Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Sobol czysty jak łza'

Tak miała wyglądać galeria Victoria, której budowa zaczęła się na terenie po byłych zakładach mięsnych w Chojnicach.

Tak miała wyglądać galeria Victoria, której budowa zaczęła się na terenie po byłych zakładach mięsnych w Chojnicach.

Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku nie podzieliła argumentów powiatu chojnickiego, aby inwestor niedoszłej galerii na terenie po zakładach mięsnych musiał dokładać 1,8 mln zł do przebudowy układu drogowego w rejonie ulic Derdowskiego i Zielonej. Mało tego, komornik zajął 280 tys. zł na koncie samorządu. Było to odszkodowanie dla spółki Victoria Sobol za ziemie przejęte pod drogę. Powiat pieniędzy nie wypłacił i chciał wziąć je na budowę, a teraz nie może nimi dysponować do czasu, aż postępowanie egzekucyjne zostanie zakończone.

 

Budowa galerii Victoria rozpoczęła się pod koniec 2012 roku. Kilka miesięcy później ruszyła przebudowa okolicznego układu drogowego. Zamiast kolizyjnego skrzyżowania pięciu ulic: Mickiewicza, Kilińskiego, Wysokiej, Zielonej i Derdowskiego, projektanci zaproponowali rondo biszkoptowe. Rondo powstało także u zbiegu Zielonej i Strzeleckiej. Powiat i miasto zawarły trójstronne porozumienie ze spółką Victoria, reprezentowaną przez Mariusza Sobola, o solidarnym finansowaniu budowy. Wcześniej przedsiębiorca zapłacił za badania ruchu w mieście. Na działce po byłych zakładach mięsnych powstały fundamanty pod galerię handlową i na tym stanęło, bo spółka nie otrzymała kredytu.

Reklama | Czytaj dalej »

Powiat dostał na modernizację dróg dotację z programu schetynówek i pod koniec 2013 r. zadanie było wykonane. Wówczas urzędnicy zaczęli się domagać 1,8 mln zł wkładu od przedsiębiorcy. Na poczet tego nie wypłacili mu odszkodowania za ziemie pod drogę w kwocie prawie 280 tys. zł. Po wysyłaniu nieskutecznych wezwań do zapłaty i postępowaniach komorniczych, powiat na początku 2015 roku złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Mariusza Sobola, któremu zarzucono, że jego działanie było nakierowane na doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez powiat chojnicki. Miał też ukrywać, że spółka jest w złej kondycji finansowej. A przez to, że nie mogła zapłacić wykonawcy, firmie Doraco za wykonane prace przy fundamentach, w celu zabezpieczenia jej roszczeń przeniesiono własność nieruchomości właśnie na Doraco. Władze powiatu uznały takie działania za ucieczkę z majątkiem. W międzyczasie Mariusz Sobol złożył w sądzie wniosek o wszczęcie egzekucji, a komornik zajął rachunek bankowy powiatu do kwoty 278 tys. zł, czyli kwoty odszkodowania.

Na decyzję o umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę Apelacyjną w Gdańsku powiat się zażalił, ale bezskutecznie, bo decyzję podtrzymano. Adwokat opłacany przez powiat ponownie zarzucał Mariuszowi Sobolowi, że ten dążył do  osiągnięcia korzyści, bo nieruchomość przy ul. Zielonej po remoncie dróg uzyskała wyposażenie w infrastrukturę. W całej sprawie najważniejsze są dokumenty, tj. porozumienie trójstronne i umowa o współpracy. Prawnik powiatu oddziela oba i uznaje, że organy ścigania błędnie łączą je ze sobą i pewne zapisy nie obowiązują. Rozchodzi się o zapis warunkujący zapłatę za przebudowę drogi od pozyskania kredytu na budowę galerii. A tego ostatecznie Sobol nie otrzymał. Nie położył też wymaganej gwarancji bankowej, wobec czego porozumienie mogło ulec rozwiązaniu: "Zgoda na partycypowanie w kosztach przebudowy wskazanych ulic było podyktowane potrzebami budowy galerii handlowej, więc gdy realizacja tego celu stała się nieopłacalna i niemożliwa (z uwagi na budowę galerii handlowej przez inny podmiot), to logicznym było podjęcie działań zmierzających do wycofania się z umowy zobowiązującej do pokrywania tych kosztów" - w uzasadnieniu wskazuje sędzia Bartosz Kahsin z gdańskiego Sądu Okręgowego. W piśmie odnosi się także do rzekomej ucieczki z majątkiem, czyli przeniesienia własności gruntu na Doraco, czyli wykonawcę prac budowlanych: "Mariusz Sobol dokonując przedmiotowej transakcji działał wyłącznie w zamiarze zabezpieczenia realizacji inwestycji w postaci budowy galerii handlowej w Chojnicach". Starostwo w swoim zażaleniu na prokuratorskie postanowienie wskazywało kilka błędów, m.in. to, że dano wiarę tylko zeznaniom Mariusza Sobola, a nie innych świadków. Nie czyniąc przy tym analizy ich wiarygodności. Ale zdaniem sędziego z Gdańska, skarżący, czyli powiat nie wskazał konkretnych dowodów, które miałyby wskazywać na fakty przeciwne od ustalonych.

Jak całą sprawę komentuje Mariusz Sobol?  - Efekt jest jaki jest. Tym postępowaniem karnym  starosta sam sobie udowodnił, że nie ma racji. Sprawa trwała ponad rok. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków, w tym urzędników. Sam starosta przesłuchiwany był trzy razy. Wiązało się to z całodniowymi wyjazdami do Trójmiasta w czasie ich pracy. Trzeba by zapytać, jakie konsekwencje z tego tytułu poniesie starosta?

Przedsiębiorca z Charzyków wypomina też władzom powiatu działanie nie tylko na jego szkodę, ale i miasta oraz samego powiatu. Galeria mająca powstać w Chojnicach miała nie tylko zasilać miejski budżet podatkami (600 tys. rocznie), ale również Park Wodny w ciepło - to kolejne 400 tys. zł na rok. Wraca do wyścigu o to, który inwestor pierwszy wybuduje galerię w okolicy. - Skoro plan miejscowy dla galerii w Lipienicach był nieważny, to dlaczego starosta wydał pozwolenie na budowę?! Po ostatecznym orzeczeniu NSA powinien bezwzględnie uchylić pozwolenie wstrzymując tym samym budowę. Nie zrobił tego, tłumacząc się, że musiałby płacić odszkodowanie, co nie jest prawdą, gdyż w samej treści pozwolenia na budowę pouczył inwestora, iż realizuje inwestycję na własną odpowiedzialność.

Wątek karny jest zakończony, trwa jeszcze sprawa cywilna, ale po ostatnim postanowieniu gdańskiego sądu o umorzeniu sprawy karnej, przedsiębiorca jest dobrej myśli. - Zarówno prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, jak i sąd karny odwoławczy nie mieli żadnych wątpliwości, jak należy interpretować podpisane umowy. Mam nadzieję, że stanowisko to podzieli również sąd apelacyjny w sprawie cywilnej.

Nie jest wykluczone, że któraś ze stron skorzysta z instytucji kasacji. - Poniosłem bardzo duże straty wizerunkowe. Publicznie oskarżono mnie o ucieczkę z majątkiem i nazwano bankrutem. Sekretarz miasta Robert Wajlonis w swoich zeznaniach oświadczył, że „osiągnąłem finansowe dno”. Są to twierdzenia bardzo krzywdzące, gdyż w przeciwieństwie do tego. co mówi sekretarz Wajlonis, to właśnie miasto Chojnice byłoby największym beneficjentem mojej inwestycji. Nie rozumiem skąd jest tyle niechęci i wrogości u tego człowieka względem mojej osoby - mówi Mariusz Sobol.

Starosta Stanisław Skaja o odrzuceniu zażalenia powiatu dowiedział się od naszej dziennikarki. Zastrzegł, że mógł być wówczas na urlopie. - Oficjalnie nic jeszcze nie wiem. Muszę zadzwonić do biura prawnego i skonsultować się z prawnikami. Z tego co pani mówi, to sprawy już w tej chwili raczej nie będzie. Jeżeli sąd odrzucił, to pan Sobol jest czysty jak łza, można powiedzieć i niech sobie dalej funkcjonuje. A my dalej swoje będziemy robić.

Co do kosztów poniesionych przez powiat także w rozmowie nie padły żadne konkretne kwoty. Po pierwsze, to koszty delegacji do Gdańska, by złożyć zeznania. - Czasami było tak, że byliśmy akurat w Gdańsku - zaznacza starosta Skaja. Urząd wynajął też kancelarię adwokacką z Kościerzyny. - To są sprawy gospodarcze, których zwykły radca prawny się nie podejmie. Jak z urlopu wróci pan wicestarosta Marek Szczepański, to może będzie mógł coś więcej powiedzieć, bo ta sprawa była na jego głowie praktycznie. Proszę dzwonić w czwartek.

Porozumienie trójstronne

Postanowienie SO w Gdańsku 15.06.16 r.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~Prezes UEFA
Myślę, że prezes UEFA pan Zbyszek powinien się tymi meczami zainteresować i sprawdzić czy nie było ustawki.
15 Sierpnia 2016, godzina 18:51
Oceniono 7 razy 5
~feliks c.d.
Może, jeżeli Malina jest taka mocna i zna wielu arbitrów piłki nożnej, ustawiła także wynik meczu ws tw feliks.
Stercz starosta naszymi pieniędzmi spłaca swoje długi na konto kancelarii.
Wujek Google wszystko powie; kto z kim, gdzie i dlaczego?
15 Sierpnia 2016, godzina 14:51
Oceniono 10 razy 6
~Stanowczo zaprzeczam !!!
Stanowczo zaprzeczam by Malina - Ronaldo gdańskiej palestry - ustawiał "wyniki meczów".
To nie w Jego stylu.
Fakt, że znał głównego arbitra to jeszcze nic nie znaczy.
15 Sierpnia 2016, godzina 09:14
Oceniono 10 razy 0
~bez komentarza
www.chojnice.tv/wideo-169-Sprawa_zaległości_sp._Victoria_Sobol_na_konferencji_starosty
14 Sierpnia 2016, godzina 10:39
Oceniono 35 razy 21
~max
Kończ waść-starosto wstydu oszczędż
12 Sierpnia 2016, godzina 19:38
Oceniono 23 razy 9
~lol
Prz następnych wyborach burmistrza miasta Chojnice lepiej skreślić konkurenta i rozwalić ten cały kolesiowski klan.
12 Sierpnia 2016, godzina 14:58
Oceniono 34 razy 20
~Guzik
Czy to ta sama kancelaria, która reprezentowała Starostę w procesie lustracyjnym?
12 Sierpnia 2016, godzina 10:58
Oceniono 30 razy 16
~"A my dalej swoje będziemy robić" - czyli
"A my dalej swoje będziemy robić" - czyli niszczyć Sobola ogłaszając ósmy przetarg na aptekę na Kościerskiej 9 , windując mu czynsz na 50 tys. PLN miesięcznie za apteką w szpitalu.
PS - czy przecięcie przewodów hamulcowych w jego aucie to też Wasza robota ?
10 Sierpnia 2016, godzina 23:04
Oceniono 58 razy 34
~Marzenna Osowicka
Po lekturze tego artykułu powtórzę za p. Mariuszem Sobolem: "Trzeba by zapytać, jakie konsekwencje z tego tytułu poniesie starosta?" I dodam: a jakie burmistrz za niewywiązanie sie z umowy trójstronnej?
MO
10 Sierpnia 2016, godzina 21:10
Oceniono 89 razy 57
~Temida
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2016, godzina 18:46
Oceniono 85 razy -23
~jan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2016, godzina 16:03
Oceniono 61 razy -17
~Smerf Maruda
Gdyby Wojciech Rolbiecki był dalej radnym powiatowym, to na najbliższej sesji Rady byłaby ostra jazda. Na miejscu władz powiatu dałbym na mszę, bym nie musiał zwracać województwu schetynówki, bo w czasie oceny wniosku były punkty za partnerstwo z miastem i prywatnym inwestorem. Będzie się jeszcze działo.
10 Sierpnia 2016, godzina 10:55
Oceniono 55 razy 27
~podatnik
....." niech sobie dalej funkcjonuje " ..... brawo panie Skaja,czy wszyscy urzędnicy są na takim samym poziomie co Pan(?) ? Jest to kolejny przykład,że należy wprowadzić kadencyjność bo niektórym woda uderza do głowy i stąd mamy podejmowane decyzje przypominające wyczyny pacjentów z zakładów psychiatrycznych.Ciekawe z czyjej kieszeni będzie płacone odszkodowanie i sądowe koszty ? Jako podatnik mam prawo wiedzieć w jaki sposób wydawane są moje podatki !!!!!
10 Sierpnia 2016, godzina 10:20
Oceniono 62 razy 32
~... i inny link Feliksa
09 Sierpnia 2016, godzina 22:35
Oceniono 45 razy 13
~Link do Feliksa
09 Sierpnia 2016, godzina 22:33
Oceniono 43 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij