Młodzież walczy o zajęcia i nauczycieli. Aktualizacja
Niedawno na ręce starosty chojnickiego trafiła petycja wystosowana przez samorząd szkolny II LO w Chojnicach. Uczniowie sprzeciwiają się redukcji zajęć pozalekcyjnych oraz etatów nauczycielskich, prosząc jednocześnie organ prowadzący o ponowne przemyślenie decyzji.
Zarząd powiatu swoje decyzje uzasadnia niewystarczającą subwencją oświatową. - Subwencja oświatowa - 49,4 mln zł, a z arkuszy organizacyjnych, które przedstawili nam dyrektorzy wynika, że potrzeby w szkołach będą na poziomie 51 milionów - mówił na początku maja starosta Stanisław Skaja.
- Wyrażamy temu wszystkiemu zdecydowany sprzeciw. Zebraliśmy pod naszą petycją ok. 250 podpisów uczniów naszej szkoły, ale także mobilizujemy inne szkoły z Chojnic - mówi Damian Pazik, przewodniczący "nowego" ogólniaka. "Przy wyborze szkoły kierowaliśmy się ofertą zajęć pozalekcyjnych. Teraz, gdy możliwość uczęszczania na nie może nam zostać odebrana, czujemy się oszukani" - podnoszą m.in. w petycji młodzi ludzie prosząc jednocześnie organ prowadzący o spotkanie. - Cieszę się, że młodzież angażuje się w tą sytuację, że walczy o swoją szkołę. My szukamy rozwiązań - odpowiada włodarz powiatu i zapewnia, że do spotkania dojdzie we wrześniu bądź październiku. Do otrzymanej petycji, a także redukcji etatów Stanisław Skaja odniósł się na sesji:
Reklama | Czytaj dalej »
starosta-19.06.2015.mp3
Uczniowie II LO im. gen. Władysława Andersa swą petycję wysłali także do wiadomości Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Jakiej reakcji mogą spodziewać się ze strony tej instytucji? Zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy w dniu dzisiejszym, odpowiedź opublikujemy zaraz po otrzymaniu.
Przypomnijmy, że 28 maja z prośbą o interwencję w/w sprawie do rady powiatu wystąpiła Międzyzakładowa Komisja NSZZ "Solidarność".
Powiązane artykuły
Oszczędności w oświacie a subwencja
Aktualizacja 24.06.2015 r.
Publikujemy odpowiedź jaką otrzymaliśmy z Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie.
W odpowiedzi na e-mail od „Redakcji Chojnice24.pl” z dnia 22.06.2015 r. w sprawie zapytania dotyczącego organizacji zajęć pozalekcyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu chojnickiego, uprzejmie informuję, że umiejscowienie zajęć rozwijających…(pozalekcyjnych) w prawie oświatowym znajduje się w:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. 2004 nr 256, poz.2572 z późn, zm.) określa zadania organu prowadzącego szkołę w art.5 ust 7 p.1. „zapewnienie warunków działania szkoły…; w art. 5a, ust 2 i 3 zapewnienie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej, jest zadaniem oświatowym powiatu; środki niezbędne na realizację zadań oświatowych, w tym na wynagrodzenia nauczycieli oraz utrzymanie szkół, zagwarantowane są w dochodach jednostek samorządu terytorialnego; natomiast w art. 64 w ust 1. wymienione są podstawowe formy działalności dydaktyczno – wychowawczej szkoły, jak: obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i specjalistyczne organizowane dla uczniów wymagających szczególnego wsparcia w rozwoju lub pomocy psychologiczno – pedagogicznej, zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych;
· rozp. MEN z dnia 27 sierpnia 2012 roku w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 poz. 977), określa podstawę programową, której realizacja jest obowiązkowa na każdym etapie edukacyjnym w zakresie kompetencji kluczowych. Zajęcia rozwijające… (pozalekcyjne) są przedłużeniem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a zarazem formą rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia ucznia, a także zagospodarowującą kulturalny wypoczynek i rozrywkę.
· rozp. MEN z dnia 30 kwietnia 2013 roku w sprawie zasad udzielania i organizowania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 poz. 532) nakłada obowiązki związane ze wspomaganiem uczniów o różnych potrzebach, w tym z niepowodzeniami edukacyjnymi i o szczególnych zainteresowaniach i zdolnościach;
· rozp. MEN z dnia 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. 2009 nr 168, poz.1324 z późn. zm.) w wymaganiu 4 ,,Uczniowie są aktywni” zawiera na poziomie podstawowym następujące kryteria: ,,Uczniowie są zaangażowani w zajęcia prowadzone w szkole lub placówce i chętnie w nich uczestniczą. Nauczyciele stwarzają sytuacje, które zachęcają każdego ucznia do podejmowania różnorodnych aktywności.”
Dyrektor we współdziałaniu z organem prowadzącym placówkę jest zobowiązany przestrzegać przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły. Organizowanie przez szkołę zajęć pozalekcyjnych ma na celu zapewnienie harmonijnego rozwoju młodzieży, poszerzanie ich zainteresowań oraz rozwijanie talentów, wiedzy i umiejętności uczniów uzdolnionych, a także uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, na miarę ich możliwości. Środki na realizację zajęć rozwijających powinny być zaplanowane przez dyrektorów w budżecie szkół.
Halina Uchman
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty
w Kościerzynie
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Młodzi to jest nasza przyszłosc i przyszli wyborcy , o czym należy pamiętac.
Galeria "najlepsi absolwenci 2014-2015 u Starosty" cieszy i napawa nas dumą, że są tacy.
Brawo !
Młodzież wie i widzi co się złego dzieje w Starostwie i wręczenie nagród przez te osoby, które działają na
szkodę młodzieży w chojnckich szkołach było delikatnie mówiac nietaktem.
Starosta i dyrektor edukacji - śmiechu warte.
Starosto- młodzież w jednej szkole zdobyła 250 podpisów, a Ty w całym powiecie zaledwie 311.
.
W sytuacji powiatu chojnickiego urzędnicy, których zadaniem jest slużenie obywatelowi, starają się ograniczyć prawo uczniów do poszerzania wiedzy tłumacząc to "wyższą koniecznością" robienia oszczędności. Starają się zbyć młodych dorastający ludzi, wykazujących się obywatelską dojrzałością i zamknąć im usta argumentem, że to nauczyciele powinni za darmo wyrabiać dodatkowe godziny. To jest właśnie manipulacja młodymi, nieuczciwe postępowanie władzy wobec mieszkańców powiatu.
Feliks Koneczny w 1912 pisał:
Polecam krótki film "Pajdokracja - czyli władza młokosów". Autor: prof. Wolniewicz, polski profesor filozofii, logik.
https://www.youtube.com/watch?v=Ee2yk-hzfxg
Wyżej załączona petycja (bez podpisu, czyli nie jest wiarygodnym dokumentem) może zostać wykorzystana na lekcjach logiki z uwagi na bogactwo zawartych w niej błędów logicznych. Petycja, będąca narzędziem załatwiania własnych interesów, nie wystawiaja dobrego świadectwa II LO, czego dowodem są m.in. reakcje uczniów i nauczycieli z innych szkół.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!