Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'Są granice głupoty, których przekraczać nie wolno'

Sprawozdanie prezesa Mariusza Palucha zapoczątkowało dwugodzinną debatę o spółce prowadzącej basen na sesji rady miasta. Tak gorącej dyskusji nie było z sześcioma innymi prezesami, którzy także byli zaproszeni na obrady. W ostrych słowach o prezesie basenu kolejny raz wyrażał się Mariusz Brunka. Prezesa, na którego przysłowiowy kaganiec nałożyć miała rada nadzorcza, chciał dyscyplinować za pośrednictwem burmistrza, mówiąc o granicach głupoty i jej tolerancji. Ale ten z wyników spółki zdawać się był zadowolony.

 

Tegoroczna kontrola audytora z ratusza i radnych z komisji rewizyjnej ujawniła wiele nieprawidłowości i kiepską sytuację finansową spółki. Najwyższej ceny, bo głowy prezesa, żądał w czerwcu Mariusz Brunka, dlatego w poniedziełek uważnie przysłuchiwał się obszernemu sprawozdaniu, próbując doszukać się rezultatów kontroli, analiz i zaleceń, które miał wprowadzać zarząd. Jak poinformował prezes basenu, w okresie od stycznia do października tego roku w odniesieniu do analogicznego okresu w 2014 roku, liczba odwiedzających wzrosła o 18,5 tysiąca. Poszedł za tym przychód większy o 130 tys. zł. Mariusz Paluch obwieścił też, że funkcjonujący od sierpnia apartament przyniósł już 8 tysięcy dochodu, przy nakładach 19,5 tys. zł. Po zaleceniu rady nadzorczej sprzedał też busa, który średnio miesięcznie robił 2,5 tys. km, ale gdzie, tego prezes nie ujawnia.  Paluch podkreślał, że 9-osobowego opla vivaro spółka kupiła okazyjnie i sprzedała tylko o 360 zł taniej. Wiele mówił też o „dorobku sportowo-kulturalnym”, czyli organizacji imprez, oraz planach spółki, tj. podświetlenie i izolacja zjeżdżalni, wymiana szafek w szatniach, zaciągnięcie preferencyjnego kredytu Jeremy i odnawialne źródła energii.

Reklama | Czytaj dalej »

Całe wystąpienie prezesa spółki komunalnej Brunka określił mianem "wodolejstwa" z powtarzeniem tych samych banałów, a najbardziej poirytował go brak refleksji po kontroli i jej zaleceniach. Lokal na wynajem nazwał „pokojem uciech hawajskich”, nie dając wiary w rezultaty finansowe. Obśmiał zarządzenie prezesa dotyczące grafiku pracy sprzątaczek i ich kierownika, które nadawałoby się do... Teleexpressu. Oburzony był też zwolnieniem z pracy konserwatorów, tym bardziej w sytuacji, gdy stan techniczny obiektu pozostawia wiele do życzenia, nad czym wielokrotnie ubolewał sam jej prezes. - Są granice głupoty, których przekraczać nie wolno i granice tolerancji głupoty panie burmistrzu. Proszę o mocną interwencję – mówił ostro Brunka.

A. Finster: Prezes będzie mówił o faktach, czyli o kwestiach związanych z programem naprawczym...

Reakcja burmistrza była zgoła inna od spodziewanej. - Pan prezes nie został tu poproszony, by odnosić się do kontroli. Takie oczekiwania nie wydawały się jednak bezpodstawne, gdyż Arseniusz Finster na konferencji prasowej 13 listopada zapowiadał jego wystąpienie na sesji.

Dla burmistrza najważniejsze były konkretne liczby związane z frekwencją:   - Zahamowaliśmy odpływ klientów. I podkreślał, że było to możliwe dzięki nowym inwestycjom tj. sauny. Poinformował, że w spółce powstaje nowy regulamin, a pion techniczny ma przejść na samozatrudnienie właśnie dla oszczędności.

- To jest taka strategia, żeby wdeptać Palucha w ziemię (…). Na dziś się wywiązał. Chodziło o przedstawienie spółki. Będziemy go oceniać z końcem roku – odpierał burmistrz, czyli jednoosobowe zgromadzenie wspólników spółki. Obiecał nawet głowę Mariusz Palucha na tacy, jeśli okaże się, że jakaś impreza przyniosła stratę.

Z kolei szef komisji realizującej kontrolę zapowiedział, że przy rekontroli przyjrzy się też radzie nadzorczej spółki. - Rada zaczęła kręcić na tej sali. Z nami rozmawiali inaczej – wypominał Edward Gabryś. Zastrzegał też, że nie ma nic osobistego do prezesa. Ale za to radny Marcin Łęgowski odebrał wystąpienie Mariusza Brunki jako nienawistne w stosunku do swojego szefa, prezesa Palucha. Adwersarz Palucha prostował, że jego krytyka nie ma nic wspólnego z emocjami. Zarzucił prezesowi, że to właśnie on działa pod ich wpływem.

- Radny nie ma kompetencji do przeprowadzenia kontroli i wchodzenia w kompetencje właściciela – pouczał prezes Paluch. - Może niech pan pokocha to czego nie rozumie. Autorstwo raportu z kontroli spółki przeprowadzonego przez całą komisję przypisał tylko radnemu Brunce. Tego jeszcze bardziej poirytowało, że prezes basenu obraża radnych i to w dodatku w ich siedzibie. - Mam prawo zadawać pytania. Pan się zapomina. To jest spółka gminy miejskiej. A burmistrz stwierdził nawet, że CP jest „szczególną” spółką.

- To czcza dyskusja. Dajmy szansę zarządowi – dyskusję uciął Antoni Szlanga, po czym prezes jeszcze na koniec przeprosił tych radnych, którzy mogli poczuć się urażeni jego słowami.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~29 Listopada 2015, godzina 19:22
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2015, godzina 20:40
Oceniono 26 razy -12
~plywak 2
Do plywaka z 26 XI godz. 7:53 - nie wiesz skąd ?
pewne firmy w naszym mieście finansują pracownikom basen , a niektórzy pracownicy z daleka co mają robić w naszej dziurze - do galerii jechać bo co miasto może im innego zaproponować , pseudo kino które nie zmieniło się od czasu kiedy chodziłem tam z podstawówki a uwierz że trochę lat minęło ( oprócz nowej tapicerki i wejścia z innej strony za wiele nie zmieniono).
Dzięki tym ludziom na basenie jest ruch ale to na pewno nie zasługa prezesa i nad prezesa A.
29 Listopada 2015, godzina 19:34
Oceniono 20 razy 6
~Tak reagują pis-iowcy
Tak reagują pis-iowcy na niewygodne dla siebie wypowiedzi , członkowie pis-iu utożsamiają się do swojego prezeskia JARKA

Zamknij morde albo cie znajde i ci ja sam zamkne !!!
29 Listopada 2015, godzina 17:48
29 Listopada 2015, godzina 19:22
Oceniono 19 razy 15
~Do do 28 Listopada 2015, godzina 00:07
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2015, godzina 17:56
Oceniono 27 razy -11
~Do 28 Listopada 2015, godzina 21:13
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2015, godzina 17:48
Oceniono 26 razy -20
~E.Ichtioradiolog von Szuwarek
By zwiększyć liczbę chojniczan, którzy kupują bilety i karnety, wynoszącą dziś około 7% ogółu, prezes Centrum Park ma ciekawy pomysł. Jest zdania, że jeśli z budżetu miasta z różnych programów w ciągu roku będzie trafiać do parku wodnego dotacja w wysokości 1,5 mln złotych, to będzie mógł zaproponować mieszkańcom miasta wiele niższe stawki za wstęp na basen.

http://chojnice24.pl/artykul/15349/jak-przezyc-za-minimalna-krajowa/0/#comments
Dotacje z budżetu miasta trafiały do CP co roku , a tabela opłat jest jakaś taka scementowana na amen. "Świetny" pomysł prezesa Palucha się sprawdził tylko w kwestii dopłat.. dla Niego.
29 Listopada 2015, godzina 14:36
Oceniono 23 razy 7
~jan
dajcie ludziom w mieście zarobki godziwe i prace której brakuje to chętnych na basen nie zabraknie a tak na takie luksusy stać tylko prezesa
29 Listopada 2015, godzina 09:58
Oceniono 21 razy -3
~do 28 Listopada 2015, godzina 15:50
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Listopada 2015, godzina 21:13
Oceniono 46 razy -16
~Dla własnego komfortu burmistrz samodzielnie wazelinuje sobie Palucha!
Paluszek (a z nim jego (EDIT) mentor burmistrz Arek) chwalą się, że dzięki zwiększeniu ilości klientów, dochody parku wodnego wzrosły o 130 tysięcy złotych. Chciałbym przypomnieć, że w styczniu 2015 roku by ratować park wodny od upadłości finansowej burmistrz Arek przekazał Paluszkowi 1,3 miliona złotych dotacji z budżetu miasta. A dodatkowo w roku 2014 Paluszek sprzedał majątek parku wodnego za około 700 tysięcy złotych. Tak wiec dzięki 700 tysiącom złotych ze sprzedaży majątku i dzięki dotacji 1,3 miliona złotych prezes Paluszek potrafił pochwalić się (jeżeli to prawda) zwiększeniem dochodu aż 130 tysięcy złotych - czyli zarobił około 10 % kwoty 1,3 miliona złotych jaką otrzymał w postaci dotacji z budżetu miasta. Zresztą, przy cenie biletu 13 złotych za godzinę korzystania z basenu wynika, że jedynie o 10 tysięcy (130 tys. złotych dzielone przez 13 zł/osoba na godzinę) wejść pełnopłatnych klientów zwiększył się popyt na usługi parku wodnego - reszta klientów powyżej 10 tysięcy wejść to darmowe wejścia rozdawane przez Paluszka wśród rodziny i znajomych! Czyli aż 50 % wzrostu wejść klientów korzystających z basenów to darmowi klienci i znajomi prezesa i burmistrza! Czy manipulowanie statystykami i stwarzanie fikcji to jest powód do dumy i pochwał?

Więcej niecenzurowanych informacji jest na portalu:

chojnice.livejournal.com

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
28 Listopada 2015, godzina 15:50
Oceniono 71 razy 39
~do 28 Listopada 2015, godzina 00:07
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Listopada 2015, godzina 01:28
Oceniono 62 razy -14
~E.Ichtioradiolog von Szuwarek
Jak na krótką metę poprawić rentowność firmy? Odpowiedź jest prosta. Kosztem pracowników. Można zapisać w zakładce - Zrobione! Wzrost odwiedzin CP czym był spowodowany? Ile było promocji na które gawiedź się skusiła? Atrakcyjna cena 5zł/h spowodowała, że i ludzie się znaleźli na basenie. Byli ludzie, był zysk. Czyli liczyła się ilość, ale prezes wolał przez lata utrzymywać stawkę powyżej 10-ciu złotych. Ktoś tu napisał o karnetach - pewnie trafił w 10-tkę. Czy ten zysk zamortyzuje wszystkie dopłaty, które były przekazywane spółce CP przez kolejne lata? Odnośnie tego wytłuszczonego przez burmistrza zysku. W 2013 roku sukces w CP był odtrąbiony, a potem i tak prezes przyszedł po dopłaty, które otrzymał:

http://chojnice24.pl/artykul/16840/wokol-budzetu-i-dotacji-dla-parafii-wyjasnienia-burmistrza/

Pojawiła się pewna nowość. W drugim półroczu miasto nie będzie musiało finansować nauki pływania dla uczniów. - Park Wodny sobie radzi – powiedział burmistrz. - Żebyśmy nie obudzili się w grudniu, że trzeba będzie przekazać środki – skwitował radny Bluma.


a tu mamy dopłatę

http://chojnice24.pl/artykul/17022/doplata-dla-centrum-parku/

W tym półroczu miasto nie dało pieniędzy na powszechną naukę pływania dla dzieci. Radny Bartosz Bluma dopytywał o to burmistrza podczas sesji 28 października. - Park Wodny sobie radzi – zapewniał wówczas Arseniusz Finster. Mimo tego radny opozycji wyraził obawy, że może dojść do sytuacji, że środki trzeba będzie rzutem na taśmę przekazać w grudniu. Pomylił się o miesiąc. - Co się stało w Centrum Parku, bo burmistrz mówił na sesji, że kondycja jest bardzo dobra i być może nie będzie konieczności dofinansowania, a dwa tygodnie później sytuacja tak szybko się zmieniła? - radny opozycji dopytywał dziś podczas komisji budżetu.


Finster stoi murem za Paluchem i jak widać skrzywdzić go nie da. Paluch od lat tą samą śpiewką , czyli pokażcie że potraficie lepiej. Zwolnić, rozpisać konkurs i dać szansę nowemu. Na pewno pokaże coś innego.
27 Listopada 2015, godzina 20:08
Oceniono 65 razy 3
~panie b
panie b. - krytykując kogoś krytykujesz samego siebie.
27 Listopada 2015, godzina 15:02
Oceniono 36 razy 6
~bolo
O Chojnicach i 99 % miejscach w Polsce. Nadzieja w przedterminowych wyborach. Nie będzie łatwo, burmistrz już zniechęca do udziału w refrendum, podobnie może być z wyborami samorządowymi. Czas zrobić z tym porządek.
27 Listopada 2015, godzina 11:51
Oceniono 18 razy 2
~Czyżby o Chojnicach?
27 Listopada 2015, godzina 10:07
Oceniono 15 razy -3
~Czy Arek i Paluszek mają się czym chwalić w bankrutującym parku wodnym?
W ostatnim wystąpieniu nieudaczny prezes Paluszek podkreślał, że najważniejszą rzeczą w działalności parku w 2015 roku był fakt zwiększenia o 20 tysięcy ilości klientów korzystających z Parku Wodnego. Dochody parku wodnego z tego tytułu wzrosły o 130 tysięcy złotych. Prawdziwość tych danych jest bardzo wątpliwe ponieważ te liczby wygenerował Paluszek w kooperacji z burmistrzem Arkiem - a te dwa gagatki są w Chojnicach znane z malwersacji, oszustw, i kłamstw. Lecz nawet jeżeli założyć, że te liczby są prawdziwe to czy jest to powód do zadowolenia i gratulacji?

Paluszek (a z nim jego złodziejski mentor burmistrz Arek) chwali się, że dzięki zwiększeniu ilości klientów dochody parku wodnego wzrosły o 130 tysięcy złotych. Chciałbym przypomnieć, że w styczniu 2015 roku by ratować park wodny od upadłości finansowej burmistrz Arek przekazał Paluszkowi 1,3 miliona złotych dotacji z budżetu miasta. A w roku 2014 Paluszek sprzedał majątek parku wodnego za około 700 tysięcy złotych. Tak wiec dzięki dotacji 1,3 miliona złotych prezes Paluszek potrafił pochwalić się (jeżeli to prawda) niezwiększeniem dochodu aż 130 tysięcy złotych - czyli zarobił około 10 % kwoty jaką otrzymał w postaci dotacji z budżetu miasta. Czy to jest powód do dumy i pochwał?

Wydaj mi się, że spółka miejska jaka jest park wodny tak jak i inne spółki miejskie powinna działać tak by na siebie zarobić! Całkowite koszty działalności parku wodnego powinny być pokryte w całości z dochodów tej działalności. Lecz ani prezes Paluszek ani burmistrz Arek nie widzą tego prostego faktu ekonomicznego przez wszystkie 13 lat działalności parku wodnego! Zresztą, ani Paluszek ani Arek nie mają wystarczającej wiedzy ani umiejętności by właściwie zarządzać parkiem wodnym by doprowadzić go do rentowności! Jest to jeszcze jeden przykład, że korupcyjnie kupiony (z użyciem splagiatowanej pracy doktorskiej) dyplom doktora ekonomi burmistrza Arka Finstera nie jest substytutem wiedzy potrzebnej do racjonalnego zarządzania parkiem wodnym - tak by wyprowadzić go z permanentnego stanu upadłości finansowej - i by doprowadzić go do rentowności! Także, i przechwalanie się ograniczonego intelektualnie prezesa Paluszka, że jakiś nauczyciel chwalił go za postępy w nauce marketingu, nie pomagają mu w osiągnięciu rentowności chojnickiego parku wodnego.

Zresztą, w moim osobistym przekonaniu, burmistrz Arek w korupcyjnym porozumieniu z prezesem Paluszkiem używają nieudolne zarządzanie parkiem wodnym by ukrywać i tuszować złodziejstwo jakiego się tam dopuszczają. Marionetkowa rada nadzorcza służy jedynie burmistrzowi do kamuflowania złodziejstwa i korupcji jakie mają miejsce w parku wodnym. Chociażby w 2014 roku, burmistrz na rachunek bankrutującego parku wodnego za społeczne pieniądze kupił sobie wakacyjny mikrobus za ponad 90 tysięcy złotych. A gdy wyszło to na jaw, to dla tuszowania sprawy, szybko nakazał sprzedanie tego mikrobusa. A i prezes Paluszek kradnie jak tylko może - burmistrz daje mu corocznie około 65 tysięcy złotych na koszty reprezentacyjne - pieniądze, które Paluszek może wydawać według swojego widzi-mi-się na restauracje, prywatne wyjazdy, na nowe ubrania, i na inne osobiste potrzeby. Dodatkowo, co widać z wydatków parku wodnego, Paluszek z budżetu parku wodnego wydaje na prenumeratę swoich ulubionych czasopism prawie 30 tysięcy złotych rocznie. Także z budżetu parku wodnego na telefony komórkowe dla swojej całej rodziny i wybranych znajomych prezes wydaje prawie tyle samo pieniędzy ile wydaje się na telefony komórkowe w chojnickim ratuszu. Do tego dochodzi trwonienie pieniędzy na niepotrzebne dla parku wodnego zakupy produktów i usług u znajomych by z budżetu parku wodnego zwiększyć ich dochody i kupić ich poparcie dla burmistrza i prezesa.

Tak to w parku wodnym burmistrz i jego protegowany prezes kradną i marnotrawią społeczne pieniądze! Marionetkowa rada nadzorcza i marionetkowi radni miejscy z KWW Arka Finstera "Korupcyjny Program 2018" tuszują złodziejstwo i korupcyjne przewały w zamian za parę złotych korupcyjnego wynagrodzenia.

Więcej niecenzurowanych informacji jest na portalu:

chojnice.livejournal.com

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
26 Listopada 2015, godzina 18:39
Oceniono 83 razy 65

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 423.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 16:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.74 395.59 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.10 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 504.11 509.40 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 16:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij