Czwartek, 11 Sierpnia 2022 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Elegancja i demokracja po chojnicku

Echa piątkowych pikiet pod basenem nie milkną. Agresja, wyzwiska, alkohol, zagłuszanie i zero dialogu. Naprzeciw siebie stanęli ci, którzy domagali się głowy prezesa i jego obrońcy. Urząd pozwolił na taką konfrontację, a dyrektor Piotr Prondzinski dziękował na wczorajszej sesji rady miejskiej obu stronom za "eleganckie" przygotowanie pikiet.

 

 

Dyrektor urzędu miejskiego Robert Wajlonis tłumaczył, iż w momencie, w którym jedno z dwóch piątkowych zgromadzeń naruszałoby ład, porządek i bezpieczeństwo, to przedstawiciel urzędu mógł zarządzić jego rozwiązanie. Po to właśnie na miejscu przebywała policja.- Z tego co mnie poinformował pan dyrektor Piotr Prondzinski, osoby które zakłócały porządek, nie były przypisane do konkretnej demonstracji. Byli to tzw. obywatele, którzy pokrzepiwszy się wcześniej ad hoc postanowili wyrazić swoje stanowisko. Natomiast nie było podstaw do rozwiązania.

Reklama | Czytaj dalej »

- Z tego, co mnie poinformował dyrektor Prondzinski...

Wątpliwości miała jednak radna Marzenna Osowicka, uczestniczka pikiety organizowanej przez stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, które zgłoszenia dokonało jako pierwsze. Na sesję poprosiła dyrektora wydziału zarządzenia kryzysowego. Piotr Prondzinski w piątkowe popołudnie był obecny pod basenem, stąd skierowane do niego pytanie: - Czy w pana odczuciu podczas tej pikiety nie było podstaw by rozwiązać drugą, która przeszkodziła?

- W pewnym okresie rzeczywiście było troszkę gorąco, ale nikt z przewodniczących nie mówił, żeby kogoś usunąć - odpowiedział urzędnik. Sam nawet miał prosić by usunąć kilka osób. - Dochodziło do różnych starć, ale nie do takich by przerwać - uważa Piotr Prondzinski, który podkreślał na forum rady, że cały czas był w kontakcie z policją i na pewno by zareagował w odpowiednim momencie. Funkcjonariusze stojący nieopodal mimo kilkukrotnych wezwań ze strony pierwszego ze zgłoszonych zgromadzeń nie przybyli sprawdzić stanu trzeźwości kilku osobników zionących alkoholem i słaniających się na nogach.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie przygotowanie pikiety i z drugiej strony tak samo. Wydaje mi się, że to był pokaz w pewnym sensie demokracji - stwierdził dyrektor z ratusza. - Pan mnie zastrzelił swoją opinią. Elegancja to jest słowo z kosmosu wobec tego, co się tam wydarzyło. Tam były totalne wulgaryzmy - odparła zszokowana radna. Mimo że Prondzinski był na miejscu, to posiłkując się nagraniami z miejsca, pokazała na przygotowanych wydrukach ową elegancję na k... i ch...

- Pan widział, że te osoby były pijane. Pan Sawicki prosił o interwencję, a pan po prostu zniknął - podnosiła członkini pikiety za odwołaniem prezesa basenu. Osowicka pytała, dlaczego rzekomo postronne osoby miały w rękach transparenty? Te miały wyrwać według urzednika. - Jest mi przykro, że tacy ludzie w takich zgromadzeniach się pokazują - powiedział zmieszany. Nie chciał też podjąć się oceny czy przewodnicząca ekipy pracowników pływalni dopełniła obowiązków.

- Chciałbym podziękować panu Sawickiemu za eleganckie...

Dyrektor Prondzinski wspominał za to, jak w 89 uczestniczył w różnych zajściach: - W tamtych czasach to dawało się setkę, żeby w takim czymś uczestniczyć.

I tu było to samo, tylko spróbujmy się dowiedzieć, kto te setki rozdzielał?! - podchwyciła radna Osowicka.

- W tamtych czasach to się dawało setkę...

Jaką radę na przyszłość miał ratuszowy dyrektor Wydziału Zarządzenia Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych? - Nigdy bym na takie pikiety nie zabierał dzieci. Mogło im się coś stać.

- Chyba już powoli dochodzimy do takiej dojrzałości demokracji, że musimy się przygotować na to, że w dłuższej perspektywie więcej osób będzie demonstrowało. Tutaj jakieś procedury wewnętrzne trzeba wypracować - podsumował radny Mariusz Brunka i przestrzegł: -  Broń Boże nie ściągajmy tego, z czym mieliśmy do czynienia w 89', kiedy po drugiej stronie było jakieś ZOMO czy coś takiego. Tamte czasy niech lepiej już odejdą.

- Broń Boże nie ściągajmy tego z 89'...

Do całej sprawy odniósł się także burmistrz. Jego zdaniem organizatorzy ze strony Parku Wodnego, powinni byli jasno określić, że osoby, które uwłaczały i obrażały, nie są członkami zgromadzenia i poprosić o ich usunięcie. - Jestem przekonany, że pani Powałowska po raz pierwszy była przewodniczącą zgromadzenia. Tutaj emocje i niedoświadczenie wpłynęły na to. Gdybym to ja był, to sam bym tego pana wyprowadził stamtąd, bo on spowodował, że jest takie patrzenie, że połowa była pijanych, wszyscy byli agresywni, a tak do końca nie było - stwierdził Arseniusz Finster, który nie był uczestnikiem piątkowych zajść pod pływalnią. Relacji w mediach jest jednak sporo. Można obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale nagrania głosowe czy video, i każdy na ich podstawie może sobie wyrobić własne zdanie.

- Jeżeli te osoby uwłaczały, obrażały...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~Rylszczak
Dyrektor szpitala zamierza zwolnić 100 osób z kuchni i obsługi. Pchs będzie pikietowac? Odpowiedź brzmi Nie, dlaczego? Bo pikieta szpitala nie uderzy bezpośrednio w burmistrza. A im tylko o to chodzi.
29 Listopada 2016, godzina 20:28
Oceniono 48 razy 2
~obywatel
Dzisiaj nie mam zaufania do osób zarządzających basenem! Nie chcę by moje dzieci uczęszczały na basen, w którym nikt nie traktuje ludzi poważnie i naraża ich na utratę zdrowia!
29 Listopada 2016, godzina 19:17
Oceniono 56 razy 10
~broniący zdrowia
do ~piszcie 29 Listopada 2016, godzina 12:12
i tak mamy w dupie wasze komentarze
Mariusz paluch zostaje zna park od podszewki jest dobrym prezesem

widać, kto pisze te wszystkie głupie wpisy, moglibyście przestać ludzie z parku wypisywać takie głupoty i ludzi obrażać
29 Listopada 2016, godzina 18:57
Oceniono 49 razy -3
~rodzic
Pikieta w piątek nie byłaby potrzebna, jeśli osoba zarządzająca basenem nie utajniłaby szkodliwej bakterii na basenie i nie naraziłaby na utratę zdrowia ludzi i dzieci korzystających z basenu!
Do ludzi broniących prezesa:
podziękujcie prezesowi za całe zamieszanie, wpisujecie teraz takie głupie posty, bo boicie się o swoją pracę, a zdrowie ludzi macie gdzieś.
Do osób ze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność:
dziękujemy za pikietę, za to, że tam byliście i broniliście zdrowia ludzi korzystających z basenu!
29 Listopada 2016, godzina 18:49
Oceniono 58 razy 16
~Normalne jaja
Już długo się tak nie ubawiłem , normalnie PCHS urządziło cyrk i to za darmola

Kiedy następny występ ????
29 Listopada 2016, godzina 18:48
Oceniono 58 razy -8
~kilka niezbędnych pytań
Przedostatnie zdjęcie to jest chyba wydruk, jaki pani Osowicka przedstawiła panu od zarządzania kryzysowego (swoją drogą gratulacje dla pani reporterki, że błyskawicznie wykonała zdjęcie). Mamy do czynienienia z próbą przekłamania rzeczywistości przez pana urzędnika, który uznał te inwektywy za ELEGANCKIE. Na zdjęciu widać wyraźnie wulgaryzmy na k..., ch..., pier.... Czy ten człowiek wypowiadając sie w tak kretyński sposób jest przy zdrowych zmysłach? Czy może dostaŁ polecenie od burmistrza, że ma się zachowywać tak debilnie? Czy będzie kozłem ofiarnym tych demonstracji, kiedy w końcu prokuratura dobierze się antymanifestantom do d@py?
29 Listopada 2016, godzina 17:42
Oceniono 52 razy 16
~obserwator
Trzeba przyznać że burmistrz na tej sesji trzymał nerwy na wodzy. Nie wrzeszczał na opozycje tylko przyznał racje pikietującym że antymanifa była kretyńska chamska i menelska. I że byli na niej pijani zwolennicy Palucha.
29 Listopada 2016, godzina 16:33
Oceniono 50 razy 14
~zainteresowany
mozna wiedziec ilu takich dyr jest w ratuszu? A kazdy z nich ilu ludzi ma pod soba? kiedys to byl kierownik ,a teraz dyrektor?
29 Listopada 2016, godzina 16:04
Oceniono 50 razy 12
~Przykład, że milczenie jest złotem
Niektórzy lepiej żeby się nie odzywali, bo jak już się odezwą ...
29 Listopada 2016, godzina 15:55
Oceniono 43 razy 9
~Jeśli to była elegancja i demokracja to totalna porażka
dyrektora. Chłopie co ty wygadujesz, menele wyzywający uczestników pikiety, to elegancja? Gdzie ty byłeś, że wymieniasz, iż tyle policji było. I co, tak jak ty schowali się przed pijaczkami? To ma być w twoim wydaniu demokracja i elegancja? Jak mamy takich urzędników, to rzeczywiście tylko można się uśmiać, totalny odlot i kompletny brak rozeznania w temacie. Ile jeszcze jest tak "kompetentnych" urzędników w ratuszu?
29 Listopada 2016, godzina 14:45
Oceniono 52 razy 14
~do Smerfa Marudy-oburzona
Nos nie zdążył mu urosnąć, bo nie zmieściłby się w sali posiedzeń. Zamiast położyć uszy po sobie i przyznać, że zachował się jak podszyty strachem zając, to próbował odwrócić uwagę tatusiem, który przyszedł na pikietę z dzieckiem. A czy pan od działań antykryzysowych chociaż spróbował porozmawiać z tym tatusiem i uświadomić mu zagrożenie? Nie spróbował, bo ma zajęcze serce i nie zna procedur, jakie należy zastosować. Oburzające!
29 Listopada 2016, godzina 14:41
Oceniono 48 razy 14
~wracaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2016, godzina 14:37
Oceniono 60 razy -14
~DO pch
Ale reklama ! masakra ! oni to wladzy widze po trupach !
jeden dobrze krzyknol wyjazd smiecie ogol brode najpierw przeciez to jakas kpina co oni wypisuja jakie wybory ? jakie obietnice ci ludzie sa jacys niezrownowazeni
29 Listopada 2016, godzina 14:26
Oceniono 52 razy -8
~Nowy misiewicz
w ratuszu-znawca działań ZOMO, elegant w każdym calu. Znaczy się -retor.
29 Listopada 2016, godzina 14:26
Oceniono 45 razy 5
~PCS
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Listopada 2016, godzina 14:11
Oceniono 44 razy -20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.00 462.00 DKKDKK 61.60 63.30
EUREUR 463.00 476.00 RUBRUB 5.30 7.20
CHFCHF 477.00 492.00 NOKNOK 46.40 48.10
GBPGBP 546.00 561.00 SEKSEK 44.20 45.90
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 453.10 459.00 DKKDKK 62.20 63.10
EUREUR 466.64 472.00 RUBRUB 5.40 7.10
CHFCHF 480.28 487.00 NOKNOK 46.90 47.80
GBPGBP 550.47 556.01 SEKSEK 44.70 45.50
Aktualizacja: 2022-08-11 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-08-10

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.39 zł 7.09 zł 3.01 zł
Circle K 6.7 zł - 7.04 zł 2.96 zł
Lotos Optima 6.74 zł - 7.08 zł 2.99 zł
MZK 6.89 zł 7.99 zł 7.12 zł 3.02 zł
Orlen 6.69 zł 7.44 zł 7.04 zł 3.02 zł
PKS 6.99 zł - 7.28 zł 3.1 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij