Poniedziałek, 20 Maja 2024 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Radni skontrolowali straż miejską

Kontrola komisji rewizyjnej dotyczyła zadań realizowanych przez chojnicką Straż Miejską w 2014 roku. Radni nie wnieśli żadnych zastrzeżeń, a w ich opinii municypalni prawidłowo wywiązują się ze swojej służby.

 

Rezultatom pracy w ubiegłym roku przyjrzeli się szef komisji rewizyjnej Edward Gabryś i jej członkowie w osobach Kazimierza Drewka i Bogdana Marcinowskiego. Najważniejsze dane z kontroli na dzisiejszym posiedzeniu przedstawił przewodniczący Gabryś. Po koniec 2014 roku w straży było 30 etatów, w tym 21 etatów strażników, 3 urzędnicze etaty, 6 pomocy i obsługi. Municypalni w ubiegłym roku zajmowali się 5316 sprawami o wykroczenia. W dużej mierze skończyły się środkami oddziaływania wychowawczego – 2987 przypadków. Strażnicy nałożyli 1203 mandaty na łączną kwotę ponad 150 tys. zł, skierowali 165 wniosków do sądu, a 961 spraw przekazali innym organom. Pozostałe wyniki działań strażników to 362 pojazdy unieruchomione blokadami na kołach, 20 osób doprowadzonych do izby wytrzeźwień lub mieszkań, 12 osób ujętych i przekazanych policji, jedno zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego zdarzenia (w sprawozdaniu brak informacji, którego z przypadków dotyczyło - przyp. red.), 262 konwoje dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych na potrzeby gminy.

Reklama | Czytaj dalej »

Strażnicy współpracowali z policją, m.in. w zakresie mieszanych patroli, szkoleń, akcji prewencyjnych czy inicjatyw, tj. akcja pomocy adresowana do bezdomnych w okresie zimowym. - Straż miejska prawidłowo realizuje swoje zadania. Kontrolę zakończyliśmy bez sformułowania wniosków pokontrolnych – zakończył Edward Gabryś.

Jak informuje skarbnik miasta Krystyna Perszewska, na funkcjonowanie straży wydatkowano w ubiegłym roku 1,9 mln zł. Formację powołano 20 marca 1991 roku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~j.k
Jestem za likwidacją Straży miejskiej w Chojnicach.A urzyskane oszczędności wydać na Policję.
12 Czerwca 2015, godzina 10:19
Oceniono 8 razy 4
~Wyborca
Problem polega na tym, ze strażnicy miejscy sa niedouczeni. Nie znają prawa ( łącznie z komendantem), nie szkola sie i właściwie za nic nie odpowiadają. A wydaje im sie, ze sa taka miejska policja. Brak profesjonalizmu panowie!
11 Czerwca 2015, godzina 13:36
Oceniono 12 razy 6
~Marcin Dobaj

Zmieniają oznakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych

Na parkingu przy Placu św. Jerzego, na którym program nagrywał Emil Rau dla TVN Turbo, już pojawiły się nowe znaki Teraz są one umieszczone na wysokości 2 metrów oraz będą namalowane linie.

Na parkingu przy Placu św. Jerzego, na którym program nagrywał Emil Rau dla TVN Turbo, już pojawiły się nowe znaki Teraz są one umieszczone na wysokości 2 metrów oraz będą namalowane linie.
Temat niejasnego oznakowania poruszany był w Chojnicach już dwa czy nawet trzy lata temu. Do niedawna, mimo krytyki, urzędnicy zaklinali się, że oznakowanie tych miejsc jest prawidłowe, a strażnicy miejscy zgodnie z tym wlepiali mandaty. Po fali krytyki z różnych stron w ratuszu dali się w końcu przekonać i ulegli.
Przeczytaj więcej

Poseł Śniadek wyjaśnia: - Nie pokazywałem legitymacji

Poseł Śniadek wyjaśnia: - Nie pokazywałem legitymacji
Posłowie PiS zaparkowali na zakazie, ale mandatów nie dostali. Przyjechali do Chojnic na wiec z Andrzejem Dudą

Posłowie PiS zaparkowali na zakazie, ale mandatów nie dostali. Przyjechali do Chojnic na wiec z Andrzejem Dudą
Nowiutki citroen dla chojnickich strażników

Nowiutki citroen dla chojnickich strażników
Złe oznakowanie w centrum Chojnic. Najpierw jest zakaz, a potem... jednak nie

Złe oznakowanie w centrum Chojnic. Najpierw jest zakaz, a potem... jednak nie

O co chodziło? Główne zarzuty oznakowania dotyczyły tego, że znaki informujące o miejscach dla osób niepełnosprawnych były umieszczone za nisko (kilkadziesiąt centymetrów nad jezdnią) oraz brakowało oznakowania poziomego. Do tej pory nie było mowy o zmianach. Sytuacja zmieniła się po programie telewizyjnym w TVN Turbo "Emil łowca fotoradarów" i krytyce mieszkańców m.in. na zebraniach osiedlowych. Zresztą podczas tych zebrań urzędnicy i strażnicy już tak stanowczo nie bronili swojej racji, a zapowiadali, że przyjrzą się raz jeszcze oznakowaniu.

- Najlepiej nie chciałbym za dużo mówić - mówi niepewnie dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Jarosław Rekowski. - Tak, jak co roku, z nadejściem wiosny porządkujemy oznakowanie w mieście. Pytamy więc, czy to porządkowanie czy uporządkowanie? I niechętnie przyznaje: - Dokonujemy korekt, by zgodnie z rozporządzeniem znaki były na wysokości dwóch metrów. Pojawiają się też linie poziome - mówi Rekowski. Urzędnicy i przełożeni strażników długo upierali się przy swoim, ale w końcu ulegli. I być może nie dla świętego spokoju, ale przestraszyli się spraw sądowych...
11 Czerwca 2015, godzina 13:21
Oceniono 12 razy 8
~krzys
mogę przesłać kilka zdjęć jak odpoczywa straż miejska w samochodzie w krzakach w czasie pracy no chyba że ich nie obowiązuje czas pracy.pozdrawiam. ja jestem za likwidacją straży miejskiej policja powinna się zająć tymi sprawami bo lepiej sobie radzi
09 Czerwca 2015, godzina 17:23
Oceniono 16 razy 2
~Marcin Dobaj
Radni po kontroli nie zapomnijcie o tym argumencie aby dodać o którym nie piszecie:

Gdyby Emil Rau nie wziął pod lupę pl. Św. Jerzego, który jest pod okiem kamery miejskiego monitoringu. I nie stwierdził że Jego zdaniem strażnicy z Chojnic ustawili kamerę celowo, by kosić mandaty po 500 zł.
– Oraz miejsce dla niepełnosprawnych jest świętością, ale skrajnym świństwem jest zrobić tak jak jest teraz, czyli zamontować kamerę, posadzić strażnika miejskiego, który będzie się patrzył i wyszukiwał tak naprawdę wymyślonego wykroczenia – uważał Emil Rau prowadzący program.
- Nie ma bez wątpienia wyrysowanych kopert. Nie ma tabliczki informacyjnej pod znakiem – wylicza łowca fotoradarów, który zaobserwował, że strażnicy od monitoringu szczególnie bacznie obserwują to miejsce.


Tadeusz Rudnik twierdził, że oznakowanie przy pomocy znaków pionowych jest wystarczające.

To z pewnością kopert by jeszcze nie mieli w zamiarach aby wymalować. a aby mandaty wlepiać.

Emil Rau jak tylko pojawia się wśród Strażników Miejskich nie pomijając z miasta Chojnice to od razu zaczynają tom osobę omijać.
09 Czerwca 2015, godzina 14:16
Oceniono 18 razy 10
~Marcin Dobaj
Panie Burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster .
Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ straż miejska Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.

A tu spójrzmy na Czersk biorąc przykład z Czerska.

Tak więc, jeśli chojniczanie nie będą chcieli straży miejskiej, to nie muszą organizować referendum. Wystarczy, że wybiorą mądrych i odpowiedzialnych radnych. Moim zdaniem dni tej formacji są już policzone.

Panie burmistrzu ta wizja się urzeczywistnia a mianowicie przynoszenie miastu Chojnice straty pieniędzy .

W ostatnim czasie straty związane ze sprawami przedszkoli które będą mogły kosztować 3-y miliony złotych tyle samo co SM.
09 Czerwca 2015, godzina 13:56
Oceniono 20 razy 12
~Ojciec
W niedzielę przed dniem dziecka przy fontannie menel z butelką taniego wina, wyzywał przechodniów pod samym ratuszem, po 15 min takiego towarzystwa zadzwoniłem na Straż Miejską, żeby usłyszeć, ze nie mają patroli. A przy monitoringu ktoś pracuje, że nie potrafią agresywnego typa zgłosić Policji? Popołudniu znów ten sam człowiek, z butelką jabola przechadzał się pod K&M!
09 Czerwca 2015, godzina 12:59
Oceniono 13 razy 5
~niktaki
Fajne gostki z tej komisji rewizyjnej - potrafią liczyć i cyfry podawać. No cóż w 2014r.wiosną na Młodzieżowej siedzieli sobie mieszkańcy z buteleczkami i zaczepiali ludzi - pouczono ich przez SM ci pojechali a buteleczki wróciły na ławki, przyszła wiosna 2015 i mieszkańcy z butelkami znowu się pojawili a straży Pana Rudnika ani widu ani słychu. Jedno co trzeba im przyznać to potrafią zakładać blokady bo tam im nikt nie podskoczy a gostki z butelkami oj to już gorzej i wrócą tu za rok.
09 Czerwca 2015, godzina 12:22
Oceniono 14 razy 4
~gosc
Tak jeszcze SM oferuje przewiezienie psa do weterynarza bądź w inne miejsce. Tak jak skorzystał z tego burmistrz. Nie ma co... Na nic są nam potrzebni.
09 Czerwca 2015, godzina 08:50
Oceniono 15 razy 3
~STRAŻ MIEJSKA CHOJNICE - LIKWIDACJA
Najwyższy koszt funkcjonowania w przeliczeniu n a mieszkańca w województwie, wystawianie mandatów niezgodnie z prawem, prześladowanie kierowców, uprzykrzanie życia mieszkańcom pomimo opłacania ich etatów z naszych podatków. Straż Miejska jest zbędna, kosztuje majątek, a zamiast być likwidowaną Ratusz marnuje kolejne pieniądze kupując im nowy samochód. Zapraszamy na stronę https://www.facebook.com/smchojnice?ref=hl
09 Czerwca 2015, godzina 08:19
Oceniono 22 razy 12
~Pilne referendum
w spawie odwołania straży miejskiej w Chojnicach, bardzo pilne. Podczas referendum warto zadać dodatkowe pytanie mieszkańcom Chojnic: Na co wydawać corocznie zaoszczędzone 1 milion i 900 tysięcy złotych.
09 Czerwca 2015, godzina 07:09
Oceniono 24 razy 14
~księgowy
Dziwny ten świat. czytam i oczom nie dowierzam. Policzcie i oceńcie sami-funkcjonowanie SM-1,9 mln na 30 osób, oświata- 49,4 mln na cały powiat(starosta zwalnia nauczycieli, bo za mało), schronisko dla nieletnich ponad 9 mln na 40 bandziorów (dane sprzed kilku lat). O co tu chodzi ???
08 Czerwca 2015, godzina 23:37
Oceniono 19 razy 9
~karol
1203 mandaty... to daje 4 mandaty dziennie Niezle co? Widac do czego przydaja sie darmozjady - do okradania okradanej juz ciemnoty.
08 Czerwca 2015, godzina 22:26
Oceniono 22 razy 8
~podatnik
poszli byście Panowie radni lepiej pozbierać śmieci w okół Urzędu,to było by pożyteczniejsze.
08 Czerwca 2015, godzina 19:30
Oceniono 29 razy 7
~aaaaa
no -panowie radni ,no to jaki morał z tej bajki ?
08 Czerwca 2015, godzina 19:27
Oceniono 18 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 422.00 428.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.50 33.90
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-20 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.22 395.26 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 422.90 427.14 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.32 434.00 NOKNOK 30.60 33.80
GBPGBP 494.50 499.84 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-20 17:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 6.95 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij