Piątek, 12 Kwietnia 2024 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Nie wystarczy 'dobry wujek'. Trzeba przekonać radnych

Ponad 3 mln zł radni mają przekazać na podgrzewaną murawę, kryte trybuny i inne inwestycje konieczne w wypadku awansu do ekstraklasy. Na razie adwokatem klubu jest burmistrz, a radni, którzy czują się pominięci, wniosują o przybycie zarządu Chojniczanki na sesję. Już w piątek będą podejmować decyzję o dużych zmianach w budżecie.Arseniusz Finster zdaje sobie sprawę, że wydatki na miejski stadion będą wzbudzały najwięcej kontrowersji. Do tego będą podejmowane pod presją czasu. - Sytuacja jest bardzo trudna, bo losy awansu mogą się rozstrzygnąć w ostatniej kolejce i będziemy mieli wtedy tylko sześć tygodni - zapowiadał wczoraj radnym z komisji budżetu. Zdaniem burmistrza Chojnic niezależnie od awansu warto zadaszyć kolejne 600 miejsc na trybunach i przebudować parking. To szacuje na 800 tys. zł. Najwięcej pochłonie ogrzewana murawa. Na razie wpisano 3 mln 150 tys. zł na miejski stadion.

Reklama | Czytaj dalej »

- W Chojniczance nauczono się, że - przepraszam panie burmistrzu, mają dobrego wujka. Pan burmistrz jest życzliwy, co wynika z także z tego, że jest kibicem sportowym. A umówmy się, że zbyt taki emocjonalny kibic sportowy nie jest do końca racjonalny - mówił Mariusz Brunka z opozycyjnego Projektu Chojnicka Samorządność. W jego opinii potrzeba poważnej rozmowy, a nikt z władz klubu nie pofatygował się na żadną z komsji rady miejskiej, więc ostatni moment to sesja, na którą powinni przyjść z ofertą i kalkulacjami. - Oni wychodzą z założenia, że po co rozmawiać z radnymi.

- W Chojniczance nauczono się, że mają dobrego wujka...


Zdaniem radnego, kluczowe pytanie należy postawić chojniczanom, czy w ogóle chcą by miasto angażowało tak wielkie środki w piłkę nożną. Bo nawet środowisko sportowe jest podzielone i negatywnie nastawione do takiego uprzywilejowania. A i dla komisji rewizyjnej wydatkowanie środków z budżetu miasta przez klub było niezbyt przejrzyste, a efekt kontroli niezadowalający. Zdaniem Brunki spółka akcyjna da większą przejrzystość. A sport to też biznes.

Burmistrz Finster podkreślał, że temat spółki akcyjnej jest otwarty i miasto może objąć udziały w spółce łącznie ze złotą akcją. Natomiast infrastruktury miejskiej nie chce przekazywać we władanie Chojniczanki. Odniósł się też do propozycji konsultacji z mieszkańcami, łącznie z referendum, co nawet zaproponował jego przedmówca.

- Ma rację Mariusz Brunka, że gdyby można było zapytać, to bym chętnie zapytał, tylko są niekorzystne uwarunkowania. Gdyby nie te pięć remisów na początku, tylko wygrane, to już byśmy byli w ekstraklasie i mogli zapytać rzeczowo - czy finansować, bo awansujemy. Możemy pytać, ale nie wiemy, czy awansujemy - włodarz rozkładał ręce.

- Ma rację Mariusz Brunka, że gdyby można było zapytać...

Burmistrz Chojnic tłumaczył, że miasto nie zaciąga kredytu i zrealizuje inwestycję z nadwyżki. Ale opozycja prosotowała, że ta pojawiła się przecież w związku z kredytem zaciągniętym już w ubiegłym roku...

W toku dyskusji wyszło też, że lokalizacja w centrum nie jest zbyt trafiona i jeszcze przysporzy wielu problemów, co przyznał sam Finster. - Błędem u zarania była lokalizacja stadionu. Chciał przenieść w okolice stadionu Kolejarz. Trzeba będzie chronić całe śródmieście, łącznie z przejściem z dworca do centrum.

- Błędem u zarania była lokalizacja stadionu...


Radny Marek Bona zgodził się z Brunką, że na sporcie powinno się zarabiać. -  Mając podgrzewaną murawę, halę, basen można by organizować obozy kondycyjne. Nie ma tylko hotelu.

- Mając podgrzewaną murawę, halę, basen...


Kamil Kaczmarek, który na komisji pojawił się w roli gościa, jakkolwiek z przygotowanymi materiałami, pytał o kalkulacje zakupu instalacji do podgrzewania murawy i jej późniejszej eksploatacji w trzech wariantach: elektrycznej, gazowej i cieple dostarczanym przez ZEC. Do tego doliczał koszty nawożenia, nawadniania i usuwania śniegu - ok. 200 tys. zł, czy minimum raz w roku wymiany murawy na nową - 400 tys. zł. Dodatkowo to wszystko musi być eksploatowane oszczędnie. - Skoro i z praw transmisyjnych, i związanych z funcjonowaniem sponsora tytularnego są tak duże środki, to dlaczego nie pójdziemy wzorem bogatszych miast i nie udzielimy kredytu Chojniczance na modernizację, z której - i tu się nie zgadzam z tym, co powiedział burmistrz, mieszkańcy Chojnic nie będą mieli możliwości pójść w lutym i pograć w piłkę, bo jest to robione tylko i wyłącznie na potrzeby Chojniczanki.

- Skoro z praw transmisyjnych...


Ponad godzinną dyskusję podsumował burmistrz. - Widzę, że chcielibyście państwo, żeby eksploatacyjnie tematem zajmowała się Chojniczanka. Spółka akcyjna nie jest w stanie wykonać tych inwestycji ani ze względów finansowych, ani czasowych i innych. Jeśli awansują, to na swoich barakach mają centrum prasowe, dodatkową trybunę na 1500 osób i ewentulanie eksploatację stadionu.

- Widzę, że chcielibyście państwo...

Efektem długiej debaty był wniosek komisji budżetu do przewodniczącego rady miejskiej, by ten wystosował zaproszenie do zarządu klubu MKS Chojniczanka. Radni zwracają się do działaczy o przygotowanie analizy ekonomicznej awansu do ekstraklasy. - Doszliśmy do takiej nienormalnej sytuacji, że to pan burmistrz prosi za nich, kiedy tak naprawdę oni sami powinni przyjść prosić o pieniądze. Może myślą w Chojniczance, że to z nieba spada, a za tym zawsze jest decyzja rady miejskiej, która zmienia budżet - zakończył radny Brunka. Długa debata zapowiada się więc podczas najbliższej sesji, tym razem wyjątkowo w piątek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~koniec finsteromani
nie widzi, że mieszkańcy potrzebują odwodnienia ulic, na których mieszkają po 50 lat, ile jeszcze mają czekać do śmierci? Potrzebują chodników do swoich posesji, potrzebują wielu innych przyziemnych inwestycji, które są niezbędne, a nie podgrzewaną murawę i na siłę in vidtro, jakoś na czarny protest znalazł czas, a na spotkania z mieszkańcami czasu nie ma, gdyż dopiero w przyszłym roku wybory, wtedy będzie biegał za głosami każdego mieszkańca, taka to hipokryzja
28 Kwietnia 2017, godzina 19:00
Oceniono 7 razy 5
~Michał Gruchała Kukiz 15
Miasta ma w planach pożyczyć w 2017 -21,7 miliona złotych, które planuje zacząć oddawać za 4 lata. Jak burmistrz nie będzie burmistrzem. Ale my obywatele naszego miasteczka będziemy jeszcze bardziej zadłużeni.
Aby pożyczyć taką kwotę miasto powinno spytać w referendum czy mieszkańcy zgadzają się bo to faktycznie mieszkańcy się zadłużają a nie burmistrz. Wiemy jak tu jest z referendami
28 Kwietnia 2017, godzina 18:25
Oceniono 10 razy 8
~nie jestem zdziwiony
napisałem, że radni z klubu Finstera przyklepią co powie lider? I przyklepali hahahaha Na dodatek okazuje się ,że Chojniczanka działa społecznie hahahahahaha. Boki zrywać! Dopóki Finster będzie na stołku, takie cyrki będą się działy.
28 Kwietnia 2017, godzina 16:49
Oceniono 11 razy 7
~stary chojniczanin
jeśli kasa pójdzie na Chojniczankę to nie chcemy takiego burmistrza dość tego dlaczego nie pojawia się na zebraniach osiedlowych chyba po to aby budżet obywatelski kulał
28 Kwietnia 2017, godzina 02:10
Oceniono 13 razy 5
~jan
zamiast dopłacić do ścieków wynagrodzenia stoją w miejscu parę lat i podwyżki normy o 50% to skąd taka podwyżka inne miasta dopłacają sporo do wody i kanalizy radni niech nie liczą na mój głos
27 Kwietnia 2017, godzina 17:15
Oceniono 11 razy 5
~Może burmistrz sfinansuje też budowę restauracji, warsztatów samochodowych, lub stolarni?

Może także hojny burmistrz Arek będzie przyznawał granty w kwocie 3 tys. zł na miesiąc dla kucharzy, mechaników samochodowych, stolarzy, i dla innych rzemieślników pracujących zawodowo w Chojnicach tak jak czyni to w przypadku zawodowych piłkarzy zatrudnionych w chojniczance?

Zawodowi piłkarze powinni zapracować sami na swoje utrzymanie i na utrzymanie stadionu - swojego miejsca pracy!

Prezydent Bydgoszczy nie tak dawno odmówił finansowania zawodowej drużyny piłkarskiej Zawiszy i mieszkańcy miasta dobrze na tym wyszli - skończyły się chuligańskie incydenty, skończyły się dewastacje miasta przez faszystów, nacjonalistów, i stadionowych bandytów, którzy wykorzystywali mecze jako pretekst do swoich działań. Nie ma także potrzeby by ściągać za pieniądze podatników oddziałów policji by chronić mieszkańców miasta i infrastrukturę miejską przed zdegenerowanymi kibicami w czasie każdego meczu!

Miasto zaoszczędziło by pieniądze zamiast trwonić je na niepotrzebne wydatki, było by mniej dewastacji infrastruktury miejskiej, i mieszkańcy byli by mniej narażeni na pobicia, rabunki, i chamstwo ze strony stadionowych bandziorów, chuliganów, i faszystów zrzeszonych w kościelnych grupach miłośników radia maryja lub we faszystowskich kółkach różańcowych jako dewocyjne organizacje pseudokibiców!

27 Kwietnia 2017, godzina 07:18
Oceniono 25 razy 17
~Nie zgadzam się!
Mieszkańcy wielu ulic grzęzną w błocie, kamienice w centrum sypią się, że wstyd, mieszkania komunalne nie mają łazienek i toalet, w żłobkach nie ma miejsc, a nad miastem miesiącami unosi się smog? Naprawdę sponsorowanie najemników innych miast jest najlepszym pomysłem na wydanie 3 milionów.
26 Kwietnia 2017, godzina 10:55
Oceniono 14 razy 0
~rambo
taka kwota...powinna być skonsultowana z lokalną społecznością, a nie wydawana autorytarnie podobnie jak in vitro...
26 Kwietnia 2017, godzina 10:34
Oceniono 10 razy 4
~Może tak burmistrz przedstawi ile wydano na MKS
ile nie wpłynęło z ogrodzenia z tytułu reklam do budżetu miasta i ile chce wydać na przestrzeni 2 lat?
26 Kwietnia 2017, godzina 09:12
Oceniono 11 razy 1
~agnieszka
ilu radnych zagłosuje na tak
26 Kwietnia 2017, godzina 02:29
Oceniono 9 razy 5
~koko
dziękuję takiej radzie co nie ma swojego zdania podwyższyć zawrotne ścieki to można i topić kasę w MKS i promować kiboli zwykli ludzie też mają potrzeby Chojnice to naprawdę zamożne miasto taki że ludzie stąd ubywają i wyjeżdżają za chlebem
26 Kwietnia 2017, godzina 02:27
Oceniono 17 razy 7
~Smerf Maruda
Jestem pewny na 95%, że burmistrz argumentując pozyskanie budynku przy Jeziornej i nakłady na jego adaptację na cele MKS-u, że tam będzie m.in. zaplecze dla dziennikarzy. Teraz okazuje się, że potrzeba zakupić trzy kontenery dla mediów. Nie dziwię się, skoro tamże jest 3x mniej miejsca, niż w pomieszczeniu dla VIP-ów w tymże budynku. Poza tym widoczność na murawę przez słupy jest taka sobie.
26 Kwietnia 2017, godzina 00:08
Oceniono 15 razy 9
~antykibic
Finster tak ustawił się z kolesiami z Chojniczanki, że pieniądze podatników będa pokrywały wszystkie inwestycje w stadion. Olbrzymie pieniądze na podgrzewaną murawę, oświetlenie, zadaszenie, nowe krzesełka, miejsca dla mediów, szatnie z bajerami, kible ze złoceniami... A klub nie wyda nawet złotówki, chociaż zarabia na biletowanych meczach. To jedna wielka paranoja że kolesie w Chojnicach chcą bawić się w piłkę nożną za kasę ściągniętą z podatników.
25 Kwietnia 2017, godzina 23:51
Oceniono 20 razy 10
~do ciekawostka
zgadnij kto z urzędników z referatu sportu jest z Rytla?
25 Kwietnia 2017, godzina 22:33
Oceniono 10 razy 8
~Zawodowi piłkarze powinni zapracować sami na swoje utrzymanie i na swoje miejsce pracy!

Prezydent Bydgoszczy odmówił finansowania zawodowej drużyny piłkarskiej Zawiszy i mieszkańcy miasta dobrze na tym wyszli - skończyły się chuligańskie incydenty i skończyły się dewastacje miasta przez faszystów, nacjonalistów, i stadionowych bandytów, którzy wykorzystywali mecze jako pretekst do swoich działań. Nie ma także potrzeby by ściągać za pieniądze podatników oddziałów policji by chronić mieszkańców miasta i infrastrukturę miejską przed zdegenerowanymi kibicami w czasie każdego meczu!

Miasto zaoszczędziło pieniądze na niepotrzebne wydatki, jest mniej dewastacji infrastruktury miejskiej, i mieszkańcy są mniej narażeni na pobicia, rabunki, i chamstwo ze strony stadionowych bandziorów, chuliganów, i faszystów zrzeszonych jako organizacje pseudokibiców!

25 Kwietnia 2017, godzina 22:31
Oceniono 30 razy 22

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 406.00 DKKDKK 50.50 53.50
EUREUR 426.00 434.00 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.40 33.50
GBPGBP 496.00 506.00 SEKSEK 36.00 37.40
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.85 404.93 DKKDKK 50.60 53.40
EUREUR 427.66 432.47 RUBRUB 4.13 4.40
CHFCHF 438.52 444.92 NOKNOK 31.50 33.40
GBPGBP 498.32 503.77 SEKSEK 36.10 37.30
Aktualizacja: 2024-04-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.82 zł 7.52 zł 6.99 zł 2.72 zł
Circle K 6.73 zł - 6.89 zł 2.72 zł
Moll Chojnice 6.63 zł - 6.89 zł 2.81 zł
MZK 6.69 zł 7.24 zł 6.79 zł 2.75 zł
Orlen 6.79 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.75 zł
PKS 6.74 zł - 6.82 zł 2.75 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij