Co dalej z samorządowym przedszkolem?
Na wczorajszej (23.08) konferencji prasowej burmistrza Arseniusza Finstera poznaliśmy plan najbliższych działań urzędu w sprawie przekształcenia ostatniego publicznego przedszkola.
Uchwała intencyjna w tej sprawie ma stanąć na najbliższej sesji Rady Miejskiej Chojnic. Nie odbędzie się ona 5 września, a tydzień później. Burmistrz obszernie uargumentował przesłanki, którymi kierował się przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu procedury zmiany formy funkcjonowania „dziewiątki” przy ul. Młodzieżowej. Na pierwszym miejscu postawił sprawy finansowe. Okazuje się, że przez minione 4 lata, przy tej samej ilości dzieci, nakłady na to przedszkole wzrosły o ok. 400 tys. złotych. W całym jego budżecie płace pracowników stanowią około 82 % całości. Włodarz uważa, że spory wpływ ma na to Karta Nauczyciela, która wymusza od 1.09.2011 r. kolejną podwyżkę płac o 7 %. – Nie powinna ona być stosowana w przedszkolach – zauważył Arseniusz Finster. Jest też zdania, że nieodległy moment obowiązkowego rozpoczęcia nauki przez sześciolatków w szkołach podstawowych i tak wymusiłby niezbędne ruchy kadrowe w samorządowym przedszkolu. Finster sądzi, że wówczas ilość dzieci w PS 9 spadnie do stu kilkudziesięciu. Zapewnił jednak, że nauczyciele z przedszkola znajdą pracę w szkołach podstawowych.
Reklama | Czytaj dalej »
Burmistrz odniósł się także do krytycznych głosów mieszkańców miasta, którzy są zaniepokojeni dalszym funkcjonowaniem oddziałów integracyjnych. Zobowiązał się do ich utrzymania i pełnego finansowania. Poinformował, że zamierza powołać dotychczasową dyrektor Barbarę Strzałkowską na swego pełnomocnika ds. systemu integracji niepełnosprawnych w PS 9. Stałoby się to po jej przejściu na emeryturę.
Burmistrz pokrótce omówił założenia konkursu na nowego właściciela przedszkola. Byłyby one podobne do tych sprzed 4 lat. Dotychczasowi pracownicy byliby przejęci przez nowego pracodawcę albo otrzymaliby propozycję pracy w szkołach. Wielkość opłaty stałej byłaby ujęta w warunkach konkursu na poziomie 168 zł miesięcznie, z dopuszczeniem corocznej waloryzacji o inflację.
Nie zabrakło wątku związanego z formą prowadzenia wyżywienia przedszkolaków. Docelowo w kuchni pracowałaby jedna kucharka oraz intendentka. Zewnętrzna firma zajmowałaby się przygotowywaniem posiłków, a wydawałaby je nowa obsada kuchni. Takie rozwiązanie miałoby zostać wdrożone najpóźniej w listopadzie. Poprzedzone ma być konsultacjami z rodzicami. Byliby oni zobowiązani do zawierania umów bezpośrednio z firmą cateringową, której płaciliby za posiłki. Dzięki temu sumy płacone za wyżywienie nie przechodziłyby przez budżet miasta i przedszkola. Planowana jest też publiczna degustacja posiłków, podczas której będzie można porównać jakość tych, których przygotowała kuchnia przedszkolna oraz kuchnia firmy cateringowej. Powyższe informacje są umieszczone w liście skierowanym przez burmistrza Arseniusza Finstera do wszystkich rodziców dzieci, które są zapisane w samorządowym przedszkolu. Zostanie wysłany w bieżącym tygodniu.
Burmistrz nawiązał także do trwającego sporu władz miasta z właścicielkami pięciu niepublicznych przedszkoli. Kolejny raz zapewnił, że jest gotowy do dialogu z nimi, mimo, że jego zdaniem wybrały drogę roszczeniową. Uważa, że ostateczne rozstrzygnięcie jeszcze nie zapadło, gdyż powinno nastąpić w sądzie powszechnym. – Może on mieć inne zdanie, niż Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku – stwierdził burmistrz. Nie ukrywał przy tym, że toczący się spór spowodował przyspieszenie działań prywatyzacyjnych PS 9.
Burmistrz odpowiada właścicielkom przedszkoli
Zapytaliśmy burmistrza, czy zgadza się z definicją wydatków bieżących podaną przez WSA w uzasadnieniu wyroku oraz o to, w jaki sposób będzie obliczana dotacja dla niepublicznych przedszkoli po wygaśnięciu ważności zaskarżonego zarządzenia burmistrza.
– Nie zgadzam się. Uważam, że nie można dwukrotnie – raz bezpośrednio od rodziców, potem od miasta w dotacji, przekazywać niepublicznym przedszkolom opłaty stałej i za wyżywienie, choćby w 75 % wysokości. Na najbliższej sesji rady będzie nowelizowana uchwała, w której zapisy umieszczone wcześniej w uchylonym zarządzeniu, znajdą się właśnie w niej.
Natomiast kwestia, kiedy ta uchwała wejdzie w życie, jak przekazał nam sekretarz generalny ratusza Robert Wajlonis, nie jest do końca jasna. Niewykluczone, że nie trzeba jej publikować w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Wówczas uprawomocniłaby się zaraz po jej przegłosowaniu. Sprawa ma wyjaśnić się do dnia sesji.
Burmistrz odpowiada portalowi chojnice24
Arseniusz Finster poświęcił również kilka minut na ustosunkowanie się do zarzutów przedstawionych przez działaczy Wspólnej Ziemi w liście do miejskich radnych. Nie był zadowolony z faktu, że nie otrzymał kopii tego listu. Nie zgodził się ze stwierdzeniami, że UM prowadzi politykę antyspołeczną. – Chciałbym przypomnieć, że Warsztaty Terapii Zajęciowej otrzymały z miasta wszelką pomoc, włącznie z siedzibą. Obydwa hospicja otrzymały obiekty, dla TPH jest przygotowywana dotacja. Od wielu lat jestem prezesem Banku Żywności. Jeżeli to jest polityka antyspołeczna, to wzywam członków Wspólnej Ziemi do pokazania tego, co oni zrobili dla chojniczan, komu pomogli.
Burmistrz odpowiada Wspólnej Ziemi
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (71)
- Komentarze Facebook (...)
71 komentarzy
Burmistrz czyta portale internetowe więc może list przeczytać np. tutaj, na Ch24. Podobnie jak całe chojnickie społeczeństwo. Co do wskazania daty 26.08 na sugerowany czas wypowiedzenia się - jest to prośba a nie dyktat, aczkolwiek sądzę, że OBOWIĄZKIEM radnych jest informowanie mieszkańców o tym co planują zrobić w tak ważnej sprawie.
Buahahaha, pan Burmistrz mota się coraz bardziej.
Jak dla mnie powinni zaorać to przedszkole i wyrównać teren a większość kadry razem z szanowną panią dyrektor posłać na zieloną trawkę
Cieszę się, że "przygoda" mojego dziecka z tym przedszkolem dobiegła końca jakiś czas temu. Okropne miejsce i okropni ludzie - naprawdę szkoda kasy z miasta na utrzymywanie czegoś takiego
Tam czas się zatrzymał jakieś 30 lat temu - głównie w sposobie podejścia do dziecka
I nie rozumiem całej tej histerii o catering - przecież od tego się nie umiera.... a większość przedszkoli na tzw "zachodzie" tak właśnie funkcjonuje - wszyscy żyją i mają się dobrze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!