Duże i małe zmiany nadzieją na przetrwanie straży
Jednoosobowe patrole strażników wyposażonych w kamerki wideo, to główna innowacja, jaką w działaniu Straży Miejskiej w Chojnicach widziałby burmistrz. Pomysły na zmiany na lepsze w funkcjonowaniu formacji zgłosiły także samorządy osiedlowe. Czy chojniczanie dadzą mundurowym szansę na reorganizację, dowiemy się 20 grudnia, kiedy to odbędzie się referendum w sprawie likwidacji formacji.
Z przewodniczącymi osiedli burmistrz Arseniusz Finster spotkał się w minionym tygodniu. - Nikt nie wyraził poglądu, że straż trzeba likwidować. Przewodniczący mówili o poprawie sposobu jej funkcjonowania - relacjonuje włodarz. Korekcie miałby zostać poddany sposób patrolowania, bo dwóch strażników siedzących w aucie na rozrabiających nie robi wrażenia. - Patrol i obserwacja powinny mieć charakter pieszy - uściśla Finster i dodaje do tego swój pomysł, aby jedynie patrole interwencyjne składały się z dwóch funkcjonariuszy. - Jadąc sam więcej zauważam niż dwóch strażników w jednym radiowozie. Straż miejska też ma widzieć dziury w drodze, chodniku czy przekrzywione znaki - uczula burmistrz. Samorządowcy na swych osiedlach częściej widzieliby strażników także w cywilu, a do dyspozycji dzielnicowych chcieliby mieć przez całą dobę. Dwóm z nich Robertowi Niemczykowi (osiedle Małe Osady, Pawłówko) i Zbigniewowi Szatkowskiemu (Słoneczne-Leśne) za wykonywaną pracę wystawili ocenę bardzo dobrą.
Reklama | Czytaj dalej »
- Strażnik miejski musi zrozumieć, że on jest na służbie. Ale poza służbą powinien angażować się w bieżące problemy osiedla - mówi burmistrz. Do tego wszystkiego funkcjonariusz ma być bardziej medialny i... sympatyczny. - Pomocniczy i empatyczny - dodaje Finster, który dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów przewiduje dla municypalnych nawet zajęcia z psychologiem.
W modyfikacji proponowanej przez burmistrza znajduje się także nowe wyposażenie dla funkcjonariuszy - kamera przy mundurze. - Rzecz, która w Polsce nie jest stosowana w straży miejskiej, a myślę, że warto ją zastosować. Nie wiem co o tym powie fundacja helsińska, bo wiem że były protesty - mówi Arseniusz Finster. Nagranie wideo poczynione podczas interwencji miałoby być nie tylko rękojmią dla skarżących się na pracę strażników, ale i zobrazowaniem dnia ich pracy. Kolejną nowinką ma być elektroniczny system śledzenia spraw. Dzięki niemu funkcjonariusz dopiero po drugim upomnieniu ukarałby delikwenta. A że burmistrz lubi, gdy dowódcy nie tylko rządzą ale i pracują, planuje posłać w miasto także komendanta i jego zastępcę. - Ja jestem 26. strażnikiem miejskim. Od 16 lat podnoszę kosze, zbieram papiery, wrzucam to co z samochodu wyrzucają (...) Ale też jestem beneficjentem straży miejskiej jako obywatel, bo jak raz zgubiłem portfel, to straż miejska i policja znalazła panią, która chciała go sobie na pamiątkę zatrzymać. Są skuteczne działania w powiązaniu - wspomina włodarz Chojnic. Burmistrz na pomoc podległej mu formacji mógł także liczyć, gdy zachorował jego pies. Czworonoga do weterynarza przewiózł wynajętym radiowozem.
- Musimy inaczej spojrzeć na straż miejską. Jak państwo widzą, nie bronię jej jak zakon krzyżacki Malborka, tylko staram się zrozumieć to, co ludzie mówią - dodaje Arseniusz Finster.
1 grudnia o godz. 10.00 w sali obrad ratusza o straży miejskiej rozmawiać będą formacje i instytucje z nią współpracujące. Burmistrz miasta zapowiada także specjalny dyżur, na którym będzie przyjmować indywidualnie mieszkańców chcących zabrać głos w sprawie. - Będzie także spotkanie publiczne - dodaje Finster. Na dwa tygodnie przed referendum odbędzie się zaś debata z udziałem komitetu referendalnego. Na każdym ze spotkań włodarz zamierza przedstawić prezentację o działalności chojnickiej formacji. Ta lada chwila ma pojawić się na stronie straży. - 60 procent wszystkich interwencji straży miejskiej kończy się pouczeniami - zaznacza. - Jak będą wyglądały poszczególne obszary życia bez straży miejskiej? - zastanawia się Finster i podaje pod rozwagę sprawę monitoringu, strefy płatnego parkowania, bezdomności czy wyłapywania dzikich i bezdomnych zwierząt.
Na wczorajszej (23.11) sesji rady miejskiej rajcy powołali Miejską Komisję do spraw Referendum. W jej skład weszli: Kazimierz Fortuński, Renata Jabłońska, Leszek Szadłowski, Barbara Kempińska, Kornelia Żywicka, Iwona Myszka, Jacek Studziński, Grzegorz Wirkus. Do 11 grudnia chojniczanie mają czas na złożenie burmistrzowi wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, do 15 grudnia osoby uprawnione do głosowania w referendum mają możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu w wybranym przez siebie obwodzie do głosowania. Decyzją komisarza wyborczego kampania referendalna zakończy się w dniu 18 grudnia. W dniu referendum lokale wyborcze czynne będą od godz. 7-21.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (22)
- Komentarze Facebook (...)
22 komentarzy
Jak wynika z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych:
Art. 21.
1. Strażnik podczas wykonywania czynności służbowych jest obowiązany nosić umundurowanie, legitymację służbową, znak identyfikacyjny oraz emblemat gminny.
Art. 22.
Strażnik przy wykonywaniu czynności (…) jest obowiązany przedstawić się imieniem i nazwiskiem, a ponadto na żądanie osoby, której czynności te dotyczą, okazać legitymację służbową w sposób umożliwiający odczytanie i zanotowanie nazwiska strażnika oraz organu, który wydał legitymację.
a dodatkowo w sprawie ubioru:
Dz.U. 1998 nr 112 poz. 713
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1998 r. w sprawie umundurowania, legitymacji, dystynkcji i znaków identyfikacyjnych strażników gminnych (miejskich).
Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz.U. Nr 123, poz. 779) zarządza się co następuje:
... opis co dokładnie wchodzi w umundurowanie strażnika ...
a co do patroli cywilnych po mieście:
§11.3 Strażnikowi zabrania się noszenia składników umundurowania:
1) w połączeniu z elementami ubioru cywilnego oraz z przedmiotami, które naruszają powagę munduru,
... NO I TO NA TYLE W SPRAWIE PATROLI PO CYWILNEMU ...
Przedstawiciele samorządów oraz inni ludzie ... korzystanie z wyszukiwarki google nie boli, tak samo jak myślenie (podobno)
Funkcjonariusz pod tym względem powinien brać przykład z Pana Burmistrza
Oby mieszkańcy mieli rozum w głowie i nie dali się nabrać na te bajeczki. Przed wyborami zawsze się obiecuje pokazuje itp, a potem załamka, ludzie gryza się w język że dali się iomamić.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!