Posesyjne wątpliwości
Mamy poważne przesłanki sądzić, że wnioski przegłosowane 24 września na sesji Rady Miejskiej, których autorem był burmistrz Arseniusz Finster, zgłosiła osoba nieuprawniona do takiego działania. Zauważyliśmy także rozbieżność pomiędzy zapisem audio z tej sesji, a projektem protokołu z niej.
Na wrześniowej sesji, jak podawaliśmy w relacji z niej, burmistrz Arseniusz Finster był autorem dwóch wniosków. Pierwszy z nich dotyczył zmiany w koncepcji zagospodarowania parku 1000-lecia, polegającej na tym, by w terenie, gdzie planowany był amfiteatr, została wydzielona działka pod budowę lokalu gastronomicznego. Drugi związany był z tworzeniem komisji konkursowej, która ma wyłonić dyrektora Chojnickiego Centrum Kultury. Kluby radnych miały desygnować do niej po jednym przedstawicielu. Pierwszy z nich przyjęto jednogłośnie, przy drugim dwóch radnych zgłosiło swój sprzeciw. Ani przewodniczący komisji wnioskowej Stanisław Kowalik, ani prowadzący obrady Mirosław Janowski, w trakcie obrad nie zgłosili zastrzeżeń do trybu przedstawiania wniosków.
Reklama | Czytaj dalej »
Naszym zdaniem nie jest pewne na 100 %, że procedura stosowana nie pierwszy raz w chojnickiej Radzie Miejskiej, jest prawidłowa. Zgodnie z zapisem par. 57 Statutu Miasta burmistrzowi przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. Z kolei w par. 26 ust. 3 wpisano, że do wniosków nie ma zastosowania przewidziany w statucie tryb zgłaszania inicjatywy uchwałodawczej i podejmowania uchwał. W żadnym miejscu statutu nie ma zapisu dającego burmistrzowi jednoznaczne upoważnienie do składania sesyjnych wniosków. Także w regulaminie organizacyjnym urzędu miejskiego wśród zadań, którymi może zajmować się burmistrz, nie ma takiego punktu. Nie znaleźliśmy go także w ustawie o samorządzie gminnym. Jest natomiast zapis w Statucie Miasta dający podstawę sądzić, że autorami wniosków mogą być tylko radni. W par. 121 w wykazie dokumentów, które można udostępnić obywatelom, jest pozycja „rejestr interpelacji i wniosków radnych”. We wspomnianym regulaminie organizacyjnym można znaleźć w par. 20 ust. 1 taki tekst: „Odpowiedzi na wnioski i interpelacje radnych podpisuje Burmistrz lub Zastępcy Burmistrza w przypadku nieobecności Burmistrza”.
O rozbieżności pomiędzy zapisem audio z sesji z 24.09.2012 a stanem faktycznym, w kontekście odbytego pod koniec sierpnia posiedzenia komisji sportu i kultury, napisaliśmy w tekście dotyczącym klubu MKS Chojniczanka. Członkowie zarządu klubu byli obecni na tym spotkaniu. W ubiegłym tygodniu na stronie internetowej miasta pojawiła się wersja robocza protokołu z obrad sesji. Jest w niej następujący zapis: „Radny Andrzej Mielke – Komisja Kultury i Sportu spotkała się dwukrotnie w okresie międzysesyjnym, pierwszy raz 29 sierpnia na spotkaniu tematycznym współpracy i wzajemnych uzgodnień jako klubów stypendiowanych przez miasto, drugie spotkanie odbyło się 18 września z tematem sesyjnym oraz kontrowersyjnym tematem monitoringu stadionu „Chojniczanki”. Dyskusja z tego pierwszego spotkania z Prezesem i Wiceprezesem Klubu Chojniczanki Panem Maciejem Polasikiem i Jarosławem Klauzo zakończyła się zapewnieniem Klubu, iż Klub rozwija się prawidłowo.(…)” Nadal podtrzymujemy tezę, że szef komisji sportu faktycznie powiedział, że pierwsze spotkanie komisji pomiędzy sesjami miało miejsce „nastego września”. Zapytaliśmy dziś (10.10) sekretarza sesji, radnego Krzysztofa Haliżaka, czy podpisał protokół z obrad. – Jeszcze nie, jestem w trakcie czytania jego. Porównam jego treść z nagraniem z sesji w tej części, która dotyczy sprawozdań przewodniczących komisji – zapewnił nas Haliżak. Warto dodać, że jest w Statucie Miasta (par. 52 oraz par. 53 ust. 1) przewidziany tryb zgłaszania przez radnych poprawek do treści protokołu. Rozpatruje je przewodniczący rady po wysłuchaniu protokolanta i przesłuchaniu nagrania z przebiegu sesji.
Sprawozdanie przewodniczącego komisji sportu A.Mielke na sesji RM z 24.09.2012
Zebrane fakty oraz nagranie audio pochodzące ze strony internetowej urzędu miejskiego przedstawiliśmy przewodniczącemu rady Mirosławowi Janowskiemu. – Z tego nagrania trudno stwierdzić, czy powiedziano w nim faktycznie 29 sierpnia, czy nastego września. Zapoznam się z całością sprawy. Jeśli chodzi o możliwość zgłaszania przez burmistrza na sesji wniosków, to jestem zdania, że skoro ma inicjatywę uchwałodawczą, to może być i autorem wniosków. W ten sposób pyta radnych, czy może podjąć konkretne działania. Rozumiem jednak, że przedstawione zapisy statutowe mogą skłaniać do innego zdania. Aby rozstrzygnąć w tej sprawie, wystąpię o sporządzenie opinii prawnej do osoby nie związanej z urzędem miejskim – zadeklarował Mirosław Janowski.
Podejrzewamy, że gdyby autorem wniosków był klub radnych Program 2014 lub ktoś z jego członków, wynik głosowania byłby identyczny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pomysł budowy w parku karczmy pojawił się w ratuszu kilka tygodni przed sesją. Był więc czas na napisanie projektu uchwały ws. zmiany koncepcji zagospodarowania i poddania go pod konsultacje przez komisje radnych.
Statut Miasta Chojnice w wersji z 2002 r. Znajduje się od strony 4936 do 4949 Dz. U. woj. pomorskiego.
Uchwalone po 2002 zmiany w Statucie Miasta
Fragment projektu protokołu z sesji RM z 24.09.2012 dot. wniosków burmistrza A. Finstera
Fragment projektu protokołu z sesji RM z 24.09.2012 dot. sprawozdania A. Mielke z prac komisji sportu i kultury w okresie międzysesyjnym.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!