Zapadł wyrok w sprawie rozbojów
W lutym i marcu zeszłego roku na terenie Chojnic grupa młodych mężczyzn dwukrotnie napadła na osiedlowe sklepy, kradnąc łącznie 800 zł. Posługiwali się przedmiotem przypominającym broń. Trzech chojniczan wczoraj w słupskim sądzie usłyszało wyrok. Dwóch odpowiedziało za rozbój, trzeci za pomocnitwo w nim.
Adrian A. i Karol B. zostali uznani przez Sąd Okręgowy w Słupsku za winnych dokonania dwóch rozbojów na terenie Chojnic przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów. Dostali po dwa lata pozbawienia wolności, przy czym sąd wykonanie kary warunkowo zawiesił na pięć lat. Przez ten okres będą mieli dozór kuratora. To najdłuższy okres z możliwych warunkowego zawieszenia.
Reklama | Czytaj dalej »
Julian W., syn chojnickiego prawnika, odpowiadał przed sądem za pomocnictwo w jednym z rozbojów. Sąd uznał go winnym i skazał na rok i cztery miesiące pozbawienia wolności, ale karę zawiesił na cztery lata. Jak informuje Danuta Jastrzębska, rzecznik prasowy słupskiego sądu, o warunkowe zawieszenie wykonania kary wobec wszystkich oskarżonych wnioskował wczoraj prokurator. - W toku postępowania po szczegółowym postępowaniu ustalono, że są pozytywne prognozy co do zachowania tych młodych sprawców. Przeprowadzono kolejne wywiady środowiskowe i ustalono, że od czasu tych zdarzeń po opuszczeniu aresztu zachowują się w sposób, który daje gwarancję, że będą przestrzegać porządku prawnego – informuje.
Dodatkowo sąd skorzystał z instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec winnego pomocnictwa. Powołał się przy tym na to, że Julian W. angażuje się w działalność charytatywną, pracuje jako wolontariusz i zajmuje się osobami chorymi.
Przypomnijmy, że jako jednyny spośród trzech uniknął aresztu tymczasowego, po tym jak jego ojciec wpłacił poręczenie majątkowe. Nie został też skreślony z listy uczniów, a dyrekcja szkoły tłumaczyła, że od organów ścigania otrzymała tylko informacje o swoich dwóch uczniach. Ci zostali skreśleni z listy.
Wyrok jest nieprawomocny.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (161)
- Komentarze Facebook (...)
161 komentarzy
To Ty tutaj czegoś nie rozumiesz. Istnieje różnica pomiędzy sprawstwem (za co skazani zostali Adrian i Karol) a p o m o c n i c t w e m. W świetle prawa są to dwie zupełnie różne od siebie formy popełnienia przestępstwa. Dlatego ich wyroki są inne.
Wdać, ze jest to poważne przestępstwo........
Co ludzi zmusza do takich strasznych czynów ?
w przypadku popełnienia zbrodni rozboju, o którym mowa w art. 280 § 2 Kodeksu karnego, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat
Sposób działania sprawcy rozboju polega na zastosowaniu „przemocy wobec osoby”.
Chodzi tu o zastosowanie bezpośredniej przemocy fizycznej ukierunkowanej na ciało.
Sprawca doprowadza do pozbawienia oporu lub obezwładnienia ofiary, a głównym celem jego działania jest dokonanie kradzieży.
Tak samo jak „przemoc wobec osoby” ustawodawca traktuje „groźbę natychmiastowego jej użycia”.
Należy przez to rozumieć zapowiedź użycia przemocy, np. pobicia czy spowodowania innego ujemnego następstwa.
Forma wyrażenia groźby jest dowolna – z uwagi na brak jej określenia w ustawie.
„Do bytu przestępstwa określonego w art. 210 K.k. niezbędne są dwa elementy pozostające ze sobą w ścisłym związku, a mianowicie gwałt na osobie lub choćby groźba natychmiastowego użycia gwałtu albo też doprowadzenie ofiary do stanu nieprzytomności lub bezbronności oraz zabór mienia w celu jego przywłaszczenia.
Ten ścisły związek między tymi dwoma elementami działania skierowanego przeciwko różnym dobrom (zamach na osobę, zamach na mienie) polega na tym, że zamach na człowieka jest tu jedynie środkiem do realizacji głównego celu, jakim jest zabór mienia; środek ten sprawca stosuje po to, by dokonać zaboru mienia” (wyrok SN z 22 sierpnia 1975 r., V KR 120/75, OSNKW 1975, nr 12, poz. 163).
Kwalifikowana postać rozboju polega na tym, że sprawca posługuje się bronią palną, nożem lub innym, podobnie niebezpiecznym narzędziem lub środkiem obezwładniającym albo działa w sposób bezpośredni zagrażający życiu, albo działa wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią lub środkami bądź sposobami wskazanymi w dyspozycji art. 280 § 2.
Środek obezwładniający, którym posługuje się sprawca rozboju, musi być niebezpieczny i stwarzać zagrożenie dla życia.
Należy oceniać go w znaczeniu przedmiotowym.
Sąd Najwyższy stwierdził, że wymieniony w art. 280 § 2 „środek obezwładniający” – podobnie jak inne wskazane tam przedmioty i sposób działania – musi być „niebezpieczny”, tj. bezpośrednio zagrażający życiu człowieka (wyrok SN z 24 stycznia 2001 r., I KZP 45/2000, OSNKW 2001, nr 3-4, poz. 17; por. glosy aprobujące: K. Laskowska, PiP 2001, nr 4, s. 112 oraz M. Budyn, OSP 2001, nr 11, poz. 165).
Sprawca rozboju kwalifikowanego ma „posługiwać się” wyżej wymienionymi przedmiotami w celu osiągnięcia skutku przestępnego, jakim jest kradzież. Pojęcie to oznacza każde faktyczne zastosowanie przedmiotu służącego do popełnienia przestępstwa.
Nie musi ono łączyć się z jego użyciem, lecz może ograniczyć się do jego okazania.
Policjanci z Chojnic zatrzymali czterech mężczyzn do sprawy napadów na sklepy, do których doszło w lutym i marcu br.
Sprawcy posługując się przedmiotem przypominającym broń i nożem zagrozili obsłudze i ukradli po kilkaset złotych.
Śledczy zebrali materiał dowodowy, na podstawie którego prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty.
Sprawcy odpowiedzą za rozboje, w tym jeden z użyciem niebezpiecznego przedmiotu.
Jest to zbrodnia zagrożona karą pozbawienia wolności od trzech do piętnastu lat.
W lutym br. dyżurny policji w Chojnicach odebrał zgłoszenie o rozboju w jednym z osiedlowych sklepów.
Jak ustalili funkcjonariusze, dwóch zamaskowanych mężczyzn sterroryzowało ekspedientkę przedmiotem przypominającym broń, a następnie ukradło około 300 złotych.
Policjanci na miejscu przestępstwa zabezpieczyli ślady i zbierali wszelkie informacje. Kryminalni pracowali również operacyjnie.
Śledczy przeglądali zapisy monitoringu i przesłuchiwali świadków.
W marcu br. doszło do kolejnego rozboju, w czasie którego jeden ze sprawców grożąc nożem ukradł ze sklepu ponad 500 złotych.
Policjanci wytypowali i zatrzymali czterech chojniczan, których podejrzewali o dokonanie tych przestępstw. W poniedziałek 17 marca br.
mundurowi do policyjnej izby zatrzymań doprowadzili dwóch 17-latków i 18-latka. Czwarty – nieletni, trafił do Policyjnej Izby Dziecka.
Wczoraj w prokuraturze w Chojnicach, która prowadzi śledztwo zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty dokonania rozboju.
Grozi za to od dwóch do dwunastu lat więzienia.
Jeżeli sprawca posługuje się nożem może trafić do więzienia nawet na 15 lat.
Policja i prokuratura złożyła wniosek o aresztowanie podejrzanych. Prawdopodobnie jeszcze dziś sąd podejmie decyzję w tej sprawie.
O losie nieletniego zadecyduje Sędzia Rodzinny.
Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.
W art. 280 § 1 k.k. uregulowany jest „podstawowy” rodzaj rozboju.
Jego definicja przedstawia się następująco:
Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub Odpowiedzialność karna
Jak zatem widać przesłankami popełnienia tego przestępstwa jest kradzież (czyli przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej) i użycie przemocy (groźba jej użycia).
Art. 280
1. Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 2. Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Kwalifikowaną formą rozboju jest, uregulowany w art. 280 §2 k.k. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Narzędziem takim będzie w szczególności nóż albo broń palna.
Wymiar kary
Odnosząc się bezpośrednio do Pana pytania trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju rozboju. Za „podstawowy” typ grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (popularnie nazywana więzieniem).
Natomiast za kwalifikowany przypadek grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Wymiar kary w konkretnej sprawie zależy od wielu czynników. Zasady wymierzania kary reguluje art. 53 k.k. zgodnie z nim sąd przy wymiarze kary bierze pod uwagę w szczególności stopień winy sprawcy oraz szkodliwość społeczną czynu.
Rozbój to kradzież połączona z użyciem przemocy wobec osoby lub groźbą natychmiastowego jej użycia albo dokonana poprzez doprowadzenie człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Na równi z tym należy traktować sytuację, w której pokrzywdzony pod wpływem takiej groźby natychmiast wydaje przedmiot sprawcy.
Doprowadzenie do stanu nieprzytomności lub bezbronności następuje bez użycia przemocy i polega na upiciu pokrzywdzonego alkoholem, podaniu mu środka odurzającego lub skrępowaniu w sytuacji, gdy nie jest w stanie się przed tym bronić.
Należą tu także wypadki polegające na zabraniu wózka inwalidzkiego lub kul osobie niepełnosprawnej.
Doprowadzeniem do stanu bezbronności jest również sytuacja, gdy sprawcy samą tylko przewagą liczebną paraliżują wolę oporu pokrzywdzonego.
Zabór rzeczy przy wykorzystaniu bezradności pokrzywdzonego niespowodowanej działaniem sprawcy, który tylko wykorzystuje tę sposobność kradzieży jest zwykłą kradzieżą a nie rozbojem.
Niszczenie własności pokrzywdzonego w celu zmuszenia go do określonego działania nie jest przemocą wobec osoby. Może natomiast stanowić element przestępstwa wymuszenia rozbójniczego.
Przestępstwo rozboju posiada surowiej karany typ kwalifikowany. Sprawca, który posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym, albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu (np. wystawienie za okno), a także osoby z takim sprawcą współdziałające, popełniają zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż lat 3.
Broń gazową na gruncie prawa karnego zalicza się do broni palnej. Innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem jest każda rzecz, której właściwości lub zwykłe wykorzystanie stwarzają podobne zagrożenie jak nóż czy broń palna.
Równie niebezpieczne cechy musi posiadać środek obezwładniający, którym posługuje się sprawca.
Posługiwanie się bronią, nożem lub innym niebezpiecznym przedmiotem nie musi polegać na ich użyciu. Wystarcza, że sprawca demonstruje pokrzywdzonemu fakt ich posiadania, paraliżując tym samym jego wolę oporu.
W przypadkach mniejszej wagi przestępstwo rozboju zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (typ uprzywilejowany).
Rozbój stanowi przestępstwo niezależnie od wartości ukradzionego mienia.
Swój kwalifikowany typ rozbójniczy posiada przestępstwo zaboru pojazdu w celu krótkotrwałego użycia.
W piśmiennictwie prawniczym przestępstwa rozboju, kradzieży rozbójniczej i wymuszenia rozbójniczego określa się wspólnym mianem triady rozbójniczej lub przestępstw rozbójniczych.wymuszenie rozbójnicze to występek polegający na doprowadzeniu innej osoby do rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym albo do zaprzestania działalności gospodarczej poprzez zastosowanie wobec niej przemocy, groźby zamachu na życie, zdrowie lub groźby gwałtownego zamachu na mienie. Sprawca musi działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla siebie lub dla kogoś innego.
Wymuszenie rozbójnicze różni się od rozboju odstępem czasowym pomiędzy działaniem sprawcy a reakcją pokrzywdzonego, podczas którego pokrzywdzony nie pozostaje pod bezpośrednim wpływem zmuszającego.
Wyjątkowo tylko zachowania te mogą występować równocześnie a to w wypadku niszczenia mienia pokrzywdzonego przez sprawcę lub grożenia takimi zniszczeniami w celu zmuszenia pokrzywdzonego do działań o wskazanym charakterze.
http://chojnice24.pl/artykul/17836/policjanci-zatrzymali-czterech-mezczyzn/
Bandziory w naszym państwie mają dobrą ochronę państwa.
Kandydaci na bandziorów dostali zielone światło.
Ponoć za sto lat ma być już normalnie tak jak w Europie, tej normalnej Europie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!