Poniedziałek, 22 Lipca 2024 | Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Uchwała o likwidacji w konsultacji

Na sesji RM z 12.09.2011 R.Sawicki z Wspólnej Ziemi wziął udział w dyskusji nt. uchwały o zamiarze likwidacji PS9

Na sesji RM z 12.09.2011 R.Sawicki z Wspólnej Ziemi wziął udział w dyskusji nt. uchwały o zamiarze likwidacji PS9

Na 19 marca wstępnie zaplanowano sesję Rady Miejskiej, na której ma być podjęta uchwała o likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 9. W połowie lutego jej projekt został przekazany związkom zawodowym do zaopiniowania.

Przekazano go Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury oraz Zarządowi Oddziału Związku Nauczycielstwa w Chojnicach. Jak podano w piśmie przewodnim, adresaci mają w terminie do 30 dni od następnego dnia po dniu doręczenia, przedstawić swoją opinię na jej temat. Nie zrealizowanie tej prośby będzie uważane za rezygnację z prawa jej wyrażenia. W projekcie uchwały zapisano, tak jak wcześniej w intencyjnej, że likwidacja przedszkola nastąpi z dniem 31.08.2012. Dzieci uczęszczające wcześniej do niego, mają „możliwość korzystania z przedszkoli niepublicznych, punktów przedszkolnych oraz z oddziałów przedszkolnych w szkołach publicznych.

Reklama | Czytaj dalej »

W uzasadnieniu do uchwały podano przesłanki, którymi kierowały się miejskie władze podejmując decyzję o przekształceniu ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną, jak i prowadzone do tej pory konsultacje społeczne. Wynika z niego, że likwidacja PS9 „jest ostatnim elementem wykonawczym systemu zwiększania dostępności przedszkoli dla mieszkańców miasta. Z uwagi na niespełnione obietnice rządowe dotyczące finansowania w postaci subwencji zadań przedszkolnych i przy ograniczonych dochodach własnych gminy droga prywatyzacji pozostała jedyną i w pełni skuteczną metodą realizacji tego procesu.” Dalej przedstawiona jest historia przekształceń sieci chojnickich przedszkoli, która rozpoczęła się w 2007 roku; ówczesną i aktualną frekwencję w nich. Zaznaczono, że po podjęciu we wrześniu 2011 roku uchwały o zamiarze likwidacji, wysłano listy polecone do wszystkich rodziców z informacją o tej decyzji Rady Miejskiej.

Jest także informacja o uzyskaniu opinii Pomorskiego Kuratora Oświaty wydanej 17.10.2011 roku. Nie ma określenia, czy była pozytywna, czy negatywna. Nie dołączono jej do pism skierowanych do związków zawodowych. Z informacji uzyskanych od prezes chojnickiego oddziału ZNP Elżbiety Zielińskiej wynika, że nie jest jej znana treść tej opinii. Zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera (w piątek 2.03) o szczegóły postanowienia Kuratora. – Jest negatywna, ale nie mieliśmy obowiązku o tym pisać w uzasadnieniu do uchwały – odpowiedział nam.

Podczas sesji Rady Miejskiej z 14.11.2011 roku, kiedy to znowelizowano uchwałę intencyjną poprzez usunięcie z niej harmonogramu działań związanych z przekształceniem PS9, nikt nie poinformował radnych o decyzji Kuratora. Niewykluczone, że doszło do tego przy innej okazji lub w terminie późniejszym. Tak burmistrz wypowiedział się na listopadowej sesji RM w czasie dyskusji na temat zmiany uchwały intencyjnej przy przedstawianiu planu działań ratusza – (…) Mam nadzieję, że taka otwartość też będzie ze strony pracowników i Rady Rodziców, chociaż przykro się czyta listy, które są wysyłane nawet do Pierwszej Damy, czy do Pana Ministra Bartosza Arłukowicza, a nie są nawet przekazywane, i to z boleścią mówię w sercu, do wiadomości Ratusza, a taki standard niestety jest, nie powinno go być, bo chcąc odpowiedzieć musieliśmy zdobywać go z innych źródeł niż to źródło, które było miejscem wytworzenia tego dokumentu.

Treść projektu uchwały RM Chojnic ws. likwidacji PS 9 wraz z uzasadnieniem.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~Marcin Dobaj
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne.

A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe.

Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola w dalszym czasie są możliwe.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.


U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!!
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
05 Czerwca 2017, godzina 10:37
Oceniono 1 raz 1
~~Nowy Dwór Gdański popiera Chojniczan - jesteśmy z Wami
Ludzie nie możemy się dać , u nas podobna sytuacja, w Nowym Dworze Gdanskim chcą sprywatyzować ostatnie publiczne przedszkole z pełną obsadą dzieci -250 dzieci, JEDYNE W MIESCIE I GMINIE równiez przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych, a pierwsza uchwała o zamiarze likwidacji już zapadła, do radych i burmistrza nie docierają żadne argumenty a co w tym wszystkim najgorsze ZASTRASZENIE - wszyscy dookoła pozastraszani gorzej niż w za czasów komuny,wszedzie telefony, nie wolno ludziom się mieszac, podpisywać pism, cos strasznego, u nas bieda 30% nie ma pracy a oni trzecie kolejne niepubliczne przedszkole chcą utworzyć, jednak nasi rodzice , mieszkancy, związki zawodowe, nie daja za wygraną , pomimo zastraszenia sa ludzie odwazni, walcza, zbieramy podpisy do REFERENDUM, do czego to podobne, nie można dopuścić do takiego traktowania ludzi, radni siedza od kilku kadencji ci sami rączka rączkę myje, załatwiają swoje prwatne interesy a teraz boją się o swoje stołeczki ,widzę ,ze wasz brmistrz działa podobnie jak nas obrał sobie za priorytet prywatyzację przedszkola. Pomimo uchwały o likwidacji wierzymy ,ze dalej skierujecie sprawe wyzej do sądu, do Trybunału , gdzie się tylko da, my tez sie nie poddamy, nie pozwolimy na takie traktowanie, nagłasniajcie ta sprawe, niech słyszy o tym cała POLSKA!!!
22 Marca 2012, godzina 18:44
Oceniono 2 razy 2
~zorientowany
Znalazłem coś na temat OPINII Kuratora (za Onetem) - "Jak wyjaśniła Westerska, kilka nadesłanych przez samorządy uchwał zostało zaopiniowanych przez kuratorium negatywnie. - Dotyczyło to głównie likwidacji nie podyktowanych niżem demograficznym, lecz względami ekonomicznymi - powiedziała wicedyrektor dodając, że kuratorium opowiedziało się też przeciwko likwidacji przedszkola w Chojnicach - ostatniej publicznej tego typu placówki w tym mieście."
05 Marca 2012, godzina 17:25
Oceniono 4 razy 4
~wyborca
Naprawdę pisma kuratora nie dostał nawet do wiadomości burmistrz. Co za nie takt, jak tak można? Wręcz zniewaga? Burmistrz musi to koniecznie oprotestować. Tak nie może być!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie dość, że rodzice "olali" spotkanie z burmistrzem, a tu jeszcze takie coś. Zepchnięto naszego umiłowanego na margines?
05 Marca 2012, godzina 12:27
Oceniono 5 razy 5
~do urzędnika
Jako, że twój wpis został dodany o 11:32 mam Ci tylko jedno do powiedzenia: Do roboty śmierdzący leniu. Nie po to płacę podatki na twoją wypłatę, żebyś w godzinach pracy pisał sobie komentarze pod artykułami. Jak będziesz własnym pracodawcą do sobie będziesz mógł w internecie siedzieć do woli, a dopóki ja Ci płacę masz wykonywać swoje obowiązki.
05 Marca 2012, godzina 12:23
Oceniono 12 razy 12
~zorientowany
Do urzędnika (pana Burmistrza???). Jeśli śledzi Pan uważnie teksty na portalu, to idzie znaleźć artykuł o historii przekształceń przedszkoli i informację, że opinią Kuratora nie trzeba się już przejmować, w odróżnieniu do 2007 roku. Nigdzie nie jest napisane, że burmistrz nigdy o tym nie informował radnych, jest tylko, że na najbliższej sesji po otrzymaniu przez RM pisma od Kuratora, nikt o nim nie powiedział radnym.
05 Marca 2012, godzina 12:14
Oceniono 2 razy 2
~widz
Rodzice już się boją podpisywać imiennie pod skargami krytykującymi działania burmistrza i nie pojawiają się na spotkaniach przez niego organizowanych. Burmistrz składa niezgodnie z prawem obietnice. Zataja ważne dokumenty, które mogą mieć duży wpływ na podejmowane przez Radę Miasta decyzje. Manipuluje informacjami. Przedszkolaki i ich rodzice pozostają bez precyzyjnej wiedzy odnośnie funkcjonowania ewentualnie sprywatyzowanego (oby do tego nie doszło) przedszkola. Radni jak zwykle są bezradni bo ich działania, wbrew zapewnieniom o patrzeniu na ręce burmistrza, są znikome i raczej ograniczą się do podniesienia łapki podczas uchwalania prywatyzacji przedszkola zgodnie z wolą Finstera. Kiedy to się w końcu zmieni?
05 Marca 2012, godzina 12:11
Oceniono 9 razy 9
~Look
Ten wyżej to Finster, z pewnością i bez p.
05 Marca 2012, godzina 11:52
Oceniono 2 razy 2
~gość
drogi panie urzędniku..(ostatnio modne słowo: urzędas) napiszę w imieniu wielu chojniczan.. otóż
chodzi o pogardę, z jaką traktuje burmistrz swoich adwersarzy a także o jego usilne podpisywanie się tytułem DOKTORA..taka postawa dowodzi pewnych kompleksów wynikających z jakości zdobytego dyplomu..
05 Marca 2012, godzina 11:52
Oceniono 9 razy 9
~urzędnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Marca 2012, godzina 11:32
Oceniono 19 razy -13
~Roger
A ja się pytam co w związku z tym zrobi rada miejska. Mieli ponoć patrzeć burmistrzowi na ręce podczas działań związanych ze "Skrzatami". I co? Wszystkim zaćma nagle na oczy padła? Jak tacy ślepi radni mają w ogóle wypatrzeć jakieś nieprawidłowości? Ci ludzie nie powinni decydować o przyszłości naszych dzieci. Nie wiadomo, czy w ogóle zostali poinformowani o tym piśmie a jeśli tak to jakie będą następne ich działania. Przecież poprzednim razem, gdy chciano prywatyzować przedszkola to kurator nakazał jedno przedszkole samorządowe pozostawić. I tak zostało zrobione. Dzisiaj gdy burmistrz próbuje znowu "pozbyć się" już ostatniego przedszkola to kurator wystawia mu ponownie negatywną opinię. A radni milczą. Czyżby dzisiejsze argumenty kuratora nie były już tak przekonywujące lub niepokojące jak miało to miejsce wcześniej? To pismo i brak jego przedstawienia do opinii publicznej to jeden z ostatnich dzwonków mówiących o złych intencjach burmistrza. Ogarnijcie się trochę i skończcie już ten cyrk z prywatyzacją.
05 Marca 2012, godzina 10:24
Oceniono 8 razy 8
~rodzic przedszkolaka
Otwartość w wersji ratuszowej powala na kolana. Burmistrz widzi źdźbło w oku innych, a belki u siebie już nie. Czy jest jakaś szansa, że ta Rada Miejska obudzi się???
04 Marca 2012, godzina 22:32
Oceniono 8 razy 8
A może by tak zrobić uchwałę: o likwidacji rady miasta Chojnice wraz z burmistrzem. Uzasadnienie: likwidacja będzie ostatnim elementem wykonawczym systemu zwiększenia praworządności i uświadamiania, że władza jest dla ludzi a nie ludzie dla władzy. Z uwagi na niespełnione rządowe obietnice i przy ograniczonych dochodach własnych pokolenia "1500" droga likwidacji obecnej władzy w mieście Chojnice jest jedyną i w pełni skuteczną metodą realizacji tego procesu.
Dziękuję
04 Marca 2012, godzina 20:40
Oceniono 15 razy 15
~wyborca
Może burmistrz poda, gdzie jest najbliższe integracyjne publiczne przedszkole?
04 Marca 2012, godzina 17:36
Oceniono 10 razy 10
~Jacek S.
Chciałem w pierwszej wersji napisać co najmniej. Powyżej powinno być nie mniej.
04 Marca 2012, godzina 17:06

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.90 53.90
EUREUR 425.00 432.00 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 439.00 446.00 NOKNOK 30.10 33.00
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 33.00 36.60
Aktualizacja: 2024-07-22 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.79 397.84 DKKDKK 51.00 53.80
EUREUR 427.05 431.08 RUBRUB 4.37 4.58
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.20 32.90
GBPGBP 505.71 510.98 SEKSEK 33.10 36.50
Aktualizacja: 2024-07-22 10:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij