Uchwała o likwidacji w konsultacji
Na sesji RM z 12.09.2011 R.Sawicki z Wspólnej Ziemi wziął udział w dyskusji nt. uchwały o zamiarze likwidacji PS9
Na 19 marca wstępnie zaplanowano sesję Rady Miejskiej, na której ma być podjęta uchwała o likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 9. W połowie lutego jej projekt został przekazany związkom zawodowym do zaopiniowania.
Przekazano go Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury oraz Zarządowi Oddziału Związku Nauczycielstwa w Chojnicach. Jak podano w piśmie przewodnim, adresaci mają w terminie do 30 dni od następnego dnia po dniu doręczenia, przedstawić swoją opinię na jej temat. Nie zrealizowanie tej prośby będzie uważane za rezygnację z prawa jej wyrażenia. W projekcie uchwały zapisano, tak jak wcześniej w intencyjnej, że likwidacja przedszkola nastąpi z dniem 31.08.2012. Dzieci uczęszczające wcześniej do niego, mają „możliwość korzystania z przedszkoli niepublicznych, punktów przedszkolnych oraz z oddziałów przedszkolnych w szkołach publicznych.”
Reklama | Czytaj dalej »
W uzasadnieniu do uchwały podano przesłanki, którymi kierowały się miejskie władze podejmując decyzję o przekształceniu ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną, jak i prowadzone do tej pory konsultacje społeczne. Wynika z niego, że likwidacja PS9 „jest ostatnim elementem wykonawczym systemu zwiększania dostępności przedszkoli dla mieszkańców miasta. Z uwagi na niespełnione obietnice rządowe dotyczące finansowania w postaci subwencji zadań przedszkolnych i przy ograniczonych dochodach własnych gminy droga prywatyzacji pozostała jedyną i w pełni skuteczną metodą realizacji tego procesu.” Dalej przedstawiona jest historia przekształceń sieci chojnickich przedszkoli, która rozpoczęła się w 2007 roku; ówczesną i aktualną frekwencję w nich. Zaznaczono, że po podjęciu we wrześniu 2011 roku uchwały o zamiarze likwidacji, wysłano listy polecone do wszystkich rodziców z informacją o tej decyzji Rady Miejskiej.
Jest także informacja o uzyskaniu opinii Pomorskiego Kuratora Oświaty wydanej 17.10.2011 roku. Nie ma określenia, czy była pozytywna, czy negatywna. Nie dołączono jej do pism skierowanych do związków zawodowych. Z informacji uzyskanych od prezes chojnickiego oddziału ZNP Elżbiety Zielińskiej wynika, że nie jest jej znana treść tej opinii. Zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera (w piątek 2.03) o szczegóły postanowienia Kuratora. – Jest negatywna, ale nie mieliśmy obowiązku o tym pisać w uzasadnieniu do uchwały – odpowiedział nam.
Podczas sesji Rady Miejskiej z 14.11.2011 roku, kiedy to znowelizowano uchwałę intencyjną poprzez usunięcie z niej harmonogramu działań związanych z przekształceniem PS9, nikt nie poinformował radnych o decyzji Kuratora. Niewykluczone, że doszło do tego przy innej okazji lub w terminie późniejszym. Tak burmistrz wypowiedział się na listopadowej sesji RM w czasie dyskusji na temat zmiany uchwały intencyjnej przy przedstawianiu planu działań ratusza – (…) Mam nadzieję, że taka otwartość też będzie ze strony pracowników i Rady Rodziców, chociaż przykro się czyta listy, które są wysyłane nawet do Pierwszej Damy, czy do Pana Ministra Bartosza Arłukowicza, a nie są nawet przekazywane, i to z boleścią mówię w sercu, do wiadomości Ratusza, a taki standard niestety jest, nie powinno go być, bo chcąc odpowiedzieć musieliśmy zdobywać go z innych źródeł niż to źródło, które było miejscem wytworzenia tego dokumentu.
Treść projektu uchwały RM Chojnic ws. likwidacji PS 9 wraz z uzasadnieniem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (19)
- Komentarze Facebook (...)
19 komentarzy
Najbliższa gmina dla Chojnic to Gmina Wiejska Chojnice, która nie prowadzi publicznego przedszkola.
W tej sytuacji najlepiej byłoby, aby wszystkie gminy w Polsce, wzorem Chojnickich władz, zlikwidowały publiczne przedszkola. Przelicznik podstawy, który będzie musiał być zastosowany pochodził będzie z Niemiec.
Mieszkańcy Chojnic obudźcie się. Rodzice już dzisiaj w niepublicznych przedszkolach płacicie więcej.
Polityka Ratusza to polityka umywania rąk. Niedługo dojdzie do tego, że podstawowym zadaniem samorządu będzie zebranie podatków, a o resztę to już mieszkańcy będą się martwić sami.
Do Redakcji ch24. Przypomnijcie wypowiedź Pana Potulskiego z ZNP, gdy wyraźnie mówił, że zwiększony udział gmin z podatków (chyba PIT i CIT) był przed laty wprowadzony po to, aby zrekompensować wydatki gmin między innymi na przedszkola. I że w Sejmie pracuje się nad wydzieleniem tych pieniędzy, konkretnie na przedszkola, aby gminy nie miały wątpliwości i nie tłumaczyły się, że żadnych pieniędzy nie otrzymują.
Zatrważa to, że opinia publiczna nie jest informowana o faktach tak ważnych jak negatywna opinia kuratora, z pewnością dzięki takim socjotechnicznym zabiegom łatwiej się "rządzi". Finster dopiero przyciśnięty do ściany odpowiada Redaktorowi na to ważkie pytanie o opinię co do przekształcenia. Ile jeszcze jest takich spraw i "drobnostek", które są "trzymane w szafie"?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!