Rada nadzorcza basenu szuka prezesa i polemizuje z radnymi
W środku przewodniczący RN Artur Niewiarowski. Po prawej Daniel Cieślak. Henryka Modrzejewskiego zastąpiła Grażyna Gencel.
Kandydaci do kierowania centrum sportowym, w tym basenem, pilnie poszukiwani. Po serii wpadek dotychczasowego prezesa na czele ze skażeniem bakteriologicznym basenu i ukrywaniu tego faktu przed klientami organ kontrolny spółki Centrum Park szuka zastępcy Mariusza Palucha. Ten po złożeniu rezygnacji żegna się ze spółką z końcem marca. Tego samego dnia odbędą się rozmowy kwalifikacyjne. W międzyczasie p.o. prezesa będzie Żaneta Janowicz, dyrektor finansowa CP.
Nowego prezesa Centrum Parku rada nadzorcza szukać będzie wśród kandydatów z wyższym wykształceniem z dziedziny ekonomii, zarządzenia lub z tytułem mgr inżyniera. Trzeba mieć przepracowane minimum pięć lat i co najmniej trzy na stanowisku kierowniczym w firmach, w których pracuje co najmniej 20 osób. Urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą złożyć oświadczenie lustracyjne. Dodatkowo oczekiwana jest dobra znajomość języka angielskiego. Zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną kandydaci będą musieli podczas niej umieć komunikować się w tym obcym języku. Atutem będzie też umiejętność pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Takie doświadczenie trzeba będzie udowodnić stosownym dokumentem. W dodatkowych wymaganiach jest również obowiązek przedstawienia pisemnej koncepcji zarządzania spółką.
Reklama | Czytaj dalej »
Termin składania zgłoszeń upływa 24 marca o godz. 15. Kandydaci mogą osobiście zapoznać się z majątkiem spółki, a w tym celu należy skontaktować się z sekretariatem CP. Rozmowy odbędą się 31 marca.
Rada nadzorcza nie zgadza się też zarzutami komisji rewizyjnej, która winą za całą sytuację związaną z skażeniem basenu groźną dla zdrowia bakterii i brakiem procedur w takim wypadku obarczyła nie tylko prezesa Palucha, ale i radę, która dopuściła się zaniedbań, bo na bieżąco powinna była kontrolować sytuację spółki. - Przedmiotowe zarzuty są dalece nieuprawnione i pozbawione przesłanek merytorycznych. Rada Nadzorcza, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a zwłaszcza kodeksem spółek handlowych pomimo posiadania szerokich uprawnień nie jest organem współzarządzającym podmiotem nadzorowanym. W związku z tym nie może ona bezpośrednio ingerować w kompetencje zarządu spółki, który prowadzi sprawy spółki i za to odpowiada - wytyka przewodniczący RN Artur Niewiarowski. Zdaje się jednak nie pamiętać, że po ujawnieniu kiepskiej sytuacji finansowej spółki i wielu nieprawidłowości, to właśnie rada nałożyła na prezesa tzw. kaganiec, ograniczając jego kompetencje, wprowadzając plan naprawczy, a decyzyjność pozostawiając w swoim zakresie.
Niewiarowski zwraca uwagę, że rada "zainicjowała daleko idące postępowanie zmierzające do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i zarzutów wobec zarządu spółki", ale nie mogła wysuwać wówczas zarzutów pod adresem prezesa, bo to "naruszałoby obowiązującą w polskim prawie zasadę domniemania niewinności".
Śledztwo po zgłoszeniu m.in. wojewódzkiego sanepidu w sprawie wprowadzenia od 3 sierpnia do 1 grudnia 2016 r. niebezpieczeństwa dla zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej obecnością bakterii ropy błękitnej w wodzie niecek chojnickiego basenu wszczęła chojnicka prokuratura, która przekazała sprawę do Słupska. - Nikomu dotąd nie postawiono zarzutów - informuje prokurator rejonowa Renata Krzaczek-Śniegocka. Nie wiadomo, kiedy będzie finał postępowania. - W takiej sprawie o takim zawiłym charakterze, bo to jest sprawa nietuzinkowa, trzy miesiące to jeszcze nie jest długo. Proszę pytać za miesiąc, dwa - dodaje słupska prokurator.
Całość oświadczenia RN dostępna jest na stronie CP
Treść ogłoszenia o konkursie na prezesa CP
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Z góry dziękuję
https://goo.gl/iQqiPk
Burmistrz protokół kontroli podpisał i nie wnosząc do niego żadnych uwag. Przedstawione w oświadczeniu działania Rady Nadzorczej wskazują, że zainteresowała się ona tylko incydentem związanym z pojawieniem się w określonym czasie bakterii pałeczek ropy błękitnej. W tym zakresie przeprowadziła swoją kontrolę i przekazała jej wyniki do Burmistrza Miasta (nota bene opatrując je klauzulą poufności).
Komisja Rewizyjna zajęła się nie tylko ujawnionym incydentem lecz kompleksowymi działaniami a raczej stwierdzonymi zaniechaniami dotyczącymi zabezpieczenia przed zakażeniem wody basenowej. Stwierdziła ponad wszelką wątpliwość, że Zarząd Spółki zlekceważył Rozporządzenie Ministra Zdrowia obowiązujące od 17 grudnia 2015 r. wdrażając wymagane nim procedury dopiero w połowie 2016 roku.
Komisja Rewizyjna ma pełną świadomość, że Rada Nadzorcza nie ma prawa wyręczania Zarządu Spółki, jednak z drugiej strony ma obowiązek śledzić bieżące akty prawne dotyczące nadzorowanego podmiotu. Gdyby w porę zareagowała na fakt niewdrożenia Rozporządzenia Ministra Zdrowia to być może nie zaistniałby wspomniany incydent skażenia wody.
Przypomnieć należy jednocześnie, że po kontroli przeprowadzonej w spółce w 2015 r. burmistrz nałożył na Radę Nadzorczą obowiązek szczegółowego kontrolowania poczynań zarządu i to zobowiązanie dotychczas nie zostało cofnięte. W tej sytuacji mieliśmy pełne prawo zawrzeć w protokole z kontroli stwierdzenie: Zdziwienie budzi także fakt, że Rada Nadzorcza czuwająca nad prawidłowym działaniem Spółki nie zareagowała na fakt nieprzestrzegania fundamentalnego aktu prawnego dla tego typu placówki. Nie można zgodzić się także z dywagacjami na temat treści Rozporządzenia. Kontestacje, iż jest ono zbyt rygorystyczne, gdyż zakłada zerową obecność bakterii w wodzie są, zadaniem kontrolujących, nie na miejscu, w sytuacji, gdy w grę wchodzi zdrowie użytkowników pływalni.
Wskazywanie na zasadę domniemania niewinności jest, naszym zdaniem, nietrafne, gdyż taka zasada obowiązuje w prawie karnym i nie dotyczy zarządzania podmiotami prawa handlowego. Przypominamy również, iż uwagi dotyczące braku instrukcji kancelaryjnej i zasad obiegu dokumentów formułowane były w czasie wcześniejszych kontroli i rolą Rady Nadzorczej było skontrolowane czy te ważne dokumenty zostały opracowane i wdrożone.
Konkludując – potwierdzamy, że stwierdzone niedomagania wymienione w końcowej części protokołu są prawdziwe i wskazują, że organy Spółki nie działały sprawnie powodując zagrożenie dla zdrowia użytkowników basenu.
Członkowie Komisji Rewizyjnej
Rady Miejskiej w Chojnicach
2.A nie wystarczy być kolesiem Finstera by zostac prezesem ?
3. Za czyje pieniądze Paluch zrobił pożegnalną imprezę ?>
4. czy prezes już wybrany ? czy będzie to znowu koleś Finstera ?
Gdy otwierał koncert Francesca Napoli, odniosłem wrażenie iż nie przyszedłem na koncert tylko na pogrzeb artysty.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!