Poniedziałek, 04 Grudnia 2023 | Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
opr. red. fot. archiwum

Mieszkańcy odpowiedzieli na list burmistrza

W odpowiedzi na pismo burmistrza, Arseniusza Finstera, mieszkańcy, których dotyczy inwestycja "zachodniego obejścia" napisali swój własny list. Żądają w nim otrzymania dokumentacji i wyjaśnień. Całość publikujemy poniżej.


"Szanowny Panie Burmistrzu!

Postanowiliśmy zwrócić się do Pana w formie listu, chcąc z naszej strony otrzymać wiążące i rzetelne informacje dot. planowanej inwestycji budowy. „zachodniego obejścia”.

Po pierwsze:- żądamy przesłania na adres Przewodniczącego Osiedla Kolejarz-Prochowa dokumentów planistycznych, uchwalonych już w 1971 r., zgodnie z którymi, Pana zdaniem, aktualny przebieg "zachodniego obejścia” już wówczas istniał. Wnosimy o wykazanie, na podstawie wszelakiej posiadanej dokumentacji, że w 1971 r., czy też na dzień zakupu przez nas nieruchomości od miasta, w bardzo bliskiej odległości od naszych działek zaplanowana już była owa „droga”, mimo faktu, iż w roku 1971 osiedla aktualnie leżące przy obwodnicy nie były jeszcze tak rozlegle zabudowane budynkami mieszkalnymi (w zasadzie co najmniej połowa osiedli nie istniała jeszcze). Zgadzamy się z faktem, że być może w dokumentacji planistycznej w 1971 r. była zaprojektowana droga zbiorcza, jednakże z całą pewnością nie była to droga aktualnie projektowana w tym miejscu. Nadmienić należy, iż wielokrotnie wnosiliśmy już o takową dokumentację, jednakże w dalszym ciągu nasze wnioski są ignorowane. Wiadomym jest, że gdybyśmy mieli świadomość planowanej inwestycji, nikt z nas nie zakupiłby działki w tym miejscu. Rozumiemy, że trzeba ułatwiać ruch w mieście, jednakże dlaczego akurat budować obwodnicę tak blisko naszych domów??? Nazwa drogi jest dla nas bez znaczenia. Oczywisty jest fakt, że będzie to droga głównie dla tirów, dla dużego transportu i ruch na niej będzie bardzo duży i duże będą osiągane prędkości przez pojazdy. Nie oszukujmy się, ale właśnie tak będzie...

Po drugie:- wnosimy o szczegółowe wyjaśnienie kwestii, dlaczego zdecydował Pan o spieniężeniu działek, leżących w bliskiej odległości od planowanej obwodnicy, „mając” pełną świadomość, że w niedalekiej przyszłości podejmie Pan kroki dot. wybudowania obwodnicy przy naszych domach? Rozumiemy, że planując sprzedaż tych działek posiadał Pan wiedzę w jakiej odległości będą one od planowanej drogi? Czujemy się oszukani, gdyż kupiliśmy nieruchomości gruntowe od Miasta w przetargu, wówczas nikt nie informował nas, ani przed przystąpieniem do przetargu, ani podczas sporządzania umowy notarialnej, że nieopodal naszych zabudowań planowana jest budowa obwodnicy (czy jak to Pan nazywa drogi zbiorczej). Wartość naszych działek znacznie spadnie po wybudowaniu obwodnicy, co niewątpliwie będzie dla nas kolejnym argumentem do dalszych działań.

Po trzecie:- w „medialnym” liście do nas pisze Pan, że w przypadku pytań jest Pan do naszej dyspozycji, w takim razie dlaczego nie przybył Pan na spotkanie z mieszkańcami osiedli w dniu 29 stycznia 2022 r.? Dlaczego nie chciał Pan z nami rozmawiać, udzielać odpowiedzi na nurtujące nas pytania? A jedynie posunął się Pan do napisania listu do wszystkich mieszkańców Chojnic, by przedstawić swoje NIEZMIENNE stanowisko w sprawie obudowy zachodniego obejścia.

Po czwarte:- twierdzi Pan, że nie było zgody ani Wójta ani Starosty, by zmienić przebieg obwodnicy w taki sposób, by nie był on uciążliwy dla mieszkańców. Prosimy o przedłożenie dokumentacji potwierdzających fakt tych ustaleń i końcowo braku zgody na zmianę przebiegu drogi.

Po piąte:- wnosimy o podanie konkretnej informacji kiedy zostaną trwale utwardzone „drogi” osiedlowe (płyty bądź stała nawierzchnia) m.in. ul. Ks. Płk. Wrycza, ul. Sybiraków, ul. Gryfa Pomorskiego i wszystkie ulice do niej przylegające, serdecznie zapraszamy Pana na oględziny naszych „dróg” osiedlowych. Mieszkamy w mieście, płacimy podatki, a nasze drogi to wieczne dziury, błoto pokostki, uszkodzone zawieszania pojazdów. Czy w obliczu tak kosztownych inwestycji o którepan walczy, nie jest Pan w stanie mieszkańcom miasta stworzyć normalnych warunków dojazdów do swoich posesji? Żądamy wiążącej informacji, a nie lakonicznych wypowiedzi w stylu, że ulice nie są w całości zabudowane budynkami...Idąc w tym kierunku to drogi mogą takie pozostać jeszcze przez następnych kilkadziesiąt lat... Jesteśmy pewni, że takich dróg jak na naszych osiedlach nie ma w całych Chojnicach. Dba Pan o murawę, o obwodnicę, a środków na drogi osiedlowe dla mieszkańców nie ma...

Na końcu naszego listy pragniemy zaakcentować, iż Burmistrz Miasta zapomniał o tym, że jest wybrany przez naród i dla dobra narodu powinien sprawować władzę, a nie budować obwodnicę ludziom bezpośrednio przy ich zabudowaniach. Nasze wnioski poparte słusznymi argumentami skierujemy również do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz do Najwyższej Izby Kontroli celem skontrolowania zgodności z prawem przebiegu planowanej inwestycji.
Z niecierpliwością czekamy na wiążące informacje

Mieszkańcy Miasta Chojnice zamieszkali przy planowanej inwestycji budowy „Zachodniego obejścia"

Ponadto, mieszkańcy przesłali list na skrzynkę epuap Urzędu Miejskiego i chcą, by pismo zostało umieszczone wzorem listu burmistrza na stronie miastochojnice.pl w zakładce "aktualności".

odpowiedź mieszkańców

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~rtv
Te 50 milionów to takie typowe mieszanie ludziom w głowach. Pieniądze są z niedokończonych inwestycji za które trzeba będzie zapłacić ,a połowa z nich została już wydana. Czego to w tej Moskwie nie uczą. Czuje się oddech referendum na plecach i próbuje się pokazać jak to u nas dobrze.
18 Lutego 2022, godzina 12:30
Oceniono 79 razy 3
~ILE DROG OSIEDLA KOLEJARZ Z 50 MILIONOW NADWYZKI BUDZETU MIASTA WYBUDUJA
TO ZATE 50 MILIONOW NADWYZKI ZACHODNIE OBEJSCIE JESZCZE W TYM ROKU MOGA WYBUDOWAC CO BURMISTRZYNIU I RADNI JEGO KOMITETU DO ROBOTY DOSTALISTA PODWYZKI DIET PENSJI ZA COS WAS MIESZKANCY UTRZYMUJA CO
18 Lutego 2022, godzina 11:57
Oceniono 71 razy -3
~50 milionow nadwyzki w budzecie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Lutego 2022, godzina 10:45
Oceniono 67 razy -15
~Wojtek
Przecież to idiotyzm z przebiegiem tej drogi:
Blokujemy rozrost miasta.
Wyjazd z tejże drogi powinien zostać przesunięty przynajmniej na skrzyżowanie do Charzyków, po kiego licha ma to być na skrzyżowaniu do szpitala ( ul.Bytowska z ul. Leśną ).
Obejścia miast odsuwa się od miasta po to by miasto miało możliwość rozrastania się a nie zamyka się miasta obejściami jak pierścieniem.
Burmistrz już ma swoje decyzje i są one błędne, podpieranie się tym że obejście było na mapach z 1971 r. to śmiech na sali zamiast iść do przodu to cofamy się.
17 Lutego 2022, godzina 14:08
Oceniono 102 razy 4
~JAK REALIZOWANY JEST PRZEDSTAWIONY PLAN PRZEZ URZEDNIKOW
Czy wedlug planu przedstawionego przez urzednikow co zostalo zrealizowane wedlug planu, a co nie dlaczego A co inaczej zrealizowano niz wynika zplanu
17 Lutego 2022, godzina 09:36
Oceniono 100 razy 0
~1985 ROKU WIDNIEJE NA PLANIE URZEDNIKOW RATUSZA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Lutego 2022, godzina 21:31
Oceniono 87 razy -15
~Charzykowianin
"Wejściówką" do ewentualnych dalszych rozmów jest ujawnienie właścicieli działek ,które zostaną wykupione pod planowaną drogę,
14 Lutego 2022, godzina 18:32
Oceniono 211 razy 3
~Gość
"oszołomy", "wywrotowcy" - takie są właśnie epitety i dyskusja z obrońcami lokalnego układu politycznego.
14 Lutego 2022, godzina 08:59
Oceniono 220 razy 8
~Budować drogę !
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Lutego 2022, godzina 08:23
Oceniono 255 razy -17
~! 20 metrów
20 metrów do zabudowań, a nie do granic działek - za płotem droga.
13 Lutego 2022, godzina 11:55
Oceniono 256 razy 6
~Droga do przeszłości
Obodnica pod oknami ludzi musi powstać za wszelką cenę.
Pan Krzysztof będzie zadowolony i urzędnicy którzy zainwestowali ok 20 lat temu w działki będą mogli wreszcie się odkuć. Reszta za słowami piosenki " stulcie ryja i do pracy, dajcie nam trochę porządzić". Mimo tych wspaniałych założeń niektórzy mogą się przejechać i plan może nie wypalić, ponieważ mieszkańcy przejrzeli na oczy.
12 Lutego 2022, godzina 22:57
Oceniono 284 razy 22
~Byk
Tej drodze kategoryczne nie, może 25 lat wcześniej!!! Niech miasto zajmie się drogami osiedlowymi. Jak można sprzedać działkę z drogą! Dotyczy zakrętu na ulicy Ks. Pułkownika Józefa Wrycza. Tłumaczenie, bo nie mamy pieniędzy. Skandal.
11 Lutego 2022, godzina 19:16
Oceniono 292 razy 20
~Ciemy lud
Brawo Panie Burmistrzu
"Wspaniały list" i mapa z przed co najmniej kilkunastu lat i naniesiona obwodnica idzie w szczerym polu.
Gratuluje pomysłu.
11 Lutego 2022, godzina 17:25
Oceniono 290 razy 12
~gość.
Wszystkim tym nielicznym, którzy są przeciwni budowy a w szczególności dotyczy to przewodniczącego Osiedla Kolejarz- Prochowa informuję, iż ta ulica będzie obejściem a nie "Obwodnicą Zachodnią". Ponadto odległość od ulicy do najbliższego zabudowania to 20m. I to praktycznie dotyczy jednej nieruchomości. Ruch na ulicy będzie się odbywał z prędkością maksymalną 60km/godz. Ta ulica rozwiąże i skróci problem komunikacji z dojazdem do szpitala a także połączy z innymi skrzyżowaniami. Wystarczy spojrzeć na mapkę.
11 Lutego 2022, godzina 08:07
Oceniono 310 razy 16
Urząd Miasta potrafi dostarczyć wezwanie do zapłaty podatku od nieruchomości nawet w dzień wolny, a o tym, że moja działka zostanie pomniejszona przez tę inwestycję, dowiaduję się przypadkowo z internetu!!! Nikt nie potrafi powiadomić na piśmie właściela działki o planowanych zmianach!!,
ani Urzad Miasta, ani ZDW Gdańsk.... żenada
10 Lutego 2022, godzina 21:10
Oceniono 302 razy 6

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 405.00 DKKDKK 51.50 54.90
EUREUR 427.00 439.00 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 450.00 463.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 498.00 511.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 401.98 DKKDKK 51.60 54.80
EUREUR 430.43 435.89 RUBRUB 4.25 4.55
CHFCHF 453.84 462.06 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.50 508.53 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-03 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.95 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij