Burmistrz napisał list do mieszkańców
Burmistrz, Arseniusz Finster postanowił zwrócić się do chojniczan w formie listu w związku ze sprawą "zachodniego obejścia". Urzędnicy dostarczą go także w formie papierowej wraz z deklaracjami podatkowymi do ponad 1030 adresów na ulicach: Bytowska, Zamieście, Asnyka i Kolejarz. Poniżej publikujemy jego treść.
"Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!
Postanowiłem zwrócić się do Was w formie listu chcąc poinformować, a także wytłumaczyć potrzebę budowy „zachodniego obejścia". Zaprojektowany przebieg drogi jest zgodny z dokumentami planistycznymi, które zostały uchwalone już w 1971 roku. Kolejne zmiany planów miejscowych i innych dokumentów nie zmieniały zapisów planu zagospodarowania przestrzennego z 1971 roku. Od 50 lat mamy świadomość, że będzie tam kiedyś zbudowana droga. Tę wiedzę powinien mieć każdy, kto w bliskości tej drogi kupił nieruchomość i zbudował dom.
Pragnę podkreślić, że będziemy budować drogę klasy Z, po której można poruszać się z prędkością do 60 km/h. Istnieje możliwość wprowadzenia ograniczenia do 50 km/h. Podnoszone przez moich adwersarzy argumenty, że „zachodnie obejście" będzie przechodzić przez „działki i domy" jest nieprawdziwe. Świadczy o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na skargę trzech mieszkanek, które posiadają nieruchomości w pobliżu „zachodniego obejścia" - cytuję fragment uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: „szerokość drogi zbiorczej oznaczonej symbolem Z, a więc drogi planowanej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczonej symbolem 018 KDZ nie powinna być mniejsza niż 20 metrów. W zaskarżonym planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego wskazano linię rozgraniczającą drogę szerokości 25 m". Skarga trzech mieszkanek została oddalona przez WSA.
Pragnę podkreślić, że w toku prac projektowych zostały przeprowadzone analizy i raporty oddziaływania na środowisko, które zostały zaakceptowane m.in. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Dla najbliżej położonej nieruchomości powstaną specjalne zielone bufory, a jeżeli zajdzie konieczność, po analizie porealizacyjnej, również ekrany dźwiękochłonne. Dodam, że najbliżej położona nieruchomość do projektowanej drogi leży w odległości 20 metrów.
Obecnie podpisaliśmy list intencyjny, który w mojej ocenie jest wielkim naszym wspólnym sukcesem, ponieważ uzyskaliśmy z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg 27,5 mln, od Marszałka Województwa Pomorskiego 20,4 mln, z Powiatu Chojnickiego 1 mln, a miasto Chojnice finansuje tę inwestycję kwotę 9 mln. Łączna wartość tego zadania to ok. 56 mln PLN. Mamy więc blisko 47 mln dofinansowania zewnętrznego. Podkreślam, że Miasta Chojnice nigdy nie byłoby stać na to, aby bez środków zewnętrznych wykonać to zadanie. Osoby
przeciwne tej inwestycji wskazują, że nie powinno tam być drogi wojewódzkiej tylko droga miejska. Argument jest nietrafiony ponieważ, nawet gdyby była to droga miejska to musiałaby być wykonana w tych standardach co zaprojektowana droga wojewódzka, czyli „zachodnie obejście".
Warto odpowiedzieć na pytanie jakie będziemy mieli korzyści z budowy „zachodniego obejścia". Po pierwsze: zmniejszymy ruch samochodowy na ul. Bytowskiej, Batorego, Szerokiej, na rondzie Solidarności i ul. Sępoleńskiej. Jest to obecnie najbardziej newralgiczny fragment miasta, w którym powstaje najwięcej tzw. korków.
Po drugie: powstanie zupełnie nowy układ komunikacyjny, który umożliwi alternatywne połączenie Chojnic w kierunku Człuchowa, Sępólna Krajeńskiego i Bytowa.
Po trzecie: „zachodnie obejście" lepiej skomunikuje Szpital Specjalistyczny z dzielnicami położonymi przy ul. Człuchowskiej i Sępoleńskiej. Dzisiaj karetki pogotowia chcąc dowieźć do szpitala pacjenta muszą przejeżdżać przez centrum miasta.
Po czwarte: po konsultacjach z mieszkańcami zrealizowałem Ich postulat skomunikowania z nową drogą dzielnicy Zamieście. Tak więc, poprawiamy i umożliwiamy zupełnie nowy układ komunikacyjny tego osiedla.
Po piąte: przy ul. Sępoleńskiej jest zlokalizowanych 20 hektarów terenów inwestycyjnych, które również komunikujemy z nową drogą.
Po szóste: po realizacji ,,zachodniego obejścia" będzie musiał powstać węzeł ,,Nieżychowice", który skomunikuje nową drogę z obwodnicą południową.
Podkreślam, że posiadamy pełną dokumentację techniczną. Inwestycja ma być realizowana w latach 2023-2024. Pod względem formalnym i prawnym została pozytywnie oceniona przez wszystkie instytucje rządowe i samorządowe. Ponad podziałami politycznymi jest finansowana przez Rząd RP i samorządy. Budowa ,zachodniego obejścia" nie wyklucza w przyszłości budowy zachodniej obwodnicy, ale warto zwrócić uwagę, że jej szacowany koszt to ok. 300 MLN PLN, a w planie, który mamy jest droga, którą już teraz możemy zbudować.
Uprzejmie proszę o Wasze wsparcie dla tej inwestycji, w przypadku pytań jestem do Państwa dyspozycji, mój numer tel. 608514000 lub 523972128 i e-mail burmistrz@miastochojnice.pl"
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (27)
- Komentarze Facebook (...)
27 komentarzy
Pewnie zaraz dostane serie minusów, ale postanowiłem się wypowiedzieć, myślę że nie wszyscy myślą tak jak ten Pan powyżej co tylko o odwołaniu Burmistrza pisze .
pozdrawiam, dobrego dnia
Chojniczanie od dawna juz glównie stoją w korkach i jest to zasługą rozwiązań komunikacyjnych przyjetych w ostanich 20 latach, aby było tanio, a rpozwiązania komunikacyjne typu wjazd do Lidla z ul. Bytowskiej, czy wjazd do Mc Donalda jest majstersztykiem głupoty
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!