace,
podziału zadań i stanowisk - pracownicy zajmujący konkretne stanowiska, którzy mają rozdzielone zadania nie powinni ingerować w pracę innych pracowników, a jedynie w razie potrzeby udzielić pomocy,
równości wobec wszystkich – pracownicy powinni być traktowani na równi na takich samych zasadach,
równości płci – ważnym elementem dobrej atmosfery w pracy jest zatrudnianie zarówno mężczyzn jak i kobiet. Zespół mieszany sprawia, że rzadziej dochodzi do kłótni,
szybkiego rozwiązywanie konfliktów.
Badania wskazują, że dobra i zdrowa atmosfera w pracy wpływa na samopoczucie pracowników. Ze względu na sporą ilość czasu spędzanego w pracy konieczne jest unikanie wszelkich konfliktów interpersonalnych oraz zachowań, które wpływałyby na pogorszenie atmosfery w firmie.
i nie przynoszenia już więcej wstydu im i całym rodzinom.
Kasacja w Polsce
W Polsce kasacje, środki zaskarżenia wyroków zapadłych w postępowaniu karnym, rozpoznaje Sąd Najwyższy. W postępowaniu cywilnym jej odpowiednikiem jest skarga kasacyjna, która przysługuje wyłącznie od niektórych orzeczeń ostatecznych.
Podmioty uprawnione
Kasację ma prawo wnieść:
strona – (kasacja tzw. zwyczajna) – tylko od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego kończącego postępowanie; jeżeli jednak nie zaskarżyła ona wyroku sądu I instancji, a sąd odwoławczy wyrok ten utrzymał w mocy albo zmienił na jej korzyść, kasacja nie przysługuje (nie dotyczy kasacji opartej na tzw. bezwzględnych przesłankach odwoławczych z art. 439 k.p.k.),
Prokurator Generalny, Naczelny Prokurator Wojskowy lub Rzecznik Praw Obywatelskich – (kasacja tzw. nadzwyczajna) – od każdego prawomocnego orzeczenia sądu, kończącego postępowanie. Jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia praw dziecka kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie może wnieść Rzecznik Praw Dziecka.
Wymogi co do formy i treści
Kasacja powinna odpowiadać ogólnym wymogom pisma procesowego, a ponadto należy w niej wskazać, na czym polega zarzucane uchybienie. Może ono dotyczyć wyłącznie:
zaistnienia tzw. bezwzględnej przesłanki odwoławczej (z art. 439 k.p.k.),
innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia.
Kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary. Dodatkowo, kasacja na korzyść przysługuje tylko wtedy, gdy oskarżony został skazany na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, a na niekorzyść – tylko gdy został on uniewinniony albo postępowanie zostało umorzone ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu, wynikające z ustawy nie podleganie sprawcy karze, względnie niepoczytalność sprawcy. Ograniczenie to nie ma zastosowania w razie oparcia kasacji na bezwzględnych przesłankach odwoławczych.
Kasacja wnoszona przez stronę musi być sporządzona i podpisana przez obrońcę lub pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym (przymus adwokacki). Strona wnosi kasację do SN za pośrednictwem sądu odwoławczego, pozostałe podmioty uprawnione – bezpośrednio. Strona niezwolniona od opłaty sądowej musi załączyć do kasacji dowód uiszczenia tej opłaty.
Termin
Zgodnie z art. 524 k.p.k. termin do wniesienia kasacji to 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem. Termin ten nie wiąże Prokuratora Generalnego, Naczelnego Prokuratora Wojskowego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, ale kasacja na niekorzyść oskarżonego, wniesiona po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia, nie może zostać uwzględniona.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!