Niedziela, 25 Lutego 2024 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, aw, fot. mz

Biuletyn lekturą obowiązkową

 Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Marian Rogenbuk jako szef komisji budżetu liczby i procenty cytował z pamięci.

Czy decyzje podejmowane na sesji zawsze poparte są wnikliwą lekturą materiału sesyjnego? Jak się okazuje, w przypadku ważnej uchwały o rozpoczęciu procedury zbycia udziałów Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze zabrakło dogłębnej analizy i zrozumienia. W procentach i liczbach dało się pogubić.

Uchwałę pod koniec lipca przegłosowało trzynastu radnych przy czterech głosach wstrzymujących. Tak postąpiła opozycja, która w osobie dwóch rajców wypytywała burmistrza Arseniusza Finstera. Dyskusja była długa i gorąca. Radni koalicyjni głosu nie zabierali. Wyjątkiem był Marian Rogenbuk, który jako szef komisji budżetu doskonale orientuje się, że chodzi o zbycie 20 % wszystkich udziałów ZZO, co stanowi ok. ¾ udziałów miasta Chojnice (nasz samorząd w gronie 10. jest największym udziałowcem). Już po głosowaniu kilku z miejskich radnych nadal nie orientuje się w materii podjętej uchwały. Jak łatwo policzyć, 44222 udziały z 61602 posiadanych stanowi 71,8 %. Gdyby inne samorządy, bazując na przekonaniu burmistrza Chojnic, że sprzedaż udziałów jest najlepszym wyjściem, pozbyłyby się proporcjonalnie takiej samej ich liczby, to w ich rękach zostałoby jedynie 28,2 %. Czy to panujący podczas sesji upał zmorzył na tyle radnych, a może to fraszka Jana Kochanowskiego „Na Lipę” recytowana przez Leszka Peplińskiego spowodowała, że przez poezję oderwali się od rzeczywistości?

Reklama | Czytaj dalej »

Biuletyn

Sześciu osobom, które głosowały za rozpoczęciem procedury sprzedaży udziałów, zadaliśmy taki sam zestaw pytań. Odpowiedzi na nie, poza jedną, znajdują się w biuletynie sesyjnym (str. 18 i 19). Problemu z poprawną odpowiedzią na wszystkie z nich nie miał jedynie Marian Rogenbuk.

Pytania do radnych:

1) Czy podjęta uchwała upoważnia burmistrza do rozpoczęcia procedury zbycia 20 % z posiadanych przez Gminę Miejską Chojnice udziałów czy 20 % wszystkich udziałów spółki?

2) Jaka jest wartość księgowa tych udziałów? Jakiej kwoty Pan osobiście oczekuje? Poniżej jakiej wartości nie zgodziłby się na sprzedaż?

3) Jeżeli w podobny sposób postąpią inne samorządy i proporcjonalnie tyle samo swoich udziałów sprzedadzą prywatnemu podmiotowi, to ile wówczas pozostanie w rękach samorządów?

Marian Rogenbuk

1) Mamy 27,86 %, to jest ponad 60 tysięcy udziałów. Do sprzedaży jest równe 20 % wszystkich udziałów. Gdyby 27,86 % przyjąć za 100 %, to oczywiście jest więcej jak ¾.

2) Tego ja nie wiem, bo nie jestem księgowym ZZO. Ogólna wartość udziałów to ok. 3 mln zł, czyli proporcjonalnie dzieląc te ponad 60 tysięcy udziałów przez tą kwotę, to daje konkretną wartość jednego udziału. Jeżeli chcemy sprzedać 20 %, mniej więcej to 2,2 mln zł. To absolutna wartość najniższa, bo takie pieniądze wnieśliśmy do spółki. Myślę, że dziś wartość ZZO po tych inwestycjach wynosi minimum 33 mln zł. Wtedy logicznie wskazywałoby na to, że nasza część to ok. 10 mln zł, ale wiadomo, że tyle nie dostaniemy. Wartość ustali się w zależności od tego, jaki będzie popyt.

3) Można sobie założyć proporcje 7 do 27, to jest niespełna 1/3. Wtedy by zostało 30 %. Natomiast póki co zapis mówi, że na zmianę istotnych warunków umowy, musi się zgodzić 70 % kapitału. Posiadanie 70 % warunkuje samodzielną decyzyjność.

Edward Gabryś

1) Tylko tych miejskich. Miasto ma 27 %, a burmistrz proponował wycofać 20 %, a zostawić 7 %.

2) Nie wiem. Była mowa o tym, że wartość spółki to jest 40 milionów, ale nie chciałbym na ten temat nic mówić, bo się nie orientuję. Proszę nic o pieniądzach nie pisać.

3) Pozostałe samorządy nie mogą tyle sprzedać, bo tyle nie mają. Nie chciałbym się wypowiadać, bo nie znam statutu spółki. Poczekajmy, co zrobi zgromadzenie wspólników, bo oni są decydentami.

Józef Skiba

1) Naszych 20 %. Tak to zrozumiałem przynajmniej.

2) Tego nie powiem. Nie jestem zorientowany dokładnie. W każdym bądź razie, to nie są małe pieniądze. Niżej dwóch milionów na pewno bym się nie zgodził sprzedać.

3) Tak ad hoc, to nie powiem, bo trzeba by dokładnie sprawdzić, ile każdy udziałowiec ma tych udziałów. To jest na razie tylko takie otwarcie furtki. To nie jest nic wiążącego. Ja czekam na to, co powie rada nadzorcza tej spółki. Ja absolutnie byłbym przeciw, gdyby miało się okazać, że ktoś przejmie pakiet większościowy i będzie nam narzucał Bóg wie co.

Leszek Pepliński

1) Pan burmistrz bardzo dokładnie wytłumaczył to na sesji. Ja nie chciałbym tutaj czegoś przekręcać, także proszę może przedzwonić do źródła. Zagłosowałem, ale nie chciałbym jakby komentować tego co zostało przegłosowane.

Na pozostałe pytania radny nie chciał odpowiadać, tłumacząc, że jest na urlopie i chciałby od samorządu odpocząć.

Antoni Szlanga

1) Uchwała jest intencyjna. Upoważnia burmistrza do wszczęcia procedury zbycia, ale żeby zbyć, musi byś kolejna uchwała. To jest zasadnicza różnica. Ona nie dotyczy zbycia. Burmistrz nie jest na tyle głupi, żeby sprzedawać wieżę Eiffla. Jasne, że dotyczy to tylko miejskich udziałów. Mamy 27 % z kawałkiem i z tego 20 % mamy zamiar sprzedać.

2) Cała spółka warta jest 30 pare milionów. Obliczał to na sesji Rogenbuk. Minimalna cena, którą powinniśmy za to dostać, tj. 1,1 miliona. To jest wartość księgowa.

Renata Dąbrowska

1) To jest tylko intencyjna uchwała i by musiała być jeszcze jedna, gdyby miała być sprzedaż. Dokładnie nie potrafię powiedzieć, jak to wygląda, jakie statuty. To się powinni wypowiedzieć pozostali udziałowcy, jak to będzie wyglądało. Nie wiem nawet, jaka jest wartość ZZO.

3) Nie potrafię więcej powiedzieć. To jest dopiero początek procedury. Jest jeszcze czas na to, żeby dopracować. To nie jest ostateczna decyzja o sprzedaży.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~Finster oszalał!
Idzie w zaparte, żeby udowodnić swoje racje. Stanął nad przepaścią. Za chwilę zrobi krok naprzód…
09 Sierpnia 2014, godzina 12:22
Oceniono 23 razy 11
~JdArc
Niestety, przedstawiciele chojnickiej władzy już dawno zapomnieli, że ich powinnością jest służenie mieszkańcom. Oni już nie liczą się z potrzebami społeczności lokalnej, gdyż ich wódz nakreśla im jedyną słuszną drogę działania. A oni ją w sposób bezmyślny, bezrefleksyjny - realizują. Wygląda to na realizację czarnego scenariusza przewidywanego przez Tomasza Wołka w kontekście prof. Chazana:
Na naszych oczach rosną w siłę ludzie, którzy chcą narzucać innym swoją wolę, uszczęśliwiać na siłę. To niesłychanie niebezpieczna tendencja, która godzi w podstawy wolności i demokracji. To starcie przekracza ramy polityczne. To batalia cywilizacyjna.


Także ksiądz Lemański dobitnie przeciwstawia się samowoli władzy:
"Wolność jest wartością, która przynależy, do każdego człowieka. Łączy się z godnością. Nie możemy tego deptać tylko dlatego, że uważamy, że to my mamy rację. Takie myślenie to objaw pychy".
09 Sierpnia 2014, godzina 11:36
Oceniono 21 razy 11
~na gorąco
To były pytania zadane w okresie, gdy temat jest gorący. Pytania zadane z opóźnieniem mogłyby wywołać reakcje na poziomie "a taka uchwała była w ogóle podjęta?", nie wspominając nawet o znajomości konkretnych liczb.
09 Sierpnia 2014, godzina 11:35
Oceniono 17 razy 7
~proszę przeczytać
uważnie wypowiedzi radnych i policzyć ile razy w tych kilku zdaniach użyto stwierdzeń podkreślających niewiedzę radnych, na podstawie której podjęto uchwałę intencyjną! Znalezione zwroty: "nie wiem", "nie znam", "nie orientuję się" "nie potrafię powiedzieć", "nie jestem zorientowany", "tego nie powiem"...
09 Sierpnia 2014, godzina 11:26
Oceniono 21 razy 11
~BŁAZENADA
CI RADNI POWINNI POKUTNE WORY PRZYWDZIAĆ I RUNDKĘ Z BICZEM WOKÓŁ FARY ZROBIĆ! A GAWIEDŹ POWINNA PATRZEĆ I GWIZDAĆ...
09 Sierpnia 2014, godzina 11:23
Oceniono 21 razy 11
~chore miasto
Świetnie, radni nie wiedzą co głosują. Kabaret.
09 Sierpnia 2014, godzina 11:21
Oceniono 21 razy 11
- NIE MYŚLĘ, WIĘC JESTEM... RADNYM Z KOMITETU BURMISTRZA!
To mogłaby być maksyma burmistrzowych suwerenów Dla burmistrza taki "suweren" to skarb. Łatwo go programować, jest tani w utrzymaniu (bo na koszt podatników), nie ma opcji "zadawanie pytań" (chyba, że się zaprogramuje jakieś pytanko)...
09 Sierpnia 2014, godzina 11:19
Oceniono 29 razy 17
~JdArc
Przychylam się do zdania pana Sawickiego. Bałwochwalczy stosunek radnych do Finstera, ich służebność, a wręcz służalczość wobec jego rozkazów, przypomina mi feudalne relacje pomiędzy chłopem i panem. Naturalnie nie możemy także zapomnieć o plebanie Dawidowskim, który ciągle przewija się w konekście władzy i kasy.
09 Sierpnia 2014, godzina 11:11
Oceniono 23 razy 13
No to się nam radni popisali. Śmiech na sali (obrad)! Kompletna kompromitacja tych, którzy nas reprezentują i zarządzają naszym majątkiem. Radny Pepliński rzekł:
Pan burmistrz bardzo dokładnie wytłumaczył to na sesji. Ja nie chciałbym tutaj czegoś przekręcać, także proszę może przedzwonić do źródła.
Normalnie cytat dekady! Burmistrz jako źródło wiedzy, mądrości, dobrej rady; opoka bezradnych radnych, ich nieustająca inspiracja, uzasadnienie ich samorządowej egzystencji. Jedno zdanie z ust radnego Peplińskiego, a jak dobitnie odsłania poziom samorządowej i obywatelskiej świadomości jego i jemu podobnych. Żenada. Pasożytnictwo. Brak słów.
09 Sierpnia 2014, godzina 11:00
Oceniono 27 razy 15
~wyborca
Dla ciekawostki. Gabryś (przewodniczący), Szlanga, Dąbrowska, Pepliński to "lwia" część Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.
Źródło: http://www.miastochojnice.pl/?a=2&id=14
Czas na zmiany. Głosuję na ludzi z Projekt Chojnicka Samorządność.
08 Sierpnia 2014, godzina 22:35
Oceniono 23 razy 13
~Brawo
Solidna dziennikarska robota. Nasi radni do wymiany, widać, że tylko Rogenbuk miał pojęcie nad czym głosował. Drugi problem to, że burmistrz też opowiadał, że jeśli inni zrobią to samo - pakiet kontrolny pozostanie w samorządach, tymczasem tak nie jest - kłamstwo, czy niekompetencja?
08 Sierpnia 2014, godzina 20:19
Oceniono 23 razy 11
~dylemat więźnia
Moim zdaniem burmistrz prawdopodobnie rozpoczął grę stanowiącą klasyczny przykład rozgrywki określanej jako dylemat więźnia, gdzie policjantem jest prywatny inwestor, a więźniami są udziałowcy ZZO.

W dużym skrócie (terminy z przykładu dla dylematu więźnia): jeżeli tylko jeden z graczy "zdradzi" pozostałych, to może zyskać, ale jeżeli "zdradzą" również inni gracze, to wszyscy na tym stracą. To moim zdaniem stanowi główny problem tej sytuacji. Założenie, że tylko jeden z graczy może "zdradzić" jest nieuzasadnione. W tak określonych warunkach "zdrada" jest dla "zdrajcy" najlepszym (finansowo) rozwiązaniem, pod warunkiem, że inni pozostaną lojalni. Warunek nierealny.

Może to również oznaczać, że nawet jeżeli początkowo prywatny inwestor nie będzie miał do dyspozycji pakietu kontrolnego, to będzie w stanie go uzyskać poprzez kolejną "zdradę". Niestety, posługując się dalej tym przykładem, zaufanie stanowiące podstawę wspólnej gry i wygranej, zostało poważnie zachwiane. Przypuszczam, że prywatny inwestor (policjant) jest tego świadomy i niewykluczone, że to wykorzysta przeciwko wszystkim graczom, ponieważ to jest jego optymalna strategia.

Można by się pokusić o znacznie szerszą analizę, ale dla kogo? Radni mają jeszcze zaległą lekturę...
08 Sierpnia 2014, godzina 20:11
Oceniono 21 razy 11
~zero
Zastanawiam się za co radni dostają diety?
08 Sierpnia 2014, godzina 18:05
Oceniono 21 razy 11
~opinia
Bardzo dobry artykuł. Przypuszczam, że jeszcze wielokrotnie usłyszymy zapewnienia, że burmistrz działa wyłącznie zgodnie z wolą i za zgodą, cytując słowa burmistrza - "suwerena, czyli rady". Warto więc podkreślić istotny fakt - kto był inicjatorem uchwały intencyjnej i autorem projektu przedmiotowej uchwały. Powyższy artykuł pokazuje również poziom wiedzy radnych w tym temacie oraz pozwala ocenić kto de facto jest suwerenem.
08 Sierpnia 2014, godzina 17:44
Oceniono 21 razy 13
~Koneser
Technika „niskiej piłki” (ang. low ball) – polega na tym, że początkowa propozycja, na którą zgadza się osoba, jest jedynie częścią rzeczywistej propozycji. Reszta zostaje ujawniona dopiero po uzyskaniu zgody od osoby. Psychologiczny mechanizm leżący u podstaw skuteczności „niskiej piłki” określany jest jako „poczucie zobowiązania”. Jeśli człowiek podejmie jakieś zachowanie w warunkach swobody wyboru i sądzi, że to on sam bez żadnych nacisków z zewnątrz angażuje się w osiągnięcie jakiegoś celu, to zaczyna odczuwać zobowiązanie do kontynuowania działania, nawet mimo zmiany warunków zakupu.
08 Sierpnia 2014, godzina 17:28
Oceniono 19 razy 11

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.50 55.70
EUREUR 427.00 437.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 460.00 NOKNOK 33.00 34.80
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.40 38.70
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 404.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 433.50 RUBRUB 4.06 4.37
CHFCHF 448.72 455.78 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.26 508.37 SEKSEK 37.50 38.60
Aktualizacja: 2024-02-24 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-24

E95 E98 ON LPG
BP 6.43 zł 7.13 zł 6.77 zł 2.89 zł
Circle K 6.34 zł - 6.68 zł 2.85 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.72 zł 2.85 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.61 zł 2.85 zł
Orlen 6.39 zł 7.14 zł 6.72 zł 2.85 zł
PKS 6.34 zł - 6.66 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij