Wtorek, 16 Lipca 2024 | Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Uchwała o likwidacji w konsultacji

Na sesji RM z 12.09.2011 R.Sawicki z Wspólnej Ziemi wziął udział w dyskusji nt. uchwały o zamiarze likwidacji PS9

Na sesji RM z 12.09.2011 R.Sawicki z Wspólnej Ziemi wziął udział w dyskusji nt. uchwały o zamiarze likwidacji PS9

Na 19 marca wstępnie zaplanowano sesję Rady Miejskiej, na której ma być podjęta uchwała o likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 9. W połowie lutego jej projekt został przekazany związkom zawodowym do zaopiniowania.

Przekazano go Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury oraz Zarządowi Oddziału Związku Nauczycielstwa w Chojnicach. Jak podano w piśmie przewodnim, adresaci mają w terminie do 30 dni od następnego dnia po dniu doręczenia, przedstawić swoją opinię na jej temat. Nie zrealizowanie tej prośby będzie uważane za rezygnację z prawa jej wyrażenia. W projekcie uchwały zapisano, tak jak wcześniej w intencyjnej, że likwidacja przedszkola nastąpi z dniem 31.08.2012. Dzieci uczęszczające wcześniej do niego, mają „możliwość korzystania z przedszkoli niepublicznych, punktów przedszkolnych oraz z oddziałów przedszkolnych w szkołach publicznych.

Reklama | Czytaj dalej »

W uzasadnieniu do uchwały podano przesłanki, którymi kierowały się miejskie władze podejmując decyzję o przekształceniu ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną, jak i prowadzone do tej pory konsultacje społeczne. Wynika z niego, że likwidacja PS9 „jest ostatnim elementem wykonawczym systemu zwiększania dostępności przedszkoli dla mieszkańców miasta. Z uwagi na niespełnione obietnice rządowe dotyczące finansowania w postaci subwencji zadań przedszkolnych i przy ograniczonych dochodach własnych gminy droga prywatyzacji pozostała jedyną i w pełni skuteczną metodą realizacji tego procesu.” Dalej przedstawiona jest historia przekształceń sieci chojnickich przedszkoli, która rozpoczęła się w 2007 roku; ówczesną i aktualną frekwencję w nich. Zaznaczono, że po podjęciu we wrześniu 2011 roku uchwały o zamiarze likwidacji, wysłano listy polecone do wszystkich rodziców z informacją o tej decyzji Rady Miejskiej.

Jest także informacja o uzyskaniu opinii Pomorskiego Kuratora Oświaty wydanej 17.10.2011 roku. Nie ma określenia, czy była pozytywna, czy negatywna. Nie dołączono jej do pism skierowanych do związków zawodowych. Z informacji uzyskanych od prezes chojnickiego oddziału ZNP Elżbiety Zielińskiej wynika, że nie jest jej znana treść tej opinii. Zapytaliśmy burmistrza Arseniusza Finstera (w piątek 2.03) o szczegóły postanowienia Kuratora. – Jest negatywna, ale nie mieliśmy obowiązku o tym pisać w uzasadnieniu do uchwały – odpowiedział nam.

Podczas sesji Rady Miejskiej z 14.11.2011 roku, kiedy to znowelizowano uchwałę intencyjną poprzez usunięcie z niej harmonogramu działań związanych z przekształceniem PS9, nikt nie poinformował radnych o decyzji Kuratora. Niewykluczone, że doszło do tego przy innej okazji lub w terminie późniejszym. Tak burmistrz wypowiedział się na listopadowej sesji RM w czasie dyskusji na temat zmiany uchwały intencyjnej przy przedstawianiu planu działań ratusza – (…) Mam nadzieję, że taka otwartość też będzie ze strony pracowników i Rady Rodziców, chociaż przykro się czyta listy, które są wysyłane nawet do Pierwszej Damy, czy do Pana Ministra Bartosza Arłukowicza, a nie są nawet przekazywane, i to z boleścią mówię w sercu, do wiadomości Ratusza, a taki standard niestety jest, nie powinno go być, bo chcąc odpowiedzieć musieliśmy zdobywać go z innych źródeł niż to źródło, które było miejscem wytworzenia tego dokumentu.

Treść projektu uchwały RM Chojnic ws. likwidacji PS 9 wraz z uzasadnieniem.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~Jacek S.
Nowy podmiot będzie otrzymywał dotację nie najmniej niż 75 wydatków bieżących ponoszonych na prowadzenie publicznego przedszkola przez najbliższą gminę.
Najbliższa gmina dla Chojnic to Gmina Wiejska Chojnice, która nie prowadzi publicznego przedszkola.
W tej sytuacji najlepiej byłoby, aby wszystkie gminy w Polsce, wzorem Chojnickich władz, zlikwidowały publiczne przedszkola. Przelicznik podstawy, który będzie musiał być zastosowany pochodził będzie z Niemiec.
Mieszkańcy Chojnic obudźcie się. Rodzice już dzisiaj w niepublicznych przedszkolach płacicie więcej.
Polityka Ratusza to polityka umywania rąk. Niedługo dojdzie do tego, że podstawowym zadaniem samorządu będzie zebranie podatków, a o resztę to już mieszkańcy będą się martwić sami.
Do Redakcji ch24. Przypomnijcie wypowiedź Pana Potulskiego z ZNP, gdy wyraźnie mówił, że zwiększony udział gmin z podatków (chyba PIT i CIT) był przed laty wprowadzony po to, aby zrekompensować wydatki gmin między innymi na przedszkola. I że w Sejmie pracuje się nad wydzieleniem tych pieniędzy, konkretnie na przedszkola, aby gminy nie miały wątpliwości i nie tłumaczyły się, że żadnych pieniędzy nie otrzymują.
04 Marca 2012, godzina 17:00
Oceniono 18 razy 16
~zero
Oto jak działa Finster i władze miasta. Nagłaśniają tylko wygodne dla siebie fakty, lub zwyczajnie wygłaszają swoje manipulacje i kłamstwa, na prawdę nie ma miejsca. Ta bywa częstokroć nie po ich myśli, więc się o niej nie mówi. Proszę zwrócić uwagę na uzasadnienie do uchwały, w którym to nie pisze się jaka była opinia Pomorskiego Kuratora Oświaty, a była niestety NEGATYWNA. Na tym etapie można być pewnym, że do przekształcenia nie dojdzie. Uchawałę zaskarżymy i liczę na to, że jeśli nie wojewoda (a na pewno nie on) to Wojewódzki Sąd Administracyjny zamknie drogę do tego przekształcenia.

Zatrważa to, że opinia publiczna nie jest informowana o faktach tak ważnych jak negatywna opinia kuratora, z pewnością dzięki takim socjotechnicznym zabiegom łatwiej się "rządzi". Finster dopiero przyciśnięty do ściany odpowiada Redaktorowi na to ważkie pytanie o opinię co do przekształcenia. Ile jeszcze jest takich spraw i "drobnostek", które są "trzymane w szafie"?
04 Marca 2012, godzina 16:28
Oceniono 17 razy 15
~zorientowany
Niedawno w Kredenzie było spotkanie na temat manipulowania opinią publiczną przez media. Gwiazdy dziennikarstwa w Polsce powinny brać lekcje od naszego burmistrza. Wg niego zmienianie ich funkcji z publicznej na niepubliczną zwiększa dostępność. Faktycznie, opłata stała rośnie z 168 na 185 zł; jest zagwarantowana tylko na 1 rok; odpada w niepublicznej placówce pięć bezpłatnych godzin, o których jakoś ucichło latem ub. roku; i to jest korzyść z przekształcenia! Nie ma ani słowa w uzasadnieniu, że ruch z PS - 9 jest po to, aby obniżyć wydatki na dotacje dla niepublicznych przedszkoli, których właścicielki poszły na wojnę z burmistrzem. Kolejna ciekawostka. Prawie członek Platformy, który był na partyjnych bilbordach jesienią, teraz wiesza psy na rządzie PO i PSL. Na stypendia po 3000 zł brutto miesięcznie dla piłkarzy Chojniczanki są pieniądze, na chojnickie dzieci już nie. Chwali się burmistrz, że od 2007 roku polepszył się stan obiektów przedszkolnych. Dla mnie jest to dowód, że miasto uciekło przed wydatkami na ich remonty, które powinno wykonać. W Bytowie tamtejszy burmistrz wycofał dwa przedszkola z prywatyzacji, bo są w złym stanie technicznym, a u nas to powód do jak najszybszej sprzedaży. Tam będą bezpłatnie użyczane prowadzącym niepubliczne i pozostaną własnością miasta, u nas są wystawiane na licytację. Brak słów na więcej, bo jeszcze ktoś wystąpi o moje IP...
04 Marca 2012, godzina 16:18
Oceniono 19 razy 17
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 8.03.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
04 Marca 2012, godzina 13:31

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 397.00 DKKDKK 50.00 53.10
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.33 4.57
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.50 32.60
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-07-15 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 394.77 DKKDKK 50.10 53.00
EUREUR 424.08 428.19 RUBRUB 4.33 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.50
GBPGBP 503.44 508.90 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-07-15 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-15

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij