Czwartek, 02 Lutego 2023 | Imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, aw, fot. mz

Biuletyn lekturą obowiązkową

 Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Czy decyzje podejmowane na sesji zawsze poparte są wnikliwą lekturą materiału sesyjnego? Jak się okazuje, w przypadku ważnej uchwały o rozpoczęciu procedury zbycia udziałów Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze zabrakło dogłębnej analizy i zrozumienia. W procentach i liczbach dało się pogubić.

Uchwałę pod koniec lipca przegłosowało trzynastu radnych przy czterech głosach wstrzymujących. Tak postąpiła opozycja, która w osobie dwóch rajców wypytywała burmistrza Arseniusza Finstera. Dyskusja była długa i gorąca. Radni koalicyjni głosu nie zabierali. Wyjątkiem był Marian Rogenbuk, który jako szef komisji budżetu doskonale orientuje się, że chodzi o zbycie 20 % wszystkich udziałów ZZO, co stanowi ok. ¾ udziałów miasta Chojnice (nasz samorząd w gronie 10. jest największym udziałowcem). Już po głosowaniu kilku z miejskich radnych nadal nie orientuje się w materii podjętej uchwały. Jak łatwo policzyć, 44222 udziały z 61602 posiadanych stanowi 71,8 %. Gdyby inne samorządy, bazując na przekonaniu burmistrza Chojnic, że sprzedaż udziałów jest najlepszym wyjściem, pozbyłyby się proporcjonalnie takiej samej ich liczby, to w ich rękach zostałoby jedynie 28,2 %. Czy to panujący podczas sesji upał zmorzył na tyle radnych, a może to fraszka Jana Kochanowskiego „Na Lipę” recytowana przez Leszka Peplińskiego spowodowała, że przez poezję oderwali się od rzeczywistości?

Reklama | Czytaj dalej »

Biuletyn

Sześciu osobom, które głosowały za rozpoczęciem procedury sprzedaży udziałów, zadaliśmy taki sam zestaw pytań. Odpowiedzi na nie, poza jedną, znajdują się w biuletynie sesyjnym (str. 18 i 19). Problemu z poprawną odpowiedzią na wszystkie z nich nie miał jedynie Marian Rogenbuk.

Pytania do radnych:

1) Czy podjęta uchwała upoważnia burmistrza do rozpoczęcia procedury zbycia 20 % z posiadanych przez Gminę Miejską Chojnice udziałów czy 20 % wszystkich udziałów spółki?

2) Jaka jest wartość księgowa tych udziałów? Jakiej kwoty Pan osobiście oczekuje? Poniżej jakiej wartości nie zgodziłby się na sprzedaż?

3) Jeżeli w podobny sposób postąpią inne samorządy i proporcjonalnie tyle samo swoich udziałów sprzedadzą prywatnemu podmiotowi, to ile wówczas pozostanie w rękach samorządów?

Marian Rogenbuk

1) Mamy 27,86 %, to jest ponad 60 tysięcy udziałów. Do sprzedaży jest równe 20 % wszystkich udziałów. Gdyby 27,86 % przyjąć za 100 %, to oczywiście jest więcej jak ¾.

2) Tego ja nie wiem, bo nie jestem księgowym ZZO. Ogólna wartość udziałów to ok. 3 mln zł, czyli proporcjonalnie dzieląc te ponad 60 tysięcy udziałów przez tą kwotę, to daje konkretną wartość jednego udziału. Jeżeli chcemy sprzedać 20 %, mniej więcej to 2,2 mln zł. To absolutna wartość najniższa, bo takie pieniądze wnieśliśmy do spółki. Myślę, że dziś wartość ZZO po tych inwestycjach wynosi minimum 33 mln zł. Wtedy logicznie wskazywałoby na to, że nasza część to ok. 10 mln zł, ale wiadomo, że tyle nie dostaniemy. Wartość ustali się w zależności od tego, jaki będzie popyt.

3) Można sobie założyć proporcje 7 do 27, to jest niespełna 1/3. Wtedy by zostało 30 %. Natomiast póki co zapis mówi, że na zmianę istotnych warunków umowy, musi się zgodzić 70 % kapitału. Posiadanie 70 % warunkuje samodzielną decyzyjność.

Edward Gabryś

1) Tylko tych miejskich. Miasto ma 27 %, a burmistrz proponował wycofać 20 %, a zostawić 7 %.

2) Nie wiem. Była mowa o tym, że wartość spółki to jest 40 milionów, ale nie chciałbym na ten temat nic mówić, bo się nie orientuję. Proszę nic o pieniądzach nie pisać.

3) Pozostałe samorządy nie mogą tyle sprzedać, bo tyle nie mają. Nie chciałbym się wypowiadać, bo nie znam statutu spółki. Poczekajmy, co zrobi zgromadzenie wspólników, bo oni są decydentami.

Józef Skiba

1) Naszych 20 %. Tak to zrozumiałem przynajmniej.

2) Tego nie powiem. Nie jestem zorientowany dokładnie. W każdym bądź razie, to nie są małe pieniądze. Niżej dwóch milionów na pewno bym się nie zgodził sprzedać.

3) Tak ad hoc, to nie powiem, bo trzeba by dokładnie sprawdzić, ile każdy udziałowiec ma tych udziałów. To jest na razie tylko takie otwarcie furtki. To nie jest nic wiążącego. Ja czekam na to, co powie rada nadzorcza tej spółki. Ja absolutnie byłbym przeciw, gdyby miało się okazać, że ktoś przejmie pakiet większościowy i będzie nam narzucał Bóg wie co.

Leszek Pepliński

1) Pan burmistrz bardzo dokładnie wytłumaczył to na sesji. Ja nie chciałbym tutaj czegoś przekręcać, także proszę może przedzwonić do źródła. Zagłosowałem, ale nie chciałbym jakby komentować tego co zostało przegłosowane.

Na pozostałe pytania radny nie chciał odpowiadać, tłumacząc, że jest na urlopie i chciałby od samorządu odpocząć.

Antoni Szlanga

1) Uchwała jest intencyjna. Upoważnia burmistrza do wszczęcia procedury zbycia, ale żeby zbyć, musi byś kolejna uchwała. To jest zasadnicza różnica. Ona nie dotyczy zbycia. Burmistrz nie jest na tyle głupi, żeby sprzedawać wieżę Eiffla. Jasne, że dotyczy to tylko miejskich udziałów. Mamy 27 % z kawałkiem i z tego 20 % mamy zamiar sprzedać.

2) Cała spółka warta jest 30 pare milionów. Obliczał to na sesji Rogenbuk. Minimalna cena, którą powinniśmy za to dostać, tj. 1,1 miliona. To jest wartość księgowa.

Renata Dąbrowska

1) To jest tylko intencyjna uchwała i by musiała być jeszcze jedna, gdyby miała być sprzedaż. Dokładnie nie potrafię powiedzieć, jak to wygląda, jakie statuty. To się powinni wypowiedzieć pozostali udziałowcy, jak to będzie wyglądało. Nie wiem nawet, jaka jest wartość ZZO.

3) Nie potrafię więcej powiedzieć. To jest dopiero początek procedury. Jest jeszcze czas na to, żeby dopracować. To nie jest ostateczna decyzja o sprzedaży.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~hola
5/6 radnych to idioci!
20 Sierpnia 2014, godzina 09:31
Oceniono 5 razy 5
~wyborcza gra
Finster robi dobrą minę do złej gry. Do tej pory wciskał ludziom kit i to przechodziło, bo nikt go nie sprawdzał. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie. PCHS nie daje się zmanipulować jego socjotechnicznym sztuczkom i zafałszowywaniu rzeczywistości. Od wielu miesięcy wypunktowywuje kłamstwa Finstera. PCHS wszedł już do gry wyborczej i mówi: SPRAWDZAM!
11 Sierpnia 2014, godzina 16:39
Oceniono 15 razy 13
~koko
O tym, że Finster nie wie o czym mówi, już ktoś z PChS powiedział:

https://www.youtube.com/watch?v=7mbjm-VjYjo

A później Finster przygania innym na konferencji swojej. Sam jednak mówi rzeczy bez odwołania do faktów. Wynika z tego ewidentny brak wiedzy.
11 Sierpnia 2014, godzina 12:10
Oceniono 17 razy 15
~porównanie wypowiedzi
Wypowiedź Burmistrza na sesji (protokół nr XLV/2014 z XLV sesji Rady Miejskiej w Chojnicach, odbytej w dniu 28 lipca 2014r.):
Burmistrz Arseniusz Finster - (...) Nie mamy kompostowni, trzeba zbudować kompostownię, nagle, za 7.000.000 zł. (...) Co będzie, jak nie będzie kompostowni za dwa lata?


Wypowiedź Pani Prezes ZZO Lucyny Perlickiej podczas konferencji prasowej z 1.08.2014 r. (https://tinyurl.com/qb63ns9):
Tu chodzi o modernizację, nie budowę nowej, modernizację kompostowni, którą już mamy (...) koszt to może być różny, na dzień dzisiejszy zlecona jest dokumentacja projektowa, od 3,5 mln zł (...) Wystąpiliśmy również do ministra środowiska z prośbą o odstąpienie od przepisów zawartych w tym rozporządzeniu (...) gdyż już na dzień dzisiejszy osiągamy wymagane parametry dla procesu kompostowania (...) dostosowanie ma polegać na zamknięciu obiektu, nie może być żadnych przestrzeni wolnych, dla nas to jest bez sensu skoro osiągamy te wymagane parametry (...) odpowiedzi na razie na to pismo nie mam.
11 Sierpnia 2014, godzina 11:54
Oceniono 19 razy 17
~Kto kłamie, kto PINOKIO?
Cytat z protokołu RM:
AF: "Nie mamy kompostowni, trzeba zbudować kompostownię, nagle, za 7.000.000 zł. Dostaniemy na kompostownię 85% unijnych pieniędzy? Mówię to publicznie, żebyście Państwo sprawdzili, czy dostaniemy. Mamy kompostownię w naszych Wodociągach, teraz będziemy budować kompostownię, bo takie są wymogi, w ZZO Nowy Dwór(...)"

a później przychodzi Pani Prezes ZZO i mówi na konferencji prasowej, że kompostownia jest i nie trzeba jej budować, tylko modernizować, i to nie na pewno, bo wniosek jest, żeby jednak tego nie robić... Kto kłamie?
11 Sierpnia 2014, godzina 11:35
Oceniono 17 razy 15
~pytanko
No mam nadzieję, że nadaję się na radnego z ramienia PCHS
Pisałem o cyfrach, które w obu wersjach się nie zmieniają. O te cyfry pytały dziennikarki Ch24.pl i brakiem znajomości tych cyferek ośmieszyli się radni Gabryś, Pepliński, Szlanga, Skiba i Dąbrowska. To, że w projekcie uchwały było "w sprawie zbycia udziałów" a w wersji przyklepanej "w sprawie rozpoczęcia procedury zbycia udziałów" to szczegół, nic nie znaczący w kontekście tego artykułu detal. W obu wersjach jest mowa o zbyciu 44222 udziałów ZZO posiadanych przez Miasto Chojnice. Więc nie mąć, koleżko.
10 Sierpnia 2014, godzina 22:35
Oceniono 23 razy 15
~do 'pytanko' z 17.32
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2014, godzina 21:43
Oceniono 23 razy -15
~gość
ale się nasi radni ośmieszyli, wstyd!!!
10 Sierpnia 2014, godzina 21:08
Oceniono 21 razy 13
~IP nieznane
Arek ogląda tylko filmy o pasywnych i aktywnych parametrach zatrudnienia, i to po rosyjsku!
10 Sierpnia 2014, godzina 19:04
Oceniono 21 razy 15
~zero
10 Sierpnia 2014, godzina 18:48
Oceniono 19 razy 11
~pytanko
Sznurek prowadzi do takiej samej treści uchwały, jak w biuletynie sesyjnym. Nie ma tu co dyskutować. W uzasadnieniu jasno jest napisane - podpisane przez Waljonisa - że ma być zbyte 20% udziałów spółki, a nie 20% z posiadanych przez miasto. Miasto wyzbyć się planuje 71,78% SWOICH udziałów. Więc nie zaciemniajcie tego, co jaskrawe. Nasi radni to w dużej mierze idioci! Im bliżej Finstera, tym takowych więcej. Tyle w temacie!
10 Sierpnia 2014, godzina 17:32
Oceniono 21 razy 13
~do Braci Internautów
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Sierpnia 2014, godzina 16:28
Oceniono 27 razy -13
~Odpowiedź!
Oto sznurek do zmienionej treści uchwały http://www.miastochojnice.pl/prawo/3279.pdf
10 Sierpnia 2014, godzina 16:17
Oceniono 15 razy 11
~do ja
A gdzie jest jej zmieniona treść? Ten stenogram będzie bardzo niewygodny dla władzy, więc zwlekają aż temat ucichnie. Nie tym razem. Kłamstwo goni manipulację. Uchwała intencyjna, a później zmuszanie do powiedzenia b, gdy już powiedziało się a.Nie raz to przerabialiśmy!
10 Sierpnia 2014, godzina 16:07
Oceniono 13 razy 5
~do 'pytanko' z 13.42
Jeżeli miasto posiada ca 28% udziałów całej firmy i chce z tego sprzedać 20% pozostawiając sobie 8% to jest to sprzedaż udziałów całego ZZO. Tak trudno zrozumieć?
10 Sierpnia 2014, godzina 14:56
Oceniono 17 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 423.00 435.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.90 43.60
GBPGBP 519.00 534.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-02 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 426.61 432.27 DKKDKK 61.30 62.60
EUREUR 466.08 470.12 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.17 473.10 NOKNOK 42.00 42.90
GBPGBP 522.00 530.00 SEKSEK 40.70 41.60
Aktualizacja: 2023-02-02 18:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij