Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kontrole na basenie, któremu grozi upadłość

Najpierw basen kontrolował Wydział Kontroli Wewnętrznej ratusza, teraz radni po zapoznaniu się z raportem będą kontrolować burmistrza w zakresie efektów ekonomicznych zrealizowanych inwestycji. Sytuacja miejskiej spółki delikatnie mówiąc jest niewesoła. Jak wskazuje kontroler z ratusza, balansowanie na granicy wypłacalności w każdym momencie grozi możliwością ogłoszenia upadłości...

 

Protokół z kontroli spółki Centrum Park jest zatrważający. Po jego lekturze są już radni. Działalność spółki jest ściśle związana z majątkiem komunalnym, więc taki raport może otrzymać każdy obywatel w trybie informacji publicznej. Taką drogą nasza redakcja weszła w jego posiadanie. Poniżej publikujemy cały protokół kontroli. Jego autor poziom bieżącej płynności określił jako zatrważający, a sytuację w zakresie płynności szybkiej katastrofalną. Taki sam jest stan układu wentylacyjnego na basenie, który bez poczynienia nakładów w wymianę systemów sterowania „grozi całkowitym wstrzymaniem działalności pływalni”. W ubiegłym roku zanotowano poważny spadek przychodów ze sprzedaży, mimo zwiększonej frekwencji. Przy czym zatrudnienie i poziom wynagrodzeń zwiększyły się. Andrzej Janiak, główny specjalista z Wydziału Kontroli Wewnętrznej urzędu, politykę władz spółki w tym zakresie określił jako „liberalną w oderwaniu od rzeczywistych uwarunkowań”. Wyzbycie się nieruchmości przez spółkę nie było dobrym pomysłem, a próby poszerzenia oferty handlowej, jak np. radio, studio modelek i hostess czy prowadzenie działalności gastronomicznej, okazały się nierentowne. Mało tego, spółka do dziś ponosi koszty z nimi związane. A część inwestycji, jak apartament na wynajem czy zewnątrzna sauna i jacuzzi, do czasu zakończenia kontroli nie zostały oddane do użytku.

Reklama | Czytaj dalej »

Materiał pokontrolny jest punktem wyjścia dla radnych z komisji rewizyjnej, którzy przeprowadzają własną kontrolę i to nie samej spółki, a burmistrza, czyli zgromadzenia wspólników, będącego nad radą nadzorczą i jednoosobowym zarządem. Szef komisji rewizyjnej Edward Gabryś nie chciał komentować treści raportu i apelował by dać komisji czas. Radni już spotkali się z burmistrzem, teraz czekają na spotkanie z członkami rady nadzorczej. Swoją kontrolę chcą zakończyć do 15 czerwca. - Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o samych wnioskach. Na razie jest daleko w polu. Nie chcemy zrobić tego na kolanie, zresztą cały protokół z kontroli jest zrobiony bardzo dokładnie. Nie wszystko możemy kontrolować, ale wiele rzeczy, które są w protokole, będzie podlegało naszej kontroli – mówi Gabryś.

Nasza dziennikarka w rozmowie z radnym zwraca uwagę, że w protokole jest przecież zdanie o możliwości ogłoszenia upadłości. - Nie chciałbym tak od razu pokazywać swojego niezadowolenia, ale nikt z członków komisji nie cieszy się z tego, co jest zawarte w tym protokole – szef komisji odpowiada wymijająco. To w końcu radni głosowali też za dotacjami dla spółki. - To dotowanie, jak się okazuje, zaczęło iść w innym kierunku – mówi Gabryś, dla którego ważnym momentem będzie spokanie z radą nadzorczą. - Oni bezpośrednio w to zaglądali i jesteśmy ciekawi, jak oni na to zareagują, czy pozwalali na to czy nie.

Zastępca przewodniczącego komisji Antoni Szlanga do czasu zakończenia kontroli w ogóle nie chciał się wypowiadać. W przeciwieństwie do radnych z klubu burmistrza, opozycja jest  bardziej wylewna. Mariusz Brunka, który już wcześniej ostro i krytycznie wypowiadał się o pracy prezesa Mariusza Palucha, teraz znalazł potwierdzenie swoich domysłów w dokumencie, który poddał wnikliwej analizie. Za Grekiem Zorbą mówi: - Ach, jaka piękna katastrofa. (...) Obecnie nie znajduję żadnych optymistycznych informacji nt. Parku Wodnego. W mojej ocenie stan tej spółki wymaga natychmiastowych działań naprawczych. W przeciwnym razie wszyscy, cała wspólnota samorządowa, będziemy mieli kłopot – komentuje radny opozycji.

Mariusz Brunka o kontroli na basenie

Co o treści raportu uważa burmistrz, którego mają skontrolować radni? Arseniusz Finster podkreśla, że to urząd po wniosku radnych sam zlecił kontrolę. Materiał będzie szczegółowo analizowany do 19 czerwca. Najpierw pracować ma komisja rewizyjna, potem będzie rada nadzorcza i na końcu zgromadzenie wspólników. Jak włodarz komentuje zapis, że miejska spółka w każdej chwili może ogłosić upadłość? - To jest wniosek wynikający z sytuacji ekonomicznej spółki, który można było formułować już nawet kilka lat temu, patrząc na wskaźnik płynności i na problemy finansowe Parku Wodnego. To jest wniosek, który mnie nie zaskakuje w żaden sposób, ponieważ, jak pani zauważy, ja nadmiernie nie zasilam Parku Wodnego pieniędzmi, żeby miał nadwyżkę. Płacimy dotacje nie po to, żeby zasypać dziurę, ale po to, żeby np. nie płacić VAT-u za naukę pływania. Bo kiedyś byłem taki, powiedzmy dziwny, że zamawiałem naukę pływania, a Park Wodny musiał odprowadzać podatek VAT od tego. (…) Środki, które przekazujemy, są moim zdaniem bardzo ograniczone. Nie stwarzamy komfortu spółce, to Mariusz Paluch ma zwiększyć zainteresowanie Parkiem Wodnym i zwiększyć przychody. Jak pani czytała protokół to więcej osób odwiedziło Park Wodny, ale przychody wcale się nie zwiększyły.

Arseniusz Finster o kontroli na basenie


Przypomnijmy, że burmistrz w połowie kwietnia pytany o inwestycje, które powstały z naruszeniem i pominięciem procedur, a  krótko po otwarciu okazało się, że trzeba je zamknąć, zapewniał, że władze spółki poniosą konsekwencje: Jeżeli będzie źle, to będę ciął i radę nadzorczą, i prezesa.

Z prezesem Paluchem nie udało nam się skontaktować. Wysłaliśmy SMS-a z pytaniem, czy chciałby się odnieść do wyników kontroli, ale nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.

Protokół kontroli Centrum Parku

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~Czy Arek i Paluszek mają się czym chwalić w bankrutującym parku wodnym?
W ostatnim wystąpieniu nieudaczny prezes Paluszek podkreślał, że najważniejszą rzeczą w działalności parku w 2015 roku był fakt zwiększenia o 20 tysięcy ilości klientów korzystających z Parku Wodnego. Dochody parku wodnego z tego tytułu wzrosły o 130 tysięcy złotych. Prawdziwość tych danych jest bardzo wątpliwe ponieważ te liczby wygenerował Paluszek w kooperacji z burmistrzem Arkiem - a te dwa gagatki są w Chojnicach znane z malwersacji, oszustw, i kłamstw. Lecz nawet jeżeli założyć, że te liczby są prawdziwe to czy jest to powód do zadowolenia i gratulacji?

Paluszek (a z nim jego złodziejski mentor burmistrz Arek) chwali się, że dzięki zwiększeniu ilości klientów dochody parku wodnego wzrosły o 130 tysięcy złotych. Chciałbym przypomnieć, że w styczniu 2015 roku by ratować park wodny od upadłości finansowej burmistrz Arek przekazał Paluszkowi 1,3 miliona złotych dotacji z budżetu miasta. A w roku 2014 Paluszek sprzedał majątek parku wodnego za około 700 tysięcy złotych. Tak wiec dzięki dotacji 1,3 miliona złotych prezes Paluszek potrafił pochwalić się (jeżeli to prawda) zwiększeniem dochodu aż 130 tysięcy złotych - czyli zarobił około 10 % kwoty jaką otrzymał w postaci dotacji z budżetu miasta. Czy to jest powód do dumy i pochwał?

Wydaj mi się, że spółka miejska jaka jest park wodny tak jak i inne spółki miejskie powinna działać tak by na siebie zarobić! Całkowite koszty działalności parku wodnego powinny być pokryte w całości z dochodów tej działalności. Lecz ani prezes Paluszek ani burmistrz Arek nie widzą tego prostego faktu ekonomicznego przez wszystkie 13 lat działalności parku wodnego! Zresztą, ani Paluszek ani Arek nie mają wystarczającej wiedzy ani umiejętności by właściwie zarządzać parkiem wodnym by doprowadzić go do rentowności! Jest to jeszcze jeden przykład, że korupcyjnie kupiony (z użyciem splagiatowanej pracy doktorskiej) dyplom doktora ekonomi burmistrza Arka Finstera nie jest substytutem wiedzy potrzebnej do racjonalnego zarządzania parkiem wodnym - tak by wyprowadzić go z permanentnego stanu upadłości finansowej - i by doprowadzić go do rentowności! Także, i przechwalanie się ograniczonego intelektualnie prezesa Paluszka, że jakiś nauczyciel chwalił go za postępy w nauce marketingu, nie pomagają mu w osiągnięciu rentowności chojnickiego parku wodnego.

Zresztą, w moim osobistym przekonaniu, burmistrz Arek w korupcyjnym porozumieniu z prezesem Paluszkiem używają nieudolne zarządzanie parkiem wodnym by ukrywać i tuszować złodziejstwo jakiego się tam dopuszczają. Marionetkowa rada nadzorcza służy jedynie burmistrzowi do kamuflowania złodziejstwa i korupcji jakie mają miejsce w parku wodnym. Chociażby w 2014 roku, burmistrz na rachunek bankrutującego parku wodnego za społeczne pieniądze kupił sobie wakacyjny mikrobus za ponad 90 tysięcy złotych. A gdy wyszło to na jaw, to dla tuszowania sprawy, szybko nakazał sprzedanie tego mikrobusa. A i prezes Paluszek kradnie jak tylko może - burmistrz daje mu corocznie około 65 tysięcy złotych na koszty reprezentacyjne - pieniądze, które Paluszek może wydawać według swojego widzi-mi-się na restauracje, prywatne wyjazdy, na nowe ubrania, i na inne osobiste potrzeby. Dodatkowo, co widać z wydatków parku wodnego, Paluszek z budżetu parku wodnego wydaje na prenumeratę swoich ulubionych czasopism prawie 30 tysięcy złotych rocznie. Także z budżetu parku wodnego na telefony komórkowe dla swojej całej rodziny i wybranych znajomych prezes wydaje prawie tyle samo pieniędzy ile wydaje się na telefony komórkowe w chojnickim ratuszu. Do tego dochodzi trwonienie pieniędzy na niepotrzebne dla parku wodnego zakupy produktów i usług u znajomych by z budżetu parku wodnego zwiększyć ich dochody i kupić ich poparcie dla burmistrza i prezesa.

Tak to w parku wodnym burmistrz i jego protegowany prezes kradną i marnotrawią społeczne pieniądze! Marionetkowa rada nadzorcza i marionetkowi radni miejscy z KWW Arka Finstera "Korupcyjny Program 2018" tuszują złodziejstwo i korupcyjne przewały w zamian za parę złotych korupcyjnego wynagrodzenia.

Więcej niecenzurowanych informacji jest na portalu:

chojnice.livejournal.com

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
26 Listopada 2015, godzina 18:44
Oceniono 4 razy 2
~Co z kagańcem dla Mariusza?
Czy widział ktoś Mariusza w obiecywanym kagańcu?

Wydaje się, że sprawy toczą się dla Mariusza jak zawsze - za przyzwoleniem burmistrza Arka dalej swobodnie (EDIT) i marnotrawi społeczny majątek Parku Wodnego.
07 Sierpnia 2015, godzina 07:38
Oceniono 6 razy 2
~pumeX
Ja się zastanawiam gdzie ci wszyscy świadomi chojniczanie zniesmaczeni poczynaniami lokalnej władzy - widać pełno ich w internecie, ale jak przychodzi do głosowania okazuje się, że prawie wszyscy bez końca wolą wybierać tych samych, bo 15 lat temu był remont starówki.

Ludzie po prostu CHCĄ pompować pieniądze z podatków w fatalnie zarządzany basen, oczywiście nie korzystając z jego usług gdyż są zbyt drogie. "Przecież F. tyle zrobił dla Chojnic" blebleble, wiadomo.
06 Sierpnia 2015, godzina 17:56
Oceniono 9 razy 1
~Do poniżej
Oczywiście, że się zajmą ze starannością. Jeden z panów weźmie pisaki i wszystko dokładnie rozrysuje. Wyjaśni radnym, że wszystko jest w porządku, a za jakiś czas będzie można prezesowi ponieść żenująco niską pensję.
14 Czerwca 2015, godzina 22:53
Oceniono 11 razy 1
~gość
oby na sesji miejskiej 15.06.br zajęli się tą sprawą z należytą starannością i wyciągnęli konsekwencje
14 Czerwca 2015, godzina 22:25
Oceniono 8 razy -2
~wyborca
Przed chwilą przeczytałem protokół pokontrolny, który jest pod artykułem w PDF.
Porażka. "Gratuluję" tym co wybrali prezesa na radnego powiatowego.
12 Czerwca 2015, godzina 11:23
Oceniono 13 razy 3
~ja
Nie dziwię się że ludzie tam sr..ą.
09 Czerwca 2015, godzina 15:31
Oceniono 9 razy -1
~gość
08 Czerwca 2015, godzina 18:44
Oceniono 11 razy -1
~ ~Prezes Mariusz Paluch odpowiada na zarzuty:
hehe pali im się już grunt pod nogami.....zarabiasz baranie 10 razy więcej od większości w Chojnicach tyrających po 280 godzin jak ja i co? obsrałeś się i g.wno z tego wyszło...Finio cie kryl i dbał o swojego żołnierza ale wiesz co? wywieziemy was wszystkich.......na taczkach i nie boje ci się tego powiedzieć w twarz prezesie o żenujących niskich zarobkach!
08 Czerwca 2015, godzina 17:06
Oceniono 30 razy 18
~Prezes Mariusz Paluch odpowiada na zarzuty:
08 Czerwca 2015, godzina 14:33
Oceniono 31 razy 21
~Rachunek za korupcje władz w Chojnicach zapłacą wszyscy chojniczanie!
Katastrofalny stan finansowy parku wodnego, jak i zadłużenie i zły stan finansowy miejskiego budżetu to nie przypadek lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności - to rezultat wyboru jaki dokonali w czasie wyborów samorządowych mieszkańcy Chojnic!

Gdy w czasie wyborów wybiera się skorumpowane władze samorządowe to trudno później oczekiwać, że ci skorumpowani samorządowcy będą uczciwi, racjonalni, i otwarci na potrzeby społeczeństwa Chojnic!

Rachunek za korupcje władz, oszustwa, i złodziejstwo publicznego majątku w Chojnicach jak zwykle zapłacą wszyscy chojniczanie!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
08 Czerwca 2015, godzina 12:19
Oceniono 33 razy 21
~~smialy prawie mieszkaniec

prośba


nieśmiałego Mariuszka na prezesa i będzie super.....


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
08 Czerwca 2015, godzina 06:34
Oceniono 37 razy -1
~świadomy chojniczanin
Teraz juz rozumiem dlaczego Finsterowi tak zależało żeby za wszelką cenę wygrać te wybory. Posunął się do kłamstw (miejsce zamieszkania), szkalowania opozycji (Kaczmarek i cały PCHS), prowadzenia kampanii wyborczej na konferencjach w ratuszu, uruchomienia telebimów podczas ciszy wyborczej, dołożenie Paluchowi do "żenująco niskiej pensji" prezesa (żeby była kasa od kumpla na kampanię). Gdyby opozycja przejęła władzę, na jaw by wyszły wszystkie przekręty Finstera. A tak jeszcze trochę poużywa. Ale i tak już ten domek z kart się sypie. Będzie dużo huku i dymu... Po prostu SIARA!
07 Czerwca 2015, godzina 22:35
Oceniono 29 razy 15
~gość
robi się gorąco, bardzo gorąco, nie potrzeba sauny
07 Czerwca 2015, godzina 22:26
Oceniono 31 razy 19
~brawo krzys!
Przypominam radnym z komisji, że zostali powołani do sprawdzenia czy burmistrz miasta Chojnice jako przedstawiciel właściciela spółki Park Wodny sprawuje prawidłową kontrolę nad spółką dysponującą majątkiem publicznym. I nie jest tak jak próbuje "tłumaczyć" prezes Paluch, że to spółka prawa handlowego i obywatel nie ma prawa jej kontroli!

Pamiętam jak były radny Dolny i chyba Wenta, a może nawet Mielke sadzili się na skontrolowanie finansów Parku Wodnego. I wtedy zostali wyj....ani prze Paluszka i Finia, bo ci dwaj (co ukradli księżyc i jeszcze trochę innych cennych rzeczy w Chojnicach) wymyślili, że "że to spółka prawa handlowego i obywatel nie ma prawa jej kontroli!". Mi się scyzoryk w kieszeni otwiera jak ta banda autokratów robi w h...ja społeczeństwo naszego miasta!
Jak radni nie zgłoszą do CBA tych przekrętów, to ja to zrobię.
07 Czerwca 2015, godzina 22:21
Oceniono 29 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 423.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 17:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.48 395.32 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.01 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.80 509.10 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 17:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij