Duże i małe zmiany nadzieją na przetrwanie straży
Jednoosobowe patrole strażników wyposażonych w kamerki wideo, to główna innowacja, jaką w działaniu Straży Miejskiej w Chojnicach widziałby burmistrz. Pomysły na zmiany na lepsze w funkcjonowaniu formacji zgłosiły także samorządy osiedlowe. Czy chojniczanie dadzą mundurowym szansę na reorganizację, dowiemy się 20 grudnia, kiedy to odbędzie się referendum w sprawie likwidacji formacji.
Z przewodniczącymi osiedli burmistrz Arseniusz Finster spotkał się w minionym tygodniu. - Nikt nie wyraził poglądu, że straż trzeba likwidować. Przewodniczący mówili o poprawie sposobu jej funkcjonowania - relacjonuje włodarz. Korekcie miałby zostać poddany sposób patrolowania, bo dwóch strażników siedzących w aucie na rozrabiających nie robi wrażenia. - Patrol i obserwacja powinny mieć charakter pieszy - uściśla Finster i dodaje do tego swój pomysł, aby jedynie patrole interwencyjne składały się z dwóch funkcjonariuszy. - Jadąc sam więcej zauważam niż dwóch strażników w jednym radiowozie. Straż miejska też ma widzieć dziury w drodze, chodniku czy przekrzywione znaki - uczula burmistrz. Samorządowcy na swych osiedlach częściej widzieliby strażników także w cywilu, a do dyspozycji dzielnicowych chcieliby mieć przez całą dobę. Dwóm z nich Robertowi Niemczykowi (osiedle Małe Osady, Pawłówko) i Zbigniewowi Szatkowskiemu (Słoneczne-Leśne) za wykonywaną pracę wystawili ocenę bardzo dobrą.
Reklama | Czytaj dalej »
- Strażnik miejski musi zrozumieć, że on jest na służbie. Ale poza służbą powinien angażować się w bieżące problemy osiedla - mówi burmistrz. Do tego wszystkiego funkcjonariusz ma być bardziej medialny i... sympatyczny. - Pomocniczy i empatyczny - dodaje Finster, który dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów przewiduje dla municypalnych nawet zajęcia z psychologiem.
W modyfikacji proponowanej przez burmistrza znajduje się także nowe wyposażenie dla funkcjonariuszy - kamera przy mundurze. - Rzecz, która w Polsce nie jest stosowana w straży miejskiej, a myślę, że warto ją zastosować. Nie wiem co o tym powie fundacja helsińska, bo wiem że były protesty - mówi Arseniusz Finster. Nagranie wideo poczynione podczas interwencji miałoby być nie tylko rękojmią dla skarżących się na pracę strażników, ale i zobrazowaniem dnia ich pracy. Kolejną nowinką ma być elektroniczny system śledzenia spraw. Dzięki niemu funkcjonariusz dopiero po drugim upomnieniu ukarałby delikwenta. A że burmistrz lubi, gdy dowódcy nie tylko rządzą ale i pracują, planuje posłać w miasto także komendanta i jego zastępcę. - Ja jestem 26. strażnikiem miejskim. Od 16 lat podnoszę kosze, zbieram papiery, wrzucam to co z samochodu wyrzucają (...) Ale też jestem beneficjentem straży miejskiej jako obywatel, bo jak raz zgubiłem portfel, to straż miejska i policja znalazła panią, która chciała go sobie na pamiątkę zatrzymać. Są skuteczne działania w powiązaniu - wspomina włodarz Chojnic. Burmistrz na pomoc podległej mu formacji mógł także liczyć, gdy zachorował jego pies. Czworonoga do weterynarza przewiózł wynajętym radiowozem.
- Musimy inaczej spojrzeć na straż miejską. Jak państwo widzą, nie bronię jej jak zakon krzyżacki Malborka, tylko staram się zrozumieć to, co ludzie mówią - dodaje Arseniusz Finster.
1 grudnia o godz. 10.00 w sali obrad ratusza o straży miejskiej rozmawiać będą formacje i instytucje z nią współpracujące. Burmistrz miasta zapowiada także specjalny dyżur, na którym będzie przyjmować indywidualnie mieszkańców chcących zabrać głos w sprawie. - Będzie także spotkanie publiczne - dodaje Finster. Na dwa tygodnie przed referendum odbędzie się zaś debata z udziałem komitetu referendalnego. Na każdym ze spotkań włodarz zamierza przedstawić prezentację o działalności chojnickiej formacji. Ta lada chwila ma pojawić się na stronie straży. - 60 procent wszystkich interwencji straży miejskiej kończy się pouczeniami - zaznacza. - Jak będą wyglądały poszczególne obszary życia bez straży miejskiej? - zastanawia się Finster i podaje pod rozwagę sprawę monitoringu, strefy płatnego parkowania, bezdomności czy wyłapywania dzikich i bezdomnych zwierząt.
Na wczorajszej (23.11) sesji rady miejskiej rajcy powołali Miejską Komisję do spraw Referendum. W jej skład weszli: Kazimierz Fortuński, Renata Jabłońska, Leszek Szadłowski, Barbara Kempińska, Kornelia Żywicka, Iwona Myszka, Jacek Studziński, Grzegorz Wirkus. Do 11 grudnia chojniczanie mają czas na złożenie burmistrzowi wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania, do 15 grudnia osoby uprawnione do głosowania w referendum mają możliwość złożenia wniosku o dopisanie do spisu w wybranym przez siebie obwodzie do głosowania. Decyzją komisarza wyborczego kampania referendalna zakończy się w dniu 18 grudnia. W dniu referendum lokale wyborcze czynne będą od godz. 7-21.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (22)
- Komentarze Facebook (...)
22 komentarzy
- zabierania wieńców z pomnika Mikołaja Kopernika mieszczącego się w Parku 1000-lecia.
- aktywnych prób kłócenia ze sobą mieszkańców.
- nie pilnowania porządku a spania w radiowozach .
- braku rozliczeń rachunkowych za naprawę swych jednośladów.
- bezprawnego wlepiania mandatów
– A jeszcze w szczególności braku Strażników osiedlowych którzy powinni byli zająć się sprawdzaniem porządku, patrolowaniem ulic, osiedli, placów, terenów przyszkolnych.
Strażnik osiedlowy powinien sprawdzać sygnały mieszkańców, reagować na zgłoszenia o nielegalnym parkowaniu.
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił mi osobiście burmistrz Chojnic doktor Finster na osiedlowym zebraniu.
To teraz niech mnie doktor posłucha.
Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.
Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.
Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.
Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.
– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .
Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.
Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .
Straż Miejska na pewno nie powinna być zlikwidowana w stolicy województwa pomorskiego. Powinien być powołany nowy komendant. Powinny nastać również zmiany w jednostce.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!