Sobota, 25 Maja 2024 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. - je

Wojewoda nie unieważnił uchwały

Radosław Sawicki zabrał głos na sesji RM z 12.09.2011

Radosław Sawicki zabrał głos na sesji RM z 12.09.2011

Na sesji RM z 12.09.2011 przyjęto uchwałę o zamiarze likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola – „Skrzaty” przy ul. Młodzieżowej. Organizatorzy protestu przeciwko takiemu rozwiązaniu zapowiadali złożenie wniosku do wojewody o jej uchylenie.

Stowarzyszenia Wspólna Ziemia i Arcana Historii swoje pismo wysłali 28 września. Podnosili w nim, że „art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty wymaga, by organ prowadzący szkołę (przedszkole) w przypadku jej likwidacji zapewnił możliwość kontynuowania nauki w innej szkole (przedszkolu) publicznej tego samego typu. Jedynym wyjątkiem, jaki dopuszcza ustawodawca od powyższej zasady jest przekazanie przez jednostkę samorządu terytorialnego prowadzenia szkoły lub placówki publicznej osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osobie fizycznej, w trybie art. 59 ust. 8 i 9 w/w ustawy. Tymczasem w przedmiotowej uchwale RM Chojnice przewiduje się jedynie zapewnienie możliwości kontynuowania przez dzieci nauki w przedszkolach niepublicznych oraz oddziałach zerowych w szkołach publicznych (§ 2 uchwały). Planowane do likwidacji Przedszkole Samorządowe Nr 9 jest ostatnim przedszkolem publicznym w gminie.” Skarżyli się także na brak konsultacji RM projektu tej uchwały z organizacjami pozarządowymi, których działalność statutowa związana jest z jej tematyką.

Reklama | Czytaj dalej »

W połowie listopada autorzy otrzymali z Pomorskiego UW odpowiedź podpisaną przez wicewojewodę Michała Owczarczaka. Nie znalazł on podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały intencyjnej, a zarzuty uważa za niezasadne. Stwierdził, że ta uchwała nie jest aktem prawa miejscowego podlegającego konsultacji z organizacjami pozarządowymi. Nie podzielił również stanowiska w sprawie braku zapewnienia możliwości kontynuowania przez dzieci nauki w innym przedszkolu publicznym. Przy okazji UW w Gdańsku ustalił, co mieli na myśli autorzy ustawy o systemie oświaty – W przepisie art. 59 ust.1 chodzi zatem jedynie o uczniów szkoły publicznej, którzy w chwili publikacji muszą otrzymać gwarancję kontynuowania nauki w szkole publicznej, gdyż w polskim systemie oświaty istnieje obowiązek szkolny i nauki, którego realizację zapewnia i gwarantuje jednostka samorządu terytorialnego. Wychowanie przedszkolne zaś nie jest objęte obowiązkiem (z wyjątkiem rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5 – letnich).

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, po bezskutecznym wezwaniu Rady do usunięcia naruszenia interesu prawnego przez podmiot, który tak uważa, może on zaskarżyć uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czy tak postąpią autorzy protestu, jeszcze nie jest przesądzone. Być może skorzystają z tej możliwości, gdyż w podobnej sprawie, którą już opisywaliśmy, wojewoda warmińsko – mazurski stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Biskupcu. Nie była ona intencyjna, ale o stwierdzeniu likwidacji przedszkola. Obydwie uchwały – chojnicka i z Biskupca – powołują się na te same artykuły ustawy o systemie oświaty. Kluczowy (art. 59 ust.1) cytujemy wyżej, gdzie jest podany przez autorów pisma do pomorskiego wojewody. Słowo „przedszkole” nie jest w nim wymienione, ale nie jest to konieczne. W artykule nr 3, gdzie zawarte są definicje stosowanych pojęć, jest takie sformułowanie – Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o: 1.szkole – należy przez to rozumieć także przedszkole. To zapewne było przesłanką decyzji wojewody z Olsztyna. Jego zdanie podzielił tamtejszy Wojewódzki Sąd Administracyjny, który oddalił odwołanie Rady w Biskupcu.

Uchwała RM Chojnic z 12.09.2011

Pismo Wspólnej Ziemi i Stowarzyszenia Arcana Historii do Wojewody Pomorskiego

Odpowiedź Pomorskiego UW na pismo WZ i SAH

Uchwała RM Biskupca ws. likwidacji przedszkola publicznego

Postanowienie Wojewody Warmińsko - Mazurskiego ws. Biskupca

Nasz tekst ws.Biskupca - Czy można sprywatyzować "Skrzaty"?

Odpowiedź UM Chojnice na powyższy artykuł

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~Dobrze poinformowany
Wychowanie przedszkolne nie jest objęte obowiązkiem z wyjątkiem przygotowania przedszkolnego dla dzieci 5-letnich. Taką publiczną formę miasto realizuje w Szkole Podstawowej Nr 3. Ten argument powoduje, że nie można porównać sytuacji w Biskupcu z tą w Chojnicach. Dziwię się, bo przecież Autor może zadzwonić do Biskupca i się o tym dowiedzieć. Jeżeli więc porównywać, to szczegółowo. Osoba, która adresuje do mnie swój tekst (nieźle poinformowany) nie rozumie, że porównywanie do Biskupca jest nieadekwatne. Co do czytania i interpretowania pomijam, pragnę zauważyć, że WSA w tej sprawie się jeszcze nie wypowiedział. Nie łączmy tematów odnośnie WSA (def. wydatków bieżących) jest złożona kasacja i są różne (wzajemnie wykluczające się) interpretacje. Do Autora nie mam pretensji, bo jednak o tym zechciał napisać, nie schował tematu. Doradzam jednak żeby zastanowił się nad systemem prawnym i mogę dodać zwykłą bezstronnością dziennikarską. Można przecież czytać artykuły pana Jerzego na tym portalu i odnieść wrażenie, że nie do końca niestety jest rzetelny. Mogę jeszcze raz powtórzyć, że jestem „dobrze poinformowany”, a sugerowanie mi jakobym był burmistrzem jest dla mnie nobilitujące. Osoba sugerująca takie zdarzenie pewnie myśli, że Finster zawsze broni się sam, pewnie, że ma samych wrogów. Tak nie jest – w dłuższym etapie wszystko się wyjaśni i będzie z korzyścią dla Społeczeństwa. Czasami spory, a nawet protesty inspirują do głębszej analizy, do pikowania tematu, do dużego wysiłku. Wierzę, że tak jest.
30 Listopada 2011, godzina 09:28
~Finster to dobrze poinformowany
Burmistrzu, powinieneś się podpisywać DOBRZE POIRYTOWANY ;-)
29 Listopada 2011, godzina 17:55
~nieźle poinformowany
Wydaje mi się, że "dobrze poinformowany" nie był na lekcji czytania ze zrozumieniem. Chyba jest w kl. IV lub V SP. Bez ogródek autor jedzie z dowodami, że wojewoda pomorski interpretuje ustawę o systemie oświaty odwrotnie, niż ten z Olsztyna; że w tej ustawie stoi, że określenie "szkoła" w niej dotyczy przedszkoli, o ile nie jest dokładnie zaznaczone inaczej; że w chojnickiej uchwale powołują się na paragraf ustawy gdzie jest właśnie ogólne określenie "szkoła"; a on nadal wierzy w nieomylność Burmistrza. Już dwa razy zakwestionował ją WSA w Gdańsku i raz SKO w Słupsku. Ale największą pretensję ma do autora za to, że podpowiada Bandzie Dwojga - MW i RS.
29 Listopada 2011, godzina 17:40
~Do dobrze poinformowanego
Pożyjemy zobaczymy
29 Listopada 2011, godzina 15:02
~ma ka
Zapytajcie radnych czy chociaż wiedzą gdzie jest przedszkole"Skrzaty " w Chojnicach i czy wiedzą co to znaczy integracja
29 Listopada 2011, godzina 14:58
~Dobrze poinformowany
Otóż wytworzyła się ciekawa sytuacja. Burmistrz mówił przecież, że „obowiązek ciągłości w publicznym” dotyczy szkół. Pan Wałdoch wygłaszał na Rynku butnie odmienny pogląd. Pamiętajcie krytycy też, że oddziały zerowe są w SP nr 3, to tak na osłodę, bo Pan Autor tekstu na końcu wspiera Was, nie po raz pierwszy zresztą. Do „Alfa” zaadresuję uwagę – otóż nie warto obrażać Pana Wojewody. To nie On sam ocenia uchwały tylko Biuro Prawne przy UW. Ma rację burmistrz tłumacząc, że suweren nie może samorządowi narzucić formy. Samorząd ma zapewnić i finansować miejsca w przedszkolach. Ciekawe jest też odniesienie p. Wojewody o konsultacjach. Tak właśnie, to p. Sawicki i p. Wałdoch do swojego protestu nie powinni „używać swoich stowarzyszeń”! Panu Erdmanowi sugeruję żeby zapoznał się jednak z systemem prawnym w III RP.
29 Listopada 2011, godzina 14:58
~MichałTuskznawca KOLEI chińskich
Tusk za przykladem swego Guru Krzysztofa Kononowicza realizuje polityke " nie bedzie niczego".
Wszystko po to aby armie urzedasów-darmozjadów (wzrost w ostanich 4 latach o ponad 15%) mogły dalej nic nie robić.
A vice -wojewódka sladem sopockiej miernoty egzekwuje. I tak "łyn łynego, łyn łynego" i za chwile klasyk kanalia-Urban osiagnie cel.
Rząd się wyżywi. A reszta ? A reszta to kto ?
28 Listopada 2011, godzina 18:58
~mrówka
Należy wykorzystać wszystkie możliwości więc również doradzam WSA. Na mądrość radnych jak przyjdzie czas głosowania nad likwidacją przedszkola nie ma co liczyć. Oni nawet przyklepują uchwały, o których dowiadują się dopiero na sesji i nawet nie mając okazji wgłębiać się w jej treść. Nie można się poddawać. Trzymam kciuki za tych co próbują zatrzymać "Skrzaty" w obecnym stanie.
28 Listopada 2011, godzina 09:49
~k.
Piotrusiu daruj sobie złośliwości )
28 Listopada 2011, godzina 09:16
~ALFA
Nie ma się co przejmować Panowie. To była tylko uchwała intencyjna. To po pierwsze. Po drugie należy skarżyć do WSA. Kim jest Pan Owczarczak? Po prostu dawny asystent Tuska, który z nadania politycznego pełni zaszczytną funkcję vice wojewody. Poza stanowiskiem nic specjalnego...
28 Listopada 2011, godzina 07:55
~fr.
a w pzpn wciąż lato
27 Listopada 2011, godzina 22:28
~fr.
kto nie chciał -ten nie widział
27 Listopada 2011, godzina 22:28

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 400.00 DKKDKK 50.10 53.70
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 425.00 433.00 NOKNOK 30.00 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.87 395.83 DKKDKK 50.20 53.60
EUREUR 424.10 428.47 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 426.17 432.00 NOKNOK 30.10 33.50
GBPGBP 496.55 502.10 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-05-24 18:50
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.81 zł 7.54 zł 6.88 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij