Sobota, 15 Czerwca 2024 | Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
oprac. red. fot. archiwum

Burmistrz napisał list do mieszkańców

Burmistrz, Arseniusz Finster postanowił zwrócić się do chojniczan w formie listu w związku ze sprawą "zachodniego obejścia". Urzędnicy dostarczą go także w formie papierowej wraz z deklaracjami podatkowymi do ponad 1030 adresów na ulicach: Bytowska, Zamieście, Asnyka i Kolejarz. Poniżej publikujemy jego treść.


"Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!

Postanowiłem zwrócić się do Was w formie listu chcąc poinformować, a także wytłumaczyć potrzebę budowy „zachodniego obejścia". Zaprojektowany przebieg drogi jest zgodny z dokumentami planistycznymi, które zostały uchwalone już w 1971 roku. Kolejne zmiany planów miejscowych i innych dokumentów nie zmieniały zapisów planu zagospodarowania przestrzennego z 1971 roku. Od 50 lat mamy świadomość, że będzie tam kiedyś zbudowana droga. Tę wiedzę powinien mieć każdy, kto w bliskości tej drogi kupił nieruchomość i zbudował dom.

Pragnę podkreślić, że będziemy budować drogę klasy Z, po której można poruszać się z prędkością do 60 km/h. Istnieje możliwość wprowadzenia ograniczenia do 50 km/h. Podnoszone przez moich adwersarzy argumenty, że „zachodnie obejście" będzie przechodzić przez „działki i domy" jest nieprawdziwe. Świadczy o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na skargę trzech mieszkanek, które posiadają nieruchomości w pobliżu „zachodniego obejścia" - cytuję fragment uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: „szerokość drogi zbiorczej oznaczonej symbolem Z, a więc drogi planowanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczonej symbolem 018 KDZ nie powinna być mniejsza niż 20 metrów. W zaskarżonym planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego wskazano linię rozgraniczającą drogę szerokości 25 m". Skarga trzech mieszkanek została oddalona przez WSA.

Pragnę podkreślić, że w toku prac projektowych zostały przeprowadzone analizy i raporty oddziaływania na środowisko, które zostały zaakceptowane m.in. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dla najbliżej położonej nieruchomości powstaną specjalne zielone bufory, a jeżeli zajdzie konieczność, po analizie porealizacyjnej, również ekrany dźwiękochłonne. Dodam, że najbliżej położona nieruchomość do projektowanej drogi leży w odległości 20 metrów.

Obecnie podpisaliśmy list intencyjny, który w mojej ocenie jest wielkim naszym wspólnym sukcesem, ponieważ uzyskaliśmy z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg 27,5 mln, od Marszałka Województwa Pomorskiego 20,4 mln, z Powiatu Chojnickiego 1 mln, a miasto Chojnice finansuje tę inwestycję kwotę 9 mln. Łączna wartość tego zadania to ok. 56 mln PLN. Mamy więc blisko 47 mln dofinansowania zewnętrznego. Podkreślam, że Miasta Chojnice nigdy nie byłoby stać na to, aby bez środków zewnętrznych wykonać to zadanie. Osoby

przeciwne tej inwestycji wskazują, że nie powinno tam być drogi wojewódzkiej tylko droga miejska. Argument jest nietrafiony ponieważ, nawet gdyby była to droga miejska to musiałaby być wykonana w tych standardach co zaprojektowana droga wojewódzka, czyli „zachodnie obejście".

Warto odpowiedzieć na pytanie jakie będziemy mieli korzyści z budowy „zachodniego obejścia". Po pierwsze: zmniejszymy ruch samochodowy na ul. Bytowskiej, Batorego, Szerokiej, na rondzie Solidarności i ul. Sępoleńskiej. Jest to obecnie najbardziej newralgiczny fragment miasta, w którym powstaje najwięcej tzw. korków.

Po drugie: powstanie zupełnie nowy układ komunikacyjny, który umożliwi alternatywne połączenie Chojnic w kierunku Człuchowa, Sępólna Krajeńskiego i Bytowa.

Po trzecie: „zachodnie obejście" lepiej skomunikuje Szpital Specjalistyczny z dzielnicami położonymi przy ul. Człuchowskiej i Sępoleńskiej. Dzisiaj karetki pogotowia chcąc dowieźć do szpitala pacjenta muszą przejeżdżać przez centrum miasta.

Po czwarte: po konsultacjach z mieszkańcami zrealizowałem Ich postulat skomunikowania z nową drogą dzielnicy Zamieście. Tak więc, poprawiamy i umożliwiamy zupełnie nowy układ komunikacyjny tego osiedla.

Po piąte: przy ul. Sępoleńskiej jest zlokalizowanych 20 hektarów terenów inwestycyjnych, które również komunikujemy z nową drogą.

Po szóste: po realizacji ,,zachodniego obejścia" będzie musiał powstać węzeł ,,Nieżychowice", który skomunikuje nową drogę z obwodnicą południową.

Podkreślam, że posiadamy pełną dokumentację techniczną. Inwestycja ma być realizowana w latach 2023-2024. Pod względem formalnym i prawnym została pozytywnie oceniona przez wszystkie instytucje rządowe i samorządowe. Ponad podziałami politycznymi jest finansowana przez Rząd RP i samorządy. Budowa ,zachodniego obejścia" nie wyklucza w przyszłości budowy zachodniej obwodnicy, ale warto zwrócić uwagę, że jej szacowany koszt to ok. 300 MLN PLN, a w planie, który mamy jest droga, którą już teraz możemy zbudować.

Uprzejmie proszę o Wasze wsparcie dla tej inwestycji, w przypadku pytań jestem do Państwa dyspozycji, mój numer tel. 608514000 lub 523972128 i e-mail burmistrz@miastochojnice.pl"

list do mieszkanców wraz załącznikiem dot. przebiegu planowanej drogi
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~Krzys
Kiedy to referendum?
Finster swoja pazernoscia zasluzyl na idwolanie.
Bierze wiecej od trzaskowskiego w stolicy.
Moze ma tu wieksze problemy
19 Lutego 2022, godzina 21:13
Oceniono 13 razy 9
~kasia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lutego 2022, godzina 13:42
Oceniono 42 razy -20
~KLJ
Wspaniale Panie Burmistrzu
1) Dlaczego zadowolenie prywatnych właścicieli działek przy ul Sępoleńskiej, które bez drogi są nie wiele warte, przedkłada Pan nad dobro setek mieszkańców?
2) Skąd wyliczenia 300 mln kosztu budowy obwodnicy? W mieście działki kosztują nawet już ok 200 PLN za metr kwadratowy, a ziemia rolna kilkanaście max kilkadziesiąt, dodatkowo oświetlenie, przebudowa mediów, kilka rond i skrzyżowań w mieście, ciąg pieszo-rowerowy i droga budowana na terenach bagiennych?
3) Gdzie można znaleźć obiecany, że zostanie udostępniony drogą elektroniczną na spotkaniu 29.01.2022 przez Pana Waldemara Gregusa plan zagospodarowania z 1971 roku? Na tą chwilę jest jak UFO wielu o nim mówi, a nie wielu widziało.
09 Lutego 2022, godzina 16:43
Oceniono 65 razy 41
~LACZNICA BUDOWANA DOJEDZIE RONDA BYTOWSKA LESNA
Lacznica laczy Obwodnice gdanska koscierska ceynowy lasek miejski chojniczki jarcewo Szpitla osiedle lesne bytowskie Charzykowy Lesna do Bytowskiej Slupsk OBEJSCIE ZACHODNIE NIE POTRZEBNE
09 Lutego 2022, godzina 11:22
Oceniono 63 razy 41
~To on realizuje utrwala PLANY 1971 PRLU KOMUNY
Tam byly drogi budowane w czynie spolecznym zwir kruszec krawezniki chodniki tylko wylewke asfaltu robili To to te droge burmistrz wraz z radnymi juz powinien miec ukonczona w czynie spolecznym
09 Lutego 2022, godzina 06:16
Oceniono 70 razy 44
~Urodzil sie w 1964 planowal 1971 zachodnie obejscie
Tereny na rozbudowe drogi byly przy ul 14 lutego Sepolenskiej i ul Wyszynskiego Nawet latarnie swiecily na asfalt Sepolenskiej i z drugiej strony na trawe przez wiele lat niz wybudowano rownolegla droge z bolbruku tera wybudowal dwupasmowa asfaltowa i dwupasmowa polbrukowa z Obwodnicy osiedla kolejarz i asnyka zamiescia
09 Lutego 2022, godzina 05:38
Oceniono 52 razy 26
~oj tam
oj tam znowu się czepiata . To są historyczne - histeryczne decyzje naszego włodarza.
08 Lutego 2022, godzina 22:58
Oceniono 45 razy 17
~1994 radnym a 1998 burmistrzem i tyle lat buduje
A Majowka bedzie z ciachem kielbaska i orenzatka z pianka dla glisujacych w Majowce by przekroczyc wymagany prog wiazacy ODWOLANIA
08 Lutego 2022, godzina 21:19
Oceniono 46 razy 24
~Toc tam byly ziemie pegerowski
Kiedy w planach byla obwodnica chojnic a kuedy zachodnie obejscie To osiedle kolejarz tworzyl Franciszek Krol Naczelnik koleji Osiedle konczylo sie za bajorem ulic zawiszy czarnego i 18 pulku ulanow dalej byla kiskula byla zwirownia potem pole pegerow W latach 1970 -1990
08 Lutego 2022, godzina 21:14
Oceniono 44 razy 28
~Argumenty zupełnie nie trafione
Zmarnowane 9 lat, od 9 lat mieszkańcy protestują przeciwko lokalizacji tej obwodnicy, nikt nie neguje potrzeby jej zbudowania, ale przenoszenie ruchu z miasta na osiedla domów jednorodzinnych to już przesada. Władze miasta wybierane są przez wszystkich mieszkańców miasta i to zadaniem władzy jest znaleźć takie rozwiązanie, które weźmie pod uwagę racje wszystkich. Argument, że mieszkańcy wiedzieli od 50 lat, iż w tej lokalizacji będzie budowana obwodnica jest zupełnie nietrafiony, ponieważ do 2013 r. mówiono o Zachodniej obwodnicy miasta Chojnice. Dopiero w 2013 r. Urząd Miejski podjął decyzje o jej budowie w obecnej lokalizacji i to na bazie ul. Wisławy Szymborskiej - zwykłej drogi zbiorczej osiedlowej!
08 Lutego 2022, godzina 20:42
Oceniono 51 razy 27
~z miasta od urodzenia.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lutego 2022, godzina 19:36
Oceniono 70 razy -38
~mieszkaniec2
Od 1971 r. wiadomo było, że jest ten plan drogi, burmistrz najpierw spieniężył ziemie, a potem sobie przypomniał o drodze.
08 Lutego 2022, godzina 18:34
Oceniono 47 razy 17
~Mieszkaniec Chojnic
Panie Burmistrzu! Budujemy na przeszłość, nie na teraz albo pół wieku wstecz!!!
08 Lutego 2022, godzina 17:43
Oceniono 55 razy 23
~chojniczanka
Finster pisząc, że od 1971 r. wiadomo było, że jest ten plan drogi przekroczył wszelkie rubikony bezczelności i według mnie głupoty. Nikt tak nie napędza tego referendum jak on sam. Najlepiej jakby już nic nie napisał, nic nie powiedział, bo naprawdę przegra w ten sposób.
08 Lutego 2022, godzina 14:30
Oceniono 63 razy 27
~TEN LIST AKTEM ROZPACZY
Przebacz Boze, Bo Zgrzeszyle Przeciw Tobie i Twojemu Ludowi Z Przebiegem Drogi. AMEN
08 Lutego 2022, godzina 13:15
Oceniono 83 razy 43

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 406.00 414.00 DKKDKK 50.60 53.90
EUREUR 434.00 444.00 RUBRUB 4.00 4.64
CHFCHF 455.00 465.00 NOKNOK 30.30 34.20
GBPGBP 515.00 525.00 SEKSEK 37.80 38.90
Aktualizacja: 2024-06-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.05 411.23 DKKDKK 50.70 53.80
EUREUR 435.71 439.89 RUBRUB 4.20 4.64
CHFCHF 456.00 461.00 NOKNOK 30.40 34.10
GBPGBP 516.24 521.81 SEKSEK 37.90 38.80
Aktualizacja: 2024-06-14 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-14

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.77 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.59 zł
MZK 6.55 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.62 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.58 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij