Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka, fotomontaż ms

Przejrzystość na basenie

Od lewej: prezes Mariusz Paluch, burmistrz Arseniusz Finster i członkowie RN Artur Niewiarowski, Daniel Cieślak i Henryk Modrzejewski.

Od lewej: prezes Mariusz Paluch, burmistrz Arseniusz Finster i członkowie RN Artur Niewiarowski, Daniel Cieślak i Henryk Modrzejewski.

Słowa o transparentności zderzają się z rzeczywistością. Na niewygodne pytania władze miejskiej spółki unikają odpowiedzi jak ognia lub w najlepszym razie traktują je wybiórczo. Ciągle nie wiadomo, kto i gdzie jeździł służbowym autem, bo prezes, który sam korzystał z auta w czasie urlopu, nie chce ujawnić całej dokumentacji. Do korzystania z mienia spółki przyznaje się też burmistrz.

 

Rada nadzorcza spółki zarządzającej basenem deklarowała przejrzystość działań, gdy żółtą kartkę dostał prezes Mariusz Paluch. Kontrola radnych w spółce ujawniła złą sytuację ekonomiczną, brak kalkulacji przedsięwzięć i analiz. Nałożono ograniczenia, przysłowiowy kaganiec, także w kontaktach z mediami. Pisemna korespondencja miała przechodzić przez radę nadczorczą. Ale do dziś pozostały pytania bez odpowiedzi i to mimo wielokrotnie kierowanych zapytań, wysyłanych także do wiadomości burmistrza, który jest jednoosobowym zgromadzeniem wspólników spółki. Arseniusz Finster w rozmowie z naszą reporterką przyznał, że faktycznie najlepiej byłoby udostępnić ewidencję przebiegu auta i rozmawiał o tym z radą nadzorczą. Jej przewodniczący Artur Niewiarowski w odpowiedzi do redakcji stwierdził, że rada nie może wydawać poleceń zarządowi by udostępnić prasie materiały. Choć sam publicznie w czasie konferencji prasowej, podczas której rada nadzorcza informowała o pokontrolnych ograniczeniach nałożonych na prezesa spółki, prosił by wszelkie pytania kierować do rady.

Reklama | Czytaj dalej »

Mariusz Paluch na kilkukrotnie ponawiany wniosek o dostęp do ewidencji przebiegu służbowego samochodu odmawiał, oczekując od redakcji wskazania szczególnego interesu publicznego. Prezes może nie ma takiej wiedzy, choć powinien, bo spółka przez pewien czas prowadziła nawet radio, że dziennikarz, który zwraca się po informacje, zawsze występuje w interesie publicznym. Wreszcie spółka postanowiła dosłownie pozbyć się problemu, czyli sprzedać auto. Dziewięcioosobowy opel vivaro został sprzedany pod koniec lipca za 86 tys. zł, a na początku sierpnia kupiony mniejszy, dostawczy fiat za 17 tys. zł. Transakcje zawarto z jedną firmą z Chojnic. Jaką, tego prezes nie chce ujawnić, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorcy. Za to burmistrz wymienia firmę Elita. - Parkowi Wodnemu nie był potrzebny samochód na wynajem. Zawsze przegra konkurencję z inwestorem prywatnym, który robi to profesjonalnie – ocenia Arseniusz Finster. Przyznaje też, że sam korzystał z opla vivaro, który będąc jeszcze w posiadaniu spółki średnio miesięcznie robił 2,5 tys. km. - Raz korzystałem. Wiem, że wynajmowaliśmy ten samochód i jechałem na lotnisko do Gdańska. Więcej nie korzystałem, tylko raz. Ale to jechało kilkanaście osób i nawet ja go nie wynajmowałem, tylko inna osoba niezwiązana z miastem ani parkiem wodnym – odpowiada włodarz, jednocześnie będący jednoosobowym zgromadzeniem wspólników.

- Raz korzystałem... - odpowiada A. Finster na pytanie reporterki

To stoi w sprzeczności z informacją udzieloną przez Mariusz Palucha w marcu tego roku, czyli jeszcze przed medialną burzą, która rozpętała sią nad władzami spółki. Brzmiała ona następująco: „Regulamin wewnętrzny spółki dopuszcza możliwość wynajmowania pojazdu, jednak dotyczy to osób i instytucji współpracujących, pracujących i partnerskich w stosunku do Centrum Park Chojnice”.

Jak często korzystał z auta zarząd spółki, tego nie sposób ustalić bez dostępu do dokumentów. Dysponujemy zaledwie jedną fakturą na kwotę 100 zł za trasę Łeba – Chojnice i z powrotem wystawioną na Mariusza Palucha. Kiedy ważyły się losy spółki, dzień przed specjalnie zwołaną konferencją, prezes pojechał służbowym autem na urlop nad morze. Nie bez problemu, ale w końcu udało się też zdobyć cennik wynajmu auta. Już teraz nieaktualny.

Aktualnie wynająć za to można SPA Apartament Parkowy. Na początku roku lokal na wynajem prezentował sam prezes basenu nazywając go „apartamentem brzozowym”. Został zaadaptowany z pomieszczeń biurowych w takim pośpiechu, że zapomniano o niezbędnych formalnościach i na powrót stał się „pomieszczeniem socjalnym”. Od pewnego czasu poprzez specjalną stronę można już zabukować SPA Apartament Parkowy. To przedsięwzięcie było jednym z krytykowanych przez kontrolujących spółkę radnych. Mimo zapytania skierowanego do spółki we wrześniu i jego ponowienia, nie udało nam się dowiedzieć, jaki przychód miała spółka z tytułu jego wynajęcia.

Tak wygląda transparentność w wykonaniu prezesa, którego nie tak dawno dyscyplinowała rada nadzorcza i zgromadzenie wspólników, czyli burmistrz. Nałożenia „kagańca” prezes odebrał najwidoczniej zbyt dosłownie. Być może radni z komisji rewizyjnej zatrwożeni wynikami kontroli, którzy kilka miesięcy temu stwierdzili, że "prezes Paluch nie daje rękojmi zapewnienia zasadniczych zmian w spółce", dowiedzą się czegoś więcej na najbliższej sesji. Jednym z ostatnich z jej punktów jest sprawozdanie z działalności miejskich spółek, a prezes Paluch jest na szarym końcu. Czyżby liczono na tzw. zmęczenie materiału? Po tym jak prezes „poobrażał” się na radnych po kontroli, nie ma czego się za wiele spodziewać.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Dla własnego komfortu burmistrz samodzielnie wazelinuje sobie Palucha!
Paluszek (a z nim jego (EDIT) mentor burmistrz Arek) chwalą się, że dzięki zwiększeniu ilości klientów, dochody parku wodnego wzrosły o 130 tysięcy złotych. Chciałbym przypomnieć, że w styczniu 2015 roku by ratować park wodny od upadłości finansowej burmistrz Arek przekazał Paluszkowi 1,3 miliona złotych dotacji z budżetu miasta. A dodatkowo w roku 2014 Paluszek sprzedał majątek parku wodnego za około 700 tysięcy złotych. Tak wiec dzięki 700 tysiącom złotych ze sprzedaży majątku i dzięki dotacji 1,3 miliona złotych prezes Paluszek potrafił pochwalić się (jeżeli to prawda) zwiększeniem dochodu aż 130 tysięcy złotych - czyli zarobił około 10 % kwoty 1,3 miliona złotych jaką otrzymał w postaci dotacji z budżetu miasta. Zresztą, przy cenie biletu 13 złotych za godzinę korzystania z basenu wynika, że jedynie o 10 tysięcy (130 tys. złotych dzielone przez 13 zł/osoba na godzinę) wejść pełnopłatnych klientów zwiększył się popyt na usługi parku wodnego - reszta klientów powyżej 10 tysięcy wejść to darmowe wejścia rozdawane przez Paluszka wśród rodziny i znajomych! Czyli aż 50 % wzrostu wejść klientów korzystających z basenów to darmowi klienci i znajomi prezesa i burmistrza! Czy manipulowanie statystykami i stwarzanie fikcji to jest powód do dumy i pochwał?

Więcej niecenzurowanych informacji jest na portalu:

chojnice.livejournal.com

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
28 Listopada 2015, godzina 15:51
Oceniono 8 razy 8
~..........
woda jest czysta
27 Listopada 2015, godzina 15:01
Oceniono 9 razy -1
~Czy Arek i Paluszek mają się czym chwalić w bankrutującym parku wodnym?

W ostatnim wystąpieniu nieudaczny prezes Paluszek podkreślał, że najważniejszą rzeczą w działalności parku w 2015 roku był fakt zwiększenia o 20 tysięcy ilości klientów korzystających z Parku Wodnego. Dochody parku wodnego z tego tytułu wzrosły o 130 tysięcy złotych. Prawdziwość tych danych jest bardzo wątpliwe ponieważ te liczby wygenerował Paluszek w kooperacji z burmistrzem Arkiem - a te dwa gagatki są w Chojnicach znane z malwersacji, oszustw, i kłamstw. Lecz nawet jeżeli założyć, że te liczby są prawdziwe to czy jest to powód do zadowolenia i gratulacji?

Paluszek (a z nim jego złodziejski mentor burmistrz Arek) chwali się, że dzięki zwiększeniu ilości klientów dochody parku wodnego wzrosły o 130 tysięcy złotych. Chciałbym przypomnieć, że w styczniu 2015 roku by ratować park wodny od upadłości finansowej burmistrz Arek przekazał Paluszkowi 1,3 miliona złotych dotacji z budżetu miasta. A w roku 2014 Paluszek sprzedał majątek parku wodnego za około 700 tysięcy złotych. Tak wiec dzięki dotacji 1,3 miliona złotych prezes Paluszek potrafił pochwalić się (jeżeli to prawda) niezwiększeniem dochodu aż 130 tysięcy złotych - czyli zarobił około 10 % kwoty jaką otrzymał w postaci dotacji z budżetu miasta. Czy to jest powód do dumy i pochwał?

Wydaj mi się, że spółka miejska jaka jest park wodny tak jak i inne spółki miejskie powinna działać tak by na siebie zarobić! Całkowite koszty działalności parku wodnego powinny być pokryte w całości z dochodów tej działalności. Lecz ani prezes Paluszek ani burmistrz Arek nie widzą tego prostego faktu ekonomicznego przez wszystkie 13 lat działalności parku wodnego! Zresztą, ani Paluszek ani Arek nie mają wystarczającej wiedzy ani umiejętności by właściwie zarządzać parkiem wodnym by doprowadzić go do rentowności! Jest to jeszcze jeden przykład, że korupcyjnie kupiony (z użyciem splagiatowanej pracy doktorskiej) dyplom doktora ekonomi burmistrza Arka Finstera nie jest substytutem wiedzy potrzebnej do racjonalnego zarządzania parkiem wodnym - tak by wyprowadzić go z permanentnego stanu upadłości finansowej - i by doprowadzić go do rentowności! Także, i przechwalanie się ograniczonego intelektualnie prezesa Paluszka, że jakiś nauczyciel chwalił go za postępy w nauce marketingu, nie pomagają mu w osiągnięciu rentowności chojnickiego parku wodnego.

Zresztą, w moim osobistym przekonaniu, burmistrz Arek w korupcyjnym porozumieniu z prezesem Paluszkiem używają nieudolne zarządzanie parkiem wodnym by ukrywać i tuszować złodziejstwo jakiego się tam dopuszczają. Marionetkowa rada nadzorcza służy jedynie burmistrzowi do kamuflowania złodziejstwa i korupcji jakie mają miejsce w parku wodnym. Chociażby w 2014 roku, burmistrz na rachunek bankrutującego parku wodnego za społeczne pieniądze kupił sobie wakacyjny mikrobus za ponad 90 tysięcy złotych. A gdy wyszło to na jaw, to dla tuszowania sprawy, szybko nakazał sprzedanie tego mikrobusa. A i prezes Paluszek kradnie jak tylko może - burmistrz daje mu corocznie około 65 tysięcy złotych na koszty reprezentacyjne - pieniądze, które Paluszek może wydawać według swojego widzi-mi-się na restauracje, prywatne wyjazdy, na nowe ubrania, i na inne osobiste potrzeby. Dodatkowo, co widać z wydatków parku wodnego, Paluszek z budżetu parku wodnego wydaje na prenumeratę swoich ulubionych czasopism prawie 30 tysięcy złotych rocznie. Także z budżetu parku wodnego na telefony komórkowe dla swojej całej rodziny i wybranych znajomych prezes wydaje prawie tyle samo pieniędzy ile wydaje się na telefony komórkowe w chojnickim ratuszu. Do tego dochodzi trwonienie pieniędzy na niepotrzebne dla parku wodnego zakupy produktów i usług u znajomych by z budżetu parku wodnego zwiększyć ich dochody i kupić ich poparcie dla burmistrza i prezesa.

Tak to w parku wodnym burmistrz i jego protegowany prezes kradną i marnotrawią społeczne pieniądze! Marionetkowa rada nadzorcza i marionetkowi radni miejscy z KWW Arka Finstera "Korupcyjny Program 2018" tuszują złodziejstwo i korupcyjne przewały w zamian za parę złotych korupcyjnego wynagrodzenia.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
26 Listopada 2015, godzina 18:30
Oceniono 41 razy 27
~Uważam, że poszywanie się pode mnie nie jest dobrym pomysłem!
Nie ma zrozumienia czym kierowała się osoba podszywająca się pode mnie i pisząca wulgarny tekst:
~Weż zamknij mordę
Jestem ciekawy, kto Ci płaci za te wpisy ?

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
26 Listopada 2015, godzina 17:30


Wulgaryzmy ani nie pomagają w wyrażaniu opinii ani nie wskazują na inteligencje autora!
W nagrodę, być może ta osoba, która miała grymas by podpisać się moim nickiem doświadczy odwiedzin posłańców burmistrza Arka i Krzyśka Pestki.

Gratuluje intelektu!

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
26 Listopada 2015, godzina 18:29
Oceniono 31 razy 17
~Weż zamknij mordę
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Listopada 2015, godzina 17:30
Oceniono 27 razy -25
~Do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Listopada 2015, godzina 17:03
Oceniono 30 razy -24
~mój nieocenzurowany komentarz jest na portalu --> chojnice.livejournal.com

Mój nieocenzurowany komentarz:
Racjonalnie zarządzane polskie parki wodne są w stanie zarobić na swoje utrzymanie!
jest dostępny na portalu:

chojnice.livejournal.com


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

ps. Przy każdej okazji burmistrz Arek powtarza mi jest jest bardzo zainteresowany i chce dowiedzieć się co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic. Możecie go zapytać sami.

Tak wiec, spadłem burmistrzowi jak gwiazdka z nieba, jako przeciętny mieszkaniec Chojnic chętnie ujawniam burmistrzowi w moich komentarzach co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic.

Arek - możesz zawsze na mnie liczyć! W miarę możliwości czasowych, dam ci znać co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic!
24 Listopada 2015, godzina 23:20
Oceniono 23 razy 7
~bajka o wesołych przygodach prosiaków zarządzających ogrodowym stawem
W ramach basenowego tematu polecam bajkę o wesołych prosiakach zarządzających ogrodowym stawem napisaną 10 lat temu przez wieszcza ziemi chojnickiej Mariusza Janika! Mariusz opublikował bajkę "Trzy Fazy Prawdy"w listopadzie 2005 roku. Właśnie w listopadzie 2015 wypada 10-ta rocznica publikacji tego dzieła!

Jest to opowieść o wesołych przygodach, przewałach, przekrętach, i innych wyczynach prosiaków i zaprzyjaźnionych z nimi innych zwierząt żyjących wspólnie w pięknym ogrodzie.
Tekst bajki można ściągnąć z poniższego linku:

https://cloud.mail.ru/public/HsrR/3Ye42KGSD


W niedawnych procesach sądowych burmistrz Arek z powodu swojego nadymanego do granic możliwości "ego" usilnie chciał udowodnić, że jest to bajka o nim. I chociaż wieszcz ziemi chojnickiej Mariusz Janik wyraźnie stwierdził w słowie wstępnym, że wszelkie podobieństwa są wirtualne, to Arek domagał się poprzez sądowe procesy potwierdzenia, że tekst jest o nim i na jego temat. No cóż - nasz ratuszowy narcyz myśli, że wszystko odnosi się do niego - a szczególnie - gdy bohaterami opowieści są świnie!
Słyszałem w ratuszowych kuluarach (od Roberta W. - ratuszowego specjalisty od (EDIT)), że burmistrz dla uczczenia 10-cio-lecia publikacji tego dzieła planuje jubileuszowy proces sądowy, by z charakterystycznym dla Arka pieniactwem ponownie domagać się tak jak 10 lat temu sądowego orzeczenia, że cała bajka jest o nim. Arek zrobi wszystko by być w centrum zainteresowania!

Życzę wszystkim przyjemnego czytania bajki, która nic nie straciła ze swojej wartości pomimo upływu 10 lat od publikacji jej pierwszego wydania w listopadzie 2005 roku!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

ps. Z wielką niecierpliwością czekam na następne dzieła i bajki naszego charzykowskiego wieszcza Mariusza Janika o wesołych przygodach prosiaków, które tak ciekawie opisał w "Trzech Fazach Prawdy".

Wieszczu, kiedy pojawi się od dawna zapowiadana i oczekiwana "Czwarta Faza Prawdy" o dalszych przygodach wesołych prosiaków i kontynuacja historyjek z pierwszego dzieła?

23 Listopada 2015, godzina 19:19
Oceniono 30 razy 10
~czytelnik
„Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Lubił być doceniany więc często czekał aż przyjaciele znajdą się w przysłowiowym dołku aby potem bardziej doceniali jego pomoc...
- to fragment o działaniach kierownika ogrodu wobec problemów kierownika stawu i promocji z " Trzech faz prawdy" p. Mariusza Janika, mój ulubiony, bo cały czas aktualny, pomimo 10 letniego stażu w przestrzeni publicznej. Polecam lekturę, po 10 latach jakby scena się zabetonowała...
23 Listopada 2015, godzina 13:47
Oceniono 17 razy 1
~koks
Sprawa wykorzystania mienia Centrum Parku powinna byc wyjaśniona przed debatą o strazy miejskiej. Debatowanie o istnieniu pseudopolicyjnej formacji z osobami , które mają największy wpływ na jej funkcjonowanie, gdy ich uczciwość stoi pod znakiem zapytania jest moralnie wątpliwe.
22 Listopada 2015, godzina 12:13
Oceniono 23 razy 3
~porządek
zamknąć basen jest w człuchowie jeden starczy a kase na obiady dla dzieci w szkołach
22 Listopada 2015, godzina 10:53
Oceniono 24 razy 0
~Mlody
Finster i Paluch korzystali z samochodu kupionego za Nasze pieniadze na prywatne wypady.
Jak ciekawy musi byc ten rejestr i ceny za korzystanie ze wszyscy bronią tak zaciekle dostępu.
Pewnie za kilka lat wrócimy do tematu podobnie jak z protokołami z prywatyzacji przedszkola. Wtedy tez ratusz nie chcial upublicznić dokumentów. Dzisiaj wiemy dlaczego!
Jeszcze jedna ciekawostka w wypowiedzi Finstera" ... korzystałem raz..... jechało kilkanaście osob...." Auto mieściło 9 osob!!!! Albo państwo jechali niezgodnie z przepisami albo panu "połączyło sie " kilka wyjazdów.......
22 Listopada 2015, godzina 09:33
Oceniono 25 razy 7
~niecenzurowany komentarz jest na portalu --> http://chojnice.livejournal.com/21110.html

Niecenzurowany komentarz:
Czy Arek usiłuje zaprezentować Mariusza Paluszka jako geniusza zarządzania i biznesu?
jest dostępny na portalu:

chojnice.livejournal.com/21110.html


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

21 Listopada 2015, godzina 16:28
Oceniono 23 razy 1
~max
Panie burmistrzu- piłeczka po Pana stronie. Jeżeli nie wyjaśni Pan WSZYSTKICH wątpliwości dotyczących wykorzystania samochodu Centrum Parku , czy też innych aspektów funkcjonowania firmy zarządzanej przez Pana kolegę- nigdy nie będzie Pan mógł już użyć słów -PRZEJRZYSTOŚĆ, TRANASPARENTNOŚĆ czy UCZCIWOŚĆ.
21 Listopada 2015, godzina 13:41
Oceniono 28 razy 4
~mój niecenzurowany komentarz jest na portalu --> chojnice.livejournal.com
Mój ostatni nieocenzurowany komentarz jak zawsze jest dostępny na portalu:

chojnice.livejournal.com


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
19 Listopada 2015, godzina 20:19
Oceniono 27 razy 3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 423.00 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 501.00 510.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 16:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.09 395.95 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.33 428.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 504.21 509.50 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 16:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij